Ēdamās jūraszāles – veselībai un skaistumam

https://www.istockphoto.com/

Lielākā daļa cilvēku saka, ka nori ir viņu iecienītākais jūras aļģu veids. (Ja neesat pazīstams, nori ir tumši zaļas kaltētu jūras aļģu loksnes, ko izmanto suši pagatavošanā). Visticamāk nori lapas ir vienīgais jūras aļģu veids, ko zina lielākā daļa cilvēku.

Nu ir laiks sarunā ienākt jaunai jūraszālei. Jūras brūnaļģes ir jūras aļģu veids, kas aug seklos un barības vielām bagātos ūdeņos visā pasaulē. Tās nesen ir kļuvušas populāras kā galvenā sastāvdaļa daudzos uztura bagātinātājos, tāpat ar tām bagātināti ir arī daudzi citi gan pārtikas gan skaistumkopšanas produkti.

Lai gan jūs, iespējams, neesat par to dzirdējuši, jūras brūnaļģes ir ēstas un lietotas medicīnā simtiem gadu dažādos veidos. Daži jūras brūnaļģu blakusprodukti ir pat izplatīta saldējuma, salātu mērču un šokolādes piena sastāvdaļa.

Bet, atgriežoties pie biznesa: vai ažiotāža ap jūras brūnaļģēm ir likumīga vai tomēr tā ir tikai tendence, kuru drīz nomainīs cita? Espati.lv ir šeit, lai sniegtu jums plašāku informāciju.

Jūras brūnaļģu priekšrocības

Jūras brūnaļģes tiek novērtētas ar to spēcīgajām antioksidantu īpašībām, kas cīnās pret slimību izraisošajiem brīvajiem radikāļiem un pēdējo desmit gadu laikā ir ieguvušas pastiprinātu uzmanību veselības jomā, pateicoties to vitamīnu un minerālvielu blīvumam. Tās satur desmit reizes vairāk minerālvielu nekā augsnē audzēts augs.

Šie ir daži no ieguvumiem veselībai, kurām jāpievērš uzmanība, pievienojot savam uzturam vairāk jūras brūnaļģu:

Tās ir bagātas ar barības vielām

Jūras brūnaļģes ir dabisks A, B1, B2, C, D un E vitamīnu avots, kā arī minerālvielu, tostarp cinka, joda, magnija, dzelzs, kālija, vara un kalcija. Faktiski tajās ir visaugstākā dabiskā kalcija koncentrācija kā jebkurā citā pārtikas produktā – desmit reizes vairāk nekā pienā.

Tās samazina iekaisumu

Fukoidāns, kas atrodams brūnaļģēs, var palīdzēt samazināt iekaisumu smadzenēs un var palīdzēt tiem, kam ir neirodeģenerācija. Brūnaļģes var arī palīdzēt aizsargāt smadzeņu šūnas pret toksicitāti.

Tās var palīdzēt svara zaudēšanai

Jods ir mikroelements, kas ir vitāli svarīgs vairogdziedzera darbībai, kam savukārt ir svarīga loma ķermeņa attīstībā un vielmaiņā. Tas apvienojas ar tirozīnu – aminoskābi –, veidojot T3 un T4, vairogdziedzera hormonus, kas regulē vielmaiņu un citas fizioloģiskas funkcijas visā organismā. Tā kā jūras brūnaļģes ir bagātākais dabiskais joda avots, tās var palīdzēt regulēt vielmaiņu, tādā veidā ietekmējot svara zudumu un pieaugumu.

Turklāt Ņūkāslas universitātes pētījumā tika secināts, ka algināti – jūras brūnaļģu šķiedras – ievērojami samazina tauku gremošanu un uzsūkšanos, daudz vairāk nekā lielākā daļa tievēšanas līdzekļu. Tomēr secinājumi ir tikai provizoriski. Algināts, kas atrodams brūnaļģēs, var arī apturēt tauku uzsūkšanos gremošanas sistēmā, kā rezultātā pēc ēdienreizes tiek absorbēts mazāk kaloriju.

Tās pozitīvi ietekmē ādas stāvokli

Tā kā brūnaļģes ir bagātas ar antioksidantiem, tās tiek izmantotas daudzos dabīgos ādas kopšanas līdzekļos. Cilvēka āda bieži ir pārmērīgi pakļauta saules un piesārņojuma iedarbībai, kā rezultātā uz ādas virsmas uzkrājas brīvie radikāļi, kurus brūnaļģes spēj neitralizēt. Brūnaļģēm piemīt arī antibakteriālas, pretnovecošanās un pretpūtīšu īpašības, tāpēc tā var palīdzēt tiem, kam ir dažādas ādas slimības.

Ar jūras brūnaļģēm saistītie riski

Tas var saturēt augstu joda līmeni

Tā kā jūras brūnaļģes satur tik daudz minerālvielu un uzturvielu lielos daudzumos, tās var radīt veselības problēmas, ja tās patērē pārāk lielās devās vai tie, kuriem ir zināmas veselības problēmas. Jūras brūnaļģes ir bagātas ar jodu, jo tās ātri uzsūc lielo joda saturu jūrā. Patiesībā jūs, iespējams, jau saņemsiet no 160 mikrogramiem līdz 600 mikrogramiem joda no sāls, tāpēc pārmērīga joda lietošana var izraisīt daudzas veselības problēmas, tostarp hipertireozi, Greiva slimību un vairogdziedzera vēzi.

Tās var saturēt smagos metālus

Piesārņotos ūdeņos audzētas jūras brūnaļģes var labi absorbēt toksiskus smagos metālus, kas, ja tie tiek norīti, var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Tas nozīmē, ka tās nav ieteicams lietot grūtniecēm vai barojošām māmiņām, kā arī bērniem vai cilvēkiem ar veselības problēmām, īpaši aknu vai nieru problēmām.

Tās var ietekmēt vairogdziedzera darbību

Tā kā brūnaļģēs ir augsts joda saturs, tās var traucēt vairogdziedzera darbību. Kādā pētījumā 45 gadus veca sieviete, kurai nav bijusi vairogdziedzera slimība, piedzīvoja vairogdziedzera darbības traucējumus pēc tam, kad patērēja brūnaļģēm bagātu diētu. Ir svarīgi uzņemt tikai RDA jodu, nevis patērēt brūnaļģes lielos daudzumos.

Tātad – jā vai nē jūras brūnaļģēm?

Tāpat kā ar jebkurām tabletēm un uztura bagātinātājiem, noteikti vislabāk ir konsultēties ar ārstu, pirms lietojat kādu no tām; īpaši, ja esat grūtniece, barojat bērnu ar krūti vai ciešat no jebkādām slimībām. Ja jums ir vairogdziedzera slimība, jums nevajadzētu patērēt vairāk par 158-175 mikrogramiem brūnaļģu dienā. Tiem cilvēkiem, kuriem ir vairogdziedzera slimības, piemēram, Hašimoto tireoidīts, hipotireoze vai Grave slimība, vajadzētu būt piesardzīgiem, apsverot brūnaļģu piedevas, jo dažos gadījumos pārāk daudz joda var izraisīt simptomu pasliktināšanos.

Ieteicamais diennakts joda daudzums vīriešiem un sievietēm, kas nav grūtnieces, ir 150 mikrogrami, tāpēc jāizvairās no jebkādiem brūnaļģu piedevām, kuru daudzums pārsniedz 500 mikrogramus. Zivis, jūras veltes, olas un piena produkti ir arī lieliski joda avoti, tādēļ, ja esat vegāns, brūnaļģu pievienošana diētai var palīdzēt uzturēt joda līmeni optimālā līmenī.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.