Kāpēc vecuma atšķirība attiecībās joprojām ir neērta tēma?

https://www.istockphoto.com/

Jau gadiem ilgi sabiedrību ir fascinējušas un intriģējušas vecuma atšķirības slavenību attiecībās. Bet kādēļ tiešsaistes iepazīšanās laikmetā, kad vairs nevajadzētu rasties domstarpībām, mēs joprojām esam tik apsēsti ar to, ka pāra vecumam jāpaliek sabiedrībā pieņemamam? Un kas tad īsti mums ir pieņemams, ja runa ir par romantiskām attiecībām?

Vecuma atšķirību attiecības (dažkārt sauktas par attiecībām no maija līdz decembrim), protams, nav nekas jauns. Tās ir pastāvējušas visā vēsturē: no Kleopatras VII un Jūlija Cēzara 30 gadu vecuma starpības līdz 12 gadu vecuma starpībai starp karali Čārlzu un princesi Diānu. Tomēr mēs turpinām uztraukties par tiem, apšaubot iesaistīto personu nodomus un izvirzot sabiedrības acīs mūsu pašu aizspriedumus par šiem pāriem.

Mēs esam redzējuši šo spēli ar slavenību pāriem vairākas reizes. 2020. gadā 26 gadu vecā Florence Puga ievietoja videoklipu vietnē Instagram, lai publiski vērstos pret kritiku un trollēšanu, ko viņa saņēmusi par satikšanos ar savu toreizējo partneri Zeku Brafu (47). Pāra 21 gada atšķirība pārsteidza daudzus, tāpēc Pugs sacīja: “Man nevajag, lai jūs man pateiktu, kuru man vajadzētu un kuru es nedrīkstu mīlēt”. To, ko fani uzskatīja par sava elka aizsardzību, pati Puga uzskatīja par “kiberhuligānismu”.

Kritika vai bažas?

Dažās attiecībās, kurās starp partneriem ir ievērojama vecuma atšķirība, piemēram, 10 gadi vai vairāk, var rasties problēmas, ar kurām pāris var saskarties, tostarp varas nelīdzsvarotība. Dažos gadījumos piespiedu attiecības un finanšu kontrole var būt konfrontācijas iemesls. Vecums var padarīt jaunākos partnerus neaizsargātākus attiecībā uz lielāku atkarību no vecākā partnera.

Pētījumi ir parādījuši, ka pāriem, kuriem ir līdzīgs vecums, pastāv lielāka varbūtība, ka viņi dzīvos līdzīgos dzīves posmos, ko attiecību eksperti skaidro ar to, ka atšķirīga vecuma pāri ir mazāk izturīgi pret negatīviem satricinājumiem, salīdzinot ar tiem, kuri ir līdzīga vecuma.

Tomēr vecums ne vienmēr liecina par personību vai dzīves pieredzi. Brieduma līmeņi ne vienmēr ir saistīti ar vecumu un var būt arī otrādi – jaunāks partneris ir nobriedušāks.

Tāpat citos pētījumos ir atklāts par augstu apmierinātību ar attiecībām starp vecuma starpības pāriem, salīdzinot ar līdzīga vecuma pāriem, neskatoties uz to, ka viņi ir pakļauti sociālam nosodījumam. Tas pats attiecas uz viendzimuma pāriem (lai gan ir maz datu par to kā vecuma atšķirības ietekmē LGBTQ+ attiecību dinamiku).

Vīrietim ir tikai viens likums

Mēs varētu pieņemt, ka divi cilvēki ir vienprātīgās, laimīgās attiecībās, taču arī mūsu vispārējā izpratne par dzimumu dinamiku un aizspriedumiem ir svarīga. Lai gan piekrišanas un varas jautājumi rada nopietnas bažas, tie var notikt jebkurās attiecībās neatkarīgi no vecuma starpības.

Sabiedrībā tas tiek uzskatīts par “normālu”, ja vīrietis ir attiecībās ar vairākus gadus jaunāku sievieti. Turpretim bieži vien tiek saraukta pieri, kad notiek otrādi un cilvēki var pārsteigties ar savu spriedumu.

Slavenību pasaulē Leonardo di Kaprio (48) aizraušanās ar sievietēm vecumā no 20 gadiem ir bijusi par joku vairākos nesenos balvu pasniegšanas pasākumos. Kad sieviete satiekas ar jaunāku vīrieti, viņa bieži vien nonāk situācijā, kad tiek apzīmēta kā “puma”, kas meklē sev jaunāku zēnu, lai citiem it kā pierādītu savu vēl pietiekamo iekārojamību.

Neskatoties uz to, tiešsaistes randiņi arvien vairāk interesējas par satikšanos ar kādu ārpus viņu vecuma. Saskaņā ar pētījumu, kas publicēts žurnālā Sex Research, sievietes ziņoja par augstu seksuālās baudas un apmierinātības līmeni šajās intīmajās partnerībās ar jaunākiem vīriešiem. Tinder arī atklāja, ka gandrīz pusei (45%) sieviešu, kuras izmanto Tinder aplikāciju visā pasaulē, saderība ir ar gados jaunākiem vīriešiem.

Motivācija uz tikšanos var būt sarežģīta, ja sieviete ir daudz vecāka par vīrieti. Lai gan ir daudz īstu jaunu vīriešu, kuri to novērtētu, pietiek arī to, kuriem tas nebūtu pieņemami. Lai gan ir bijuši mēģinājumi atgūt šos terminus, lai aprakstītu sievieti, kas ir seksuāli atbrīvota, dzimumu normas joprojām pastāv.

Laimīgi līdz mūža galam?

Tātad, vai mums būtu jāuztraucas par vecuma atšķirībām iepazīšanās laikā, vai arī vecums patiešām ir tikai skaitlis? Vecuma starpības attiecības noteikti var pastāvēt, taču tās ir grūtāk uzturēt nekā tās, kurās vecuma starpība ir mazāka. Tas daļēji ir tāpēc, ka brīdī, kad cilvēki atrodas dažādos dzīves posmos, viņu prioritātes būs atšķirīgas.

Komunikācija un ekspektācijas attiecībās ar vecuma atšķirību var atšķirties salīdzinājumā ar līdzīga vecuma pāriem. Vecākajam pāra partnerim dzīve var būt jau ir izveidota, savukārt jaunākajam partnerim var būt sevis izzināšanas periods. Par ģimenes plānošanu un auglību var būt dažādi viedokļi. Turklāt vecākais partneris var būt finansiāli drošāks, kas var novest pie finanšu problēmām pārī.

Svarīgi ir būt apzinātam iepazīšanās laikā neatkarīgi no tā vai pastāv vecuma atšķirības vai nē. Satiekaties ar ikvienu, kurš atbilst jūsu svarīgākajiem kritērijiem, piemēram, vērtībām un interesēm. Ja jūs abi esat gatavi smagi strādāt pie attiecībām un pārstāt satraukties par to, ko domā citi, jums ir labas izredzes tās saglabāt. Kamēr jūs abi darāt viens otru laimīgu, jums jādara tas, kas jums šķiet piemērots.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.