8 veidi, kā MOTIVĒT sevi, jeb kā izdarīt to, ko NEGRIBAS darīt?

Vai tev pazīstama ir situācija, kad nav nozīmes cik ļoti centies, uzdevums vienkārši šķiet par grūtu vai garlaicīgu? Vai arī tu sev bieži uzdod jautājumu – kā lai izdara to, ko tik ļoti negribas darīt? Kur lai gūst motivāciju šim uzdevumam?

Kā motivēt sevi?
Nav nekāds noslēpums, ka atslēga uz panākumiem ir palikt motivētai līdz pat brīdim, kad jebkurš iesāktais darbs ir padarīts. Protams gadās, ka ir uzdevumi, kuri tev jāpadara bez īpašas patikas, tomēr tev jāatrod motivācija, jo saproti, ka katrs konkrēts uzdevums kalpo lielākam mērķim. Kā tieši saglabāt motivāciju? Piedāvājam tev izmēģināt dažas idejas!

Atrodi labus iemeslus. Jebkas, ko tu dari ietver vairākus pamatotus iemeslus, taču ne visiem izdodas šos iemeslus saskatīt no paša sākuma. Ja kāds no darbiem neveicas, tev šķiet, ka tas riebjas, nav motivācijas pabeigt iesākto, tev vienkārši ir jāmēģina saskatīt labus iemeslus to paveikt. Ne vienmēr tie ir acīmredzami, tomēr padomā, jo tas palīdzēs atgūt motivāciju.

Daži labu iemeslu piemēri:

 • Materiāla atlīdzība – bieži mums maksā par to, ko mums nepatīk darīt.
 • Personīgs labums – gūsi jaunas zināšanas, pārbaudīsi sevi jaunos nosacījumos.
 • Sasniegumu sajūta – varēsi justies labi par motivācijas atrašanu, drosmi pabeigt apnicīgu uzdevumu.
 • Solis tuvāk tavam lielajam mērķim – pat vislielākie sasniegumi vēsturē ir sākušies kā mazi uzdevumi, paļaujoties uz vienkāršiem un mazāk patīkamiem uzdevumiem. Katrs pabeigtais uzdevums tuvina tevi sākotnējam mērķim.

Baiba (32): „ Man labs iemesli darīt savu darbu noteikti ir sajūta, ka attīstos, iemācos, ko jaunu, paaugstinu savu zināšanu un prasmju līmeni.”

Atmasko savas bailes. Ir viegli attaisnoties ar savu zināšanu, laika vai resursu trūkumu, taču, ja raksi dziļāk, varēsi saskatīt patiesos baiļu iemeslus, kas bloķē tavu motivāciju:

 • Tev ir bail slikti paveikt savus pienākumus.
 • Pietrūkst zināšanu, iemaņu un ir bail jautāt kādam pēc padoma.
 • Baidies par to, kā tavu darbu novērtēs priekšnieks.
 • Tu baidies pabeigt iesākto uzdevumu ātrāk, jo nezini ko darīt pēc tam, jo nevēlies lai kāds padomē, ka lieki iznieko laiku.

Zane B. (30): „Sākot darbu perspektīvā uzņēmumā šķita, ka neko nezinu un nemāku, bija grūti pierast pie jaunajiem darba apstākļiem. Nezināju, kā lai padaru savus darbus pēc iespējas labāk, baidījos lūgt kolēģu palīdzību. Šādas sajūtas neļāva man atbrīvoties un parādīt sevi no labākās puses un mani atlaida, taču nenokāru degunu un jaunajā darba vietā vairs neļāvu vaļu savām bailēm.”

Saskati pozitīvo. Kad runa ir par motivāciju, attieksme ir viss! Atšķirīgi cilvēki var pilnīgi pretēji lūkoties uz uzdevumu: kāds ienīdīs to, citam tas šķitīs patīkams. Tavuprāt, kāpēc tā notiek? Tas ir pavisam vienkārši – ir cilvēki, kuri katrā darbā saskata kaut ko pozitīvu, jaunu un interesantu savos pienākumos. Viss ir atkarīgs no tā, kā tu skaties uz savu darbu, ja meklēsi pozitīvo – atradīsi to! Visvienkāršākais veids kā to panākt, uzsākot jebkuru darbu, pajautāt sev dažus kontroles jautājumus: kā es varu izbaudīt šo uzdevumu? Ko es varu darīt, lai šis uzdevums man un arī citiem liktos jautrs? Kā es varu padarīt šo darbu par labāko savas dienas darbu? Atbildes uz šiem jautājumiem parādīsies acumirklī, kad iemācīsies definēt jebkura sava uzdevuma mērķus. Protams, ir izņēmumi, lai gan lielākā daļa uzdevumu var būt patīkami, tomēr tas ir labs ieradums, kuru iemācīties.

Anna (28): „Mana motivācija bieži apsīkst, taču tad es mēģinu saņemties un iedomājos, ko varu iegūt no konkrētā uzdevuma, ko jaunu es iemācīšos, kā attīstīšos. Tas tiešām nostrādā.”

Izmanto atšķirīgu pieeju. Ja tev šķiet, ka kaut kas nenotiek pareizi, paraugies uz uzdevumu kopumā, meklējot dažādas pieejas tā risināšanā. Iespējams tu visu dari pareizi un efektīvi, tomēr ne vienmēr šāda pieeja ir motivējoša. Bieži tu vari atrast vairākus acīmredzamus stimulus, kas var mainīt tavu pieredzi un atvērt jaunas iespējas. Tādā vai citādā veidā, ja vien to patiesi vēlies – vienmēr pastāv kāda iespēja sasniegt savu mērķi. Ja tevis izvēlētā pieeja nedarbojas, meklē citu, turpini meklēt līdz atradīsi tādu, kas gan saglabās tavu motivāciju, gan sniegs vēlamo rezultātu. Daudziem šķiet, ka meklēt citu pieeju darbam nozīmē padoties. Mūs pārņem lepnums, spītība, atsakāmies izmēģināt citas pieejas. Fokusēšanās spēks noteikti ir laba lieta, taču mums jāfokusējas uz savu mērķi, nevis savu iespēju ierobežošanu, koncentrējot uzmanību tikai uz vienu veidu kā to sasniegt.

Laura (33): „ Esmu iemācījies saskatīt uzdevumā vairākus veidus kā to atrisināt. Šāda pieeja izstrādājusies vairāku gadu garumā un lieliski palīdz atrisināt motivācijas problēmas.”

Nesarežģī uzdevumu. Neesi savos mērķos pārāk ambicioza. Uzstādi reālus mērķus, nelolojot ilūzijas par lietām, kas nav sasniedzamas, tas tikai mazina motivāciju, jo nezināsi, kā tos sasniegt. Labāk virzīties pretim vēlamajam ar maziem, stabiliem soļiem – nevis cerēt, ka spēsi ātri sasniegt iecerēto.

Lāsma (29): „Mana vislielākā problēma slēpjas tajā, ka sasapņojos un sadomājos, ka man izdosies lietas, kuras nemaz nav iespējamas. Tāpēc pirms uzsākt kaut ko darīt – dziļi ieelpoju un reālistiski uzlūkoju situāciju.”

Tici savām spējām. Tas, cik daudz tu spēj paveikt ir atkarīgs no tā, ko par sevi domā, kā novērtē savas profesionālās iemaņas, novērtēt savus talantus, kā arī objektīvi saskati lietas, kuras vēl jāattīsta. Savu spēju novērtējums ir veids sevis motivēšanai, jo ticība saviem spēkiem, ļaus tev sasniegt daudz vairāk.

Zane K. (27): „Manuprāt, mana vislielākā problēma slēpjas tajā, ka esmu pārāk paškritiska, vienmēr šķiet, ka varu labāk, neraugoties uz to, ka likās, ka ieguldu visas savas zināšanas, prasmes un profesionālās iemaņas. Apzinos, ka man trūkst ticības saviem spēkiem.”

Pastāsti kādam par saviem mērķiem. Šis ir priekšnoteikums, lai nenovirzītos no iecerētā, jo cilvēks, kam pastāstīsi par savām iecerēm – atgādinās par to, tādā veidā motivējot tevi sasniegt savus mērķus, neaizmirst par tiem. Varbūt saņemsi ne tikai atbalstu, bet iespējams arī skeptisku attieksmi, kas tevi motivēs vēl cītīgāk sasniegt iecerēto.

Marta (34): „Nekas mani tā nevirza pretim panākumiem, kā kāda neticība maniem spēkiem. Tas dod dubultu sparu un apņēmību sasniegt izvirzītos mērķus.”

Apbalvo sevi. Šis ir paņēmiens, kas var patikt ikvienai no mums. Tas ir viens no vieglākajiem un tajā pašā laikā visspēcīgākajiem veidiem, kā saglabātu motivāciju. Jau no paša sākuma vienojies par dažiem rezultātiem, kurus sasniedzot tev būtu attaisnots iemesls atalgot sevi. Tiklīdz tu sasniedz šo rezultātu – atalgo sevi, piemēram, vienkārši paņemot pauzīti un atpūšoties dažas minūtes. Tikai no tevis ir atkarīgs, kas būs vismotivējošākais. Varbūt kāds pirkums vai sen kārots ceļojums? Padomā par to! Varbūt paveiktais var nešķist par iemeslu svinībām, taču tas ir tavs uzdevums un tavs atalgojums, jo jebkāds veids motivācijas saglabāšanai ir labs. Jo vairāk tu sevi atalgosi par godīgi veiktu progresu jebkādā uzdevumā, jo vairāk motivēta tu jutīsies – sasniedzot jaunus pagrieziena punktus, tādejādi visbeidzot realizējot savu mērķi.

Anna (27): „Man patīk mans darbs, taču bieži motivācija strādāt apsīkst. Par iemeslu tam ir garlaicība darbā, citreiz gluži pretēji – darba ir tik daudz, ka nepaspēju paveikt visu vajadzīgo. Cenšos saņemties, motivēju sevi ar domām par darba dienas beigām, kad pārradīšos mājās – ieiešu karstā vannā un relaksēšos vai aiziešu ar draudzenēm kaut kur pasēdēt un atpūsties, tas tiešām palīdz saņemties.”

Motivācija ir virzošs iekšējo un ārējo spēku kopums, kas mudina mūs darboties. Tomēr, lai saglabāt interesi par notiekošo ir jāprot saskatīt savos pienākumos kaut ko jaunu, motivējošu. Lai nezustu tava interese par notiekošo visapkārt, novēlam meklēt arvien jaunus izaicinājumus un mērķus ko sasniegt. Lai veicas!

8 komentāru
 1. Lasīju vienā grāmatā, ka situācijās, ka cilvēkiem par padarīto ir piesolīta balva, viņi strādājot daudzkārt rezultatīvāk, tas sasaucas jau ar šeit rakstīto, vienīgais, ja par katru padarīto darbiņu uzsauksi sev konču, drīz būs klāt citi kreņķi, hi hi…

 2. Man ir realas problemas ar motivaciju, it ka darbs patik, daramais ari skaidrs, tacu tad kad saproti, ja pat darisi 2kart vairak, tik un ta nevaresi nopelnit tik cik vajag, nolaizas rokas :(.

 3. Ir taču visādi veidi kā piepelnīties, protams tas prasa papildus laiku, bet vienmēr kaut ko var izštukot!

 4. uz mani attiecas tas pirmais – bailu faktors, diez gan daudz palaizu garam tamdel ka bail neprast un bail ka nemacesu un bail ka nesapratis utml

 5. Man lielākā daļa algas piesaistīta pārdošanas apjomiem, tamdēl motivācija strādāt nekad neizsīkst!!!

 6. Man atkal ļoti palīdz tieši konkurence – jo niknāka, jo labāk, vienīgā nelaime – ka baigais stress arī nāk līdzi 🙁

 7. Visu dzīvi domaju, ka tas ir labi, palîdzèt vîram.. Un pàrstràdàjos. Viñś manà amatà gribèja ielikt jaunu meiteni. Domàja, Es apmàcîśu. Sapratu, ka visam ir robežas. No slides saslimu. Vinu atlaida, jo pamata paaugstinàt nebija. Morivàcijas argriezties privàtajà vîra biznesà nav. Gads pagàjis. Bet nav..

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.