Māksla piedot un lūgt piedošanu

https://www.istockphoto.com/

Pašā saknē līdzīga mīlestības valodai, piedošanas valoda ir veids kā jūs lūdzat piedošanu un saņemat atvainošanos. Lai gan jūs visdrīzāk nekad neesat pārāk daudz domājis par to, patiesībā ir ārkārtīgi svarīgi apsvērt kā atvainoties savam partnerim – jo īpaši tāpēc, ka katram no mums ir savs raksturs un katram no mums ir nepieciešama cita pieeja, lai atvainotos.

Tas ir tāpēc, ka visi cilvēki ir dažādi. Jums pēc strīda ar partneri varētu būt pietiekami dzirdēt vārdus “Piedod, tev taisnība”. Bet kādam citam vārdi “piedod” varētu likties tukši un sekli.

Lai arī kā mēs mīlētu tieši mīlestības valodu, atvainošanās valoda ir tikpat svarīga, tāpēc sistematizēsim šīs valodas, lai turpmāk mēs zinātu visu par tām un spētu ikdienas dzīvē tās veiksmīgi izmantot.

Kādas ir šīs valodas?

Psiholoģijā tiek aplūkoti 5 atvainošanās veidi:

  1. Nožēlas (“Man ir kauns, ka liku tev tā justies.”)
  2. Atbildības (“Es rīkojos nepareizi.”)
  3. Patiesas grēku nožēlas (“Es varu iedomāties kādas sāpēs tev nodarīju, es ļoti atvainojos. Es tā vairs nedarīšu.”)
  4. Atlīdzināšanas (“Šādi es tev atlīdzināšu par nodarīto.”)
  5. Piedošanas pieprasījuma (“Vai tu man spēsi piedot?”)

Kāpēc ir tik svarīgi zināt visas šīs atvainošanās valodas?

Pieņemot, ka mēs katrs vēlamies, lai mūsu attiecības turpinātos, būtu patīkamas, mīlošas un saskanīgas, atvainošanās valodai ir ārkārtīgi svarīga nozīme.

Tās ļauj partneriem stiprināt savas attiecības, uzlabojot viņu spējas atvieglot piedošanu. Pareiza partnera atvainošanās valodas izpratne palīdzēs indivīdiem atvainoties tādā veidā, lai visas puses justos sadzirdētas un novērtētas.

Ja mērķis ir tikt pāri strīdam ar savu partneri – kas, cerams, tā arī ir – nebūtu jēgas izteikt nožēlu un uzņemties atbildību, ja partnerim ir nepieciešams, lai jūs atlīdzinātu par nodarīto, labāk izjūtot radušos situāciju.

Mums katram ir savs īpašais veids kā lūgt piedošanu jeb runāt atvainošanās valodā, tāpēc ir svarīgi saprast savu partneri un labāko veidu kā viņam atvainoties, lai ne tikai padziļināti izprastu viņu, bet arī sevi. Pārpratumi nereti rodas, ja jums un jūsu partnerim ir dažādas atvainošanās valodas. Vienīgais veids, kā no tiem izvairīties, ir zināt otra tipu un attiecīgi rīkoties, ja rodas tāda nepieciešamība.

Tātad, ko jūs varat darīt, ja jums ir cita atvainošanās valoda nekā jūsu partnerim?

Kompromiss un vēlreiz kompromiss. Izmantosim mīlestības valodu kā piemēru. Ja jūs zināt, ka jūsu partnera mīlestības valoda ir fizisks pieskāriens (neskatoties uz to, ka jūsu gadījumā tie ir  mīļi vārdi), jūs joprojām viņus apskausiet, lai pēc smagas darba dienas viņi justos novērtēti.  Jūs to darāt, pat neskatoties uz to, ka mīlestību apliecinoši vārdi ir jūsu mīlestības valoda.

Tas pats attiecas uz atvainošanās valodām. Mēģiniet saprast un praktizēt viens otra atvainošanās valodas kā līdzekli, lai tuvotos viens otram un pārvarētu sāpīgus momentus. Tas ir ļoti svarīgi, ja vēlaties efektīvi spēt “labot, novērst strīdu un psiholoģiski augt kopā”.

Pat ja šķiet, ka piedošana netiek lūgta vai atbildībai par izdarīto ar jums nav nekāda sakara, jāņem vērā jūsu partnera vajadzības (tieši tāpat kā jūsu pašu). Un to gandrīz pilnībā var saprast tikai saziņas ceļā.

Kāda ir jūsu atvainošanās valoda?

Pastāv pavisam vienkārša viktorīna, kuru varat veikt savā vietnē https://www.5lovelanguages.com/quizzes/apology-quiz/. Tas aizņems mazāk nekā 10 minūtes, turklāt lieliski papildinās kādu no randiņiem, jo tajā nebūs nekā tāda, ko slēpt vai kas spētu kādu no pusēm aizvainot.

Ja pašiem liekas, ka ar šo viktorīnu ir par maz, tomēr ir liela vēlme padziļināti apgūt šīs atvainošanās valodas, variet kopīgi vai katrs atsevišķi apmeklēt terapeitu, lai palīdzētu jums saprast jūsu atvainošanās valodu un to, kas jums nepieciešams no partnera.

Turklāt, kā jau minēts iepriekš, saziņa ir absolūti būtiska, tāpēc palūdziet savam partnerim un tuviniekiem izglītoties par viņu atvainošanās valodu. Šīs zināšanas palīdzēs novērst nesaskaņas attiecībās un vieglāk tās sadziedēt.

Attiecības kļūst labākas, kad saprotam viens otru. Katrs cilvēks mīlestību dāvina un saņem atšķirīgi, tāpat arī piedod un lūdz piedošanu citādāk. Taču nedaudz ieskatoties šajās atšķirībās, mēs varam būt droši, ka savu mīlestību un piedošanu izpaužam pareizi. Tas attiecas uz visu veidu attiecībām – precētiem vai randiņu pāriem, bērniem un pusaudžiem, draugiem un kolēģiem, liela attāluma attiecībām, arī tām pavisam jaunajām mīlestībām un romāniem.

 

 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.