9 vērtīgi ieteikumi kā iemācīt bērniem veselīgus ēšanas paradumus

https://www.istockphoto.com/

Jūs droši vien esat dzirdējuši veco labo sakāmvārdu: “Tu esi tas, ko tu ēd.” Lai gan jūsu bērns burtiski nepārveidosies par augļu salātiem vai rudzu maizes klaipu, viņa izvēlētais ēdiens burtiski ietekmē viņa ķermeni.

Slikti ēšanas ieradumi bērnībā var sekot jūsu bērniem arī pieaugušā vecumā, izraisot veselības problēmas un sarežģītas attiecības ar pārtiku. Iemācot bērniem veselīgas ēšanas pamatprincipus jau tad, kad viņi ir pavisam maziņi, jūs sagatavosiet viņus labklājībai visa mūža garumā.

Veselīgi ēšanas paradumi un padomi

Ēdiens kalpo daudziem mērķiem. Tas var būt jautrs un garšīgs kultūras piedzīvojumus, kā arī ēšana kopā ar mīļajiem sniedz iespēju pabūt kopā ģimenes lokā, tomēr pārtika ir arī zinātne un bērniem ir vajadzīga veselīga pārtika — pilna ar vajadzīgajiem vitamīniem un minerālvielām — pareizajos daudzumos, lai palīdzētu viņiem augt.

Principā pārtika ir pirmais zāļu veids. Bērniem ir nepieciešams labs uzturs, lai dzīvotu, augtu un būtu veseliem. savukārt nepietiekams vai nepareizs uzturs var izraisīt bērnu aptaukošanos, augstu holesterīna līmeni, augstu asinsspiedienu, prediabētu un citas problēmas pieaugušā vecumā.

Šie padomi var palīdzēt jums iemācīt saviem bērniem tādus ēšanas paradumus, kas sekmēs viņu veselīgu nākotni un motivēs pozitīvām attiecībām ar pārtiku.

  1. Nosakiet ģimenes maltītes laiku

Bērni rutīnu mēdz uztvert negatīvi, tomēr tā viņiem ikdienā ļoti palīdz, tāpēc mēģiniet ēst kopā kā ģimene un, ja iespējams, katru dienu pasniedziet maltītes un uzkodas aptuveni vienā un tajā pašā laikā. Tādā veidā bērniem ir mazāka iespēja našķēties un dienas beigās pārēsties vai tieši pretēji – negribēt ēst pavisam. Kopīgas maltītes ir arī piemērots laiks, lai mācītu viņiem veselīgus ēšanas paradumus un elementāro pieklājību pie galda.

Ģimeniskām ēdienreizēm  sociāla, emocionāla un uz attīstību virzīta nozīmē. Kopīga maltīte ir iespēja mācīt bērniem arī par porciju lielumiem un proporcijām. Piemēram, jūs varat viņiem parādīt, ka pusei mūsu šķīvja jābūt aizpildītam ar dārzeņiem, kas nesatur cieti un dažiem augļiem.

  1. Brokastis ir obligātas

Vai tiešām brokastis ir vissvarīgākā dienas ēdienreizes? Visas dienas ēdienreizes ir svarīgas, tomēr ēdot veselīgas brokastis, jūsu bērns saņem visu dienai nepieciešamo enerģijas devu un palīdz viņam pareizi augt un attīstīties.

Brokastīm nav jābūt lielai vai sarežģītai maltītei. Pietiks ar kaut ko, kas ir barojošs, lai stimulētu bērna ķermeni un vielmaiņu visas dienas garumā.

Noteikti neuztraucieties par to, lai katru rītu pagatavotu elegantas brokastis no nulles. Tā vietā pievērsieties vienkāršām, bērniem draudzīgām, dietologu apstiprinātām brokastu idejām, piemēram, pilngraudu grauzdiņiem ar dabīgu zemesriekstu sviestu vai tīru grieķu jogurtu, kas pārkaisīts ar šķiedrvielām bagātām, zema cukura satura pārslām un sauju augļu.

  1. Pievērsiet uzmanību izvēlīgai ēšanai

Var šķist gandrīz neiespējami tikt galā ar bērnu izvēlīgajām ēšanas vēlmēm, taču ar nodomu un pacietību jūs varat to novērst jau agrā vecumā.

Turpiniet piedāvāt dažādus ēdienus, lai veicinātu izpēti un iepazīstinātu ar plašo produktu klāstu. Ir labi ļaut bērniem izvēlēties to, kas ir uz šķīvja un ir labi, ja viņi izvēlas tikai vienu vai divas lietas. Tomēr negatavojiet katru reizi atsevišķas maltītes izvēlīgajiem ēdājiem.

Jūs neesat īstermiņa pavārs. Pieņemiet lēmumu par to, kam jūs kalposiet un pieturieties pie tā. Ja jūsu bērns prasa kaut ko citu, varat paskaidrot, ka tas nav iekļauts dienas ēdienkartē un piedāvājiet to pagatavot citā vakarā.

  1. Iesaistiet bērnus maltīšu plānošanā un sagatavošanā

Tāpat kā mums pieaugušajiem, arī bērniem patīk izteikties par to, ko viņi dara un izvēles iespējas ļauj viņiem justies gan neatkarīgiem gan procesā iesaistītiem. Šeit ir daži veidi, kā ļaut viņiem piedalīties ģimenes maltīšu un uzkodu veidošanā:

  • Aizbraucot uz pārtikas preču veikalu, dodiet viņiem vienkāršas izvēles iespējas, piemēram, vai vēlies iegādāties sarkanus ābolus vai zaļus ābolus?
  • Palūdziet viņiem izvēlēties ēdienu, ko gatavosiet. Reizēm ļaujiet bērniem izlemt, kurus dārzeņus pasniegt vakariņās. Lepnuma sajūta, ko viņi iegūst, palīdzot sagatavot dārzeņus, var palielināt viņu vēlmi tos ēst.
  • Dodiet viņiem mazus uzdevumus. Bērni var uzņemties vecumam atbilstošus virtuves pienākumus, piemēram, sajaukt sastāvdaļas, mazgāt augļus un dārzeņus vai mizot kartupeļus.
  1. Ūdens kā prioritāte

Ja jūsu bērnam vienīgā iespēja skolas dienas laikā padzerties ūdeni ir garais starpbrīdis, viņš, atgriežoties mājās, var būt izslāpis vai pat dehidrēts par to pats pat nenojaušot.

Kad jūsu bērni atgriežas mājās no skolas, lieciet viņiem dzert ūdeni, nevis uzreiz paķert uzkodas. Ja viņi nesaņem pietiekami daudz šķidruma, dažreiz bērni domā, ka ir izsalkuši, kad viņi patiesībā ir izslāpuši.

  1. Limitējiet našķu daudzumu

Uzkodas praktiski ir kā izklaide, taču tas nav veselīgs laika pavadīšanas veids. Lai ieaudzinātu veselīgus uzkodu ieradumus, mēģiniet iemācīt saviem bērniem neēst našķus aiz garlaicības.

Uzkodas var būt veselīgas un barojošas, tāpēc mēs tās baudām, jo ​​tās labi garšo, taču mums nevajadzētu ēst tikai tāpēc, ka mums nav nekā cita ko darīt. Tā vietā aizpildiet šo laiku ar citām aktivitātēm, kas ir labvēlīgas izaugsmei un attīstībai.

  1. Veiciniet apzinātu ēšanu

Vai jūs zināt frāzi “Apstāties un pasmaržot rozes”? Tāda pati ideja attiecas uz pārtiku. Kad veltāt laiku, lai izbaudītu sava ēdiena garšas, tekstūras un sajūtas, jūs sākat patiešām novērtēt šo pieredzi. To sauc par apzinātu ēšanu.

Iedodot saviem bērniem ābola gabaliņu, varat teikt, piemēram: “Paskaties uz šo skaisto sarkano krāsu. Redzi, cik tas ir kraukšķīgs?” Tas nosaka toni pārtikas analīzei un novērtēšanai, kā arī palīdz samazināt pārēšanās iespējamību. Kad bērni ēd un jau ir pieraduši pamanīt un izbaudīt katra kumosa garšu un tekstūru, viņi, visticamāk, ēdīs lēnāk un atpazīs sāta sajūtu.

  1. Izvairieties no “tīrā šķīvja” principa

Runājot par apzinātu ēšanu, ir svarīgi, lai mēs visi, arī bērni, iemācītos atpazīt bada un sāta sajūtu.

Jaunāki bērni, tāpat kā mazi bērni ļoti labi spēj pašregulēties. Viņi ēdīs ēdienu līdz brīdim, kad vairs nebūs izsalkuši. Mudinot viņus ēst vairāk nekā viņi vēlas, mēs riskējam, ka bērns pārēdīsies.

Tāpēc neuzstājiet, lai bērni iztīra šķīvjus, lai tiktu pie deserta. Nav tāda maģiskā daudzuma, cik daudz viņiem jāapēd, lai nopelnītu desertu, taču viņiem maltīte noteikti ir jāpagaršo.

  1. Veiciet nelielas, bet būtiskas izmaiņas

Veselīga ēšana kopā ar bērniem nenozīmē, ka jūs nekad nevarat ēst ārpus mājas — pat ātrās ēdināšanas restorānos. Tomēr meklējiet iespējas sabalansēt savu neveselīgo ēdienu izvēli ar pārdomātāku un veselīgāku, tā teikt – visu ar mēru.

Ja jums ir plānā kas neveselīgs, padomājiet par to kā to līdzsvarot. Meklējiet vienkāršas un veselīgas alternatīvas, piemēram, frī kartupeļus aizstājiet ar ābolu šķēlītēm, limonādi ar pienu, baltmaizi ar pilngraudu kviešiem un tā tālāk.

Neaizmirstiet par fiziskajām aktivitātēm

Šis nav uztura padoms, bet, runājot par veselību, diēta un fiziskās aktivitātes ir nesaraujami saistītas. Bērni diemžēl vairs nav tik aktīvi kā pirms 10 vai 20 gadiem, tāpēc ir svarīgi mācīt bērniem par kustību prieku un tā labvēlīgo ietekmi uz cilvēka veselību.

ASV Slimību kontroles un profilakses centri saka, ka bērniem vecumā no 3 līdz 5 gadiem ir jābūt aktīviem visu dienu, savukārt bērniem vecumā no 6 gadiem ir nepieciešamas apmēram 60 minūtes fiziskās aktivitātes dienā.

Tomēr tas nenozīmē, ka bērnam ir jāveic regulāri kardio treniņi. Vienkārši pārliecinieties, ka viņi pietiekami daudz kustās — neatkarīgi no tā vai viņi skrien ārā ar draugiem vai dodas izbraucienos ar ģimeni ar velosipēdu.

Esiet labs piemērs

Jūsu bērni pārņem ieradumus un vērtības, ko jūs viņiem modelējat, tāpēc pārliecinieties, ka demonstrējat dzīvesveidu, kuram vēlaties līdzināties.

Ir ļoti svarīgi būt veselai ģimenei. Ja vēlaties, lai jūsu bērniem būtu veselīgi ieradumi, arī jums kā vecākam šiem ieradumiem ir jābūt prioritāriem.

Ļaujiet bērniem redzēt kā jūs izmēģināt jaunas ēdienu receptes, gatavojot maltītes mājās, veikalā izvēloties veselīgu pārtiku un iesaistoties kustībās un vingrošanā.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.