6 VESELĪGI PĀRTIKAS PRODUKTI, KURI PATIESĪBĀ NEMAZ NAV TIK VESELĪGI

https://www.istockphoto.com/

Daudzi no mums zināmajiem produktiem, kuri tiek reklamēti kā veselīgas alternatīvas dažādām uzkodām un pamatēdieniem patiesībā gandrīz ne ar ko neatšķiras no to it kā neveselīgajām versijām. Lielākā daļa no šiem produktiem ir piesātināti ar cukuru, mākslīgām krāsvielām, sāli, kā arī ar piesātinātajām taukskābēm un vēl virkni sastāvdaļu, kuras pazemina to uzturvērtību. Tikai pamatīga etiķetes izpēte spēs jums sniegt patiesu priekšstatu par to vai tiešām jūsu izvēlētais produkts, kurš tiek pozicionēts kā veselīgs patiešām tāds ir.

Lūk 6 tipiskākie piemēri produktiem, kurus ikdienā lietojam kā veselīgus:

Musli

Pazīstams arī kā granola jeb tipisks brokastu ēdiens, kurš pamatā sastāv no grauzdētām auzu pārslām, riekstiem un žāvētiem augļiem. Šo produktu visbiežāk lieto kā alternatīvu sausajām brokastu pārslām, tomēr realitātē vairumam musli ražotāju tā sastāvs ne ar ko diži neatšķiras. Tikai viena neliela porcija musli kopā var sastādīt līdz pat 600 kalorijām, kas principā ir viena trešdaļa no kopējā kaloriju skaitu, ko vidēji sieviete uzņem dienas laikā. Ja vēlies šo ēdienu iekļaut savā ēdienkartē, tad vislabāk pagatavo to pati, uz pannas kokosriekstu eļļā vai olīveļļā apgrauzdējot pilngraudu auzu pārslas, pievienojot tām dažādus riekstus un sēklas, nedaudz kanēli un saldinot ar medu. Mājās gatavotam musli ir iespējamas neskaitāmas variācijas, turklāt ir iespēja kontrolēt tam pievienoto cukura un tauku daudzumu.

Jogurts ar dažādām piedevām

Nesaldinātie bezpiedevu jogurti vai grieķu tipa jogurti lieliski iederas jebkurā diētā, tomēr kā ir ar tiem jogurtiem, kurus papildina dažādas garšas? Diemžēl veikalos nopērkamie jogurti ar augļu un ogu piedevām dažkārt slēpj sevī vairāk cukura nekā jebkura torte. Jogurtam nav jābūt saldam, jo tā dabīgā garša drīzāk ir skābena. Izdabājot cilvēku vēlmēm, arvien vairāk tiek ražoti jogurti ar saldinātājiem un citām piedevām, lai slēptu tā patieso garšu. Mūsdienās jogurti ar dažādām garšām drīzāk ir uzskatāmi par desertiem, nevis veselīgu brokastu opciju. Arī pērkot jebkuru jogurtu, ir vērts vispirms izlasīt tā sastāvu, lai pārliecinātos cik daudz cukura tajā ir un kādi saldinātāji ir lietoti tā ražošanas procesā. Veselīgāk ir pievienot augļus un ogas bezpiedevu jogurtam, izbaudot tā dabīgo garšu.

Sporta dzērieni

Krāsainie un saldie sporta dzērieni ir izstrādāti sadarbojoties ar dažādu sporta veidu pārstāvjiem. Tie satur ogļhidrātus, kas dod tūlītēju enerģijas pieplūdumu brīžos, kad organisms jūtas noguris, kā arī elektrolītus jeb sāļus, lai atjaunotu to rezerves, kuras izsīkušas ķermeņa svīšanas laikā. Lai arī šie dzērieni pēc definīcijas ir sporta uzturs, atlēti nav vienīgie, kuri tos lieto, turklāt daudziem no mums patiesībā papildus sāls, cukura vai ogļhidrātu uzņemšana treniņa laikā nemaz nav nepieciešama. Ja cilvēks nav pietiekami fiziski aktīvs, tomēr turpina uzņemt šos dzērienus, papildus sāls var izraisīt paaugstināta asinsspiediena risku, kā arī sekmēt svara pieaugumu. Organismu pēc treniņa var atjaunot, dzerot daudz ūdens un lietojot vajadzībām pielāgotu proteīna pulveri. Der atcerēties, ka sporta dzērieni pamatā ir domāti lielām fiziskām slodzēm, tāpēc vieglas un vidējas intensitātes treniņos slāpes tikpat labi veldzēs negāzēts dzeramais ūdens.

Dārzeņu čipsi

Čipsi, kas pagatavoti no dārzeņiem – skan veselīgi vai ne? Tomēr nekā veselīga šeit nav. Dārzeņu čipsi nav veselīgāki par parastajiem kartupeļu čipsiem, jo tie satur tikpat lielu sāls un taukvielu daudzumu. Tāpat kā kartupeļu čipsus arī dārzeņu čipsus var uzņemt nelielos apjomos. Gan kartupeļu čipsus gan dārzeņu čipsus var pagatavot mājas apstākļos, tādā veidā kontrolējot pievienoto sāls un taukvielu daudzumu, turklāt cepeškrāsnī pagatavotām dārzeņu uzkodām visbiežāk taukvielas nemaz nav nepieciešamas. Var izmantot dažādus dārzeņus kā, piemēram, bietes, burkānus, kāļus, saldos kartupeļus, tomēr jāievēro divi galvenie nosacījumi – īpaši plāni sagrieztas dārzeņu šķēles un laiks, lai varētu uzraudzīt cepšanās procesu, jo, tā kā šķēlītes ir ļoti plānas, tad tās var sadegt ļoti ātri.

Žāvēti augļi

Šī ir ļoti populāra uzkoda ēdienreižu starplaikos, jo žāvēti augļi dod enerģiju, ar tiem tiek uzņemtas šķiedrvielas, kā arī antioksidanti un citas vērtīgas vielas. Patērējot žāvētus augļus, ir jāuzmanās ar to uzņemto daudzumu, jo pavisam nekontrolēti nelielu paciņu varam apēst nemanot, taču pārmērība var rezultēties ar lielu uzņemto kaloriju un cukura daudzumu, kas savukārt var izraisīt aptaukošanos, sirds un asinsvadu slimības vai pat 2 tipa diabētu. Daži no veikalos nopērkamajiem žāvētajiem augļiem pirms to apstrādes, ir pārklāti ar cukuru vai cukuru sīrupu, padarot tos vēl saldākus un vēl neveselīgākus. Arī šajā gadījumā ir jāatkārtojas – pirms produkta iegādes rūpīgi izlasiet uz iepakojuma esošo etiķeti, pievēršot uzmanību produkta sastāvam un uzturvērtībai, kā arī pieturaties pie dietologu rekomendētā žāvētu augļu porcijas lieluma – 30 gramiem dienā.

Kuskuss

Kuskuss nav tas sliktākais pārtikas produkts, bet tas nav arī tik labs kā varētu šķist. Lai arī kuskuss izskatās pēc graudaugu produkta, tehniski tie ir sīki pastas jeb makaronu graudiņi, pagatavoti no auzām vai kviešiem. Ja kuskusu lietosi kā aizstājēju īstiem graudaugiem, neuzņemsi pietiekami daudz antioksidantu, kalciju, kāliju, kā arī vitamīnu B6 un citus organismam nepieciešamus vitamīnus un minerālvielas. Ņemot vērā to, ka tradicionālā kuskusa pagatavošana ir laikietilpīga, veikalos nopērkamais kuskuss ir jau termiski apstrādāts līdz ar to liela daļa labo vielu, kuras tam piemīt, ir gājušas zudumā. Kuskusu no ikdienas ēdienkartes pilnībā variet neizslēgt, tomēr labāk aizvietojiet to ar veselīgākām alternatīvām kā kvinoju vai pilngraudu kuskusu.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.