INTĪMĀ HIGIĒNA – būtiskākais sievietes ķermeņa kopšanā

Ikvienas sievietes ikdienā ļoti liela nozīme ir intīmajai higiēnai. Ir jāzina kā pareizi par sevi rūpēties, kādus līdzekļus izmantot, bet no kādiem izvairīties. Pareizi rūpējoties par savu intīmo higiēnu, iespējams ne vien pasargāties no dažādām saslimšanām, bet arī justies ērti un tīri. 
Sievietes dzimumorgāni ir klāti ar gļotādu, un tam tā arī jābūt. Lai sievietes intīmā vide spētu veikt dabīgās pašaizsargājošās un attīrošās funkcijas, tai ir nepieciešama noteikta mikrovide, kur atrodas labdabīgās baktērijas. Tās likvidē nevēlamos mikroorganismus un, lai tas notiktu pareizi, nepieciešams atbilstošs intīmās vides pH līmenis. Tiklīdz tiek iznīcinātas labdabīgās baktērijas, rezultāts var būt diezgan nepatīkams.

APAKŠVEĻAS IZVĒLE
Pie intīmās higiēnas pieder pareizas apakšveļas izvēle. Katru dienu jāvelk tīra apakšveļa, arī tad, ja tiek lietoti ikdienas biksīšu ieliktnīši. Ja sievietei viss ir kārtībā ar intīmo veselību un nav pastiprinātu izdalījumu, lietot ikdienas biksīšu ieliktnīšus nav obligāti nepieciešams. Neko ļaunu tie nenodarīs, taču esot veselai un ikdienā rūpējoties par savu intīmo higiēnu, bez tiem var lieliski iztikt. Vispiemērotākā ir kokvilnas apakšveļa. Biksītēm nepieciešams izvēlēties pareizo izmēru – lai tās nespiež, neberž, vai gluži pretēji – nav par lielu. Pēc iespējas retāk, būtu jāvelk string veida apakšveļa, jo tā kairina sievietes intīmo zonu, radot labvēlīgu vidi dažādiem iekaisumiem vai pat saslimšanām. Nevajadzētu naktī gulēt ar apakšveļu, bet ļaut dzimumorgāniem „elpot” – tas ļauj tiem atpūsties un neuzkrāties baktērijām. Nakts laikā vislabāk izvēlēties naktskreklu, kas uzvilkts uz kailas miesas.

MAZGĀŠANĀS
Sievietes dabisko intīmo vidi visvieglāk izjaukt, nepareizi par to rūpējoties, tai skaitā lietojot ziepes un mazgāšanās līdzekļus, kas paredzēti, piemēram, ķermeņa kopšanai. Šādu līdzekļu sastāvā esošās vielas izjauc dabisko mikrofloru un var iznīcināt labdabīgās baktērijas, kam piemīt aizsargājošas funkcijas. Kategoriski neiesaka lietot antibakteriālās ziepes, jo intīmajai zonai tās ir nepiemērotas un var radīt iekaisumu. Nepieciešamas īpašas ziepes vai želeja, kas palīdzēs saglabāt pietiekošu un normālu intīmās zonas pH līmeni. Tas ir īpaši svarīgi tāpēc, lai pareizi spētu noritēt organisma dabīgās aizsargfunkcijas. Ja pH līmenis tiek samazināts, vai palielināts, mikrofloras sastāvs tiek mainīts un pastāv risks rasties un attīstīties dažāda veida saslimšanām. Intīmo zonu vislabāk apmazgāt siltā, tīrā, tekošā ūdenī un kā iepriekš jau minēts – ar atbilstošiem, speciāli tam paredzētiem līdzekļiem. Ja, dodoties ārpus mājas uz ilgāku laiku, nav iespējams nomazgāties ūdenī, var izmantot mitrās salvetes, kas paredzētas intīmajai kopšanai, taču tās nevajadzētu izmantot ikdienas lietošanai. Ārsti iesaka ar remdenu ūdeni apmazgāties arī pēc intīmās tuvības, pat tad, ja ir tikai viens pastāvīgs partneris. Tas nepieciešams, lai atjaunotu pH līmeni un neļautu veidoties baktērijām, kas var rasties pastiprinātā mitruma dēļ. Seksa laikā tiek kairināta gļotāda un lielais mitruma līmenis var veicināt infekcijas rašanos.
MENSTRUĀCIJU LAIKS
Šajā periodā sievietes intīmās higiēnas nozīme palielinās vēl būtiskāk, jo menstruācijas ietekmē mūsu reproduktīvo veselību. Neievērojot pietiekamu higiēnas līmeni menstruāciju laikā iespējams iedzīvoties pat tādās problēmās kā cikla pārtraukšanās un neauglība. Menstruāciju laikā katras sievietes ziņā ir izvēlēties piemērotākos higiēnas piederumus. Taču svarīgākais ir savlaicīga (vismaz 4 – 5 reizes dienā) higiēnas piederumu nomaiņa menstruāciju laikā – vienalga vai tas būtu tampons vai higiēniskā pakete, savādāk vienīgi ir ar menstruālo piltuvīti, kas ir jaunums menstruālajā higiēnā. Ilga higiēnas produktu nenomainīšana var izraisīt sēnīšu infekcijas, apsārtumu, izdalījumus, ietekmēt reproduktīvo veselību.
Visplašāk izmantotās ir higiēniskās paketes. Pie noteikuma, ja tās savlaicīgi apmaina, tās neveido kairinājumu, netraumē gļotādu, nerada nekādas sāpes nepareizas ievietošanas rezultātā. Atliek vien izvēlēties sev piemērotākās gan lieluma, gan uzsūkšanas spējas ziņā.
Savukārt par tamponiem, ginekologi norāda, ka tos labāk neizvēlēties jaunām meitenēm un sievietēm, kuras vēl nav dzemdējušas. Menstruāciju laikā dzemdes kakls dabiski ir pavērts, tāpēc tajā jo vieglāk var iekļūt nelabvēlīgie organismi, turklāt, izņemot tamponu, tiek traumēts dabiskais aizsargslānis uz maksts sieniņām, padarot baktērijām vieglāku iedzīvošanos gļotādā, tāpēc nevajadzētu doties peldēt šajās dienās. Ja ikdienā tiek lietots tampons, uz nakti to labāk apmainīt pret higiēnisko paketi, lai organisms atpūšas un atjaunojas intīmās zonas dabiskā vide.
Jaunums, intīmās higiēnas jomā – menstruālā piltuvīte, tā ir ievietojama makstī kur tā savāc šķidrumu, ir gatavota no silikona un izmantojama vairākkārtēji. Atšķirībā no iepriekš minētajiem menstruālās higiēnas līdzekļiem, to neizmet, bet gan pēc izmazgāšanas un dezinficēšanas – lieto atkārtoti. Ražotāji apgalvo, ka tā spēj uzkrāt mitrumu līdz pat 12 stundām, ir ērta un antialerģiska. Vienu menstruālo piltuvīti esot iespējams lietot pat 10 gadus.
Ja tu ikdienā rūpējies par sevi un savu intīmo higiēnu tev tomēr jāzina, ka pie ginekologa noteikti jādodas gadījumā, ja parādās neparasti daudz izdalījumu, sākas nieze, dedzinoša sajūta intīmās zonas apvidū. Šādas parādības var būt rādītājs tam, ka radusies kāda saslimšana vai infekcija. Tamdēļ rūpēsimies par sevi savlaicīgi un būsim veselas!

Pateicamies par sadarbību raksta tapšanā Lunetta – menstruālās piltuvītes

7 komentāru
 1. Man ikdienas ieliktnīši ir līdzeklis, kā pagarināt bikšeļu nēsāšanas laiku ikdienā, ja klasiski apakšveļa jāmaina katru dienu, tad ar ieliktnīšu palīdzību var vienās apakšbiksēs staigāt, es atvainojos, 3-4 dienas. Taču spriežot pēc raksta, es esmu sivēnaste, ehhh 🙁

 2. Biksītes taču maina arī tāpēc, ka viss ķermenis sasvīst, ne jau tikai tāpēc, ka kas iesmērējas tajā vietā, kur lipini ieliktnīti. Kopējai higiēnai taču tas ir tikai normāli, ka veļa jāvalkā tīra. Vienalga – ir tev biksēs lipeklis vai nav!

 3. Mjā, daudz jau reklamē tās piltuvītes, bet nezinu gan vai tās varētu būt ērtākas par tamponiem, it īpaši jaunām meitenēm. Par biksītēm gan – patiesi ir drusciņ sušķīgi nēsāt vienas un tās pašas apakšbiksītes četras dienas, brrr, grūti pat iedomāties.. Ir taču patīkami katru rītu uzvilkt svaigu apakšveļu un, galu galā, tas taču neprasa vairāk kā dažas minūtes vakarā ar rokām izmazgāt biksītes, tā taču patiesi minimāla higiēnas norma 😉

 4. Oj, esmu absolūta piltuves fane!
  Nopirku to ar lielu skepsi, tikai tāpēc, ka bija atlaides – un jāatzīst, ka noķēru divus zaķus ar vienu šāvienu.
  Varu aizmirst, ka tādas mēnešreizes vispār ir, nekādas ķēpas, nav jāuztraucās, ka kaut kas kaut kur noplūdīs un sasmērēs. Nesen biju aizbraukusi ciemos un piltuvīte nebija līdzi, kad sākās mēnešreizes. Tās bija divas šaušalīgākās dienas manā mūžā, jo biju jau aizmirsusi tamponu un pakešu epopeju.
  Taču, ir dzirdētas dažādas atsauksmes, citām sievietēm tomēr noteikt noplūdes maksts īpatnību dēļ.

 5. Es 100 % atbalstu šāda veida menstrālo aizsardzību, jo pati to lietoju, nu jau vairāk kā pusgadu un nēesmu nožēlojusi ne minūti, jo pirmkārt ekonomiski un otrkārt var aizmirst, ka tādas mēnešreizes vispār ir, jo man personīgi nekas netraucē un es pat teiktu ir daudz higēniskāka sajūta, nekā ar paketēm. Nesen pamēģināju paketi un varēju novērtēt cik piltuvītei ir lielas priekšrocības, kamēr nav pamēģināts, tikmēr jau grūti par to spriest, cik zinu ASV jau šāda aizsardzība pastāv vismaz 20 gadus.

 6. Esmu loti kartiga,bet bikini zona ir mazliet tumsaka,ka no atbrivoties?Manam draugam neliels apmatojums,tas ir normali?un vel no apmatoju es atbrivojos skujoties ar skuvekli,,pec tam man ir apsartusi ada un iekaisis,ko varetu ieteikt?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.