10 produkti, kurus tev NEKAD nevajadzētu ĒST

ASV un Eiropas zinātnieki kopīgiem spēkiem ir sastādījuši garu to produktu sarakstu, kurus nevajadzētu iekļaut savā ēdienkartē. Piedāvājam tev 10 no tiem, kas populāri arī Latvijas veikalu plauktos!

Mikroviļņu krāsnī pagatavojamais popkorns. Šajās mazajās popkorna graudus saturošajās paciņās, kas tikai uz dažām minūtēm jāievieto mikroviļņu krāsnīs, bez pašiem graudiem ir milzum liels sāls, dažādu ķīmisku garšvielu un augu tauku saturs. Jo kā gan citādi tas varētu garšot pēc sviesta, siera utt.? Neesi naiva – sviesta tur nav ne druskas un siera ne tik. Visa noslēpums ir ķīmiskajos garšas pastiprinātājos un uzlabotājos, kā arī sālī un augu taukos. Lai pārliecinātos, pamēģini šo paciņu kādreiz atplēst nesagatavotu un apskaties! Alternatīva – popkorna graudi, ko pagatavo pati, kontrolēti pievienojot sastāvdaļas.

Saldās brokastu pārslas un mušļi. Jā, mulsis brokastīs ir veselīgi un arī labas pilngraudu pārslas. Bet, būsim godīgas, nu nav nemaz veikalos tādas tik viegli atrast! Ja palasīsi informāciju uz iepakojuma, redzēsi, ka lielā daļā šo brokastīm paredzēto ēdienu, ir milzum liels lieku tauku un cukura saturs. Tas tamdēļ, lai pašas par sevi tik bezgaršīgās sastāvdaļas iegūtu kaut kādu garšu – visbiežāk izteikti saldu garšu, kas mums taču tik ļoti patīk! Alternatīva – mušļi un pārslas, kas satur maz cukura un tauku, vai arī pagatavo musli pati no auzu pārslām, riekstiem, rozīnēm u.c. sastāvdaļām.

Margarīns. Margarīns ir augu tauki. Zināms, ka tie jau paši par sevi nav no tiem vēlamākajiem produktiem, ko iekļaut ēdienkartē. Turklāt, liela daļa no tik dažādajiem margarīniem, kas atrodami veikalu plauktos, satur tādas e-vielas kā BHA (butilēts hidroksianilols) un BHT (butilēts hidroksituluols), kas ļauj šo produktu ilgāk pasargāt no sabojāšanās, taču tajā pašā laikā var izraisīt kuņģa un zarnu trakta slimības, imunitātes problēmas, augstu holesterīna līmeni un citas nopietnas problēmas. Alternatīva – īsts sviests, bet arī tad – tikai nelielās devās.

Putnu aknu pastēte. Zosu aknu pastēte nereti tiek uzskatīta teju par delikatesi. Taču veids, kādā tā tiek iegūta, kādā putni tiek turēti, ir tālu no tā, ko varētu dēvēt par labu un delikatesei atbilstošu. Nevienam jau vairs nav noslēpums, kādos apstākļos putnu fermās nereti šie putni tiek turēti, kā baroti, cik īsā laikā audzēti, lai iegūtu pēc iespējas vairāk gaļas, tajā skaitā arī citas izejvielas, piemēram, aknas, no kurām taisa aknu pastēti. Turklāt, kā cilvēkiem, tā putniem aknas ir tas orgāns, kas caur sevi izlaiž visas sliktās vielas un ķīmiju, ko organisms saņem. Līdz ar to būtu naivi domāt, ka pastēte, ko cel galdā, ir tīra un uzskatāma par delikatesi.

Termiski pietiekami neapstrādāta gaļa. Viegli un vidēji cepta gaļa būtu jāaizliedz pavisam, skarbi ir uztura speciālisti. Mūsdienās, kad par reti kuru gaļu varam skaidri zināt, kādos apstākļos tā iegūta (kā lopiņš turēts, audzēts, ar ko barots, kādas papildus vielas saņēmis), vienīgais veids, kā izvairīties no nepatikšanām, ir gaļu kārtīgi termiski apstrādāt, tādējādi nogalinot iespējamās baktērijas, kas gaļā mīt. Vel labāk – iegādāties tikai tādu gaļu, kuras izcelsmi zini skaidri.

Zemenes, kuru izcelsmi īsti nezini. Tas attiecas ne tikai uz zemenēm, bet arī uz visām citām ogām, kuras veikalos parādās vēl stipri pirms to sezonas te pie mums – Latvijā. Problēma ir tāda, ka, lai šādu lielu, skaistu, kā no reklāmām nākušu zemeni izaudzētu un vēl atgādātu līdz veikalam, tai jābūt ļoti izturīgai, Un tāda tā arī ir, jo tiek pamatīgi apstrādāta ar visdažādākajiem pesticīdiem. Iedomājies skatu – iet pa zemeņu lauku vīri baltos skafandros un miglo ogas ar nezināmas izcelsmes šķīdumu. Vai tiešām vēlies šīs ogas celt galdā? Alternatīva – mūsu pašu zemenes, kuru izcelsmi zini, vislabāk – no vecmammas dārza!

Pārtika, kas izkrāsota nedabīgi košās krāsās. Nedabīgi košās, visās varavīksnes krāsās esošās pārtikas krāsvielas ir bīstamas, tā ir ķīmija. Tik skarbi ir uztura speciālisti. Turklāt parasti šādi izkrāsoti ir tieši bērniem paredzētie produkti, lai pievērstu mazo ēdāju uzmanību. Pētījumos ir pierādīts, ka šīs krāsvielas spēj bērnus padarīt hiperaktīvus, radīt veselības problēmas, sākot no alerģijām un beidzot ar jau nopietnākām diagnozēm, kā smadzeņu darbības traucējumiem un pat audzēja riskiem. Alternatīva – izvēlēties ēdienus, kas ir dabīgās krāsās, ne koši sarkani, dzelteni, zili, zaļi un oranži.

Mākslīgie saldinātāji. Paradoksāli, bet bieži vien produkti, kas satur šos saldinātājus, tiek reklamēti un ieteikti, kā figūrai un veselībai nekaitīgi un pat ieteicami, jo nesatur cukuru. Taču tā nav. Jā, tie nesatur cukuru, bet tie tik un tā satur vielas, kas paaugstina cukura līmeni asinīs, reizēm pat vēl vairāk, kā parastais cukurs. Uztura speciālisti ir skarbi – šie saldinātāji ir nedabīgi, garšo briesmīgi un nav labi veselībai. Alternatīva – dabīgi saldinātāji, kā, piemēram, medus. Arī tas jālieto normas robežās, bet mazliet to saldumu dzīvē taču vajag!

Baltā šokolāde. Šokolāde mazos daudzumos cilvēkam ir ieteicama, jo kakao satur daudz dažādu vielu, kas veicina labu omu, smadzeņu darbību utt. Taču baltajā šokolādē no kakao nav ne smakas! To vispār nevar dēvēt par šokolādi, jo vienīgais, ko šis produkts satur ir augu tauku maisījums, cukurs, saldinātāji un piedevas garšai. Ēdot to, tu tikai uzņem to, kas tev absolūti nav nepieciešams. Alternatīva – protams, tumšā, īstā šokolāde, kas satur kakao.

Konservētie tomāti metāla bundžās. Pašiem tomātiem jau nav ne vainas. Problēma ir metāla bundžās, kuru ražošanā tiek izmantotas vielas, kas satur bisfenolu A – viela, kas mūsu organismā spēj traucēt sievišķo hormonu estrogēnu darbību un izraisīt virkni ar reproduktīvo funkciju saistītu problēmu. Alternatīva – konservēti tomāti stikla burkās, vislabāk – pašas konservētie!

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.