Līvas randiņš ar Manhetenu triju mēnešu garumā

Sex & the city – sieviešu kurpju, kleitu, rotaslietu, spīdumu, somiņu, Lielisko vīriešu, tenku, restorānu, draudzības, teātru, muzeju, interešu klubu… paradīze. Dzīves stils īstām, sevis mīlošām sievietēm, kurām patīk sevi lutināt ar mākslu, kultūras pasākumiem, sabiedrību, vakarkleitām, kavalieru uzmanību un neatkarību. Nav runa par sievieti – egoisti, bet par sievieti- Personību – mīlošu draudzeni, sievu, bērnu māti.
Šādas emocijas iedveš Manhetena, kur katra sieviete iet ar augsti paceltu galvu, smaidoša un labprāt aprunājas ar nepazīstamu cilvēku, kurš kopā ar viņu gaida luksofora zaļo gaismu. Manhetena. Pasaules galvaspilsēta, kur virmo dzīvība, neizsīkstoša enerģija. Pilsēta, kas apdullina un ievelk tādā kā transā. Šis nebūs stāsts par svarīgākajiem apskates punktiem Ņujorkā, to mēs varam aplūkot tūrisma ceļvežos, internetā. Raksts ir par emocijām, smaržām, krāsām un Lielpilsētu. Mēs iesim seksam un lielpilsētai pa pēdām, lai secinātu, vai tas ir kults, farss, sapņi, vai patiesība, kas atkarīga no mums pašām!
Pēdējo stundu lidmašīnā manāms satraukums. Visi rosās, aizpilda stjuaršu izdalītās lapiņas, kur jāsniedz dati par sevi. Tas nedaudz atgādina sajūtas, kuras tika pārdzīvotas pirms tam ierodoties ASV vēstniecībā uz interviju, lai iegūtu vīzu, jo stāsti par neveiksmīgajām intervijām un vīzu neizsniegšanu tika dzirdēti salīdzinoši bieži.
Priekšā vēl pēdējais pārbaudījums – intervija pēc nosēšanās lidostā. Fotografēšana, pirkstu nospiedumi, ierašanās mērķa izklāsts….Mērķis ir tepat aiz sliekšņa – triju mēnešu garais randiņš ar Manhetenu.
Ģeogrāfija
New York City nedrīkst jaukt ar Ņujorkas štatu, kurā tā atrodas. NYC atrodas uz vairākām nelielām salām, kas atrodas Atlantijas okeāna krastā un sastāv no vairākiem lieliem rajoniem – Bronx (1,3 miljoni iedzīvotāju) , Brooklyn (2,4 milj. iedz.), Staten Island (443 tūkstoši iedzīvotāju), Queens (2,3 milj. iedz.) un, protams, Manhattan (1,5 milj. iedz.).
Katrs no šiem rajoniem atšķiras ar savu ielu kultūru, ekonomisko stāvokli, ģērbšanās stilu un pat valodas izrunu. Vienīgais rajons, kas atrodas uz sauszemes ir Bronksa, parējās NYC daļas apskalo ūdeņi – Atlantijas okeāns un Hudzonas upe.
Skudru pūžņa epicentrā
Izkāpju metro stacijā Times Square. Gaisā kūp dūmi gan no uz katra stūra ceptajiem šašlikiem, gan nebeidzami un haotiski sakārtotajām takšu rindām. Pa vidu mēģina izgriezties pāris divstāvīgi autobusi ar ķīniešu tūristiem, gar ielas malu ar zirgiem jāj policisti, nav nekāds brīnums, ja no stūra izgriezīsies kariete, kas ved tikko iemīlējušos pārīti, vai ari zirga vietā būs izskatīgs un smaidīgs puisis, kurš min pedāļus savam ritenim un aiz muguras velk nelielu karietīti uz diviem riteņiem, kur sēž māte ar bērnu…
Klāt pieskrien divi atraktīvi puiši un vēlas pierunāt iegādāties biļetes uz ik vakara comedy show, kaut gan tas mani pagaidām neinteresē, jo uz acu sensoriem ir iedarbojušies ar Louis Vuitton, Gucci, Chanel viltotajām somiņām, krellēm, lakatiem, saulesbrillēm un makiem vairākos slāņos nokrautie galdiņi uz tuvējā Brodvejas un 43. ielas stūra. Bet līdz mērķim vēl jātiek, jo pa lielajai ļaužu plūsmai neadekvāti šauro ietvi traucas pretī necaurejams cilvēku pūlis, kurš izretinās labi ja tikai pēc pusnakts. Bardaks, troksnis, haoss, enerģija, cilvēku skudrupūznis – tas ir Manhetenas epicentrs – Times Square. Vieta, kur katru vecgada vakaru sadrūzmējas ap miljons Manhetenas iedzīvotāju un tūristu, lai sagaidītu Jauno gadu, vieta, kur ir Pasaulē viens no visdārgākajiem reklāmas izvietošanas laukumiem, vieta, kur katru pēcpusdienu 17.00 pulcējas jauniešu bari ar plakātiem, lai pie galvenās MTV ēkas sasveicinātu uz kārtējo šovu ieradušos mūzikas superzvaigzni un piedalītos raidījuma tiešraidē, kas tiek rādīta visā Pasaulē. Times Square ir Pasaulē skaļākais krustojums, kur krustojas Brodveja un 7. avēnija, kā arī oficiālais Brodvejas šovu aizsākumu centrs.
Komunikācija
Ir neiespējami, ejot pa ielu, neaizskart pretīmnācēju vai nejauši nepagrūst kādu garāmgājēju. Uz katru no šiem pieskārieniem tiek reaģēts ar vārdu sorry, kas pārblīvētajās Manhetenas ielās ir tiek pielietots ik sekundi.
Manhetenā vienu un to pašu cilvēku otru reizi mūžā uz ielas sastapt nav iespējams. Cilvēki nelaiž šo vienreizējo iespēju garām un uzreiz uzaicina uz kafiju vai palūdz atstāt vizītkarti, ka meitene vai puisis ir licies simpātisks. Viņi skaļi saucot skrien pāri ielai, lai iepazītos un tas nemaz neatgādina karstrasinīgo turku vai ēģiptiešu izturēšanos, jo 90% droši var rēķināties, ka šī persona vakarā arī piezvanīs un uzaicinās vakariņās, vienīgi pirmais, ko viņi pajautā ir, vai jums ir otra pusīte, lai nerastos lieki pārpratumi. Iebraucējiem no sākuma ir grūti aprast ar šādu draudzīgu un atvērtu attieksmi, taču, jo ilgāks laiks tiek pavadīts šinī vienmēr nomodā esošajā metropolē, jo lielāks kosmopolīts kļūst tās iedzīvotājs.
Apauju savas tikko iegādātās zelta kurpītes, kad pie manis pieskrien sieviete un aizrautīgi sāk apjautāties, kur es tās esmu iegādājusies. Citu dienu pienāk klāt gados vecāka kundze un lūdz, vai nevaru ar viņu ieiet tuvākajā rotaslietu veikalā un palīdzēt izvēlēties viņas mazmeitai stilīgus auskarus.
Sēžu uz soliņa Centrālparkā un lakoju nagus, pienāk sešdesmitgadīgs melnādainais ar drediem līdz jostasvietai, hipijs pēc dabas, un saka: „Ja Tu šeit tagad tā dienas vidū sēdi, tas nozīmē, ka Tev nav darba.” Kopā aizejam pusdienās
Agrs rīts, gaidu draudzeni pie parka. Pienāk klāt jauns vīrietis, izmaksā kafiju un novēl jauku dienu. Pabrauc garām meitene ar riteni un uzsauc „nice style, sweety!” (Jauki, izskaties, mīļā!), nepaiet ne mēnesis un esmu iemācījusies izpaust savas emocijas un izteikt komplimentus svešiem cilvēkiem. Nepaiet ne divi mēneši, ka šķiet pat nepieklājīgi, ja pie sevis nodomā, cik cilvēks lieliski izskatās, bet , kādēļ tad to nevari pateikt? Pēc šādiem izgājieniem šaipus krasta var sākt kolekcionēt neizprotošu cilvēku skatienus.
Laipnība, komunikācija, smaidi, protams, viss līdz zināmai robežai, kamēr nesāc tērēt otra cilvēka laiku, jo Ņujorkas laiks ir mērāms tikai naudas vienībās. The time is money (Laiks ir nauda).
Veikali
5. Avēnija – Manhetenas veikalu karaliene. Prada, Gucci, D&G, Chanel, pa vidu Zara, H&M, hotdogi… Pieejams ir pilnīgi viss! Katrs sevis cienīgs zīmols ir atradis savu vietu šajā avēnijā. Nejūt snobismu, tas ir patīkami. Pa ielu var nākt pretī cilvēks noskrandušā lina žaketītē un nomītās sandalēs, bet patiesībā viņam pieder kāds no Manhetenas debesskrāpju jumtiem ar lielu baseinu. Tādēļ pret visiem klientiem šajos smalkajos veikalos ir vienāda attieksme. Pārdevēji vienmēr sasveicinās un apjautājas, kā jūtaties un kā klājas; ļoti nepieklājīgs žests ir tad, ja nepajautājiet pretī, vai arī pārdevējs šodien jūtas labi.
Visas dienas garumā veikali ir pārpildīti, skan skaļa mūzika, cilvēki stāvot rindās dzied un kustas līdzi lipīgajām melodijām. Nedēļas nogalēs veikalos ir vēl lielāka svētku atmosfēra, jo tad dzīvajā spēlē dīdžeji, cilvēki mēra un iegādājas apģērbus vakara izgājienam uz restorānu, Brodvejas šovu vai kādu klubu.
Protams, neiztikt bez atraktīvās Chinatown , kur iespējams iegādāties visus iespējamos smaržu, kosmētikas, slaveno zīmolu apģērbu viltojumus. Nekā pārsteidzoša, taču ir iespēja vienlaicīgi izdzīvot atrašanos pilnīgi citā kultūrā un vidē. Tas pats attiecināms uz Little Italy pilsētas daļu, kur pa ielām staigā tumsnēji vīrieši melnās saulesbrillēs ar briljanta baltiem zobiem un sievietes viltīgiem skatieniem, skaļi bļaustīdamās, bet tas jau ir pavisam cits stāsts..
Ņujorka. Pilsēta , kas nekad neguļ
Plkst. 19. vakarā uz lielākajām ielām sāk parādīties sievietes vakarkleitās. Amerikānietēm raksturīgi spoži, uzkrītoši apģērbi un aksesuāri, taču neviens nespēj pārspēt melnādaino sieviešu krāsu gammu. Daudz atturīgākas ir korejietes, ķīnietes. Gaisā virmo smaržu mākonis, svinīgums, emocijas, prieks. Pārpildītas kases un rindas pie Brodvejas teātru ieejām, paši šovi ir kaut kas neatkārtojams, tik kvalitatīvus priekšnesumus vēl nekad nebiju redzējusi. Kaut gan biļetes maksā no 50 – 200 dolāru robežās, viennozīmīgi ir vērts ieguldīt naudu, lai redzētu, atļaušos atzīt, Pasaules labākos mūziklus. Pēc 23:00 ielas atkal pilnas ar cilvēkiem, kuri pēc šovu noskatīšanās dodas uz restorāniem.
Ņujorkas populārākajos restorānos ir jāpierakstās vairākus mēnešus iepriekš, ir arī tādi restorāni, kuros pulcējas izvēlēta publika, pārsvarā šādus restorānus apmeklē dažādas kinozvaigznes utt. Bet jebkurā gadījumā ir jārēķinās, ka būs jāstāv rindā (jāgaida pie bāra), kamēr atbrīvosies kāds galdiņš. Taču tik un tā ik pēc minūtes pienāk klāt kāds no viesmīļiem un apjautājas, vai viss ir kārtībā. Amerikā porcijas ir lielākas, ēdiens sātīgāks, garšu buķete bagātāka, tādēļ noteikti nepasūtiet visu uzreiz.
Pastaigājoties pa Wall street – Ņujorkas biznesa centru un Dienvidu piekrasti – nonākam pie kuģu piestātnes, kur uz Hudzonas upē izbīdīta mola cilvēki zem klajas debess pusnaktī dejo salsu. Visi ir laipni aicināti pievienoties, aizrautīgākajiem dejotājiem drēbes ir jau izmirkušas, turpretī upes pretējā krastā, Bruklinas tilta piekājē notiek deju grupas performance. Skatītāji sēž uz lieliem akmeņiem un vēro plastiskos dejotājus, kuru dejas stils līdzinās modernajam baletam. Fantastika!
Bohēmas centrs – Greenwich Village – viena no amerikāņu iemīļotākajām vietām, pilna ar maziem krodziņiem, geju bāriem, naktī atgādina nelielu krāsainu sērkociņu kastīšu pilsētu (agrāk Grīnvičas lauki skaitījās populārākā geju pulcēšanās vieta). Ielās klejo mākslinieki, hipiji. Brīva, nepiespiesta atmosfēra. Stils. Oriģinalitāte.
Naktsklubi
Pavisam cits stāsts. Manhetenā kopumā ir ap 5 000 bāru un naktsklubu. Dzīves laikā ir neiespējami pabūt visās vietās. Protams, ja tam nevelta visu savu dzīvi. Sievietes uz klubiem dodas kā uz balli, rotaslietas, zelta somiņas, augstpapēžu kurpes, piebrauc pie kluba ar limuzīnu.. sarkanie paklāji.. nē, tā nav zvaigžņu dzīve, šī pilsēta katrai dod iespēju justies kā dīvai. Ieejot dāmu istabā, pie spoguļa stāv dažādas pazīstamu zīmolu smaržas, kosmētika, košļenes, matu lakas, želejas. Atstājot dzeramnaudu sievietei, kura visu vakaru atrodas tualetē, lai palīdzētu kluba apmeklētājām sakārtoties, iedot dvielīti, saspraust matus, ir iespējams arī iesmaržoties un lietot kosmētiku. Tā teikt, lai visu laiku Jūs izskatītos lieliski. Protams, neiztrūkstošie komplimenti no wc lēdijas, bet tāds jau viņas darbs, jo par skaistiem vārdiem ir jāmaksā dzeramnauda.
Pieļauju, tūristiem , kas pabijuši Manhetenā tikai kādu nedēļu aplūkojot svarīgākos apskates objektus, kā arī vīriešiem stāsts būtu pavisam savādāks. Pasmīnam. Ņujorka pa dienu mudž no tūristiem ,kamēr amerikāņi strādā, taču vakari viņiem ir svētki. Nav svarīgi, kas pa dienu, Manhetenas ielas nekad nav tukšas.
Tikai ap pieciem no rīta Manhetena paliek klusa, tā burtiskā nozīmē sāk kūpēt.. Mitrums, netīrība, pirmie saulesstari starp nebeidzamajām debesskrāpju rindām liek tvaikiem virzīties uz augšu, kas izraisa nepatīkamu aromātu. Manhetena ir netīra. Tas gan.
Centrālparks
337 hektāru lielais taisnstūris pašas Manhetenas centrā ir kā zibensnovedējs . Tā neatņemamā sastāvdaļā ir skrējēji, riteņbraucēji, pārīši, kas izgājuši ar suņiem pastaigāties, karietes ar pajūgu, zālājā uz segām sēž vīri baltās apkaklītēs un pusdieno. Miers un kontrasts.
Ja intensīvi seko līdz Centrālparka aktivitātēm, tad var noķert kādu no Šekspīra dzejas lasījuma vakariem, izstāvēt piecu stundu garu rindu sēžot zālītē un lasot grāmatu uz kādu no brīvdabas Brodvejas šova izrādēm, vai arī ierasties uz kādu dienas pārtiju, kur uzstājās kāds no pasaulslavenajiem dīdžejiem.
Tuvojas pēdējās randiņa dienas ar Manhetenu. Ņujorkā notiek jauna mēra vēlēšanas. Kampaņai nauda netiek taupīta. Centrālparkā norisinās kinofestivāls par Manhetenu. Visi sēž uz sedziņām zem klajas debess, fonā spēlē dīdžejs regeja tipa muziku, katram tiek izdalītas piepūšamās bumbas, uz kurām atlaisties, popkorns… Ārā satumsis, taču vēl joprojām 20 C silts. Pēkšņi sāk zibsnīt fotoaparāti, cilvēki sarosās un pa sarkano paklāju dažu metru attālumā uz filmas pirmizrādi superaugstos papēžos, kājas nedaudz ļodzīdama ierodas Sintija Niksone, kura Sekss un lielpilsēta atveido Mirandas lomu…zibspuldzes, nebeidzamie jautājumi, autogrāfi…. filma var sākties…
INTERESANTI:
Takši. Nezinu, kura pilsēta vēl ir pievērsusi savu uzmanību ar saviem takšiem, kas piešķir Manhetenai manāmi dzeltenu nokrāsu. Kopā oficiāli licencēti 12 187 takši, proti, šo licenci saņem tikai tie taksisti, kuri pārzin pilsētas karti un prot runāt angliski, bet visinteresantākais ir tas, ka takšu dzeltenā krāsa radusies no tā, ka 1907. gadā kāds John Hertz atklāja, ka ar dzelteno krāsu visvienkāršāk un kvalitatīvāk var nokrāsot metālu. Katram taksim priekšpusē un aizmugurē ir speciāls bamperis, ar kuru tas var pagrūst citas mašīnas, lai varētu noparkoties šaurās stāvvietās. Braukt ar Yellow Cab līdzinās braukšanai ar karuseli.
Ielas. NYC ielu garums sastāda 10275 km. Pārspriedzoši, ka 91% no šīm ielām ir nodrošinātas ar metro transportu, kopumā ir 469 metro pieturas. Ne velti ir sarakstītas simtiem grāmatu par pazemes Ņujorku, par apslēpto, noslēpumiem apvīto underground dzīvi. Runā, ka zem Manhetenas atrodas vesela pilsēta. Apmaldīties nav iespējams, jo Manhetenu vertikāli no Z uz D sadala avēnijas un no R uz A –ielas, gan avēnijas ,gan ielas ir sanumurētas, tādēļ orientēšanās ir ļoti vienkārša.
DER ZINĀT:

 • Izvēlies kādu no Eiropas Savienības aviosabiedrībām, lai iebrauktu ASV, šo kompāniju iebraucēji netiek tik ļoti kontrolēti.
 • Ja vēlies apmeklēt kādu no populārajiem apskates objektiem, piemēram, Brīvības statuju, Empire State building (Augstākais skatu punkts Ņujorkā), tad noteikti uz turieni ir jādodas no paša rīta, jo rindas pēc tam ir neizmērojamas.
 • Ja esi nolēmusi apmeklēt Ņujorku vasarā, tad rēķinies, ka vasaras karstums tur ir piemērojams Turcijas svelmei.
 • Apmeklējot restorānus, pieklājīgs žests ir atstāt 20% dzeramnaudu no rēķina
 • Pirms naktsklubu apmeklēšanas iesaku piereģistrēties kādā no internetā pieejamajām viesu sarakstu listēm, kas sniedz atlaides ieejas maksai, dzērieniem, dod iespēju iekļūt klubā bez rindas (ir klubi, kur jāgaida rindā aptuveni divas stundas). (www.velvetlist.com).
 • Lai nerastos liekas problēmas ,atceries, ka Ņujorkas klubos, bāros un publiskās vietās nedrīkst smēķēt, kā arī alkohols tiek pārdots līdz četriem naktī. Arī klubos.

IESAKU:

 • Apmeklēt Brodvejas šovus. Īpaši iesaku Lion King ( Karalis Lauva) uzvedumu. Biļetes ieteicams pasūtīt internetā jau iepriekš. (www.broadway.com). Protams, tāda klasika kā The Phantom of the Opera (Operas spoks) vai jautrais ABBA mūzikls Mamma Mia ir apmeklējuma vērti.
 • Mākslas cienītājiem: Museum of Modern Art (MoMA) – Modernās Mākslas muzejs, kur redzēsiet populāro Endija Worhola Merilinas Monro portretu, un daudzus citus mākslas un interjera pasaules gara darbus. (www.moma.com)
 • Metropolitan Museum of Art (MMoA) – Metropolitēna mākslas muzejs, kura apskatei jāvelta vismaz divas dienas. Tas ir gigantisks. Ir apskatāms pilnīgi viss, sākot no īsta ēģiptiešu tempļa līdz pirmajām Dior apģērbu kolekcijām , Pikaso slavenākajiem darbiem un , varam pat aizsteigties notikumiem priekšā, ieraugot runājošos akmeņus Ņujorkā, pirms tie caur Latviju paspēja nokļūt Parīzē…(www.metmuseum.org)
4 komentāru
 1. Te es sapratu, ka man ar vienu rīta kafiju nepietiks, eju pēc otras un tad turpināšu lasīt. Man vārds Manhetena atsauca atmiņā smieklīgu situāciju, kad devītās klases izlidumā klases auzdinātāja man savulaik uzdāvināja grāmatu, kuras nosaukumā bija kaut kas par Manhetenu. Anotācijā bija rakstīts, ka stāsts ir par kādu jaunu dāmu, kas izsitusies lielajā čūsku midzenī uz augšu un nodibinajusi kādu tur Mega kompāniju. Bet rezultātā, lasot grāmatu (man tad bija 15), izrādījās, ka tā ir par piebriedušiem vīriešu dzimumlocekļiem, un šī izsišanās darba lauciņā ietvēra arī kaislīgas seksa ainas. Autore laikam bija Džekija Kolinsa….Nabaga skolotāja, ja viņa būtu zinājusi ;D

 2. Paldies par jauko rakstu! Patiešām uzbūra ainiņu acu priekšā! Mmmm, gribas, kā gribas arī man tur 🙂

 3. -> zeest
  Vai tikai tā grāmata nesaucās “Lakija”….?

  Par rakstu runājot, ļoti interesants un saturīgs!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.