Vasaras DEPRESIJA – kas tā tāda?

Varētu šķist, ka nav priecīgāka gadalaika par vasaru. Tomēr, ko darīt, ja vasarā jūties daudz nomāktāka nekā jebkurā citā sezonā? Iespējams, tu ciet no vasaras depresijas.

KAS IR VASARAS DEPRESIJA?
Parasti depresijas rašanās saistās ar dienu saīsināšanos un aukstā laika iestāšanos rudenī, tomēr daļai cilvēku ar noslieci uz depresiju, tās simptomi daudz manāmāk izpaužas vasaras sezonā. Pirmie vasaras depresijas simptomi ir apetītes zudums, miega traucējumi, biežs uztraukums, nomāktība un apātija.

5 DEPRESIJAS IEMESLI UN RISINĀJUMI
Vasaras depresiju var radīt dažādi iemesli. Šoreiz – par izplatītākajiem no tiem:

Sezonas afektīvie traucējumi. Sezonas afektīvie traucējumi jeb SAD ir biežākais depresijas cēlonis. SAD cilvēkus parasti skar rudenī, taču pierādīts, ka aptuveni 10% no afektīvajiem traucējumiem cieš pretējā laikā – vasaras sezonā. Ja saulainā laikā bieži jūties nomākta un apātiska, noteikti konsultējies ar ārstu, jo SAD ir problēma, kuru risināt pašas spēkiem nav ieteicams.

Izmaiņas ikdienas rutīnā. Kā vasaras depresiju veicinošs faktors var darboties šķietami nelielas izmaiņas ikdienas rutīnā.  Visbiežākais traucējums ir izmaiņas miega režīmā. Parasti problēmas sākas atvaļinājuma laikā, kad brīvā laika dēļ ievērojami pieaug miega stundu skaits. Ja nogulētais laiks tiek pārmērīgi palielināts, tu jutīsies nevis atpūtusies, bet gan nogurusi un nomākta. Līdzīgu efektu var atstāt arī gulēšana telpā bez biezajiem aizkariem – tiešie saules stari rīta agrumā negatīvi ietekmē miega kvalitāti.

Risinājumi? Atvaļinājumā, protams, atpūties, taču neaizmirsti par modinātāja eksistenci. Pārlieku ilgas gulēšanas vietā atrodi citas relaksējošas nodarbes. Savukārt guļamistabu, ja tajā rīta stundās iespīd saules stari, aprīko ar biezajiem aizkariem.

Kompleksi par ķermeni. Izplatīts vasaras depresijas cēlonis sieviešu vidū ir kompleksi par savu ķermeni – ja neesi apmierināta ar savu figūru, visvairāk to izjūti vasarā, kad nepilnības nevari  noslēpt zem bieziem džemperiem. Kā papildus depresiju rosinošs faktors var darboties arī neveiksmīgi izvēlēta diēta.

Dodies iepirkšanās tūrē un atrodi apģērbu, kas glaimo tavam ķermenim – redzēsi, pārmaiņas pašsajūtā būs acīmredzamas! Ja vasarā vēlies zaudēt lieko svaru, neaizraujies ar badošanos. Tā vietā labāk uzturā lieto daudz svaigu augļu, ogu un dārzeņu, kā arī nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā.

Apkārtējo cilvēku spiediens. No apkārtējiem regulāri uzzini, ka tavi paziņas bauda atvaļinājumu eksotiskās zemēs vai izklaidējas jautrās draugu ballītēs, un rodas vēlme nepārtraukti salīdzināt savu dzīvi ar dzirdēto. Tas bieži vien noved pie nepatīkamām sekām – ja tava vasara gluži nav tik krāšņa, kā citiem, tu sāc justies nomākta un depresīva. Lai tiktu galā ar šo problēmu, beidz salīdzināt sevi ar citiem. Turklāt ņem vērā, ka nekad viss nav tik pasakaini skaisti, kā šķiet sociālajos tīklos un stāstos. Problēmas ir arī citiem, ne tikai tev. Centies piepildīt savu ikdienu ar patīkamiem sīkumiem, piemēram, vakarā aizbrauc peldē uz jūru vai palutini sevi ar saldējuma kokteili. 

Ilgas pēc komforta. Lai cik dīvaini tas nešķistu, izplatīts vasaras depresijas iemesls ir arī ceļojumi. Ja atvaļinājuma ceļojuma laikā bieži jūties viegli aizkaitināma,  nogurusi un ilgojies pēc komforta, atzīsti sev, ka neesi „ceļojumu tips”. Tas, ka sabiedrībā ir pieņemts, ka atvaļinājumu jāpavada ceļojot, nenozīmē, ka tev tas ir obligāti jādara. Ja atvaļinājumu labprātāk pavadītu māju komfortā, neliedz sev to. Atvaļinājuma galvenais mērķis ir atpūta, nevis atskaite par to, kādās vietās esi pabijusi!

3 komentāru
  1. Esmu laimīga, kad atvaļinājumā varu beidzot izgulēties, jo darba laikā diemžēl nekādi nav iespējams.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.