6 profesijas, kurām NĀKOTNĒ lemts IZZUST

Dažādu valstu analītiķi ik pa brīdim publicē prognozes par profesijām, kurām tehnoloģiskā progresa dēļ lemta izmiršana. Ielūkosimies profesiju sarakstā, kuras Career Cast (pamatojoties uz ASV Darba statistikas biroja datiem) minējis pie tādām, kas jau 2022. gadā būšot izzudušas.

Pastnieks. Tiek apgalvots, ka arvien plašākā elektroniskās sarakstes un norēķinu izplatība būtiski samazina pieprasījumu pēc uz papīra rakstītām vēstulēm un rēķiniem, tātad arī vajadzību pēc pastniekiem.

Avīžu reportieris. Drukātā prese arvien vairāk zaudē lasītājus, jo cilvēkiem pietiek ar internetā lasāmo informāciju. Internetā rakstus veidos blogeri vai cilvēki, kuri iesūtīs redaktoriem pašu fiksētos notikumus.

Tūrisma aģents. Arvien vairāk cilvēku paši plāno savus ceļojumus, internetā pasūta biļetes un rezervē viesnīcas.

Zvanu centra operatori. Līdz 2020.gadam viņi pilnībā tikšot aizstātas ar autoatbildētājiem.

Vēl ir virkne profesiju, kurās nākamo desmit gadu laikā pieprasījums pēc darbiniekiem kritīsies un kritīsies. Tie ir, piemēram, tipogrāfijas darbinieki un īpaši jau korektori. Kļūdas tekstos meklēs speciālas programmas. Tiesa, tās vēl būtu krietni jāuzlabo.

Arī rasētāju vietā plānus, grafikus, shēmas un tabulas zīmēs datorprogrammas.

Tehniskais progress, darbu optimizācija un jaunu darbības virzienu rašanās padarījusi profesijas dinamiskas un mainīgas. Tiesa, pilnībā izzudīs tikai tās profesijas, kuras var automatizēt, nezaudējot rezultāta kvalitāti. Tāpat vienmēr būs cilvēki, kuri dod priekšroku „dzīvam” kontaktam gan biļešu iegādē, gan citās jomās.

Būtībā jau reti kura profesija izzūd pavisam. Tā tikai mainās, pilnveidojas, papildinās ar jaunām funkcijām. Kā zināms no klasikas “Pastāvēs, kas pārmainīsies”, tādēļ nav jāuztraucas, ja sirdsaicinājums ir profesija, kuru zinātnieki uzskata par izzūdošu. Galvenais savā profesijā iet soli solī ar progresu un nezaudēt prieku no tā, ko dari!

7 komentāru
  1. Jā, tā ir ar tām tehnoloģijām. Bet man liekas, ka vēl var visādi būt, jo arī to tehnoloģisko attīstību tā pa īsto prognozēt nevar. Viens notikums var sagāzt visu.

  2. Avīžu reportieris var pārtapt par interneta reportieri ;). Nav tik traki. Pastniekus aizstās dokumentu piegādes kompānijas, tad gan.

  3. Jā, bet avīzei ir sava specifika, kas nav atkal internetam. Tam cilvēkam šā kā tā būs jāmācās daudz jauna, jo internets darbojas pilnīgi citādi 🙂

  4. Un es viņiem nepiekritīšu par korektoriem – to, ko var cilvēks šajā jomā, nekad nevarēs datorprogramma. Citādi viss būs kā copy paste no google transleitera 🙂

  5. A kas zin varbūt ar laiku viss ies tieši atpakaļ nevis uz priekšu ar tām tehnikām?

  6. Pastnieki nu gan neizzudīs, jo milzīgā ātrumā pieaug dažādu sūtījumu un paku apgrozījums.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.