5 noderīgi padomi kā iemācīt bērnam atvainoties

https://www.istockphoto.com/

Atvainošanās palīdz jūsu bērnam uzņemties atbildību par nepareizu rīcību un nodrošina viņu ar pareizo “instrumentu”, lai notikušo vērstu par labu. Tas atrisina problēmsituācijas, palīdz uzlabot attiecības un dod tām jaunu sākumu. Lai iemācītu bērniem atvainoties, izmēģiniet šos padomus:

  1. Esiet paraugs

Kad esat rīkojies nepareizi, atzīstiet to. Atvainojieties, ja pārāk asi reaģējāt: “Piedodiet, ka es uz jums kliedzu. Jūs neesat pelnījis šo dusmu uzliesmojumu. Man ir bijusi smaga diena. ” Ikviens pieļauj kļūdas, tāda ir dzīve. Māciet bērniem atvainoties, parādot viņiem, ka visi atvainojas. Tās ir vērtīgas mācības, kas bērnam jāapgūst. Sakot bērnam “atvainojos”, jūs nebūt neizrādiet vājumu, tieši pretēji, tas norāda, cik patiesībā spēcīgs esiet. Pat jūsu darba vadītājam vajadzētu atvainoties, ja viņa vai viņas rīcība ir nelaipna. Bērns, kuram nekad nav ticis atvainots, nesapratīs atvainošanās procesu, un, visticamāk, viņš atteiksies, pārvēršot potenciāli labvēlīgu brīdi par pretrunām ar aizvainotām jūtām.

  1. Sāciet agri

Mazi bērni ātri iemācās apskaut otru bērnu, lai tādā veidā paustu savu atvainošanos, kad viņi kādu ir sāpinājuši. Ja jūs piekopsiet apskāvienus par ikdienas likstām arī mājās, bērns zinās kā rīkoties. Kad viņš ir mierīgs un gatavs apskaut, jūs varat izteikt vienkāršu atvainošanos un, iespējams, palīdzēt viņam to pateikt ar apskāvienu.

  1. Pēc atvainošanās seko piedošana

Atvainošanai un piedošanai ir jānotiek pēc tam, kad kāds tiek ievainots vai aizvainots. Lielākajā daļā ikdienas strīdu mēs saviem bērniem sakām, ka vēlamies, lai viņi “salīgtu mieru” ar tiem, ar kuriem viņi ir nesaskaņās. Tai nav jābūt formālai atvainošanās ainai. Mēs atstājam viņu pašu ziņā, ko nozīmē “slēgt mieru” un kā to izdarīt. Dažreiz viņi lieto vārdus, dažreiz nē. Bet mēs visi zinām, vai viņiem to ir vai nav darījuši. Lai kopā dzīvotu vienā mājā, brāļiem un māsām ir jābūt mierā vienam ar otru. Atvainošanās bez piedošanas ir nepilnīgs process un daļa no tā kā jūs mācāt bērniem atvainoties. Lai tiešām tiktu “salīgts miers”, otrai pusei ir jāatbild ar “es tev piedodu” vai arī “viss kārtībā”.

  1. Sakiet “atvainojiet”

Bērni mēdz atraugāties, žagoties un, protams, arī izvadīt vēdera gāzes. Zēniem jo īpaši patīk izrādīt savas ķermeņa skaņas. Ja vienai netīšai atraugai nāk smiekli, varat iedomāties, kas tam sekos. Bet, ja šīs skaņas sastapsies ar klusumu vai vieglu nosodījumu no jums, tās drīz izzudīs. Māciet bērniem, ka kompānijā elpošanas skaņas (tas ir šķaudīšana un klepus) ir pieņemamas, bet gremošanas trakta skaņas ir rupjas. Kad jūsu bērns jūsu klātbūtnē izdara augšējā gremošanas trakta skaņas, paskatieties noraidoši un sakiet “atvainojiet”. Vēdera gāzes ir īpaši nepieklājīgas skaņu pavadošās smakas dēļ. Kad jūsu bērns kļūst vecāks, viņš uzzinās, ka lielāko daļu laika var kontrolēt šo funkciju un darīt to privāti. Ja vēdera gāzes kļūst par ieradumu, likumpārkāpēju ātri vien iemācīs vienaudžu riebums to paturēt pie sevis.

  1. Pārtrauciet manipulēt ar jūtām un esiet sirsnīgāki

Daži bērni iemācās izrunāt vārdus “atvainojos” vai “piedod” vienas milisekundes laikā pēc nodarījuma, lai pēc iespējas ātrāk liktu vecākiem aizmirst par radušos situāciju. Mācot bērniem atvainoties, atcerieties: vecāki nevar uzspiest bērniem jūtas. Tikai bērns zina kā viņš konkrētā brīdī jūtas. Jūtu piespiešana var iemācīt bērnam “viltot” atvainošanos, respektīvi, ir pareizi būt nepatiesam vai ka piedošanai ir jābūt tūlītējai lietai, kas nav pareizi. Atkarībā no bērnu vecuma, viņu temperamenta, apstākļiem un emocijām, kas var uzliesmot, pirms atvainošanās būs nepieciešams pārdomu brīdis. Divgadīgam bērnam, kurš tikko iespēris māsai, var būt nepieciešams divu minūšu brīdis uz krēsla, kā arī atgādinājums, ka spārdīšana sāp, pirms viņš ir gatavs viņu apskaut. Desmitgadīgam bērnam, kurš iepļaukā māsu par ļaunu ķircināšanu, jātiek galā ar ievainoto lepnumu, lai bērns varētu atcerēties, cik nepareizi ir iepļaukāt. Jūsu kā vecāka uzdevums ir nodrošināt, lai atvainošanās notiktu un abi bērni atkal justos labi.

 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.