Šķiedrvielas – tavs PALĪGS slaidumam un skaistumam

Viens no labākajiem ieročiem cīņā pret lieko svaru, padara skaistu ādu, vairo enerģiju un ķermeņa labsajūtu, turklāt nemaksā dārgi? Nē, tas nav kārtējais brīnumlīdzeklis vai kūre. Tās ir šķiedrvielas – pieejamas mums visiem un uzņemamas pavisam vienkārši – ar uzturu. Par to, kā šķiedrvielas var palīdzēt justies labāk, espati.lv konsultējās ar veselības klīnikas Premium Medical veselīgas tievēšanas programmas un kustības Figūras draugi uztura speciālisti Ingu Pūci.

Kas ir šķiedrvielas?
Šķiedrvielas ir saliktie ogļhidrāti, tie organismā neuzsūcas. Tās darbojas kā sūklis, kas iztīra zarnu traktu, uzsūc lieko šķidrumu un vielmaiņas galaproduktus. Šķiedrvielām bagāts uzturs ilgāk rada sāta sajūtu, satur daudz minerālvielu, ļauj uzsūkties vitamīniem.

Šķiedrvielas bagātīgi satur dārzeņi, augļi un ogas, klijas, maize (rupjmaize, kliju maize, veselības maize, pilngraudu maize), sēnes un rieksti.

Ja salīdzinām dažādu tipu šķiedrvielas, tad augļos esošais pektīns darbojas kā viegls pīlings, savukārt dārzeņos esošā celuloze ir rupjāka un efektīvāka – tā darbojas kā skrubis.

Līdzīgi, kā mēs tīrām savu ādu – mazgājam, kopjam to, arī zarnu gļotāda ir jātīra un jākopj.

Kā šķiedrvielas var palīdzēt notievēt?
Sāta sajūtu mēs izjūtam divējādi – bioķīmiski, 20 minūtes pēc ēšanas, un fiziski – kad vēders ir pilns. Šķiedrvielas uzbriest, un sāta sajūta iestājas ātrāk, tāpēc tiek apēsts mazāk ēdiena. Otra labā ziņa ir tā, ka tev ilgāk negribas ēst, jo šķiedrvielas aizvien pilda savu uzdevumu un neļauj piezagties izsalkumam. Trešā labā ziņa – šķiedrvielas uzsūc sārņvielas un citus sliktos produktus, kas paliek pāri no ēdiena, tādējādi tu nepiesārņo savu organismu.

Kā šķiedrvielas var palīdzēt saglabāt možu garu un viegluma sajūtu?
Tīrs kuņģa–zarnu trakts ļauj saglabāt pienskābās baktērijas. Tās ir nozīmīgas, lai organisms varētu uzsūkt vitamīnus. Turklāt organismā tiek nodrošināta tāda vide, kas neļauj attīstīties infekcijām, novērš vēdera problēmas (piemēram, pūšanos vai apgrūtinātu darbību).

Veselīga kuņģa–zarnu darbība nodrošina arī to, ka tu jūties enerģiska – ķermenis nav aizņemts ar nemitīgu organisma atbrīvošanu no sārņvielām un ēdiena blakusproduktiem, tas izmanto un pārstrādā visu, ko saņem, turklāt ātri un efektīvi. Regulāri lietojot šķiedrvielām bagātus produktus, tu ar laiku aizmirsīsi, ko nozīmē sūdzības par smaguma un pilnuma sajūtu vēderā. Turklāt tev nebūs vajadzīgas attīrīšanās kūres. Galu galā, mazgājamies taču mēs arī katru dienu, nevis, piemēram, tikai reizi mēnesī, vai ne?

Kā šķiedrvielas var palīdzēt uzlabot izskatu?
Pietiekams daudzums šķiedrvielu un ūdens nodrošinās labu izskatu arī tavai ādai. Ja kuņģa–zarnu trakts ir piesārņots un neattīrīts, tas netiek galā ar sev paredzētajiem uzdevumiem un palīgā nāk citi orgāni, piemēram, āda. Tāpēc, ja tev ir sūdzības par problemātisku ādu vai specifisku ķermeņa aromātu, noteikti pārdomā arī savus ēšanas ieradumus un to, vai tavs uzturs ir pietiekami bagāts ar šķiedrvielām.

Kā var noteikt, ka šķiedrvielu uzturā ir pārāk maz?
–    Tu pastāvīgi jūties nogurusi, izjūti enerģijas trūkumu.
–    Tev ir neregulāra vai apgrūtināta vēdera izeja, stingra/smaga sajūta.
–    Tev bieži pūšas vēders.
–    Tev bieži gribas ēst.
–    Tev ir problemātiska āda, bieži metas pumpas, āda ir sausa, lobās un ir neveselīgā tonī.
–    Tev ir sūdzības par sliktu elpu.

Es neesmu gatava tagad simtprocentīgi mainīt savus ēšanas ieradumus, ko man darīt?
Sāc ar mazumiņu – parasto makaronu vietā lieto pilngraudu makaronus, kviešu miltu vietā – dažādus rupja maluma vai speciālos miltus. Pakāpeniski bagātini savu ēdienkarti ar dažādiem dārzeņu salātiem (rasols šoreiz nederēs). Izvēlies kliju, rudzu vai pilngraudu maizīti.

Vai šķiedrvielu var būt par daudz?
Sākumā, kad zarnas ir kūtras un tu tām sniedz lielu šķiedrvielu devu, tās var izbrīnīties un pūsties. Noteikti ēdienkartei ir jābūt dažādai – ēdot kaudzi dārzeņu, arī nebūs labi, jo nebūs dažādības. Lai šķiedrvielas pildītu savu uzdevumu, tām nepieciešams arī ūdens. Padari par savu ieradumu uz galda turēt ūdens glāzi un to pastāvīgi piepildīt – tā tev būs vieglāk izdzert dienā paredzētā ūdens normu, nekā turēt sev priekšā pusotrlitrīgu ūdens pudeli un šausmināties. Ja pēc ēšanas labi jūties, viss ir kārtībā! Un atceries – šķiedrvielas savu labo darbu dara ilgtermiņā – tas nozīmē, ka tās ir jāuzņem regulāri, nevis kampaņveidā vai īsu brīdi. 

13 komentārs
 1. Šis bija ļoti vērtīgs materiāls. Nebiju iedomājusies, ka šķiedrvielā tād spēks :)!

 2. liekas ECO Colon, ir gan ar dzērveņu peidevu, gan parastais. Baigi vienkārši – pirms ēšanas, ja pareizi atceros, atšķaida ar glāzi ūdens izdzer un ir organismā šķiedrvielas, apetīte mazinās utt. vsp labi.

 3. Pareizi tā dietoloģe saka, ka tas ir ikdienas darbiņš, nevis kampaņas. Man no ECO Colon radās problēmas ar vēdera izeju, tāpēc izvēlējos piedomāt pie tā ko ēdu. Ticiet vai nē, bet tiešām ir labāk. Nezinu vai tas saistīts ar to, bet jau kādu laiku ir mitējušās arī manas regulārās migrēnas lēkmes.

 4. Migrēnu ar škiedrvielām … nu nezinu. Vienigi ja tas kaut ka saistīts ar ķermeņa visparigo veselibas stavokli.
  Ar partiku uzņemt šķiedrvielas kaut ka grūti – ej nu tu zini kurā maizē ir ar kurā nav. Kadu brīdi lietoju maksligas, kas taisitas no citrusiem – bija normali.

 5. Pērciet parastās kviešu klijas, vai Rimčikā ir arī Iecavas izspiestās linsēklas. Piejauciet 2 ēdamkarotes pie kefīra vai jogurta un vēders priecāsies. Ieteicams klijas piejaukt visās ēdienreizēs- pie zupas vai rīta biezputras.

 6. Es pateicoties tam ka uzturaa lietoju ljoti daudz šķiedrvielu,ieguvu ātrāku vielmaiņu un līdz ar to samazināju lieko svaru bet jāsaka bija problēmas tā vai tā ar vēdera izeju un dažkārt mazumiņš apēsto dārzeņu vai augļu vēders sapūtās un boja smaguma sajūta kunģī!Bet kopš tagad vairāk lietoju biezpienu un mazāk dārzeņus,tā vēdera izeja,jāsaka ļoti laba!Biezpiens manuprāt ideāli sader ar dārzeņiem 😉

 7. Man liekas kas par daudz tas par skādi – ja škiedrvielas, turklāt tādas kas ir tablešu viedā nevis ēdienā, lieto par daudz – tad arī ir problēmas ar vēderu. Ja ēd veselīgi un neaizraujas ar paŗtikas piedevam – problēmām nevajadzētu būt.

 8. Piekrītu Treisija, pārspīlēt nedrīkst, ja šķiedrvielas uzņem pārāk daudz vai, ja neuzdzer ūdeni pietiekošā daudzumā, tad vieglākas vēdera izejas vietā var dabūt pamatīgu aizcietējumu.

 9. Man kadu gadu neregulari izgaja veders. Ciemos pie citiem cilvekiem uzputas no vinu partikas. Pedeja laika majas nekad neiziet veders, bet ciemos viss ok! Ka to saprast?

 10. es noirku MarLie škiedrvielas ar avenēm, nu jau lietoju vairākas dienas, šķiet, ka vēderizejai palīdz, es pirku firmas Lāči veikalā, iesaku, ēdu katru rītu ar grieķu jogurtu, un medu, ļoti labi!un kā kuru dienu vai nu pusdienās , vai vakariņās, un protams 1.5 l ūdens!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.