ROTAĻLIETAS mazulim PIRMAJĀ dzīves gadā

Veikalu plaukti ir pārpildīti ar dažādām bērnu rotaļlietām, kas ir viena par otru skaistākas, interesantākas un krāšņākas. Taču kuras no tām pirkt bērnam pirmajā dzīves gadā? Kā izvēlēties mantu, kura mazulim būtu tiešām vajadzīga, nevis tikai gana krāšņa, lai patiktu tev pašai? Par to šoreiz!

1. MĒNESIS
Pirmajā dzīves mēnesī bērniņš nomodā ir pavisam neilgu laiku. Vislabāk mazulis šajā vecumā redz lietas, kas atrodas 20 – 30 cm attālumā no viņa, tāpēc lielu interesi izraisa lietas, kas ir pavisam tuvu. Protams, interesantāk par jebkādām mantām, ir aplūkot mammas un tēta sejas. Pirmā mēneša laikā mantas nav nepieciešamas, jo pati dzīve un viss, kas atrodas apkārt ir pavisam jauns un nebijis. Turklāt, ja mamma un tētis ar mazuli parunājas, padzied viņam, pastāsta kādu pasaku, tas viņam patiks daudz labāk kā jebkura grabuļa skaņas. Pirmajā mēnesī par rotaļu var saukt pat tādas lietas kā staigāšana pa māju ar bēbi rokās, pieskārieni un glāsti, kas tiek viņam veltīti!

2. UN 3. MĒNESIS
Šis ir laiks, kad ir vērts iegādāties pirmo grabuli. Vislabāk, ja to varētu atrast vienkrāsainu, piemēram, baltu, sarkanu vai oranžu, jo šīs krāsas bērns pašlaik uztver vislabāk, tās piesaista viņa uzmanību. Galvenais, lai nebūtu daudz mazu un krāsainu detaļu. Vispirms grabulīti var pagrabināt un vērot, vai mazulis ieklausās skaņā. Pēc tam, apmēram 20 – 30 cm attālumā no actiņām, grabulīti parādīt un kustināt, lai mazais mācītos sekot līdzi ar acīm. Vēl var piedāvāt grabulīti mazulim satvert ar rociņām, pieskarties tam. Tā kā pirmajos mēnešos bērna rociņas ir savilktas dūrēs, viņš pats mantiņu rokā nepaņems, taču viņu var ieinteresēt, liekot grabulīti pie rokas, ieliekot to rokā – kādu laiciņu mazulis to varēs noturēt satvertu. Tas trenē rokas satvērienu.

4. LĪDZ 6. MĒNESIS
Var iegādāties dažas rotaļlietas, ko bērnam būtu viegli satvert. Izvēloties piemērotāko mantu, jāapzinās, ka bērns to bāzīs mutē, klaudzinās ar to pa gultas malu, grīdu, aplūkos un mēģinās pakratīt. Vecāki var sākt mācīt pārlikt rotaļlietu no vienas rokas otrā, satvert to dažādos veidos, piemēram, paņemt no vecāku rokas. Šim laikam ļoti piemērotas ir dažādu krāsu nelielas lupatiņas, ko parādīt, dot aptaustīt, pielikt pie vaidziņa, lai mazais mācās, ka ir dažādas faktūras, formas un krāsas. Taču arī šajā laikā tomēr visinteresantākā “rotaļlieta” joprojām ir vecāki, tāpēc aizvien aktuālas ir dažādas spēles, kad vecāki runā, dzied, pieskaras, noglāsta. Bērnam ir svarīgi, lai vecāki būtu blakus, un viņš pats uzmanības centrā.

7. LĪDZ 9. MĒNESIS
Nu ir laiks iegādāties dažas jaunas un nedaudz citādākas rotaļlietas. Šajā laikā bērni lielākoties apgūst tādas prasmes, kā rāpošana, sēdēšana, bieži vien arī celšanās kājās ar pieturēšanos. Piemērotas mantas šim vecumam ir dažādu izmēru plastmasas bļodiņas, spainīši, kā arī bumbiņas, klucīši, ko šajos traukos ielikt. Bērnam ir svarīgi pārkrāmēt lietas no vienas vietas citā. Arī bumba ir šim laikam atbilstoša rotaļlieta – to var mācīties mest, ripināt, satvert. Var mēģināt mazuli iepazīstināt ar kādu mīksto rotaļlietu, un mācīt viņam, ka tā ir mīļa, ka to var samīļot.

10. LĪDZ 12. MĒNESIS
Šajā laikā bērns jau spēj ilgāku laiku koncentrēt uzmanību, sāk atdarināt apkārt redzētās kustības. Šis ir vispiemērotākais laiks, lai sāktu šķirstīt grāmatas – vislabākās noteikti būs tās ar skaistiem zīmējumiem, biezām lapām, ne sevišķi liela izmēra. Vērts izmēģināt krāsaino riņķīšu piramīdas, ko bērns var krāmēt uz kociņa, un ņemt nost no tā. Nav svarīgi vai viņš to dara precīzi ievērojot secību, galvenais, ka viņš spēj salikt riņķus uz kociņa. Labi noderēs arī klucīši, kurus var mācīt uzlikt vienu uz otra. Piramīdu bērns no tiem vēl neuzcels, taču divu vai trīs klucīšu stāvu uzbūvēt spēs. Arī rotaļu lācim kļūst lielāka nozīme, jo bērnam var mācīt ne tikai to samīļot, bet parādīt, kur ir rociņa, kājiņa, austiņa. Tajā pašā laikā var jautāt, lai mazulis šīs ķermeņa daļas parāda arī sev vai vecākiem. Ļoti liela nozīme šajā vecumā ir dabīgajām rotaļlietām, tāpēc lieliski, ja ir iespēja dot bēram parotaļāties ar kastaņiem, čiekuriem, akmentiņiem utt. Tā būs ne tikai lieliska rotaļlieta, bet palīdzēs attīstīt sīko motoriku, kas ir svarīga runas un kustību attīstībai.
7 komentāru
  1. Forši un skaidri viss pateikts! Atbalstu ideju par to, ka bērnus nevajag apkrāmēt ar mantām, citādi ne novērtē, ne kāds labums no tā!

  2. Labs raksts! Nesaprotu tos vecākus, kas mazus bērnus bezmaz noslīcina mīksto mantiņu un plastmasas krāmu jūklī.

  3. Gadās protams, ka vecāki vainīgi pie mantu iepirkšanas, bet mums pārsvarā tika viss sadāvināts, protams par daudz, lielu daļu atdevām labdarībai.

  4. Manējam bērnam tā arī nevienā brīdī neieinteresēja daudzās mantas, viņam visvairāk pie sirds gāja katli un koka karotes 🙂

  5. Tieši tā, nav jāpērk dārgas mantas, visu var atrast virtuvē- koka karotes, burku vāciņus, pannu vākus utt… 🙂

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.