Funkcionālā pārtika – ēdiens veselības stiprināšanai

https://www.istockphoto.com/

Uzturam ar veselību ir ļoti cieša saikne, tāpēc zinātnieki meklē arvien jaunas iespējas kā pārtika var palīdzēt uzlabot veselību ne tikai ar savu uzturvērtību, bet arī citos veidos. Mūsdienās cilvēki lielu uzmanību pievērš “funkcionālajai pārtikai” – ēdienam, kuru sastāvā ir īpašas vielas, kas var samazināt risku saslimt ar dažādām slimībām. Šajā kategorijā ietilpst gan mākslīgi bagātināti produkti gan pavisam dabīgi pārtikas produkti.

Dabīgie pārtikas produkti

Piemēram, lakto – skābpiena produkts ar pienskābes baktērijām, kam ir pierādīta labvēlīga probiotiskā iedarbība uz cilvēka gremošanas traktu. Tās var būt arī pilngraudu auzu pārslas, jo satur tādas šķiedrvielas kā beta-glikāni, kam ir pierādīta īpašība samazināt holesterīna un glikozes uzsūkšanos gremošanas traktā, tādējādi mazinot sirds un asinsvadu slimību risku. Dabīga funkcionālā pārtika ir arī ogas un augļi, kā arī dārzeņi un pilngraudu produkti, jo tie satur bioloģiski aktīvas vielas, kas labvēlīgi ietekmē cilvēka organisma darbību. Par funkcionālo produktu var saukt, piemēram, kurkumu, granātābolu un brokoli, jo to sastāvā ir polifenoli, kam piemīt antioksidatīva iedarbība.

Mākslīgi pārtikas produkti

Funkcionālā pārtika var būt arī mākslīga jeb rūpnieciski ražota, piemēram, augu dzērieni (auzu, mandeļu, griķu u.c.), kuri ir bagātināti ar D vitamīnu, kalciju un B 12 vitamīnu. Par funkcionāliem produktiem sauc arī tādus produktus, kuros rūpnieciski samazināta vai pilnībā izņemta viela, kas identificējama kā kaitīga. Tāds piemērs ir jogurts bez laktozes. Šajā gadījumā laktoze ir kaitīga tiem cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret to. Dažreiz produktiem tieši pretēji –pievieno papildus vielu, kam ir pierādīta labvēlīga iedarbība uz organismu. Tāds, piemēram, ir musli ar linsēklām un klijām.

Lai gan kopumā ņemot funkcionālajai pārtikai ir pozitīva ietekme uz cilvēka veselību, ir arī pietiekami daudz strīdīgu jautājumu. Tie, kuriem liekas, ka funkcionālā pārtika ir tikai kārtējais reklāmas triks uzskata, ka funkcionālā pārtika nevis liek uzsvaru uz veselīgu pārtiku, bet gan novērš uzmanību no tās. Daudzi no mums nosoda jebkuru šīs pārtikas ražotāju, izmantojot argumentus, kurus paši iespējams nemaz nevar pamatot. Pastāv arī uzskats, ka funkcionālā pārtika vēl nav pietiekami izpētīta, lai to tiešām varētu saukt par veselīgu.

Šobrīd aktīvi tiek pētītas šādas pārtikas produktu sastāvdaļas:

Omega-3 taukskābes – pētījumi liecina, ka tās var palīdzēt novērst daudzas no bieži izplatītām slimībām, piemēram, sirds slimības, artrītu, dažādus vēža paveidus u.c.

Sojas olbaltumvielas – uzskata, ka tām ir nozīmīga loma holesterīna līmeņa samazināšanai, kā arī aizsardzībai pret osteoporozi.

Probiotiķi un prebiotiķi – uzlabo kuņģa darbību un imūnsistēmu, stimulē specifisku labvēlīgo baktēriju veidošanos resnajā zarnā.

Luteīns – palīdz novērst redzes traucējumus.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.