Koučings – tava IESPĒJA attīstīties

Nu jau kādu laiku par ļoti populāru lietu kļuvis koučings. Lai arī daļa cilvēku zina, kas tas ir, centīsimies apkopot viedokli par šo personības attīstības metodi, lai saprastu, kāds ir tā uzdevums.
 
Koučinga priekšvēsture nebūt nav aizsākusies biznesa sektorā, kā varētu šķist. Ar šo treniņu palīdzību un speciāli apmācītu pasniedzēju vadību, dažādu sporta veidu pārstāvji guva ļoti labus rezultātus savās disciplīnās. Sporta koučinga  panākumus ievēroja uzņēmējdarbības un biznesa nozaru vadošie līderi. Lai efektīvāk veiktu savas attīstības programmas, rastu jaunus mērķus, motivāciju un saprastu, kas vēl nepieciešams esošās darba struktūras uzlabošanai, sāka nolīgt privātos koučus.

Ideja
Koncepta pamatdoma ir: cilvēkā pašā ir visi nepieciešamie resursi. Reizēm tikai trūkst gribasspēka, motivācijas vai ir pārņēmušas šaubas. To visu pārvarēt un tikt līdz vēlamajam rezultātam palīdz koučings. Tās ietvaros tiek celta cilvēka pašapziņa, attīstības līmenis, atvērts plašāks domāšanas diapazons. To varētu nosaukt arī par ļoti labas motivēšanas privātstundām.
Maldīgs priekšstats radies tiem, kas domā – koučings tiks pateikts ko un kā darīt, atliks vien samaksāt par sesiju. Koučinga tikšanās standarta versijā notiek piedaloties tev un tavam koučam. Tev jābūt pārliecinātai par to, ko vēlies uzzināt, sasniegt, saprast. Kādā dzīves jomā vēlies ieviest pārmaiņas – sabiedriskajā, privātajā, biznesa idejas realizēšanā vai uzlabošanā.

Ar koučinga palīdzību tu rodi atbildes uz saviem jautājumiem, meklē iekšējās vēlmes, idejas un to iespējamo realizāciju. Tāpat viena vai vairāku seansu laikā apskati arī iespējamās problēmas, dažādas apstākļu sakritības, pārvaramās grūtības, kompleksus, kas var rasties ceļā uz izvirzīto mērķi. Koučs ir tas, kurš tev palīdzēs nenomaldīties un visu laiku turēs uz iedomātās taisnes, kas ved līdz finišam. Kā jau noproti, lielākais ieguldījums nāks no tevis pašas. Patiesa vēlme risināt kādu jautājumu, spēja nepadoties pie pirmajām grūtībām un patiesa ieinteresētība tajā, ko dari. Impulsam jābūt tevī.

Kouči un koučings
Koučs ir speciāli apmācīts cilvēks, kas klientam palīdz orientēties savās domās, vēlmēs, idejās un tā visa kopējā organizēšanā. Viņa uzdevums ir ievirzīt, motivēt, uzvedināt uz kādu konkrētu lietu. Galvenais tomēr ir cilvēks, kurš nāk ar savu problēmu. Viņš arī nosaka sarunas tēmu un vēlamo gala rezultātu. Koučs neizsaka savu individuālo viedokli, nesniedz padomus. Viņš ar dažādiem jautājumiem veicina pašu cilvēku domāt, meklēt risinājumu, nonāk pie secinājumiem.

Process, kas notiek koučinga laikā ir individuāls treniņš starp kouču un cilvēku, kas vēršas pēc palīdzības. Tā laikā koučs liek saprast, ka viss ir katra paša rokās un spēks, lai sāktu rīkoties, meklējams sevī. Tā nav parasta konsultēšana no personīgā trenera puses. Koučs šajā procesā ar jautājumu palīdzību izprovocē cilvēku gan atrast jautājumus, gan atbildes uz tiem, novērtēt savas zināšanas, iespējas. Sarunas laikā tiek noskaidroti tālākie vēlamie sasniegumi, kā arī konkrētās darbības, kas veicamas tagad, lai to panāktu. Tāpat kopēji tiek noskaidrots, kas tiks izmainīts dzīvē, vai to vajag, kāds būs ieguvums. Reizēm pietiek ar vienu nodarbību, reizēm nepieciešamas vairākas (viena nopietna jautājuma atrisināšana var aizņemt ap 10 sesijas), bet arī to var noteikt pats cilvēks.

Vai tas der tev?
Ar koučinga palīdzību vari izmainīt savu dzīvi vai kādu atsevišķu tās sfēru. Koučinga pamatideja stāsta, katrs pats savas laimes kalējs. Neviens cits nevar ietekmēt tavu dzīvi. Koučings būtu nepieciešam tām, kas šobrīd atrodas savas dzīves krustcelēs, meklē īsto ceļu, cenšas atrisināt kādu sasāpējušu jautājumu. Galvenais ir jābūt gatavai pārmaiņām. Tas nederēs optimistēm, kas cer, viss nokārtosies pats no sevis vai kāds augstāks spēks man palīdzēs. Tāpat arī ne pesimistēm, kas žēlojas par slikto dzīvi, nespēju pašai ietekmēt procesus utt.

Inese 35 gadi, gatavojas atvērt savu pašdarināto lietu interneta veikalu
Man kāda projekta ietvaros bija iespēja apmeklēt individuālo koučinga nodarbību. Tā kā esmu nolēmusi uzsākt biznesu un atvērt savu interneta veikalu, nolēmu aiziet. Sieviete – trenere bija par mani jaunāka. Tas sākumā mulsināja. Divatā aizgājām nostāk no citiem, apsēdāmies un viņa sāka mani izjautāt. Sākumā vispārināti – ko esmu nolēmusi mainīt, kurā dzīves jomā, kāpēc utt. Kad nonācām pie mana mērķa, tālāk runājām par līdzekļiem, kā to sasniegt. Visu laiku viņa uzdeva jautājumus uz kuriem es pati atbildēju. Sarunas noslēgumā, bija pierakstīts rīcības plāns, darbi, kas jāpadara, lietas, kuras varu mainīt, to, kur nepieciešama citu palīdzība. Jutos apmierināta, jo bija pamats no kā sākt. Iepriekš biju tikai domājusi, ko vajadzētu darīt, tagad redzēju konkrētas lietas, kas jāpaveic noteiktā laika posmā.
Nākamajā dienā, vēl joprojām prātojot par neparasto sarunu, secināju, ka īstenībā esmu to visu izdomājusi pati. Trenere neko priekšā nebija teikusi, tikai uzdevusi jautājumus. Problēma bija manī, jo agrāk neapsēdos un kārtīgi visu neizsvēru. Pašai man nebūtu bijis līdzekļu, lai samaksātu par šādu sesija. Tomēr tiem, kuriem ir apmulsums un neziņa, ja vien ir iespēja, iesaku noteikti pamēģināt.

Ja sākumā neesi gatava doties pie kouča, pamēģini pati sevi pārbaudīt. Atrodi sev klusu vietu, kur vari koncentrēties, un atbildi uz šiem jautājumiem. Varbūt tikai neliela intervija pašai ar sevi būs stimuls, lai izmainītu ierasto dzīvi.

Ko tu šobrīd gribi? (var būt vairākas lietas)

Ko tu esi gatava mainīt uzreiz?
Kādu tu iztēlojies rezultātu?
Kādā veidā tu vari sasniegt mērķi?
Kādas būs pārmaiņas, ejot uz šo mērķi, citās dzīves jomās?
Kādi apstākļi, ārējie faktori ir papildus jāņem vērā?
Ko tu vari darīt citādāk?
Kad tu vēlies to iegūt?
Kur tu vēlies to iegūt vai kur tam būtu jānotiek?
Vai tev ir nepieciešams līdzās kāds cilvēks? Kāds? Kāpēc?
Vai ir iemesls, kāpēc tavs mērķis varētu netikt īstenots? Kāds?
Cik tas ir nozīmīgi tev?
Cik ilgi pastāvēs tavs ieguvums?
Kādu ieguvumu tu gūsi sasniedzot mērķi?
Kā tu sapratīsi, ka esi sasniegusi gribēto?
Kādas būs tavas iekšējās sajūtas sasniedzot rezultātu?
Kādi resursi būs vajadzīgi, lai tuvotos mērķim?
Kādi resursi tev jau ir?
Kādi būs nepieciešami?
Kā tu tos vari iegūt?
Kad tu tos vari iegūt?
Cik ilgā laikā vēlies sasniegt mērķi?
Kā ir jāizkārto paveicamo darbu secība, lai viss notiktu laikā?
Vai ir kādi traucēkļi?
Kā tos novērst?
Vai kādam tas var nepatikt? Ko tas var mainīt?
Vai sasniedzot šo mērķi, uzreiz parādīsies jauni?

Ja tomēr vēlies pie savām atziņām nonākt sarunā ar speciālistu, izmanto iespēju un piesakies 3 koučinga iepazīšanās sesijām www.mazkalnina.lv

 
9 komentāru
  1. Paldies par konkrētajiem jaut. sevis pārbaudei.. Sāku ar tiem un būšu nonākusi pie kāda kopsaucēja.

  2. Kāpēc neizmantot latviskākus terminus?
    Ja ņem pēc līdzības ar angļu valodu, kurā ‘coach’ tiek lietots gan biznesa, an sporta nozīmē, tad tas pats treneris vien sanāk.
    Kāpēc nevajadzīgi piesārņot valodu?

  3. Piekrītu, ja vien ir iespēja – apmeklēt kouču ir ļoti vērtīgi. Pēc būtības, tas ir tāpat kā doties uz sporta zāli, šajā gadījumā tiek trenētas emocionālās prasmes.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.