Kā pareizi kopt DATORU

Monitors, klaviatūra, pele – it visur var uzkrāties putekļi, kas reizēm sagādā ne vienu vien nepatīkamu brīdi, jo šķietami līdz galam tos iztīrīt nevaram. Kā pareizi tīrīt datoru, lai mēs to nesabojātu? Kā iztīrīt visus putekļus un kādus tīrīšanas līdzekļus lietot?

Dators regulāri ir jāattīra no putekļiem un citiem netīrumiem, kas sakrājušies uz tā korpusa. Ja dators ir pilns ar putekļiem, tas ne tikai neizskatās labi, bet arī rada kaitējumu tā kvalitatīvai darbībai. Netīrumiem savairojoties, ventilatora darbība datorā kļūst lēnāka, datoram ir grūtāk veikt dzesēšanu, līdz ar to tas ātrāk uzkarst, kā rezultātā var sadegt visa iekšējā sistēma. Lai saudzētu datoru un pasargātu sevi no liekiem un lieliem tēriņiem, datora tīrīšanai vajadzētu pievērst daudz lielāku uzmanību un nepaslinkot to veikt biežāk. 

Kā un ar ko veikt tīrīšanu?
Pirms sākt lielo tīrīšanu, noteikti nedrīkst aizmirst, ka dators ir jāatvieno no elektrības. Speciālisti iesaka datoru apmēram stundu paturēt atvienotu no strāvas un tikai tad uzsākt tīrīšanu, jo pastāv iespēja, ka dators ir uzkrājis elektrību. Datori noteikti jākopj ar līdzekļiem, kas paredzēti šim nolūkam. Tos var iegādāties jebkurā datoru, vai elektropreču veikalā, kur arī var saņemt pārdevēja ieteikumus, norādes ko un kā labāk lietot, lai nenodarītu kaitējumu datoram. 

Vispirms rūpīgi jānotīra putekļi no datora korpusa, ļoti uzmanīgi jāiztīra klaviatūra, kas parasti šķiet vissarežģītākais uzdevums. Uz klaviatūras sakrājas netīrumi no pirkstiem, bet starp taustiņiem var sabirt visādi sīki gruži, kā arī tur sakrājas lērums putekļu. Lai veiktu ātru klaviatūras tīrīšanu, pietiek to apgāzt otrādi un izpūst ar saspiestu gaisa strūklu. Taustiņus var notīrīt ar plastmasu tīrīšanai paredzētu līdzekli. Rūpīga tīrīšana iespējama tikai tad, kad taustiņiem ir noņemtas plastmasas virsiņas, uz kurām redzami burti. Lielākajai daļai klavatūru to var izdarīt, taustiņu stiprāk pavelkot aiz apakšmalas. Bet, pirms to darīt, jāatceras to pareizā secība, jo tie būs jāsaliek arī atpakaļ. Dažām klaviatūrām pēc taustiņa virspuses noņemšanas izlec atsperīte, kuru nevajag pazaudēt. Kad visi taustiņi noņemti, klaviatra jaiztīra ar drāniņu, kas piesūcināta ar tīrīšanas līdzekli. Ja netīrumi ir lipīgi, tad tīrīšanu var veikt arī ar ūdeni, protams, pirms klaviatūru pievienot atpakaļ, jāpārliecinās, ka tā ir pilnīgi sausa. Daudz uzmanīgāk klaviatūra jātīra klēpjdatoriem, jo zem tās atrodas datora "smadzenes". Tātad šiem datoriem nekādā gadījumā nevajadzētu izmantot neko pārlieku mitru.

Monitors jātīra ar ļoti mīkstas struktūras lupatiņu, kas nevar saskrāpēt ekrānu, vai speciālām tīrīšanas salvetēm. Noteikti nevajadzētu to tīrīt ar papīra salvetēm, jo to šķiedras var viegli saskrāpēt monitoru. Jāatceras arī tas, ka tieši uz ekrāna neko nedrīkst izsmidzināt, bet ja ir vajadzīgs tīrīšanas līdzeklis – to uzsmidzināt uz lupatiņas un tad ar to notīrīt monitoru. Tīrīšana ir jāveic maigi, neizdarot spēcīgu spiedienu uz ekrānu. Jāuzmanās arī, lai ekrānu neaizskartu ar nagiem, īpaši, ja tiek tīrīts LCD monitors.

Ventilatora tīrīšanai
labāk talkā palūgt speciālistu, vai vismaz vērsties pie viņa pēc konsultācijas, kā to pareizi izdarīt, taču ventilatora tīrīšana jāveic apmēram reizi gadā, ja jūtams, ka tas sāk darboties sliktāk, tīrīšanu var veikt reizi pusgadā. 

Ik pēc pāris mēnešiem vajadzētu iztīrīt arī datorpeli. Ja tai ir rotējoša bumbiņa – to vajadzētu tīrīt ar salveti gan pa, gan pret pulksteņrādītāja virzienam, lai netīrumi atdalītos. Šīs bumbiņas ir arī izņemamas, tāpēc to izņemot iespējams veikt labaku tīrīšanu. Ja pelei šādas bumbiņas nav – rūpīgi jānotīra tās apakša no netīrumiem. Peles virspusi var tīrīt ar speciālajām salvetēm. 

 

Ja laikus un pareizi tiks veikta datora tīrīšana, tas noteikti kalpos daudz ilgāku mūžu un arī izskatīsies labāk. Veiksmi darbā!

12 komentārs
 1. Es jau nu neieteiktu neko ņemt ārā. Tad jau tikpat labi uzreiz var nest pie meistara vai pirkt jaunu.

 2. Uh tii! Nmeaz nezināju, ka dators jātīra ne tikai tīri aiz estētiskiem, bet arī praktiskiem apsvērumiem.

 3. A kā var izvērtēt, ka ventiltors sācis darboties sliktāk? Kādas ir pazīmes?

 4. Nekad mūžā neko vairāk par monitoru datoram neesmu tīrījusi un darba datoriķi ar ne uz ko citu neuzstāj. Te gan man liekas bija neprecīzi teikts, ka taustiņus var iztīrīt vienkārši – apgāžot datoru otrādi un izpūšot. Kaut kā es laptopu otrādi vis negrieztu. Atsevišķo tastatūru gan var mēģināt.

 5. izlasīju un man sametās kauns par to kā es nekopju savu datoru. laikam būs jāiegriežas pa ceļam kāda datoru veikalā un vismaz monitora salvetītes jānopērk, citādi es mēdzu ar deguna salvetīti pa laikam noslaucīt ekrānu.

 6. Man sanāk tīrīt mātesplates ventilātoru katru/katru otro nedēļas nogali! Ja paklausa to, kas rakstīts rakstā, tad teikšu, ka es iepriekšējam datoram ventilātoru tīrīju vienreiz mēnesī! Mans dators nodega! Pārkarsa! Ventilātors bija pilns un vairs nespēja dzesēt! Tāpēc iesaku īpaši neklausīt šim rakstam un ielīst savā datorā vismaz reizi / divas reizes mēnesī, un paskatīties, cik ātri sakrājas tajā putekļi!!! Jo dators praktiski ir putekļūsūcējs! No vienas puses gaisu ievelk, no otras izpūš! Tā arī datora ventilātors!
  Ja ir notebook tipa dators, tad labāk nest pie speciālistiem tīrīt, ja pats proti, nu tas ir tavs risks! Ja Tev ir stacionārais PC atsevišķi smadzenes, atsevišķi monitors, neslinko! Noņem vienu bortu un ielūkojies iekšā! Paskaties, cik daudz ir putekļu, un vai nevajag tīrīt!
  Problēmas ir ar barošanas bloku! Viņš nav kā mātesplates, vai videokartes ventīlātors, ārpusē, bet gan papildus vēl metāla kastē! To gan labāk tīrīt izmantojot kādu meistaru! Jo tur pus dators jāizjauc, jāver vaļā bloks, utml! Čakars! Parastā mātesplates ventilātora tīrīšana var notikt ar putekļusūcēju! Uzliec putekļusūcējam mazāko jaudu un izsūc visus putekļus ārā! Centies nenolaist visu, līdz vājprātam, ka mātesplates radiatora restes ir pilnas aizķepušas ar putekļiem! Tad pat putekļusūcējs nepalīdzēs! Tad ir jānes pie speciālistiem, bet tā ir naudas tērēšana!!! 🙁
  Veiksmi!

 7. Pilna ventilatora pazīmes:
  Neparasta skaņa, papild troksnis, čarkstoņa, utml Vienu vārdu sakot, ja ieslēdz savu datoru un dzirdi, ka skaņa ir ne tāda, kā bija, tas nozīmē, ka kautkas ar ventilātoru nav tā, vai sabojājies, vai pilns ar putekļiem. Ventilātora skaņa var būt nepastāvīga, visu laiku mainīga!

 8. draudīgi bildē tā kafijas krūzīte izskatās līdzās tam super truper tīrajam datoram:)

 9. Varu piedāvāt datoriķa pamakalpojumus. Iztīrīšu datoru, gan fiziski gan pašu sistēmu, no putekļiem, no vīrusiem, uzlabošu datora ātrdabību, visu izstāstīšu un IEMĀCĪŠU jūs jau kā rīkoties patstavīgi šāda veida darbos. Tāpat arī jebkura veida palīdzība programmu uzstādīšānā, vai un OS(windows) konfigurācijā, instalēšanā. Dzēstu failu(bildes, dokumenti) atgūšana no jebkuriem informācijas nesējiem.
  Strādāju pa Rīgu un Rīgas rajonu. mob: 28488848

 10. “Ventilatora tīrīšanai labāk talkā palūgt speciālistu, vai vismaz vērsties pie viņa pēc konsultācijas, kā to pareizi izdarīt”

  Vai tad, lai informētu savus lasītājus, cienījamie žurnālisti nevarēja uzzināt no speciālista, kā pareizi tīrīt ventilatoru???

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.