5 lietas, kas tev JĀZINA par depresiju

Šī tumšā, uzmācīgā un nogurdinošā slimība var piemeklēt ikvienu. Diemžēl, dažkārt mēdzam pret to izturēties neiecietīgi. Varbūt tādēļ, ka līdz galam nezinam, ko tā spēj cilvēkam nodarīt?

Depresija var piemeklēt ikvienu. Mēs par to klausāmies televīzijā un lasām laikrakstos. „Ar mani jau tas nekad nenotiks”, bieži vien iedomājamies. Tomēr mēs nekad nevaram zināt, kas notiks rīt, kādas likstas mūs piemeklēs un, ko mums nāksies pārdzīvot. Ir labi domāt pozitīvi, bet vēl labāk ir būt informētam un gatavam uz visu! Un jā, lai arī depresija nav lipīga, šī psihiskā saslimšana var „atnākt” pie jebkura – pie augstos amatos sēdošajiem, pie televīzijas vai teātra cilvēkiem, pie veikala pārdevējas, pie kaimiņienes, pie jebkura no mums.

Tās cēloņi var būt visdažādākie. Depresija visbiežāk piemeklē cilvēkus, kas saskārušies ar kādām grūtībām, nelaimēm. Pie biežākajiem cēloņiem noteikti varētu minēt bezdarbu, slimību, seksuālu izmatošanu, grūtniecību, dzemdības, sēras un dažādas psiholoģiskas traumas. Tāpat, ir novērots, ka ar depresiju biežāk sasirgst cilvēki, kuriem grūti klājies bērnībā. Pat ja, cilvēkam pieaugot, šķiet, ka sava dzīve ir sakārtota un viss beidzot salikts pa plauktiņiem, pēkšņi kāds dzīves trieciens var atsaukt atmiņā ne tik skaisto bērnības laiku, kas, savukārt, var būt par iemeslu depresijai.

Depresijas simptomi. Patiesībā to ir tik daudz un dažādi, ka bieži vien šos simptomus cilvēks neuztver nopietni un nepievērš tiem pienācīgu uzmanību. Par depresiju vajadzētu sākt interesēties, ja cilvēks sāk ilgstoši justies nomākts, nakts miers paliek arvien trauslāks, uzmācas sliktas, negatīvas domas un arī tad, ja ikdienas lietās un darbos vairs nespēj saskatīt neko skaistu. Tāpat, arī biežas garstāvokļa maiņas var būt depresijas sākums. No rīta cilvēks var pamosties ar labu noskaņojumu, bet jau pēc divdesmit minūtēm viss var šķist drūms, pelēks un nomācošs. Cilvēks, kuru piemeklējusi depresija, var būt ātri aizkaitināms un bieži satraucies. Galvā var raisīties simtiem domu par darāmajiem darbiem vai rēķiniem, kas jāsamaksā. Var būt grūti atslēgties no šīm domām, lai atpūtinātu prātu. Tas, savukārt, var jau izraisīt arī dažādus fiziskus simptomus. Depresijas laikā cilvēks nepārtraukti var justies sasprindzis un var rasties grūtības atpūsties gan fiziski, gan garīgi.

Kā palīdzēt sev? Bieži vien cilvēks neatzīst, ka viņu piemeklējusi depresija un no šīs diagnozes baidās. Sākumā var likties, ka visvieglāk būs pašam ar visu tikt galā, bet, diemžēl, tas tā nebūt nav. Mums katram ir vajadzīgs kāds, kuram uzticēts, kāds, ar ko aprunāties. Par savām izjūtām un domām nav jākaunas un jāslēpjas. Par to ir jārunā un jo vairāk, jo labāk. Ja cilvēks jūt, ka kaut kas vairs nav labi, vispareizāk būtu izrunāties ar draugu, vecākiem, kaut skolotāju. Ja cilvēkam ir neērti par savām problēmām stāstīt tuviniekam, ir pieejami psihoterapeiti un psihologi, kuri uzklausīs un novērtēs situāciju. Turklāt, ir iespēja zvanīt arī uz bezmaksas uzticības tālruni un izrunāties arī ar telefona starpniecību. Galvenais, nepaturēt negatīvās domas sevī un būt pret sevi atklātam. Ja tevi māc šaubas par to, vai tevi piemeklējusi depresija, aizpildi testu: www.depresija.lv.

Kā palīdzēt līdzcilvēkam? Pavisam noteikti, nedrīkst palikt vienaldzīgs brīdī, ja redzi, ka tavs draugs vai kāds no ģimenes locekļiem jūtas nomākts. Tevi var sadusmot otra cilvēka izturēšanās, aizkaitinājums, tomēr ir jāsaprot, ka tādas izturēšanās iemesls var būt depresija. Lūdz, lai cilvēks tev uzticas un ar tevi runā. Neatstāj līdzcilvēku vienu, centies rast kopīgas izklaides, pavadīt laiku vairāk kopā. Tas otram cilvēkam palīdzēs novērts domas no sliktā un tev būs laiks, lai novērtētu stuāciju. Ja jūti, ka drauga uzvedība tikai pasliktinās, nekautrējies runāt ar viņa ģimeni!

2 komentāru
  1. Pret depresiju vislabākās zāles ir fiziskās aktivitātes!
    Nāc vingrot, darba dienu vakaros, Pārdaugavā
    vairāk info -https://[cenzēts]facebook.com/FitnessSievieteem/

  2. Vingrošanas nodarbības Āgenskalnā, vairāk info -https://[cenzēts]facebook.com/FitnessSievieteem/

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.