PROFESIJAS, kurām nedraud BEZDARBS

Analizējot darba tirgus perspektīvas, futurologi jeb nākotnes pētnieki kā perspektīvas nākotnes profesijas nosauc tādas kā kosmiskā tūrisma gidi, laika apstākļu kontrolieri, nanotehnoloģiju speciālisti, lidojošo automobiļu vadītāji un citas salīdzinoši jaunas profesijas. Tas tiesa – laika gaitā profesijas rodas no jauna un izzūd, taču ir vairākas profesijas, kuras būs pieprasītas, domājams, vēl diezgan ilgi. 
Jāpiebilst, ka ne vienmēr pieprasītā profesija nozīmē arī augsti atalgotu un nepieciešamība pēc šī darba darītājiem var mainīties atkarībā no pilsētas un reģiona, tas ir, piemēram, kādā apdzīvotā vietā ārstu skaits uz kādu brīdi ir pietiekams, bet kopumā valstī ārstu trūkst.

5 PROFESIJAS, KURĀM NEDRAUD BEZDARBS
Pētnieki no Krievijas ir nosaukuši piecas profesijas, kurām vēl ilgi nedraudēs bezdarbs. Pirmā no tām – pavāri un konditori, jo cilvēkiem jāēd būs vienmēr. Otrā pieprasītā profesija būšot apsargi un sargi, bet trešā pārdošanas speciālists un pārdevējs-konsultants. Tāpat datorsistēmu un datortīklu administratori, kā arī programmētāji viegli atradīs darbu, jo datorus izmanto arvien plašāk. Tiesa gan, lai kļūtu par labu datorspeciālistu, mācībām būs jāvelta ilgs laiks un visu laiku vajadzēs iegūtās zināšanas pilnveidot. Piektā profesiju grupa, kas allaž būs pieprasīta, ir kvalificēti strādnieki, piemēram, metinātāji, atslēdznieki, mūrnieki u.tml.

PROFESIJAS, KAS BŪS PIEPRASĪTAS VIENMĒR
Savukārt pētnieki no Honkongas nosaukuši 7 profesijas, pēc kurām pieprasījums darba tirgū tikai palielināšoties. Šīs profesijas ir – aprūpētāji, informācijas tehnoloģiju speciālisti, ekologi, kas strādās gan kā pētnieki vai konsultanti, gan piedalīsies ekoloģiskajās ražotnēs, biomedicīnas speciālisti, jauno materiālu ražošanas un apstrādes inženieri, loģistikas speciālisti. Globalizācija un starptautiskās tirdzniecības attīstība ir padarījušas loģistiku par būtisku uzņēmuma vadības nozari, kā arī tūrisma un viesnīcu speciālisti.

10 VISĀ PASAULĒ VISPIEPRASĪTĀKĀS PROFESIJAS
Savukārt BBC ir sastādījis desmit visā pasaulē vispieprasītāko profesiju reitingu, kas ļauj noprast, kas tad ir tās profesijas, kas pieprasītas ne tikai dažās, bet ļoti daudzās pasaules valstīs, starp citu – lielu daļu no tām var attiecināt arī uz Latviju.
Medmāsas pasaulē ir pieprasītas jau vismaz 10 gadus. Viņas aicina darbā ASV, Austrālijā, Austrijā, Beļģijā, Kanādā, Dānijā, Somijā, Vācijā, Indijā u.c.
Mehānikas inženierus gaida Anglijā, Austrālijā, Austrijā, Brazīlijā, Dānijā, Francijā, Vācijā, Ķīnā, Ungārijā, Indijā, Jaunzēlandē u.c.
Ārsti visvairāk nepieciešami Austrālijā, Kanādā, Dānijā, Somijā, Anglijā utt.
Elektrisko sistēmu inženierus vajag Anglijā, Slovākijā, Polijā, Norvēģijā, Vācijā, Dānijā u.c. 
Programmētāji un informācijas tehnoloģiju izstrādātājus un administratorus vēlas atrast Beļģijā, Čehijā, Dānijā, Vācijā, Polijā, Krievijā, Anglijā u.c.
Informācijas tehnoloģiju inženieri un analītiķi. Nepieciešamība pēc šiem speciālistiem piemēram, Luksemburgā divos gados (no 2010. līdz 2012.) pieauga divas reizes.
Būvinženieri vajadzīgi daudzās valstīs.
Grāmatveži trūkums novērojams Dānijā, Somijā, Francijā, Īrijā, Šveicē, Singapūrā, Austrālijā un Ķīnā. Grieķijā trūkst augstas kvalifikācijas grāmatveži, bet Īrijā vajadzīgi risku novērtētāji un biznesa analītiķi.
Ar stomatologiem 2012. gadā Indijas lauku rajoni bija tikai pa pusei nodrošināti. Stomatologi vajadzīgi arī daudzās citās valstīs.
Datorsistēmu, datu bāzu un datortīklu administratori viegli atradīs sev darbu Austrijā, Beļģijā, Krievijā, Polijā, Īrijā utt.
Iepazīstoties ar dažādiem pētījumiem par nākotnē nepieciešamajām profesijām, var pamanīt, ka bieži vien tiek nosaukti arī tādi speciālisti kā frizieri, stilisti, kosmetologi, šuvēji, psihologi, mārketinga un sabiedrisko attiecību darbinieki. Tiesa, mūsu masu mediji ne reizi vien ziņojuši, ka pārāk daudz jau sagatavoti psihologi un citu humanitāro zinātņu speciālisti. Arī juristu esot par daudz, taču līdz ar globalizācijas procesu attīstību arvien vairāk būs nepieciešami juristi, kas pārzinās daudzu valstu likumdošanu un varēs internetā sniegt on-line konsultācijas. Tas pats attiecas arī uz sociālo un humanitāro zinātņu speciālistiem.

4 komentāru
  1. Būtu labi, ja vecāki saviem skolu beidzējiem jau savlaicīgi par šo pastāstītu un ļautu iepazīt šīs potenciālas profesijas, savādāk jaunietis piem. sapņo par savu “uzņēmēja grādu” un grib būt biznesmens, kad izaugs liels, bet nezin pašu galveno, ka šī izglītība, bez dzīvotspējīgas biznesa idejas nav pilnīgi nekas.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.