PERSONĀLA atlases speciālistes KRITISKĀS piezīmes

Neceriet, ka patiesu talantu nevar noslēpt. Darba tirgus ir pietiekami liels. Jūs esat darbaspēks, kurš tiek pirkts un pārdots; darba devējam – resurss, lai apmierinātu biznesa vajadzības. Bet darbā iekārtošanas firmu darbiniekiem un personāla atlases speciālistiem – prece, kuru viņi piedāvā savam klientam vai darba devējam.
KO ES NEVĒLOS SAGAIDĪT NO JUMS DARBA INTERVIJĀ
Vispirms es noskaidrošu jūsu profesionālās spējas. Ja tās man šķitīs piemērotas, es pievērsīšos jūsu personības īpašībām. Es uzdodu jautājumus tikai tāpēc, lai palīdzētu jums. Atcerieties to un droši ierodieties uz interviju. Un nepieļaujiet kļūdas, ko mēdz pieļaut citi:
Neslavējiet mani. Es tik un tā nedarbošos jūsu, bet sava darba devēja interesēs. Manis nav. Es tikai jūs pētu. Ideāls variants – jūs pats izstāstāt visu, kas mani varētu interesēt. Ja pretendējat uz nodaļas vadītāja vietu, tad arī izstāstiet visu, kas man parādās, ka esat piemērotākais cilvēks šim amatam.
Nekārdiniet un nemēģiniet pavest mani. Uz maniem svariem ir trauciņš, kurā krājas plusi, kas jūs tuvina ideālā amata pretendenta nosaukumam. Jūsu seksualitāte man liks aizmirst par šo trauciņu un tas paliks tukšs, lai gan es būšu apmierināta par saņemtajiem komplimentiem un uzmanību. Vai tas jums ir vajadzīgs?
Nekļūstiet pārāk atklāts. Man nav vajadzīgs jūsu dzīves stāsts. Jūsu trīs meitiņas, vīrs, kurš katru dienu dāvina ziedus vai slimā māte mani, protams, interesē, taču ne tik ļoti, lai es savam darba devējam piedāvātu to, kas viņam neder. Tāpat mani neinteresē jūsu problēmas, neveiksmes un trūkumi. Ja arī es jums par tiem vaicāju, tad tikai tāpēc, lai saprastu, ko jūs esat mācījies no savām kļūdām.
Nesakiet man „tu”. Varbūt esmu jaunāka par jums. Man nav tāda profesija, kā jums. Bet es neesmu jūsu padotā, neesmu tuva draudzene vai skolniece. Nemēģiniet satuvināies ar mani. Jūs esat mana prece. Nemēģiniet nodibināt ar mani neformālu kontaktu, tas neietilpst manos darba pienākumos.
Nemelojiet. Es jums ticu. Un es atceros visu, ko esmu jautājusi un jūs – atbildējis. Es izdaru secinājumus. No katras atbildes un jautājuma. Ja es pamanu, ka divi secinājumi ir pretrunīgi, es sāku šaubīties. Arī tad, ja jūs pēkšņi novēršat skatienu, mainīt pozu, aizturat elpu.
Nešaubieties. Es tūlīt atsijāju tos kandidātus, kuri saka, ka viņiem derētu gan šis amats, gan kāds cits arī. Ja jūs pats neziniet, ko īsti gribat, kurš tad? Es jau nu noteikti nē.
Lai jums neiepatīkas saskarsme ar mani. Saruna ar mani, protams, ir patīkama. Es protu klausīties – tas ir mans darbs. Mani jautājumi liek jums aizdomāties. Mana balss ir maiga, tā rada atmosfēru, kas veicina saskarsmi. Mans galvenais uzdevums – sniegt jums iespēju parādīt sevi no tās puses, kura mani interesē. Izmantojiet izdevību un dariet to. Nemēģiniet izrunāt visu – es neesmu psihoterapeits. Neļaujieties kārdinājumam atklāt savu unikālo personību – es neesmu žurnālists. Demonstrējiet sevi kā tāds profesionālis, kurš varētu mani interesēt.
Nenovirzieties no tēmas. Es varu runāt ar jums par mākslu un literatūru, filozofiju un pēdējiem politikas notikumiem. Bet vai tas jums palīdzēs iegūt vakanto amatu? Ja tas ir amats ražošanas sfērā, labāk pastāstiet man, kā jūs izskaidrotu cilvēkiem to, ka iekārtas nav galvenais, kas nosaka produkcijas kvalitāti.
Nevelciet sarunu garumā. Ja jums šķiet, ka veltīju jums pārāk maz laika – samierinieties. Katra nākošā minūte nestrādās jūsu labā. Es būšu laipna un mierīga. Bet pēc jūsu aiziešanas centīšos ar jums vairāk nesatikties. Vai to jūs gribējāt?
KAS IR TAS, KAS VAR JUMS NĀKT PAR LABU
Tās ir lietas, kas var iemest plusus jūsu trauciņā, pat ja tās neattiecas uz jūsu profesionālās kompetences sfēru. Es sniegšu rekomendācijas potenciālajam darba devējam kandidāta izvēlē. Ar šiem plusiņiem es centīšos pasniegt jūsu īpašības „uzvarošā” gaismā.
Sasmīdiniet mani. Tikai par tēmu. Tas ir sarežģīti. Bet, ja jūs to izdarīsiet, jūs nepaliksiet nepamanīts.
Izprotiet mani. Tikai nerunājiet par to. Jūs taču zināt, ko es gribu noskaidrot, uzdodot jautājumus. Lūk, tad arī atbildiet man to, ko es gribu dzirdēt. Man tas patiks.
Ģērbieties lietišķā stilā. Man patīkami redzēt, ka cilvēks ir gatavojies uz tikšanos. Tātad šis amats viņam ir patiešām svarīgs un staigāšana par darba intervijām nav tikai viņa vaļasprieks.
Palīdziet man kaut ko. Palīdziet tēju, kafiju, pildspalvu piezīmju izdarīšanai. Nebaidieties nodrošināt sev komfortablu atmosfēru savu amatam piemēroto īpašību atklāšanai. Es cienu šīs tiesības.
Ticiet sev. Ja jūs šaubīties, vai uzvarēsiet konkursā, jūs neuzvarēsiet.

22 komentāru
 1. Varu tikai apbrīnot tos amata kārotājus, kas nespēj ierasties uz darba interviju normāli saģērbušies un laikā. Ja kāds tāds pie manis ierodas – tas ir sākums galam…

 2. Pec visam izlasitam pamacibam–liekas ka tas BOSS ir Dievs…tikai tapec ka dibinajis uznjemumu….tikai tapec ka ir nauda,nju ko-lai jau taa butu,bet,miiljo cilvecinj—
  taada augstpratiba iespejama tikai STRADAJOT vienam PASHAM savaa uznemumaa–dari pats un vairo naudinju sev pats……:))

 3. Diezgan skarbi un augstprātīgi.. Piekrītu, ka reizēm darba ņēmēji uzvedas neizprotami, bet pie šāda darba devēja es negribetu strādāt..

 4. Wow, cik augstpraatiigs raksts. Domaaju, ka es buutu pirmaa, kas izietu pa durviim, ja sastaptos ar shaadu darba deveeju!

 5. Pirmkārt, rakstā personāžs ir no darbā iekārtošanās uzņēmuma (starpnieks), nevis potenciālais darba devējs.
  Neesmu objektīva, vai pati “pareizi” uzvedos intervijās, bet pilnīgi piekrītu, kas rakstīts.

 6. Nu redz kā atkal kādam uzkāpa uz varžacīm un kārtējo reizi kāds kaut ko nav sapratis! Mīļie, izlasiet vēlreiz, tas raksts ir par to kā uzvesties un ko runāt darba intervijās pie personāla atlases firmu speciālistiem (kuri atlasa potenciālos kandidātus darba devējam, kuri, savukārt, maksā par viņu darbu), domāju, ka daudzi darba devēji arī personāla vadītāji būtu gandarīti, ja uz darba intervijām ierastos kandidāti, kas ir sagatavojušies intervijai un tās laikā demostrē savu profesionalitāti. Te gan ir neliela atkāpe par jauniešiem, kuriem, iespējams, ir pirmā darba intervija vai pirmā darba vieta.

 7. Kurš teica, ka tas ir darba devējs, tas ir PERSONĀLA ATLASES SPECIĀLISTA viedoklis!!! Mācās lasīt un saprast ko izlasījis!

 8. Visu zināšanai, personāla atlases speciālists – tas var būt konkrēti vienā uzņēmumā strādājošs. Tam nav nekādas obligātas saistības ar personāla atlases firmām.
  Protams, rakstā ir zināma taisnība, bet nu ar tādu attieksmi…

 9. “Es tūlīt atsijāju tos kandidātus, kuri saka, ka viņiem derētu gan šis amats, gan kāds cits arī.” Kādā nozīmē “atsijāju”? Vai tad personāla atlases speciālistam ir tikai viena vakance, kas jāaizpilda? Klapes?

  Es domāju, ka ir diezgan normāli cilvēkam maiņīt karjeras virzību. Tikpatlab paša šaubu, kā priekšniecības/personāldaļas iniciētas optimizācijas rezultātā. Ja intervijā konstatē, ka neder šim, bet potenciāli der tam, kur problēma?

 10. >Es tūlīt atsijāju tos kandidātus, kuri saka, ka viņiem derētu gan šis amats, gan >kāds cits arī. Ja jūs pats neziniet, ko īsti gribat, kurš tad? Es jau nu noteikti nē.
  NEPIEKRĪTU!!!! Cilvēkam ar lielu darba pieredzi noteikti DER vairāki amati un visos viņš būs ekselents. Cita lieta – kuru tajā brīdī visvairāk GRIB.

 11. “Sasmīdiniet mani”,”Izprotiet mani” utt.. – tātad, ja nesimpatizēju, tad visu labu…īsi un konkrēti – personīgās simpātijas dominē!
  Būtībā teātris…

 12. Man gan patika rakstiņš. Nezinu, vai pati mācētu mūsdienīgi sagatavoties, bet reizēm pietiek aiziet uz interviju un ir forša sajūta, pat tad, ja uzreiz zini – nē mani nepaņems darbā, bet parunāt bija forši!!!

 13. Paldies! Ļoti vērtīgs raksts. Cerams, ka vismaz tie, kas prot lasīt un saprata to pareizi, atradīs noderīgas lietas un mācīsies.
  Pašai bija par ko aizdomāties, kaut gan esmu strādājusi atlases uzņēmumā. šeit rakstītajam atbilstošs kandidāts tiešām izceļas pārējā “masā”.
  Vēl varu piebilst – tikai par labu nāks, ja runājot par pieredzi un “iekāroto” amatu un attiecīgo darbu būsiet aizrautīgs un “acis spīdēs”. To gan iemācīties nevar..

 14. ir redzeta shi amata kundzite, kurai pietika kauna pajautat CV no firmas lidzipashnieka :)))

 15. šis raksts ir tulkots no angļu valodas, tādēļ varbūt mums liekas mazliet augstprātīgs, jo ir ļoti tiešs un pa lietu.
  Latvijā, cik man bijusi saskarsme, paši personāla atlases speciālisti it ļoti neprofesionāli. tā kā abām pusēm ir par ko padomāt.

 16. An fascinating dialogue is value comment. I believe that it is best to write more on this matter, it might not be a taboo topic but generally individuals are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers fbcfabcddddgfedf

 17. Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone! gbfaafdcfkdcbced

 18. izskatās, ka raksts tolkots ar kaut kadu kreiso tulkošanas programmu…vietām bezsakars. Bet padomi labi! Skarbi, bet patiesība.

 19. -> Redaktoram.

  Tā jau viss labi, bet tik striktā rakstā, kur viss pa plauktiņiem, varējāt jau nu izlabot kļūdas 😉

 20. sodien loti daudz darbinieku lidinaas maakonos, maigi izsakoties. pieredziites nekaadas, gadinu maz, lidz ar ko , ko piedavat man kaa darba deveejam, tadam isti nav ko, ja nu vieniigi savu diplomu, kurs manis peec var arii nebuut, un isti nekoteejas nekaados raamjos sodien , tatad zals, nepierdzeejis, truls un veel augstpraatiigs, jo nav elementaaras PONJAS, kas vins ir, un ko vins var/nevar. taadi sodien ir 90% no tirgus. tikai 5-10 % ir izmantojami. un tad brinaas, ka seez memmukiem, pepukiem uz kakla. un ja nebutu to, tad ko, pie miseneem tuseetos??????

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.