Virtuves atkritumi, ko ar tiem darīt

Dzirdot vārdus „atkritumu šķirošana” lielākā daļa mūsu valsts iedzīvotāji uzskata ka tas uz viņiem neattiecas. Daļa aizbildinās ar to, ka viņiem pie mājas nav attiecīgi konteineri, daļa uzskata ka tas ir veids kā tiek lobēti izveicīgi šīs nozares darboņi. Bet šoreiz aplūkosim nelielu posmu šķirošanas procesā – pārtikas atkritumi. 

Tie rada nepatīkamu smaku, vairo baktērijas un mikrobus gan mājā, gan ap atkritumu tvertni. Bet jau 1927. gadā tika izgudrots veids kā likvidēt šo problēmu – atkritumu dzirnavas kuras ir pievienotas virtuves izlietnei un kanalizācijai. 

Dažās Holivudas filmās ir redzama neveiksmīga šīs ierīces lietošana, bet tas, kā jau daudz citu kino muļķību, ir tikai mīts. Mūsdienīgās atkritumu dzirnavas ir izslēgta jebkāda iespēja savainot lietotāja rokas. Parasti dzirnavas uzstāda izlietnēs ar divām bļodām, mazākajā no tām. Lietošana vienkārša – atgrieziet ūdens krānu, ieslēdziet dzirnavas un ieberiet pārtikas atkritumus izlietnes atverē. Dzirnaviņas tos sasmalcina un aizskalo notekūdeņos. Tas tiek izdarīts bez nažu vai asmeņu palīdzības. Atkritumi nonāk uz rotējošas metāla plāksnes un centrbēdzes spēks tos saberž pret ārējo malu. Dzirnavas tiek galā pat ar kauliem, riekstu un olu čaumalām. Šī ierīces strādā klusi un pati attīrās.

Ieguvumi no atkritumu dzirnaviņām: likvidēta smaka ap atkritumu tvertni, samazināts baktēriju un mikrobu daudzums virtuvē, samazinās atkritumu daudzums kas jāiznes. Atkritumu šķirošana iegūst jaunu, personiski izdevīgu ieguvumu.

www.moff.lv

6 komentāru
  1. Rakstā nav pieminēts arī tas, ka ja Latvija pāries uz atkritumu šķirošanu, mums katram būs jāmakā par izmesto atkritumu kg un šis patiesībā būs veids, kā atkritumu maisu padarīt vieglāku. Neko nereklamēju, vienīgi skaidri salikās kopā 2 savstarpēji sakonektējamas lietas.

  2. Dzīvoju Vācijā, kur atkritumu šķirošana ir pašsaprotama lieta, bet šie saucamie bio atkritumi man ir tīrais murgs, sevišķi vasarā. Atver pie mājas konteineru un tas pilns ar mušām, tārpiem… Protams, ir jau speciālie līdzekļi tiem kaitēkļiem, bet tā pat. Ja ir sava māja, tad esmu par komposta veidošanu, bet, ja dzīvoklis, tad šīs dzirnaviņas šķiet lieliska alternatīva.

  3. Pirms pāris gadiem Latvijā tādas dzirnaviņas maksāja 200-300 latu. Jārēķinās gan ar to, ka tās ievērojami samnazina zem-izlietnes skapīša lietderīgi izmantojamo tilpumu, jo ir pietiekami liela ierīce. ļoti mazās virtuvēs tas ir būtiski.

    Par atkritumu šķirošanu – nekļaustiet smieklīgi, daudzdzīvokļu mājās pie konteinera svariņu nebūs :). Bet privātmājās jau tagad maksā par faktiski izmesto atkritumu daudzumu (tas gan nenotiek tik tieši – atkritumus nesver, bet katras privātmājas īpašnieks slēdz līgumu par noteikta lieluma konteinera izvešanu X reizes gadā. Vispār arī dzaudzdzīvokļu mājās apsaimniekotājs slēdz līgumu pēc līdzīga principa, tikai maksa tiek pārlikta uz iedzīvotāju kā konkrēts tarifs.)

  4. Rudmate runaajot par vietu zem izlietnes gribeeju teikt ka taapat jau to vietu tev aiznem musers bet tad tu ieliec musera vietaa smalcinaataaju un manupraat vinsh aiznemmazaak vietas un tas tyomeer ir eertaak tev nav jaaiznes atkritumi:)

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.