Viss kas tev jāzina par sirmiem matiem

https://www.bigstockphoto.com/

Kādu dienu jūs vienkārši dzīvojat savu dzīvi, bet nākamajā – no nekurienes iznirst sirmi mati. Kas tieši izraisa šīs pēkšņās izmaiņas jūsu matos, jūs jautājat? Espati.lv ir noskaidrojusi galvenos sirmu matu rašanās iemeslus, kā arī veidus kā tos noslēpt vai tieši pretēji, lepoties ar tiem un tos izcelt.

Kāpēc mēs nosirmojam?

Sirmie mati parādās tad, kad jūsu ķermenis pārstāj ražot pigmenta šūnas jeb melanīnu jūsu matu pavedienos, kas piešķir tiem toni, tomēr mati patiesībā nav sirmi vai pelēki par kādiem mēs tos mēdzam saukt, tie ir tikai bez pigmenta vai bezkrāsaini.

Tomēr, ja jūs kādreiz patiešām esat papētījuši savu vai citu cilvēku sirmos matus (jūs neesat viens, mēs visi to esam darījuši savā vannasistabā, kur parasti apgaismojums ir labāks nekā citur), jūs redzētu, ka mata pavediens izskatās gandrīz dzeltens. Tas ir tāpēc, ka keratīnam, olbaltumvielai, kas veido matus, ir dabiski dzeltena nokrāsa. Tātad brīdī, kad jūsu mati zaudē melanīnu, dzeltenā keratīna nokrāsa vairāk izceļas.

Vai nosirmošana ir ģenētiska?

Galvenais sirmo matu cēlonis ir gēni, kurus jūs mantojat, tāpēc jā, daļēji tā ir ģenētika. Vecums, kādā mēs kļūstam sirmi, tiek pārmantots vai nu no mātes vai no tēva ģimenes puses. Tas nozīmē, ja jūsu mamma un tētis jau jaunībā sāka nosirmot, tad visdrīzāk tāpat notiks arī ar jums, aptuveni tajā pašā vecumā. Turpretī, ja jūsu vecāki pelēkos matus neredzēja vēl samērā ilgi, kamēr citi vienaudži jau bija ieguvuši sirmo matu rotu, visticamāk arī jūs to tik ātri vēl neredzēsiet. Piemēram, ģenētikas dēļ kaukāziešiem ir tendence nosirmot ātrāk (ap 30 gadu vecumu) nekā jebkurai citai tautībai, savukārt tiem, kuriem ir afroamerikāņu un aziātu izcelsme, sirmie mati parādās vēlāk.

Arī stresam var būt liela nozīme melanīna zaudēšanā matos, lai gan pamatā dominē ģenētika. Var gadīties, ka jūsu organismā ir B vitamīna deficīts, kas arī ir saistīts ar priekšlaicīgu sirmo matu parādīšanos. Tomēr tas nenozīmē, ka uzņemot uzturā daudz vitamīna B, jūsu mati nekļūs sirmi.

Nosirmošanu var izraisīt arī dažādas veselības problēmas, piemēram, vairogdziedzera slimības, ķīmijterapija un daži no medikamentiem, kā arī tāds nelāgs ieradums kā smēķēšana. Ir zinātniski pierādīts, ka smēķētājiem pastāv lielāks risks priekšlaicīgi nosirmot nekā tiem cilvēkiem, kuri nesmēķē.

Vai nosirmošanu var palēnināt?

Atklāti runājot, nekādu preventīvu pasākumu vecuma un īpaši ģenētikas izraisītai nosirmošanai nav, bet par laimi matu kopšanas speciālistiem ir daži ieteikumi, kā paslēpt sirmos matus, ja vēl neesat gatavs tos pieņemt un kā rūpēties par sudrabaino matu rotu, ja esat gatavi ar tiem sadzīvot.

Matu krāsošana

Noteikums – nekādā gadījumā neizraujiet sirmos matus, lai no tiem atbrīvotos. Ja jūs atkārtoti izraujat sudrabainos matiņus, tas var sabojāt matu folikulu, galu galā liekot matiem pārstāt augt visiem kopā. Tātad, lai ilgāk maskētu sirmos matus, kas tiem var palīdzēt labāk iekļauties pārējā matu krāsā, to krāsošana ir viena no labākajām iespējām.

Tas nozīmē, ka neatkarīgi no tā vai krāsojat matus salonā vai mājās, pirms šīs procedūras būtu vēlams veikt kondicionējošu procedūru, izmantojot matus kopjošu šampūnu, lai jūsu mati būtu pietiekami mitrināti. Pēc 50 gadu vecuma – kad lielākā daļa cilvēku kļūst ievērojami sirmāki, puse no jūsu matiem būs pelēka un matu struktūra kopumā būs smalkāka. Šajā vecumā arī jūsu galvas ādā esošie tauku dziedzeri tos ražo mazāk, kas savukārt var padarīt matus sausus. Tā kā matu krāsa vēl vairāk izžāvē matus, ir svarīgi ievērot atbilstošus piesardzības pasākumus, lai jūsu mati būtu pienācīgi mitrināti.

Gaišākas matu šķipsnas

Ja jūs nevēlaties tumšāku matu krāsu, lai pārklātu sirmos matus, izceltas matu šķipsnas arī palīdz maskēt visus sirmos matus, lai tie nebūtu tik acīmredzami. Balinātas vai krāsotas matu šķipsnas ne tikai palīdzēs sajaukt jūsu sirmos matus ar pārējiem matiem, bet arī mazāk izcels tās vietas, kur sirmie mati parādās visbiežāk, piemēram, jūsu matu celiņā un matu līnijā.

Tonējošie sausie šampūni un citi īslaicīgas iedarbības līdzekļi

Matu eksperti iesaka starp matu krāsošanām gaidīt sešas līdz astoņas nedēļas, lai pēc iespējas mazinātu jebkādus matu bojājumus un to lūšanu. Tomēr kā ir ar matu saknēm? Šai zonai ir domāti matu toņa pagaidu korekcijas līdzekļi jeb tonējošie sausie šampūni, matu tušas un citi mūsdienīgi matu kopšanas līdzeklī. Lai gan tie varētu likties neērti lietošanā, ja jums ir daudz sirmo matu, šie īstermiņa risinājumi ir efektīvi starp matu krāsošanām, ja pamānāt, ka nevietā izlīdis kāds sirmais mats.

Vai par sirmiem matiem ir īpaši jārūpējas?

Tas, ka jums ir sirmie mati, neatkarīgi no tā, vai tie ir tikai pāris vai pilna galva, nenozīmē, ka jums tie būtu jāslēpj. Ja jūs vēlaties pieņemt savu briedumu, līdz ar to arī sirmos matus, bet vēlaties, lai tie izskatās pēc iespējas labāk, frizieri iesaka izmantot sirmiem matiem paredzētus matu kopšanas līdzekļus, kuru sastāvā ir tonējošas daļiņas, kas neitralizēs dzelteno pigmentu, kā arī izcels un padarīs vienmērīgu pelēko toni.

Vēl viens veids, kā aizsargāt savus sirmos matus ir saules aizsarglīdzekļu lietošana. Ja vairāk nekā 50 procenti jūsu matu ir bez pigmenta, tie ir vairāk pakļauti ultravioleto staru jeb UV bojājumiem. Melanīns sniedz lielāku aizsardzību pret saules stariem, tādēļ, ja matu sastāvā tā praktiski vairs nav, tie var ātrāk kļūt sausi vai trausli un izbalēt.

Neskatoties uz visiem augstāk minētajiem faktiem par nosirmošanu, to var mēģināt nedaudz nobremzēt, atmetot smēķēšanu, iekļaujot savā uzturā vairāk B vitamīnu kompleksa saturošu pārtiku, kā arī izvairoties no stresa un regulāri pārbaudot veselību.

 

 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.