KAD mani paaugstinās amatā?

Pienāk brīdis, kad tu sāc domāt par karjeras izaugsmi. Tev šķiet, ka jau sen esi to pelnījusi, jo visus darbus vienmēr paveic laikā, kvalitatīvi, turklāt pēc labākās sirdsapziņas. Taču vai tā tiešām ir – vai esi pelnījusi paaugstinājumu, un vai vispār esi tam gatava? Espati.lv palīdzēs izvērtēt tavas iespējas tikt paaugstinātai amatā. Raksta tapšanā mūs konsultēja Latvijas Karjeras attīstības atbalsta asociācijas (LKAAA) valdes priekšsēdētāja Dita Lūka.

KĀ SAPRAST, VAI ESMU PELNĪJUSI PAAUGSTINĀJUMU?
Tev šķiet, ka esi lieliska darbiniece, tavi darbi vienmēr ir pabeigti laikā, turklāt izdarīti kvalitatīvi. Un tomēr ir sajūta, ka priekšnieks to gluži vienkārši neredz… Maldīgs ir uzskats, ka par katru labi paveiktu darbu, vai vērtīgu ierosinājumu, uzreiz sekos paaugstinājums. Neuzskati, arī, ka paaugstinājums tev pienākas tikai tādēļ vien, ka tev ir vairākas augstākās izglītības vai lielāka pieredze salīdzinot ar citiem kolēģiem.
Mūsdienu darba devējs visbiežāk nevērtē padoto tikai pēc profesionālajām prasmēm. Tev ir jābūt kompetentai plašākā darbības sfērā, nekā tavi tiešie darba pienākumi to nosaka. Augsti tiek vērtētas inovāciju prasmes – darbinieki ar labām idejām, kuras palīdzētu apsteigt konkurentus un pilnveidot esošo uzņēmuma darbību. Ļoti nozīmīgas ir valodu zināšanas, jo vairāk tās pārzināsi, jo noderīgāka būsi – kontaktu veidošanā ar ārvalstu partneriem, kā arī investīciju piesaistē.
Tomēr atsevišķi vien ar katru no vērtīgajām īpašībām nepietiek, lai tu būtu pelnījusi paaugstinājumu darba devēja acīs. Nereti priekšniecībai ir savi personīgie kritēriji, subjektīvais viedoklis, kāds viņu skatījumā ir labs darbinieks, kādas īpašības un darba prasmes tam jāpiemīt. Piemēram, kādam ir būtiski, lai tu laikus ierastos darbā un, ja nepieciešams – paliktu ārpus darba laika, savukārt citam vissvarīgākais ir, lai tiktu ievērots darba vietas dreskods. Īstie iemesli jāmēģina sajust tev pašai! Turklāt nevar nepieminēt arī to, ka pastāv tā dēvētais cilvēciskais faktors – tas nosaka tavas un priekšniecības attiecībās tādā kā sajūtu līmenī. Ja šajā līmenī starp tevi un priekšniecību kaut kas nav tā, kā vajadzētu – visticamāk arī paaugstinājums nebūs tas, ko sagaidīsi šajā uzņēmumā.

PAAUGSTINĀJUMS SAGAIDĪTS
Tas ir noticis – tu esi sagaidījusi paaugstinājumu amatā. Taču tevi māc šaubas – vai es to varēšu? Ja šaubies par savām spējām jaunajā amatā, lietderīgi ir izrunāties ar darba devēju par tiem trūkumiem, kuri tevi attur piekrist izaicinājumam. Iespējams, ka darba devējs atbalstīs un palīdzēs pilnveidot šīs prasmes. Visbiežāk darba devējs atzinīgi novērtēs tavu objektivitāti, taču ielāgo, ja vienreiz atteiksi paaugstinājumam, turpmāk tāds var arī nesekot.
Līdz ar paaugstinājumu, mainīsies arī tavas attiecības ar kolēģiem – ja līdz šim esi bijusi kā neformālais līderis kolēģu vidū, tad vari rēķināties ar pozitīvu attieksmi no kolēģu puses, kuri visticamāk ar ovācijām sagaidīs tavu paaugstinājumu. Taču, ja iepriekš izjuti pastiprinātu konkurenci, tad noteikti rēķinies ar atsevišķu kolēģu skaudību, un iespējams pat aprunāšanu, jo katram darbiniekam sevī iekšēji vienmēr būs pārliecība, ka paaugstinājums ir pienācies tieši viņam. Ielāgo, ka bieži vien pati paaugstināšana amatā darbiniekā rada jaunas, nepierastas izjūtas, kas var mainīt tavas rakstura izpausmes un attieksmi pret kolēģiem, padarot tevi augstprātīgu un pārlieku lietišķu. Nepieļauj šādu situāciju!

PAAUGSTINĀJUMS IZPALICIS
Situācijā, kad priekšniecība neredz un nenovērtē tavu ieguldījumu uzņēmuma darbībā, izrādi iniciatīvu! Piedāvā konkrētus, tiešus, iespējams, nestandarta risinājumus procesu optimizācijai, parādi savu kompetenci un lojalitāti. Sarunā ar priekšniecību vari minēt frāzi: „ja man būtu iespēja vadīt šo procesu, es…,” izrādi vēlmi uzņemties vadību. Vislabāk to darīt aci pret aci ar priekšnieku tiešajā daba vietā vai priekšnieka kabinetā. Reizēm palīdz sarunas neformālā gaisotnē, jo šādi iespējams viens otru uztversiet līdzīgās pozīcijās.
Tomēr dzīšanās pēc paaugstinājuma var dot pretēju efektu gaidītajam. Parasti šāda tipa darbinieki ātri vien jūtas nenovērtēti konkrētajā uzņēmumā, un pāriet strādāt pie cita darba devēja, kur turpina pielietot to pašu karjeras veidošanas taktiku, neuzlabojot situāciju. Turklāt, arī darba devējs jūt, ka cilvēkam neinteresē pienākumi, bet viņu vada vien vēlme pēc augstāka amata, kas, protams, netiek vērtēta pozitīvi.

LAI TEV VEIKSMĪGS CEĻŠ PA KARJERAS KĀPNĒM!

7 komentāru
  1. Viss ir atkarīgs no priekšniecības, ja sakarīga vadība, esot labam darbiniekam, izrādot iniciatīvu utt., var tikt pie paaugstinājuma (ja vien iespēja rodas), taču gadās arī tā, ka priekšnieks ir kretīns un tad sākas – intrigas, iešana pār līķiem potenciālā amata dēļ utt.

  2. Jā, bet es domāju, ka tādi darbibieki, kas pa visu varu cenšas izpatikt priekniekiem, it visā, gluži vienkārši sāk kaitināt. Un vispār – priekšniecība jau parasti jūt – var tas cilvēks vairāk vai nevar. Un diemžēl – daudzi nevar.

  3. Piekrītu rakstā minētajam, ka ļoti noteicošs ir priekšniecības subjektīvais viedoklis, varētu pat teikt, sava veida ķīmija! Bieži novērota situācija, ka kāds var kaut no ādas līst laukā, labi un kvalitatīvi strādāt, taču novērtējums neseko un iespējams arī nesekos.

  4. tikai un vienīgi priekšnieka subjektīvs viedoklis un patikšana/ nepatikšana 😉 Tu vari būt, cik gudrs un labs, bet, ja nebūs simpātiju no priekšnieka puses – vari kaut izstiepties, nepaaugstinās! 😀

  5. Taisnība, reiz atteicu paaugstinājuma piedāvājumam, baidījos no atbildības, likās, ka neesmu pietiekami spējīga. Pēc kāda laika, kad jutu, ka beidzot esmu gatava, priekšnieks izvēlējās citu kolēģi. Iesaku uznemties risku, ja jau esi izraudzīta, tu to vari!

  6. Ja priekšnieks aicina kļūt par vadītāju, ir jāpiekrīt, jo visticamāk viņš redz tavu potenciālu…

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.