SARKANA jeb kuperoza sejas āda – ko IESĀKT?

Tradicionāli sārti vaigi tiek uzskatīti par veselīguma un skaistuma pazīmi, taču, ko iesākt tad, ja sarkano vaigu esamība pašai it ne maz neiet pie sirds? Ko iesākt, ja sejas āda ir cimperlīga un mēdz sārtoties, kad tai ienāk prātā? Vai vēl vairāk – tā ir sārta teju visu laiku? Tā, visticamāk, ir kuperoza sejas āda, kuras galvenā problēma ir ādas virskārtai tuvu novietotie asinsvadi. Ko iesākt, ja ir šāda sejas āda – ko ņemt vērā un kā kopt šādu ādu?

KAS IR KUPEROZA SEJAS ĀDA?
Kuperoza sejas āda ir sejas āda, kas ir plāna, ļoti jūtīga, ar ādas virskārtai tuvu novietotiem asinsvadiem, kam ir tendence būt paplašinātiem un reizēm arī plīst. Šāda āda ļoti reaģē gan uz laika apstākļu izmaiņām, gan dzīvesveidu un ikdienas aktivitātēm, piemēram, sportošanu. Rezultāts – sejas āda ir apsārtusi (sevišķi vaigu gali un degums), un tādējādi rada diskomfortu tās īpašniekam. Kuperoza āda vienlīdz bieži sastopama kā vīriešiem, tā sievietēm, taču daiļais dzimums par to, protams, uztraucas vairāk.
Lai gan kuperozas ādas pirmās pazīmes – asinsvadu stīdziņas – var manīt jau bērna vecumā, tomēr redzamāk šādas ādas stāvoklis parasti izpaužas pēc 25 un vēl vairāk – pēc 30 gadu vecuma. Ja nekas netiek darīts lietas labā un āda netiek atbilstoši kopta, tad, cilvēkam, kļūstot vecākam, problēma arvien saasinās un ap 60 gadu vecumu sejas āda var jau iegūt nepievilcīgu zilgansārtu nokrāsu.

KAS IZRAISA KUPEROZU SEJAS ĀDU?
Kuperoza sejas āda visbiežāk – lielākajā daļā gadījumu – ir ģenētiski mantota, jeb vienkārši sakot – iedzimta ādas īpatnība. Taču reizēm šādu ādu var iegūt arī dzīves laikā, tiesa gan, ja cilvēkam ir tendence uz šādu ādas stāvokli. Kuperozu ādu veicina pastāvīga atrašanās ārpus telpām – vējā, temperatūras svārstībās, saules staros utt., piemēram, ja darbs ir saistīts ar atrašanos šādos laika apstākļos. Otra faktoru grupa, kas veicina kuperozas ādas veidošanos – tie faktori, kas pārmēru stimulē asinsriti – piemēram, aizraušanās ar alkoholiskajiem dzērieniem, ilgstoša uzturēšanās karstās telpās, pārlieku bieža pirts un saunas apmeklēšana u.c.

KAS JĀŅEM VĒRĀ, JA IR KUPEROZA SEJAS ĀDA?
Pirmkārt – kuperozu sejas ādu nevar pilnībā izārstēt un novērst šo problēmu. Taču, izmantojot mūsdienu sejas ādas kopšanas līdzekļus un metodes, ir iespējams šo problēmu maksimāli samazināt, tādējādi ļaujot pilnvērtīgi baudīt dzīvi un priecāties par savu spoguļa attēlu! Otrkārt – pareizi kopjot kuperozu ādu, ir iespējams izvairīties no problēmas progresēšanas nākotnē, tādējādi domājot par labu izskatu ne tikai 30 un 40, bet arī 60 gadu vecumā.

KUPEROZAS SEJAS ĀDAS KOPŠANA 
Pirmais, par ko būtu jāpadomā kuperozas sejas ādas īpašniecēm – izmaiņas savā dzīvesveidā. Pirmkārt, tā ir maksimāla ādas aizsardzība no nelabvēlīgiem laika apstākļiem – saules, vēja, sala. Otrkārt – izvairīšanās no sauļošanās solārijā, kas, starp citu, lielai daļai sieviešu šķiet veids, kā maskēt problēmu, taču patiesībā tik intensīvu UV staru ietekmē asinsvadiņi vēl jo vairāk paplašinās un problēma saasinās. Arī ilgstoša mērcēšanās karstās vannās, iešana pirtīs un saunās nav ieteicama. Treškārt – jādomā par to, ko ēdam un ko dzeram. Ja ir kuperoza āda, maksimāli ieteicams izvairīties no ļoti karstiem un ļoti asiem ēdieniem, dzērieniem, kā arī alkohola – sevišķi šampanieša.
Kuperoza sejas āda prasa kopšanu ar īpašiem, šādai ādai paredzētiem sejas kopšanas līdzekļiem – gan attīrošajiem, gan mitrinošajiem. Šādi sejas ādas kopšanas līdzekļi ne vien palīdzēs samazināt apsārtumu, bet arī, kas ir vēl jo svarīgāk – nostiprinās trauslās asinsvadu sieniņas, samazinās to plīšanu, kā arī aizsargās ādu no apkārtējās vides kaitīgajiem faktoriem – saules, vēja, sala u.c. Patiesībā, pareiza sejas ādas kopšana ar šim nolūkam atbilstošiem līdzekļiem, ir būtiskākā kuperozai sejas ādai, jo ļauj ne vien maskēt problēmu, bet arī ārstēt to.
Bez sejas ādas kopjošajiem līdzekļiem vērts ņemt vērā, ka ir pieejami arī īpaši dekoratīvās kosmētikas produkti, kas paredzēti kuperozai sejas ādai – tie palīdz kosmētiski mazināt netīkamo ādas apsārtumu. Parasti šie dekoratīvās kosmētikas līdzekļi nelielās devās satur zaļās krāsas pigmentus, kas spēj neitralizēt sarkano krāsu. Tādi ir gan pūderkrēmi, gan tonālie krēmi, gan pūderi.

VAI DOTIES PIE SPECIĀLISTA?
Pie speciālista doties noteikti vajadzētu tad, ja mājas apstākļos nekādi nesanāk mazināt netīkamās sejas ādas problēmas. Reizēm, ja kuperoza sejas āda nav pienācīgi kopta, var parādīties izsitumi – tādas kā pūtītes, kas sākotnēji ir ar baltiem galiņiem, taču, plešoties plašumā, var kļūt sarkanas. Ja ir šāda – pūtīšu stadija – tad noteikti jāvēršas pie ārsta-dermatologa, jo, ļoti iespējams, būs nepieciešama pretmikrobu, pretiekaisuma medikamentu lietošana. Protams, vizīte pie speciālista ļaus uzzināt arī par procedūrām, kas var palīdzēt cīnīties ar attiecīgo problēmu. Kā viena no nozīmīgākajām ir lāzeru procedūras, kas palīdz likvidēt paplašinātos asinsvadus, kā arī dažādas citas procedūras, kas samazina šos asinsvadus, taču, arī šo procedūru sniegtais efekts parasti nav mūžīgs – pēc kāda laika problēma atkal var saasināties, tādēļ par šo procedūru nepieciešamību katrai jālemj pašai, konsultējoties ar ārstu-dermatologu.

Raksts tapis sadarbībā ar sejas kopšanas līdzekļiem Iwostin Capillin, kas paredzēti apsārtušai un kuperozai sejas ādai!

12 komentārs
  1. manai mamma ir sie sarkanie, redzamie asninsvadi uz sejas, vai tas nozime ka bus ari man 🙁

  2. Par to kuperozās ādas “mantošanu” no mammas… Ir divi varianti: vai nu būs vai nu arī nebūs ;), ja esi vairāk līdzīga tētim, tad varbūt šī lieta tev ies secen, bet ja esi līdzīga mammai, tad jau sāc laicīgi gatavoties. Taču principā, šo noslieci jau diez gan ātri var pamanīt, man jau bija redzams ap gadiem divdesmit.

  3. Man arī ir mantojumā, bet no tēta! Ir tikai uz vaigiem, bet bez tonālā krēma grūti iztikt 🙁

  4. Mazajam dēlam, kurš vēl iet dārziņā, uz sejas vietām redzamas kuperozas ādas pazīmes, tas viņam “mantojums” no vecmāmiņas, tā kā šo lietu var novērot, jau ļoti agrā vecumā.

  5. Sveiki visiem un visām. Man ir jautājums par kājām. Varbūt kāds vai kāda zin kā var samazināt šo pašu asins vadiņu pazušanu no kājām. Manai draudzenei ir šādi asins vadiņi uz kājām. Ja kāds vai kāda zin kādu tautasdziesmas metodi tad lūdzu rakstiet man uz email. [email protected] . Jau iepriekš, saku lielo paldies.
    Ha,un vislabākjai atbildes rakstītājai būs dāvaniņa.

  6. Esmu līdzīga tētim. Abiem vienmēr ir sarkani deguni.. Vakardien sākās šis,ka seja sarkana.. Deguns,vaigi ir sarkani.. Parasti jau man bija tikai tas deguns vakar jau uz vaigiem pārgāja. Ļoti nepatīkami,ka ir sarkans..

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.