Slēpo tētis, slēpo mamma… Un ko dara bērns?

Pilnā sparā visos kalnu kūrortos rit slēpošanas sezona. Daudzi jau ir iegādājušies biļetes vai vismaz noskatījuši kūrortus, kuros šogad un nākamgad gribētu izbaudīt ziemas priekus. Diemžēl lielākā problēma rodas tad, ja ģimene, kas katru gadu piekopusi šo slēpošanas tradīciju, sāk par to šaubīties, jo to ir papildinājis vēl viens ģimenes loceklis, kuram no slēpošanas ne silts, ne auksts.

Daudziem vecākiem var šķist gluži vai neiespējami doties ar bērniem slēpot, jo ir grūti iedomāties kā gan var apvienot uzticamas auklītes atrašanu svešā vietā un tālu prom no mājām vai arī atrast brīvu vietu slēpošanas skolā. Beigu beigās tā var izvērsties par katastrofu, ja vecāks nespēj vairs ar mierīgu prātu baudīt nobraucienus no ainaviskajām kalnu trasēm. Diemžēl, ja tāda nostāja ir radusies, no tās vajag steidzami atbrīvoties, jo ar katru gadu arvien vairāk un vairāk slēpošanas kūrortos sāk domāt par to, lai iespēja atpūsties rastos visai ģimenei.

Kādā vecumā bērnam būtu jāsāk apgūt slēpošanas pamatus?

Neviens nav teicis, ka bērns, kurš aptuveni trijos gados ir tikai sācis stabili staigāt un brīvi pārvietoties, nevarētu uzreiz arī stāties uz slēpēm. Dažos kūrortos jau šajā vecumā bērniem ir iespēja apmeklēt slēpošanas skolas vai bērnudārzus. Nopietnus un sarežģītus slēpošanas manevrus parasti sāk mācīt no septiņu vai astoņu gadu vecuma. Pats galvenais, kas tomēr jāatceras, ka nevajag piespiest bērnam slēpot, ja viņam tas nepatīk, toties, ja viņš grib to darīt, noteikti atbalstiet!

Kaut arī daudzās slēpošanas skolās tiek minēts, ka uzņem arī tik jaunus bērnus, tomēr instruktori parasti izvērtē katra bērna individuālās dotības un fiziskās spējas, lai dotu galējo apstiprinājumu viņa iespējai apmeklēt programmā paredzētās nodarbības. Skolas un bērnudārzi patur iespēju arī atteikties uzņemt kādu bērnu, kuram ir grūtības ar uzvedību vai viņš nejūtas laimīgs starp citiem bērniem. Jebkurā gadījumā – noteikti rezervē vietu šajās skolās un bērnudārzos iepriekš!

Vecākiem ieteicams padomāt par to, lai bērnam būtu arī citi rotaļu biedri. Varbūt ir iespējams noorganizēt braucienus kopā ar draugiem, kuru ģimenēs arī ir bērni. Tā kā lielākajā daļā kūrortu noteikti nebūs pieejami latviešu vai krievu valodā runājoši instruktori, bērnam kopā ar draugu, kurš ir pazīstams, būs daudz drošāka sajūta. Neskatoties uz to, nevajadzētu satraukties par to, ka bērns varētu nesaprast arī svešvalodā runājošos cilvēkus. Sākoties nodarbībām, pasniedzēji varētu lūgt palīdzību vecākiem, lai kopīgi izskaidrotu kādas zīmes un to nozīmi bērnam, ko vēlāk varēs saprast arī bez vārdiem. Parasti bērniem nekādas grūtības nesagādā ātri atrast kopīgu valodu ar citiem bērniem, kuri arī var palīdzēt izskaidrot iegaumējamo.

Vecāki, kuri dodas šāda veida atpūtā, jau zina, ko vēlas sagaidīt no brauciena. Bet bērnam tas viss ir pirmo reizi un viņš nemaz nezina, kādu iespējamu prieku un baudu var gūt no slēpošanas vai citām ar ziemu saistītām aktivitātēm. Šeit palīgā nāks bērnu slēpošanas instruktori. Kamēr tu ar otru pusīti baudīsi sniegotās kalnu ainavas, traucoties lejup pa kādu no trasēm, tikmēr jūsu bērns ar saviem vienaudžiem apgūs pirmos slēpošanas soļus apmācītu cilvēku pavadībā. Bieži vien tas viņiem izdodas daudz labāk nekā vecākiem un, kas zina, varbūt nedēļas beigās jūsu ķipars būs ieguvis savu pirmo slēpošanas medaļu.

Iegaumējiet!
Noteikti nav ieteicams bērnus vest uz slēpošanas vietām augstu kalnos, jo viņu iekšējā auss vēl nav attīstījusies tik lielā mērā, lai spētu piemēroties spiediena maiņām.

Ļoti svarīga ir apmešanās vietas izvēle. Labas viesnīcas slēpošanas kūrortos ir diezgan dārgas, it sevišķi, ja brauc lielākā kompānijā. Dzīvošanu tajās vairāk izvēlās cilvēki, kuri brauc divatā vai kuriem nepieciešams augstāka līmeņa komforts. Vērts atcerēties, ka nereti augstākas kategorijas viesnīcās parasti ir pieejams arī baseins vai spa pakalpojumi, kas visnotaļ ir tīkams bonuss.
Ja, piemēram, slēpot dodas jauniešu kompānija, izdevīgāk ņemt apartamentus, kur tad par ēšanu katrs rūpējas pats un ir daudz brīvāka gaisotne.
Turpretī vecākiem ar bērniem daudz piemērotākas būtu kotedžas tipa mājiņas, kur ir daudz vairāk vietas un bērni var bez bēdām skraidīt apkārt. Viesnīcās ir dažādi noteikumi, kas jāievēro, tikmēr kotedžās vairāk vai mazāk esat paši noteicēji. Ir slēpošanas kūrorti, kuros iepriekš jau ir padomāts par ģimenēm ar bērniem, ievērojot to, ka ir gan pudelīšu sildītāji, mazuļu monitori un gultiņas, kā arī augstie krēsliņi, kas noder ēdināšanas laikā. Turklāt ir apmācīts personāls, kas pieskata mazuļus, lai viņi netiek pie plīstošiem priekšmetiem vai bīstamām lietām, kā arī var pagatavot ēdienu, kas garšotu mazulim.

Grūti būtu atrast bērnu, kuram nepatiktu viss ar sniegu un ziemas aktivitātēm saistīts – braucieni ar ragaviņām, sniegavīra un sniega māju celšana, pikošanās, slēpošana un karstās šokolādes dzeršana. Kāpēc gan vēl atlikt kādu sen kārotu kopīgu ģimenes braucienu ziemas sezonā un nesniegt savam lolojumam pirmos neaizmirstamos iespaidus?!

Kas jāņem līdzi:
– noteikti jābūt daudziem dažādiem džemperiem, jakām un T krekliem, ko pēc vajadzības varētu mainīt, jo,stāvot uz vietas, var kļūt visai auksts, turpretī, nemitīgi kustoties, cilvēks ātri sakarst. Pat ja drēbju nebūs pietiekami, nesatraucies – daudzās vietās ir veļas mazgājamās mašīnas un žāvētāji;
– vismaz divi pāri cimdu: vieni, ko izmantot slēpošanas skoliņā, un otri pēcskolas aktivitātēm. Iepriekš paturi cimdiņus uz radiatora vai siltas virsmas, jo bērna rociņām daudz tīkamāki tie būs sasildīti;
– daudz ieteicamāk būtu ņemt līdzi ūdens necaurlaidīgas bikses (piemēram, kombinezonu), nevis neskaitāmus džinsu un bikšu pārus. Tas aizņems mazāk vietas čemodānā;
– alergēniskie un cita veida krēmi, jo kūrortos tie parasti ir divtik dārgi;
– arī par saulesbrillēm būtu jāpadomā laikus. Raugies, lai tām būtu labi un biezi stikli, kas spētu pasargāt bērna acis no spēcīgajiem saules stariem, kas atspīd no sniega;
– un kā gan bez mīļākās rotaļlietas, jo to diemžēl aizvietot nespēs pat profesionālākais pasniedzējs.

———————————————————-

Daži populārākie slēpošanas kūrorti Eiropā

Itālija:
Kronplatzhttp://www.kronplatz.com/en/
Vairāk par slēpošanas skolām Kronplatz kūrortā –  http://www.skiingitaly.net/ski_school_kronplatz.html
Cerviniahttp://www.cervinia.it/
Livignohttp://www.livigno.com/

Austrija:
Soeldenhttp://www.soelden.com/
Par atpūtu ar bērniem Soeldenā http://www.ineedsnow.com/ski-holidays-austria/solden/solden-family-skiing.html
Zell am seehttp://www.zellamsee.at/
Mayrhofenhttp://www.mayrhofen.at/
Vairāk info par atpūtu ar bērniem Austrijas kūrortos – http://www.skiamade.com/en/winter/

Šveice:
Davoshttp://www.davos.ch/winter-001-00-en.htm

Francija:
Alp d’Huez http://www.alpedhuez.com/
Les 3 vallees http://www.les3vallees.com/
Vairāk info par atpūtu ar bērniem Francijas kūrortos un noderīgi padomi – http://www.france4families.com/Skiing.htm

Kas var palīdzēt?
http://www.crystalski.co.uk/kidsclub/kidsclub.shtml
http://www.familyskiingholidays.co.uk/content/home.asp
http://www.skiline.co.uk/Family_ski_holidays.asp
Pēc informācijas var vērsties arī tūrisma aģentūrās Latvijā, kas piedāvā slēpošanas pakalpojumus.

4 komentāru
 1. Vai rakstam būs ari turpinājums par slēpošanas iespējām Skandināvijā?
  Mūsu ģimenē aug 2 bērni, piedāvāju raksta autoreiz iespēju pavadit ar viņiem kopā automašīnas pakaļējā sēdeklī ~24h ceļā uz jebkuru no rakstā pieminētajiem kūrortiem turp un atpakaļ :).
  Manuprāt ar bērniem visvieglāk ir doties uz kādu no Skandināvijas kūrortiem. 6-8 stundas ceļā ar mašīnu tomēr nav 24. Turklāt gan Zviedrijas, gan Norvēģijas kūrortos dzīves apstākļi un apstākļi uz kalna ir vispiemērotākie ģimenēm ar bērniem. Ir pat atsevišķas vietas, kas ir domātas tikai ģimenēm ar bērniem, piemēram Idrefjall Zviedrijā. Katrā ziņā pirms plānojat ar bērniem doties ceļā uz kādu aizrobežu slēpošanas pasākumu, neaizmirstiet ieskatīties http://www.skistar.com/english/index.app vai http://www.skistar.com/russia/index.app . Personīgi rekomendēju Hemsedal vai Are. Pa nakti uz kuģa izgulēsies un pēcpusdienā jau būsiet galā. Cita starpā turpceļu visu nobrauksiet ar Rīgā lietu degvielu, kas nemaz nav mazsvarīgi šajā optimizācijas laikmetā 🙂

 2. Savā ziņā Jums ir pilnīga taisnība, Nil, bet gaume cilvēkiem ir dažāda. Ja vienam tīk Skandināvijas piedāvātā atpūta, cits izvēlas tieši Itālijas vai AustRijas slēpošanas iespējas. Kā arī – kāpēc ir jādodas braucienā ar mašīnu un jāmoka mazais ar tik ilgstošu un nogurdinošu pārbraucienu?! To visu taču var apvienot ar pārlidojumiem. Pašiem nekādu saistību, kā tikai nepilnu trīs stungu ilgs pārlidojums un tad transfērs otrajā pusē uz Jūsu izvēlēto kūrortu, vai arī, varat izīrēt mašīnu, ja gribās ne tikai slēpot visu laiku, bet arī pabraukāt apkārt.
  Bet jebkurā gadījumā – paldies par piedāvājumu! 🙂

 3. Naudas maka biezumi ari ir dažādi 🙂 Par to naudu, ko iztērē 2 bērnu ģimene lidojot uz Mayrhofen (caur Minheni), nevajag nemaz Davos, var 2x vienā ziemā aizbraukt uz jebkuru Skandināvijas kūrortu un tētis atļauties pirkt alu vietējā norvēģu bodē :).
  Kā vēsta visrsraksts, tētis slēpo, mamma slēpo….tajās ģimenēs kur tas tā ir, galvenais ir slēpot nevis pabraukāt :). Apkārt pabraukā citās reizēs, ne tad, kad brauc slēpot 🙂

  Cita starpā, vai raksta autore pati ari slēpo?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.