Man IZKRĪT mati – kā ATGŪT zaudēto?

Matu pārmērīga izkrišana ir problēma, ar kuru sastapušās daudzas sievietes. Tā ir lieta, kas mūs nesatrauc un šķiet nebūtiska, ja nav skārusi personīgi. Taču tās, kas ir cietušas no matu pārmērīgas izkrišanas, zina, cik ļoti tas traucē, pasliktina vizuālo izskatu un negatīvi ietekmē dzīves kvalitāti kopumā. Šoreiz stāstīsim par to, kādēļ mati mēdz izkrist pārmērīgi, kā to novērst, un galvenais – kā atgūt skaistus un biezus matus, tādus, kādi tie bijuši pirms problēmas parādīšanās! Izrādās – tas tiešām ir iespējams!

GALVENIE IEMESLI MATU PĀRMĒRĪGAI IZKRIŠANAI
Matu izkrišana ir normāls process.
Matu izkrišana pati par sevi ir normāls un dabīgs process, kas nepieciešams, lai mūsu mati atjaunotos. Pats par sevi šis process ir nenovēršams – nav mūsu spēkos izdarīt tā, lai mati neizkristu vispār. Norma ir vidēji 50 – 150 izkritušu matu dienā. Taču ņem vērā – ja tu matus mazgā, piemēram, katru otro dienu, tad var šķist, ka mati izkrīt it kā vairāk. Tāpat arī būtisks faktors ir matu krāsa – tumšmatainiem cilvēkiem savus matus vieglāk visur pamanīt, tamdēļ liekas, ka tie izkrīt vairāk, kā tas ir gaišmatainajiem.

Kad sākt satraukties? Un tomēr – lielai daļai no mums ir nācies saskarties ar pastiprinātu matu izkrišanu. Izrādās ir divi galvenie rādītāji, kas norāda uz iespējamo problēmu – matu pārmērīgu izkrišanu. Pirmais – ja tev pašai šķiet, ka mati izkrīt pastiprināti un tā tas ir ilgāk kā 3 mēnešus. Sievietes parasti šo problēmu konstatē ļoti ātri, jo pamana, ka ikdienā matus mazgājot, ķemmējot, veidojot, tie izkrīt vairāk, salīdiznājumā ar to, kā tas bijis agrāk. Un otrs rādītājs – tu saproti, ka mati ir kļuvuši plānāki. Tu, iespējams, neesi šai lietai pievērsusi lielu uzmanību, bet vienā brīdī saproti, ka mati vairs nav tik kupli un to apjoms ir redzami samazinājies. Te gan jāatzīmē, ka bieži vien matu apjoms samazinās arī palielinoties gadu skaitam – 50 gados ne vienmēr varam lepoties ar to pašu kuplo galvas rotu, kāda tā bija 18 gados.

Kādi ir galvenie iemesli matu pārmērīgai izkrišanai? Sievietēm ir izšķirami pieci galvenie un visbiežāk sastopamie pārmērīgas matu izkrišanas iemesli:

 • Nepareiza matu kopšana – neatbilstošu kopjošo līdzekļu lietošana, pārmērīga matu bojāšana krāsojot, balinot, veidojot, neaizsargāšana no sala vai saules u.c. faktori. Šajā gadījumā mati visbiežāk nevis izkrīt ar visu saknīti, bet vienkārši nolūzt, jo ir kļuvuši pārāk trausli.
 • Stress, akūtas un hroniskas slimības – pēc lieliem emocionāliem pārdzīvojumiem, stresiem, bieži tiek novērota pārmērīga matu izkrišana. Tā parasti novērojama 2-3 mēnešus pēc pārdzīvojumiem. Tāpat tai par iemeslu var būt akūtas un hroniskas slimības, ilgstoša vai stipru medikamentu lietošana.
 • Diētas, nabadzīgs uzturs – ja tava ēdienkarte nesatur visas nepieciešamās uzturvielas, protams, tiešā veidā atsaucas uz matu skaistumu. Ja mata saknīte nesaņem visu, ko tai vajag, tā vienkārši iznīkst un mats izkrīt.
 • Hormonālās svārstības organismā – visbiežāk tās ir hormonālās svārstības pēcgrūtniecības periodā, kad matu izkrišana var būt un ir normāla, ar noteikumu, ka tā neieilgst. Otrs variants – sievietes organismā ir pārāk augsts vīrišķo hormonu līmenis, kas arī var veicināt matu pārmērīgu izkrišanu.
 • Sezonālā matu izkrišana – pavasarī un rudenī nereti sievietes novēro īslaicīgu pastiprinātu matu izkrišanu. Ja tā neieilgts tad lielam uztraukumam nav pamata, bet situācijai ir vērts pievērst uzmanību un to kontrolēt.

KĀ APTURĒT MATU PĀRMĒRĪGU IZKRIŠANU?
Pirmais solis – problēmas iemesla noskaidrošana.
Pirmais un pats galvenais ir noskaidrot iemeslu, kas vainojams pārmērīgā matu izkrišanā. Reizēm tas ir ļoti skaidrs un sieviete pati to var identificēt. Tomēr reizēm šis iemesls nav īsti skaidrs, vai arī matu pastiprinātu izkrišanu veicina vairāki iemesli vienlaicīgi. Tādos gadījumos vislabāk palīdzēs ārsts, kas visprecīzāk noteiks situācijas vaininieku. Palīdzēs gan matu un galvas ādas vizuālā apskate, gan arī asinsanalīžu nodošana.

Otrais solis – iemesla mazināšana vai novēršana. Kad iemesls ir noskaidrots, tas ir jācenšas novērst vai samazināt tā ietekmi. Jo nav iespējams apturēt matu izkrišanu, kas radusies, piemēram, stresa vai striktas diētas rezultātā, ja netiek novērsts pats iemesls – problēma, kas rada stresu vai netiek pārtraukta stingrā diēta.

Trešais solis – palīdzība matiem. Un visbeidzot – kad ir uziets matu pārmērīgās izkrišanas iemesls, tas samazināts vai novērsts, tad ir jāpalīdz matiem atveseļoties. To iespējams darīt ar dažādiem šim nolūkam paredzētiem kosmētiskajiem līdzekļiem un procedūrām, kuru mērķis ir samazināt matu pārmērīgu izkrišanu un stimulēt jaunu matu augšanu. Un atslēgas vārds šeit ir tieši – stimulēt. Jo matu ataugšana ir normāls un dabīgs process, vienīgi – vienām tas notiek raitāk, citām gausāk. Ja mati ataug lēni un negribīgi, tad noteikti ir jāpiedomā pie tā, kā to paātrināt.

KĀ ATGŪT MATU BIEZUMU?
Mata dzīves cikls – saistīts ar matu biezumu.
Mūsu matiem ir savs dzīves cikls – tie aug, tad noveco un izkrīt, lai to vietā augtu atkal jauni mati. Un šajā ziņā ir veikti jauni, interesanti atklājumi – zinātnieki ir noskaidrojuši, ka starp diviem cikliem, mata sīpoliņš ieiet tā saucamajā dormantajā jeb neaktīvajā fāzē – tas nozīmē, ka vecais mats ir izkritis, bet jaunais vēl nav sācis augt. Normāli šai fāzei nevajadzētu ļoti ieligt, bet dažādu apstākļu ietekmē tas tā notiek un līdz ar to rodas situācija, ka vecie mati izkrīt, bet jaunie to vietā ataug tikai pēc kāda ilgāka laika. Dormantās jeb neaktīvās fāzes ilgums ir no 2 līdz pat 12 mēnešiem – jo ilgāka šī fāze ir, jo izteiktāk mēs jūtam matu apjoma samazināšanos.

Jauno matu augšanas aktivizēšana. Lai atgūtu vēlamo matu biezumu, ir jāstimulē jauno matu ātrāka augšana jeb vienkārši sakot – nedrīkst ļaut mata sīpoliņam slinkot, esot neaktīvajā fāzē pārāk ilgi. Jautājums – kā to izdarīt? Arī te talkā nāk jaunākie zinātniskie atklājumi. Mūsu cilmes šūnu galvenā īpašība ir to neierobežotā atjaunošanās spēja, kas nodrošina to, ka veco šūnu vietā parādās jaunas, pārņemot iepriekšējās šūnas funkcijas. Izrādās, tieši cilmes šūnas ir tās, kas spēj visefektīvāk veicināt arī ātrāku jauno matu ataugšanu. Un tieši tas tiek izmantots jaunās paaudzes matu kopšanas līdzekļos.

Lai mati būtu skaisti, biezi un veseli, tos ir jāmīl un par tiem jārūpējas. Tas nozīmē – jālieto pilnvērtīgs uzturs, kas satur matiem nepieciešamās vielas, jācenšas mazāk stresot par ikdienas lietām, kvalitatīvi jāatpūšas un jāizguļas. Tās ir lietas, kas nāks par labu visam organismam kopumā, arī matiem. Protams, mati ir arī jākopj ar piemērotiem un kvalitatīviem kopjošajiem līdzekļiem – tādiem, kas atbilst matu tipam, problēmai, stāvoklim.

SKAISTU UN BIEZU MATU KNIFI – IESAKA VICHY!
Lai stimulētu jaunu matu augšanu un padarītu matus veselīgus un skaistus, Vichy piedāvā zinātnisku risinājumu matu kopšanā – matu kopšanas sistēmu Dercos Neogenic. Tas ir serums matiem ampulās, kā arī ierīce šī seruma ieklāšanai matos. Dercos Neogenic ir piemērots arī jutīgai galvas ādai, tas ir hipoalerģisks, nesatur parabēnus, ir viegli ieklājams matos, komplektā esošā ierīce arī sniedz maigu galvas ādas masāžu, kas sekmē seruma iedarbību, serumam ir patīkama smarža un tas nepadara matus lipīgus vai smagus. Šī ir pirmā matu ārstēšanas sistēma, kas balstīta uz pētījumiem par matu dzīves ciklu. Pētījumi un testi pierāda, ka šis serums, kura sastāvā ir stemoksidīns 5% augstā koncentrācijā, spēj atmodināt vidēji 1700 jaunu matu 3 mēnešu lietošanas laikā! Serums ir piemērots kā sievietēm, tā arī vīriešiem, kurss ir 3 mēneši, taču vajadzības gadījumā to var arī pagarināt.

8 komentāru
 1. Man šī problēma bija izteikta pēc bērniņa piedzimšanas un barošanas ar krūti, ak Dies’, ko tik visu neizmēģinājos…

 2. Man atkal no lieliem stresiem – kā sāka birt ārā, tā nevar nekādi apturēt…. Man laikam šis līdzeklis derētu, nez kāda ir cena?

 3. Visi zīmoli tagad sola kaut kādus brīnumlīdzekļus, bet cik lielā mērā tie ir izpētīti? Ja produkts ir tirgū vien pāris mēnešus, gadus, tad tā ietekme nav izpētīta līdz galam.. vairāk tomēr jāuzticas zīmoliem, kuri ražo tikai šādus produktus un ar ilgu gadu pieredzi, nevis tādi zīmoi, kuri ražo krēmus sejai, nagu lakas, matu līdzekļus t.i. visu pēc kārtas!

 4. Nu es domāju, ka galvenais ir nevis reklāma, bet tiešām zinātniski pētījumi, kas ir visam apakšā. Te tādi laikam ir, un gala beigās šitā vismaz ir aptieku produkcija nevis tāda ko drogās un rimīšos tirgo!

 5. Man mati sāka izkrist ļoti pastiprināti apmēram pusgadu pēc operācijas vispārējā narkozē. Cerēju, ka pārtrauks pats. Bet kad biju zaudējusi apmēram pusi matu, sapratu, ka nerīkojoties palikšu ar pavisam šķidru matu rotu.

 6. Dažkārt ir bijis tā, ka nav objektīva iemesla matu izkrišanai. Vienīgais kas atliek – norakstīt uz sezonalitāte, bet tas tik un tā triki.

 7. Starp citu, 80% no aptiekās nopērkamām precēm (gan zālēm, gan šiem te līdzekļiem) nemaz nav veikti ilgstoši klīniskie pētījumi, to iedarbība ir apšaubāma un veselībai kaitīga. Pirms uzticēties kādam aptiekā nopērkama, pameklējiet NEATKARĪGU šā produkta pētījumus, nevis farmācijas firmu apmaksātus un uzpirktus “zinātnieku atklājumus”.

 8. Man problēmas ar matiem jau radās jaunībā uz stresa un nervozitātes pamata. Un arī hormonālās tabletes manus matus iespaidīgi ietekmēja. Tieši ta arī bija- pirmkārt saprast kas to izraisa un no tā mēģināt atbrīvoties. Es pārstāju lietot hormonālas pret apaugļošanās tabletes un neuztraukties tik daudz, pat pamanīt kad ar rokām ķeros pie galvas ādas. Pārrunājot ar draudzeni aptiekāri, sapratu ka ir arī jāmaina šampūns un jālieto kādas zāles. Izmēģināju daudzas un dažādas un meklēju īsto kas der. Vienā aptiekā Itālijā atradu produktus Maxhair, kurus varat pasūtīt internetā, un tagad jau vairāk kā pus gadu lietoju. Or pieejami dažādi līdzekļi un skaistākais ka viņi ir balstīti un dabīgām eļļām, kas matus nebojā un stiprina. Un man palīdz!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.