MARINĒJAM SEZONAS AUGĻUS UN DĀRZEŅUS

https://www.istockphoto.com/

Augusts ir ne tikai vasaras pēdējais mēnesis, bet arī laiks, kad sākt gatavoties gada aukstajai sezonai, veidojot dažādu konservētu augļu un dārzeņu krājumus. Šobrīd dārzs ir pilns ar sezonas dārzeņiem – gurķiem, tomātiem, kabačiem, kā arī ogām – upenēm, jāņogām un sāk arī nogatavoties pirmie augļi – āboli, bumbieri un plūmes. Visu šo bagātību ir iespējams ievietot burciņā un baudīt līdz pat nākamajai ražai, tāpēc espati.lv ir sagatavojusi pāris ātras un vienkāršas receptes košiem un gardiem konservējumiem.

Skābēti gurķi

Uz 1 L burku nepieciešams: Svaigi gurķi, 3 ēd.k. sāls, 3 upeņu un 2 ķiršu lapas, 1 mārrutka lapa, dilles, 2 daiviņas ķiploka, 2 šķēles mārrutka saknes. Skābēšanai izvēlas 10-12 cm garus gurķus, kurus pirms tam 2-3 stundas mērcē aukstā ūdenī. Tīrās burkās saber visas lapas un zaļumus, tad kārto gurķus, pa virsu tiem uzliekot vēl zaļumus. Katlā uzvāra ūdeni un maisot pieber sāli līdz tas izkūst. Uzlej gurķiem karsto sālsūdeni un uzreiz liek virsū vāciņu. Burkas notur divas dienas siltā, bet tumšā vietā, līdz gurķi ierūguši. Kad burciņām caur vāku sāk nedaudz spiesties ārā mitrums, burkas novieto vēsā un tumšā vietā, kur gurķi varēs glabāties visu ziemu.

Tomātu biezenis

Uz 1 L tomātu biezeņa nepieciešams: Tomāti, 1 tējk.cukura, 1 tējk.sāls. Nogatavojušos tomātus nomazgā, nosusina un izgriež kāta daļu. Veselus vai sagrieztus tomātus liek virtuves kombainā un sasmalcina līdz biezeņa konsistencei. Sagatavoto biezeņa daudzumu izmēra atbilstoši burciņai un lej katlā. Uz vienu litru biezeņa pievieno vienu tējkaroti sāls un cukura. Vāra biezeni uz nelielas uguns, noņemot putas, ja tādas veidojas. Karsto tomātu biezeni pilda tīrās burkās, uzskrūvējot vāciņu un apgriežot tās otrādi uz vienu stundu. Tad apgriež atpakaļ, atdzesē un uzglabā pagrabā vai citā vēsā un tumšā vietā.

Marinēta paprika

Nepieciešams: 3 kg paprikas (tīrsvars), 1 l ūdens, 1 glāze cukura, 1 glāze 9% etiķa, 1 glāze olīveļļas, 3 ēd.k.sāls, 5 glāzes ūdens. Papriku nomazgā, nosusina, tad notīra, izņemot sēklas un nogriežot kātiņu, sagriež vidēji lielos gabalos. Sāk gatavot marinādi – visas sastāvdaļas ieliek katlā un uzvāra. Kad marināde sākusi vārīties, pievienot papriku un vāra 10 minūtes, līdz paprika kļuvusi mīksta. Pēc tam papriku pilda stikla burkās, pārlejot pāri verdošo marinādi tā, lai tā nedaudz pārtek pāri maliņām. Burkas cieši aizvāko un, nepasterizējot, uzglabā pagrabā.

Melleņu un aveņu ievārījums

Nepieciešams: 500g melleņu, 500g aveņu, 500g ievārījuma cukura, 1 laims. Ogas pārlasa, laimu nomazgā un norīvē tam miziņu, kā arī izspiež sulu. Katliņā iever ogas, pievieno laima miziņu un sulu, vāra aptuveni 10 minūtes, līdz ogas sāk šķīst. Tad pieber katliņā cukuru un vāra vēl 5 minūtes, nosmeļot putas, ja tādas veidojas. Verdošo ievārījumu pilda tīrās, izkarsētās burkās, tad uzskrūvē vāciņus un atdzesē. Šādu ievārījumu uzglabā vēsā vietā.

Ābolu kompots

Nepieciešams: 2 kg ābolu, 500g cukura. Ābolu kompotam vislabāk izvēlēties nelielus un stingrus ābolus, piemēram, sīpoliņus vai pepiņu. Ābolus nomizo, sagriež daiviņās un izgriež serdes. Lai āboli nesabrūnētu, tos tūlīt ieliek aukstā etiķūdenī (uz 1 litru ūdens ņem 1 ēdamkaroti etiķa), tad uz sieta notecina, liek burkās un pārlej ar karstu cukura sīrupu, ko pagatavo, 1 litrā ūdens izšķīdinot cukuru un dažas minūtes pavārot. Pasterizē 85 grādu karstumā: 0,5 l burkas – 15 minūtes, 1 l burkas – 20 minūtes. Tad burkas aizvāko un 1 stundu patur apgāztas. Kompotu var gatavot arī bez pasterizēšanas – sagrieztie āboli jāvāra cukursīrupā apmēram 10 minūtes, raugoties, lai tie nesāk šķīst. Intensīvākai garšai un aromātam var pievienot kanēli, krustnagliņas, kā arī ingveru un citrona miziņu.

Noderīgus padomus un plašāku ieskatu augļu un dārzeņu konservēšanā Jūs variet iegūt, apskatot ZM veidotās vadlīnijas šeit: https://www.zm.gov.lv/public/files/CMS_Static_Page_Doc/00/00/01/11/51/vadlinijas_konservesanas_alternativas_metodes_08102017.pdf

 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.