PĀRĒŠANĀS – 7 veidi kā ar to cīnīties

Gada nogale mūs lutina ne vien ar svētkiem un garajām brīvdienām, bet arī ar visām, šiem svētkiem tik raksturīgajām, piedevām. Tradicionāli pie mums, Latvijā, viena no labākajām svētku piedevām ir bagātīgais svētku galds – vismaz divpadsmit ēdieni par godu laimes skaitlim, turklāt, skaidrs, ka ne jau tie liesākie un diētiskāk pagatavotie. Šoreiz espati.lv palīdzēs tev noskaidrot, ko darīt pēc tam, kad visi šie labumi godam ir nobaudīti – kā tikt galā ar pārēšanās sekām?

Kas gan ir svētki bez gardumiem?

Gada nogale ar saviem svētkiem taču ir tikai reizi gadā! Tādēļ skaidrs, ka cilvēki cenšas, cik vien viņu spēkos, lai šos svētku godam aizvadītu. Un bagātīgi klāts galds ar dažnedažādiem gardiem ēdieniem ir neatņemama svētku sastāvdaļa, jo kam gan domāti svētki, ja ne sevis un savu mīļo palutināšanai? Šoreiz nerunāsim par to, cik labi, vai slikti ir ēst visu, ko sirds kārojas, jo būsim godīgas – kura no mums gan sēžoties pie svētku galda, uz kura smaržo štovēti kāposti,  sulīgs cepetis un piparkūkas, domā par to, ko drīkst ēst un, ko nedrīkst? Svētki taču domāti, lai priecātos! Un vismaz reizi gadā vari atļauties priecāties no sirds, attiecinot to arī uz gardu ēdienu baudīšanu. Šoreiz noskaidrosim, ko darīt, kad visi labumi jau ir vēderā – kādas ir pārēšanās sekas un, kā tās novērst.

Gardumu baudīšanai savas sekas

Svētku nakts ir gara un pēc latviešu tautas ticējumiem visi, uz galda esošie, divpadsmit ēdieni esot jānobauda vismaz veselas deviņas reizes! Un tradīcijas, taču tādēļ ir tradīcijas, ka tās godam jāievēro! Turklāt šī ir tradīcija, ko ievērot nav diez ko grūti, jo gardumi kārdināt kārdina visus svētku dalībniekus.

Taču tad, kad svētki pagājuši, dāvanas saņemtas un gardumi no svētku galda noēsti, mēs nereti sastopamies ar ne visai patīkamām sajūtām – pārēšanās sekām. Vienus tās piemeklē izteiktāk, citus ne tik izteikti, taču skaidrs ir viens – īsts svētku svinētājs zin, par ko šobrīd ir runa! Pārēšanās sekas var izpausties dažādos veidos un katram tie var būt visai individuāli, jo mēs taču esam tik atšķirīgi arī savā fizioloģiskajā uzbūvē un katrs no mums uz uzņemto pārtiku var reaģēt nedaudz citādi. Galvenās un izplatītākās pārēšanās sekas ir šādas – vēdera uzpūšanās, smaguma sajūta vēderā, nogurums, ko izraisa pārlieku lielais uzņemtā cukura un tauku daudzums organismā, galvassāpes, miega traucējumi, vainas sajūta un pat depresija. Taču, pirms ļauties šīm nepatīkamajām sajūtam, ir vērts uzzināt, ka ir daudz un dažādi ieteikumi, kā ar tām sekmīgi cīnīties, turklāt, labā ziņa ir tāda, ka visas pieminētās pārēšanās izpausmes ātrāk, vai vēlāk izzudīs! Būtiski ir saprast, ka visas šīs sajūtas ir tikai organisma normāla reakcija uz pārlieku lielo uzņemtās pārtikas daudzumu, bet mūsu spēkos ir palīdzēt organismam atgūties no šīm sajūtām.

Ko iesākt?

 
Pirmais ieteikums – beidz sevi vainot! Dažādās aptaujās ir pierādījies, ka sievietēm šī sevis vainošana un šaustīšana pēc viesībām, kurās ēsts par daudz, ir ļoti izteikta. Taču pamēģini šo sajūtu vienkārši nelaist sevī iekšā! Kas bijis, tas bijis – vakardiena pieder pagātnei, taču tev ir šodiena, kad vari sākt darīt visu no jauna un pēc saviem ieskatiem! Un galu galā – svētki taču bija izdevušies, vai ne? Protams, ka liels nopelns tajā bija arī bagātīgajam svētku galdam, turklāt, tas taču ir lieliski, ka tev bija iespēja visus tos gardumus nobaudīt!

Otrais ieteikums ir kustēties! Nākamās dienas pēc svētkiem parasti ir brīvdienas un, kā vēl labāk pavadīt laiku ar sev mīļajiem, ja ne pastaigājoties svaigā gaisā? Dodaties uz mežu vai jūru un baudas ziemas burvību! Taču, ja pastaigas tev nešķiet vilinošas, tad uzrīko sev nelielu fitnesa nodarbību – lieliska būs, piemēram, joga, vai kāda cita mierīga nodarbība. Pamatojums šim ieteikumam ir viens – jebkura fiziskā aktivitāte, kas liek asinīm riņķot straujāk, ir lielisks līdzeklis ēdiena izraisīto paģiru likvidēšanai, uzlabo garastāvokli un ceļ enerģijas līmeni.
   
Trešais ieteikums – dzer ūdeni, zāļu tējas un uzlējumus. Viens no vēdera uzpūšanās vaininiekiem ir sāls, kurš svētku ēdienos parasti tiek lietots diezgan lielos daudzumos. Un šo sāli ārā no organisma vislabāk un ātrāk var dabūt ar skalošanas metodi. Lieliski noderēs tīrs ūdens, zāļu tējas (piemēram, piparmētrnu vai kumelīšu u.c.), kas attīra organismu un uzlabo gremošanu, kā arī dažādi uzlējumi. Viens no tādiem varētu būt, piemēram, ķimeņu uzlējums (ņem sauju ķimeņu, pārlej ar verdošu ūdeni, ļauj ievilkties un lieto), kas palīdzēs vēderu dabūt atkal savā vietā.
   
Ceturtais ieteikums – izklaidējies! Tam taču galu galā ir domāti svētki un brīvdienas! Atrodi kādu labu veidu kā sevi izklaidēt, dari to kopā ar ģimeni vai draugiem. Jebkura nodarbe, kas tev sagādās prieku, novirzīs tavas domas no pārēšanās un tās izraisītajām sekām, uzlabos tavu garastāvokli un palīdzēs saprats, ka pasaule jau nebūt nav tik slikta un visas nelāgās, ar pārēšanos saistītās, sajūtas ir tikai īslaicīga parādība!
   
Piektais ieteikums – ēst, bet viegli! Bieži vien, vainas sajūtas māktas, mēs paziņojam – es vairs neēdīšu! Taču, protams, šī badošanās ne pie kā laba nenoved un bieži vien atkal var beigties ar pārēšanos. Vislabākais ieteikums pēcsvētku dienām ir ieturēt regulāras, taču vieglas maltītes. Turklāt, organisms nereti pats pasaka priekšā ko un cik daudz ēst, jo galu galā – tieši viņš jau ir galvenais situācijas noteicējs, kurā mums jāieklausās! Galvenais šajās dienās – sekot līdzi uzņemtā ēdiena daudzumam un tam, lai tas būtu viegli sagremojams un pārstrādājams. Ieteicams no ēdienkartes izslēgt cieti un pārmērīgi daudz ogļhidrātus saturošos produktus (piemēram, maize, kartupeļi, visi saldumi), kā arī cukuru un taukus, un aizstāt tos ar vairāk dārzeņiem un svaigiem augļiem, tie palīdzēs likvidēt smaguma sajūtu vēderā.
   
Sestais ieteikums – kārtīgi izgulēties! To gan, iespējams, nevarēsi realizēt naktī uzreiz pēc svētkiem, jo pārēšanās dēļ miegs, bieži vien, ir traucēts. Taču, šo ietikumu vērts ņemt vērā nākamajās dienās, jo ir pierādīts, ka labi izgulējies cilvēks patērē mazāk pārtikas, nekā tāds, kura miegs nav pilnvērtīgs. Miega trūkums rada stresu un līdz ar to, nereti, arī pastiprinātu apetīti. Un tici – pēc kārtīgi izgulētas nakts pārēšanās sekas būs manāmi atkāpušās un tava pašsajūta lieliska!
   
Septītais ieteikums – Ja nekas cits nelīdz, vai nepatīkamajām sajūtām pievienojas arī kuņģa sāpes, protams, jāņem talkā medicīnas līdzekļi, kuri, kā rāda aptieku statistikas, svētku laikā esot vispirktākie preperāti. Taču, pirms šo gremošanas palīglīdzekļu un sāpju novēršanas līdzekļu lietošanas, noteikti vajadzētu konsultēties ar savu ārstu vai farmaceitu!

Jaukus svētkus! Kā redzams, veidu, kā tikt galā ar pārēšanās sekām, ir daudz un dažādu, tev atliek vien izvēlēties savu, vai labākam rezultātam kombinēt tos visus kopā! Zinot, kā sev un saviem tuvajiem nepieciešamības gadījumā palīdzēt, ir daudz drošāk un omulīgāk sagaidīt un pavadīt svētkus. Un svētki jau tam ir paredzēti, lai tos no sirds izbaudītu! Labu apetīti!

1 komentārs

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.