Kas ir NŪDISTI?

Kad klāt siltās vasaras dienas, daudzi no mums pošas uz pludmali gozēties saules staros un iebrūnināt ziemas mēnešos pabalējušos ķermenus. Atkal aktuāla kļūst peldkostīmu mode, bet ir daļa saules pelžu cienītāju, kuriem ne prātā nenāk lauzīt galvu par pareizā fasona sauļošanās tērpa iegādi. Šiem ļaudīm tādi nav nepieciešami, jo tie gluži vienkārši sauli bauda kaili. Mēs viņus saucam par nūdistiem.

Kas ir nūdisms
Nūdismu jeb natūrismu dēvē par kustību, kas aizstāv kailumu gan privātajā, gan publiskajā telpā. Starptaustiskā  Natūristu Federācija skaidro, ka katrā valstī ir savs nūdisma veids, un pat katrai nūdistu biedrībai vai klubam ir savas raksturīgās iezīmes.

Par to, no kurienes īsti cēlusies nūdisma filozofija, vēsta vairāki avoti, bet galvenokārt tiek uzskatīts, ka pirmsākumi meklējami Vācijā, kur jau 20.gs sākumā tā saucamā brīvā ķermeņa kultūra kļuva par veselīga dzīvesveida sastāvdaļu. Tika uzskatīts, ka dabiski kails ķermenis pievērš mazāku uzmanību un kairinājums nav tik liels, kā vērojot daļēji apsegtu ķermeni. Mērķis bija pieradināt cilvēkus pie kailuma, tādējādi pārveidojot tikumiskos uzskatus. No Vācijas šī ideja pārceļoja uz Angliju, Kanādu un ASV. Nūdisma piekritēji Latvijā sāka aktīvi darboties tikai 20.gs 30.gadu sākumā, bet tolaik sabiedrības attieksme pret šo kustību bija noraidoša.

Nūdisma veidi
Nūdisma un natūrisma definīcijas atšķiras gan ģeogrāfiski, gan vēsturiski. Ja ASV nūdisms un natūrisms ir viens un tas pats, tad Lielbritānijā tie ir atšķirīgi jēdzieni. Nūdisms ir tikai kailums, bet natūrisms – dzīvesveids, kas bez peldēšanās un sauļošanās kailiem ietver veselīgu uzturu, fiziskas aktivitātes, neaizraušanos ar kaitīgiem ieradumiem, sevis cienīšanu  utt. 
Nūdismam ir dažādi veidi. Marks Alans Dekamps savā pētījumā nūdismu iedala individuālajā, ģimenes, savvaļas un sociālajā nūdismā. Šeit vēl varētu pievienot kampaņveida nūdismu.

Individuālais un ģimenes nūdisms. Šo nūdisma veidu parasti piekopj savās mājās, piemājas dārzā vienatnē vai tikai kopā ar ģimenes locekļiem.

Sociālais nūdisms. Tas ir nūdisms sociālā kontekstā, proti, to piekopj draugu kompānijās, ar paziņām īpašos nūdistu pasākumos, piemēram, nūdistu klubos un biedrībās. Dažās valstīs nūdistiem ir iespēja apmeklēt īpaši viņiem domātus atpūtas centrus. Arī katrā šādā vietā ir savi noteikumi. Nūdisti var kaili peldēties un sauļoties, bet, piemēram, spēlēt futbolu vai arī vakarā kailiem ierasties restorānā nav pieņemts. Ir atpūtas vietas, kur nūdistiem tiek pat pārdotas mājiņas. Tādējādi šeit brauc atpūsties vienas ģimenes dažādas paaudzes, kas šo mājiņu pārmanto.

Savvaļas nūdisms. Ir pludmales, kur sauļošanās ar vai bez drēbēm ir pašu atpūtnieku ziņā. Tāpat ir nūdistu pludmales, kurās jebkurš var sauļoties par brīvu.

Kampaņveida nūdisms. Tas ir nūdisma veids, kad ļaudis ar savu kailumu nes konkrētu vēstījumu vai dara to konkrēta mērķa vārdā, piemēram, piedalās Pasaules kailo riteņbraucēju braucienā, protestējot pret atkarību no naftas.

Tas pats Dekamps arī apkopojis populārakos iebildumus pret nūdismu – staigāt pavisam kailiem ir auksti, normāli ķermeņi ikdienā neizskatās estētiski pievilcīgi, tas ir pārāk apkaunojoši, tas ir pret dabas likumiem, tas ir pretlikumīgi vai neatbilst reliģiskajiem uzskatiem, kaili ķremeņi liek domāt par seksu, nūdisms domāts tikai primitīviem ļaudīm un dzīvniekiem, kuri apģērbu nenēsā.

Nūdisms Latvijā
No 2004.gada nūdistu intereses pārstāv Latvijas Natūristu asociācija, kurā ir aptuveni 2000 biedri. Tie ir dažāda vecuma un profesiju cilvēki – ārsti, juristi, mākslinieki, kas izvēlas būt anonīmi un sargāt savu privāto dzīvi. Šeit tiek pieņemts gandrīz jebkurš interesents: sievietes – bez problēmām, bet vīrieši tiek testēti rūpīgāk, lai izvairītos no uzmācīgiem interesentiem, nevajadzīga erotiskā uzbudinājuma un citādi nevēlamiem tipāžiem. Latvijas Natūristu asociācijas valdes priekšsēdētājs uzskata, ka neapģērbts cilvēks ir labestīgāks, atklātāks un draudzīgāks. Tas, iespējams, esot tāpēc, ka cilvēks nogurst no rāmjiem, kādos viņu ieliek sabiedrība gan sociāli, gan materiāli – kādā apģērbā viņš staigā, ar kādu auto brauc utt. Interesanti ir tas, ka daudzi nūdisti par tādiem kļuvuši tieši dzīves sarežģītākajos brīžos – pēc smagām slimībām, sāpīgām šķiršanās prāvām. Viņi saprot, ka te iespējams atgūt sirdsmieru, psihisku stabilitāti, iemantot jaunus paziņas. Dažreiz sanāk, ka ar pludmales draugiem veidojas ciešākas saites nekā ar radiniekiem.

Nūdistu pludmalē ir savi iekšējie kārtības noteikumi. Nav īpaši vēlama arī fotografēšana. Var gadīties, ka fotoaparāts tiek vienkārši atņemts, ja nespēsiet pierādīt, ka fotografēti tikai viļņi vai pludmales oļi. Aizvien biežāk arī pašvaldības atvēl nūdistiem atsevišķu vietu, kur sauļoties. To droši var darīt Vecāķos, Liepājā un Ventspils pludmalē, bet tikai tur, kur uzstādīta īpašā nūdistu zīme – pārsvītrots peldkostīms. Dažas nūdistu pludmales mēdz būt sadalītas zonās. Vecāķos ir īpaši atvēlēta teritorija  “veterāniem” – cilvēkiem, kuri jau gadiem ilgi sauļojas kaili, un ģimenēm, tālāk atrodas dāmu sauļošanās un peldēšanās zona, kas savukārt robežojas ar geju zonu, kur galvenokārt atpūšas vīrieši pāros. Latvijas nūdistiem ir arī sava mājas lapa – www.nudisms.lv, kur nūdisti ziņo par savām aktivitātēm, apmainās ar foto un dažādu informāciju.

Nūdistu izklaides pasaulē
Nūdisms kļuvis par jaunu vilni, kas ienes paprāvu naudas summu tūrisma firmu maciņos. Lidojumi ar lidmašīnu, braucieni ar mašīnām, ekskursijas un sportošana kailiem ir ļoti populārs vaļasprieks visā pasaulē. Natūrisms jeb tiekšanās dzīvot pēc iespējas tuvāk dabai ir neizbēgams protests pret urbanizēto pilsētas vidi. Vēl nesen ASV bija populārs lidojums bez drēbēm lidaparātā «Boeing 727». Tiesa, šajos nūdistu lidojumos jāievēro stingri noteikumi  – izģērbšanās atļauta tikai pēc tam, kad lidmašīna pacēlusies gaisā, līdzi jābūt dvielim, ko paklāt apsēžoties, lidojuma laikā nepasniedz karstus dzērienus, lai nejauši neapplaucētos. Dažos reisos kailas bija arī stjuartes un piloti. Lidmašīnai nolaižoties, visiem atkal jāietērpjas civilizācijas diktētajos apģērbos.

Pasaulē sastopami arī mācītāji nūdisti. Piemēram, mācītājs nūdists Austrālijā aicinājis līdzīgi domājošus ticīgos piedalīties viņa vadītajos dievkalpojumos, esot kailiem. Mācītājs Roberts Raits, kurš par natūristu kļuvis pirms 16 gadiem, sacīja: "Es nevēlos panākt, lai kristieši kļūst par nūdistiem, es kalpoju kristiešiem, kas ir nūdisti".

Britu dziedātājs Robijs Viljamss reiz izteicies, ka gadu gaitā viņš labprāt kļūtu par nūdistu. Viljamss intervijā žurnālam "OK" atklāja, ka nākotnē gribētu mulsināt savus bērnus. "Kad būšu vecāks, es, iespējams, kļūšu par vienu no tiem ļoti mulsinošajiem tēviem, kuri ir nūdisti," stāstīja Viljamss. Arī ierakstot dziesmu savam albumam "Escapology", Robijs bijis kails.  "Tas bija atbrīvojoši. To darot, es jutos patiešām brīvs, un tas bija iedvesmojoši," atklājis mūziķis.

Pasaulē zināmo nūdistu vidū ir Brūss Villiss, kuru kailu pat izdevies nofotografēt kādam žurnālam. Par nūdistēm tiek uzskatītas arī aktrises Helēna Mirrena, Uma Tūrmane, kā arī Bridžita Bordo.

19 komentārs
  1. liekas baigi labaa filosofija.. pati gan tikai savvaļas un individuālo esmu apguvusi, bet man liekas, ka ir vērts ar šo visu iepazīties tuvāk.. 😉

  2. Kopš šito piekopju, vairs nav jāuztraucas par neglītiem lenču un biksīšu iesauļojumiem 🙂

  3. Nu nezinu, varbūt tāpēc, ka sirds dziļumos esmu šausmīgi perversa, kailums man joprojām ir tabu, un to atklāt pilnībā plašākai sabiedrībai diezin vai varētu saņemties.

  4. …un kur man iet sauļoties,ja neesmu veterāns,ne ar ģimeni un negejs. vai sievieši mani pieņems??? 🙂

  5. Man patiik peldeeties kailai. Supersajuuta..!Tikai tagad gruuti atrast vietinju juurmalaa.kur to var dariit.

  6. Ej droši uz jebkuru vietu. Ja uzmācīgi nelūrēsi vai neuzmāksies, tad droši vari apmesties jebkurā vietā. Pats parasti apmetos pašā sākumā, kur parādās pirmie kailsauļotāji no Vecāķu puses. Tas nedaudz pēc zīmes, kas norāda ka beidzas Vecāķu pludmale.

  7. Ļoti patīk pliki cilvēki,tie ir atvērtāki un labestīgāki.Patreiz vēl neesmu bijusi nūdistu pludmalē,bet šosezon noteikti apmeklēšu

  8. Jau trešo gadu kā apmeklēju Vecāķos nūdistu pludmali.
    Patīk klusums-jūras un priežu šalkoņa un ‘brīnišķīgā sajūta, kad pēc peldes jūrā nav jāsauļojas slapjā peldkostīmā.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.