Kā beidzot tikt galā ar KAITĪGAJIEM ieradumiem?

Tieši šādus padomus zinātnieki no Hārvardas universitātes sniedz cilvēkiem, kas vēlas uzvarēt cīņā ar saviem kaitīgajiem ieradumiem.

 • Vērsies pēc palīdzības un savāc savu atbalsta grupu. Nebaidies lūgt padomu profesionāļiem (dietologi, psihologi u.c.) kā arī cilvēkiem, kuri ir saskārušies ar līdzīgām problēmām.
 • Izvēlies konkrētu datumu cīņas uzsākšanai. Daudziem cilvēkiem ir vieglāk atmest savu kaitīgo ieradumu kādā īpašā dienā, piemēram, dzimšanas dienā vai jaunā gada rītā.
 • Izmaini apkārtējo vidi. Lai atbrīvotos no kaitīgā ieraduma, tev vajag aizvākt visus priekšmetus, kuri par to varētu atgādināt. Piemēram, ja mēģini atmest dzeršanu, uzdāvini bāriņa saturu draugiem, izmet tukšās pudeles un aizvāc no acīm vīna glāzes un korķa viļņus. Nepieciešamības gadījumā, pārtrauc attiecības ar cilvēkiem, kuri tev atgādina vai mudina piekopt šo kaitīgo ieradumu.
 • Nodarbini sevi ar kaut ko jaunu. Baseins, joga vai citas fiziskas nodarbības novērsīs domas no vēlmes uzpīpēt vai doties uz Makdonaldu.
 • Izanalizē savus iepriekšējos mēģinājumus uzvarēt kaitīgo ieradumu. Izvērtē pieļautās kļūdas.

Un visbeidzot – pastāsti arī mums, kādi ir tavi ieteikumi un pieredze cīņā ar saviem kaitīgajiem ieradumiem!

13 komentārs
 1. par to laiku runājot – man personīgi šķiet, ka jāsāk ir uzreiz un tūlīt! Gluži vienkārši, brīdī, kad iedomājies – jā, es gribu atmest smēķēšanu/alkohola lietošanu/neveselīgas pārtikas patērēšanu vai whatever ko citu, sirdī & prātā rodas tā sajūta, motivācija, vajadzība to izdarīt… Un tieši tajā brīdī arī gribasspēks, kas ir viens no veiksmīga mērķa sasniegšanas pamatnoteikumiem, ir visspēcīgākais… savukārt, ja tu nevis uzreiz ķeries pie mērķa īstenošanas, bet gan nodomā – sākšu pēc 5 dienām, 1. datumā… īsti jau nevari zināt, vai šajā pirmajā datumā Tava iekšējā sajūta būs tāda pati, vai arī tad sirdsbalss teiks – jā, tas ir jāizdara!… varbūt tieši liktenīgajā datumā būs strīds mājās, stresaina sapulce vai kas tamlīdzīgs & sevis pažēlošanas rezultātā nekāds atmešanas process netiks uzsākts! & tad jau klāt būs doma – ai nu nesanāca! tad jau sākšu no nākamā pirmā…

 2. Piekrītu jaunkundzei. tā ir, pati arī cenšos kaut kādu apņemšanos sākt tiesi no šodienas. ne vienmēr sanāk, bet manuprāt – tā vislabāk, jo tiešām, ko gaoidīt?

 3. Es uzskatu, ka vienīgais veids kā atbrīvoties no kaitīgajaiem ieradumiem ir pašam to no visas sirds gribēt izdarīt, jo ja pats negrib, neviens un nekas nevarēs palīdzēt!

 4. Es uzskatu, ka vienīgais veids kā atbrīvoties no kaitīgajaiem ieradumiem ir pašam to no visas sirds gribēt izdarīt, jo ja pats negrib, neviens un nekas nevarēs palīdzēt!

 5. vienīgais vieds kā atbrīvoties no kaitīgajiem ieradumiem ir regulāri zvanīt uz raidijumu “Šeit un Tagad” 🙂

 6. Smēķēju astoņus gadus – ne dienu bez cigaretes. Vairākas reizes mēģināju atmest, gan dzimšanas dienās, gan gadumijā, bet neveiksmīgi – visi labie nodomi izkūpēja nākamā rīta cigaretes dūmos.
  Pamazām briedu domai, ka jāmet nost ar vērienu – šeit un tagad, nekavējoties!
  Atliku uz pirmdienām, svētdienām.. Tad draugs pateica, lai beidzu māžoties, tāpat neatmetīšu.. Tas lika paskatīties uz sevi no malas, jo citās sfērās es nebūt nebiju gumijas stiepēja un tukša malēja.
  NOdzēsu savu pēdējo cigareti 2003. gada 7. jūlijā

 7. Es apņemos to katru rītu. Līdz pusdienas laikam pat izdodas, bet jo tuvāk vakars, jo apņēmība vairāk zūd. Vislabāk palīdz dzīvesveida pamainīšana – sporta nodarbības utt. Tomēr joprojām smēķēju. Par nelaimi, mani draugi arī smēķē. Tādejādi visi labie nodomi izplēn jau pirmajā tusiņā. Jebkurā gadījumā ir vajadzīgs raksturs, kura man liekas, ka nav…

 8. 1) looker – apsveicu, prieks par Tevi!
  2) dziļākajā būtībā arī mūsu sliko ieradumu pastavēšanai ir pamatoti iemesli, respektīvi, mums šis ieradums piemīt, jo kaut kādā mērā tas palīdz mums justies labāk (pat, ja šis labums ir tikai iedomāts vai virspusējs), piemēram, smēķēšana liek dziļāk elpot un nomierināties, daudzām šokolādes batoniņa notiesāšana palīdz pasmaidīt un saglabāt gaišāku skatu uz dzīvi (patiesībā – apēst savas problēmas) utt… Tieši tādēļ no šiem ieradumiem ir tik grūti atbrīvoties. Un tieši tādēļ sliktie ieradumi ir NEVIS JĀATMET, BET GAN – JĀAIZSTĀJ! Daudzi pašmotivācijas & personiskās izaugsmes grāmatu autori aizstāšanu uzskata par vienīgo patiešām efektīvo metodi cīņā ar kaitīgiem ieradumiem! Tā piemēram, smēķētājs kārtējā dūmā meklē atelpas brīdi, spēju nomierināties, uz mirkli atslēgties no sasprindzinājuma. Pārtraucot smēķēšanu pilnībā un pavisam, cilvēka ķermenī paaugstinās stresa līmenis, tādēļ atkal rodas vēlme smēķet. Savukārt, aizstājot cigaretes nokūpināšanu ar kādu citu darbību – tējas baudīšanu, košļājamās gumijas košļāšanu vai arī antistresa bumbiņu paripināšanu plaukstā, stress mazinās un ir vieglāk rast gribasspēku, lainesniegtos pēc kārtējās cigaretes. Tā pat arī ar daudzām diētām – daudz iedarbīgāka izrādās nevis krasa jebkādu barojošu pārtikas produktu aizliegšana un uzņemtā pārtikas daudzuma dramatiska samazināšana, bet gan neveselīgās pārtikas aizstāšana ar biežāsm, regulārām maltītēm, kurās tiek baudīta veselīga, liesa un garšīgi pagatavota pārtika! Bet galvenais, lai aizstāšanas process tiešām nestu rezultātus – iepazīt sevi, jebšu – skaidri un gaiši apzināties & identificēt vajadzību, ko centies apmierinat ar kaitīgo ieradumu, tikai tad varēsi tam veiksmīgi piemeklēt alternatīvu!
  PS
  & krekeris visiem tiem apbrīnojami stipro gribasspēku īpašniekiem, kas no sava kaitīgā ieraduma tiek vaļā tā vnk pasakot sev striktu „nē!” & noturās pie savas apņemšanās! Gribasspēks jau tikvaitā tajā procesā ir pats galvenais! Var aizstāt cik tik tīk, bet ja tā gribēšana nav pietiekoši spēcīga, čiks vien sanāks!
  PPS
  Lai izdodas visām, kas nolēmušas kautko atmest, aizstāt, aizvietot, vienvārdsakot – ieviest pozitīvas pārmaiņas savā dzīvē! 🙂

 9. ‘Man nav gribasspēka atteikties’ ir meli, kurus pati sev skaitīju kā mantru, lai attaisnotu savu nevēlēšanos atzīties, ka esmu atkarīga un man tas patīk.
  Atbrīvojos tikai tad, kad atzinu, ka kūpošā nūjiņa regulē manu dzīvi vairāk nekā drīkstētu. Tusiņi – tur var smēķēt? Vīrieši – vai smēķē? Izbraucieni – vai būs kur nopirkt cigaretes? – vai mašīnā drīkstēs pīpēt? .. sarakstu var turpināt līdz bezgalībai.. šobrīd pat mans bērnelis nepakārto manu dzīvi sev tā kā toreiz spēja cigarete.

 10. “Ja Tu domā, ka Tev nav gribasspēka, Tu grauj pats savus panākumus! Gribasspēks ir visiem! Ja Tev nebūtu gribasspēka,Tu šo teikumu neizlasītu.
  Pirmais solis sava gribasspēka attīstīšanas virzienā ir – atzīt tā pastāvēšanu. Tev ir gribasspēks, tieši tā pat, kā Tev ir dzīvība! Otrais solis – apzināties, ka gribasspēku Tu vari attēstīt tieši tā pat, kā Tu vari attīstīt roku muskuļus. Tu nosaki to, vai tas kļūs spēcīgāks, vai atrofēsies…”
  /Stīvs Čendlers/
  Respektīvi – mēs katrs pats esam atbildīgs par to, kāds esam & kādu veidojam sevi & savu dzīvi 🙂

 11. Es atmetu smēķēšanu savā dzimšanas dienā!
  Mēnesi iepriekš par gaidāmo atmešanas pasākumu pavēstīju saviem kolēģiem, kuri par manu paziņojumu tikai neticīgi pasmējās, kas lika man iespītēties un likt pierādīt, ka varu gan to izdarīt! 11. decembrī no rīta izsmēķēju pēdējo cigareti un devos uz darbu… nesmēķēju jau trešo gadu! :))

  P.S. Plāksteri un košlenes varbūt kādam tikai psiholoģiski palīdz, visgrūtāk ir tikt galā ar pašu refleksu, kad malkojot kafiju vai pēc pusdienām roka tiecas pēc cigaretes somiņā un šķiltavām, tāpēc vietā ir padoms no visa tā atbrīvoties…

  Lai veicas!

 12. Njuu es atmetu uz vienu sekundi, kad grūtniecības testā parādījās 2 strīpiņas.. – uzreiz krāsnī ielidināju cigarestes un šķiltavas izmetu misenē 🙂
  Bij kādu reizi riktīgi grūti noturēties.. bet ne jau cigareti pašu kā tā pietrūka procesa.. darbā ik pa 2 stundām ar kolēģi gājām.. tas veicināja tādu kā attelpu no darba..
  atradu risinājumu – ik pa 2 stundām izeju ārā no kabineta noeju lēnu garā lejā no piektā stāva, ar liftu uzbraucu augšā.. 🙂
  Tagad iedomājoties, ka pīpēju – nāk vēmiens….
  Lai veicas ar atmešanu, jo sanāk nauda citam 🙂

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.