Darbā pie datora nepieciešama atpūta

Nav noslēpums, ka ikdienā daudz laika pavadām pie datora, gan strādājot, gan atpūšoties un izklaidējoties. Arī tagad tu lasi šo rakstu datorā. Ar datoru ir jāstrādā pareizi, citādi tas var atstāt negatīvas sekas uz tavu veselību.

Datora izmantošanas laiks
Speciālisti uzskata, ka pie datora dienā nevajadzētu pavadīt vairāk kā četras līdz sešas stundas, citādi tas var negatīvi atsaukties uz redzi, ādu un mugurkaulu. Bet realitātē tas mēdz būt mazliet citādāk, mūsdienu tehnoloģiju attīstība ir novedusi pie tā, ka ikdienas darbs tiek veikts pie datora, tas vidēji ir astoņas stundas dienā, un, atnākot mājās, nereti turpinās datora lietošana – atpūtas un izklaides nolūkos vai turpinot nepabeigtos darbus.
Lai cik ilgi tu strādātu pie datora, svarīgi ir ļaut savam ķermenim, prātam un acīm atpūsties. Pēc stundas ar datoru ir jāietur  5 – 10 min pārtraukumu, un šis pārtraukums ir jāizmanto, lai atpūstos – izkustētos, izvingrinātu acis (koncentrēt skatu uz kādu priekšmetu tālumā, kustināt tās un tml.), nevis lai apmeklētu sociālos tīklus, pārbaudītu privātās ziņas un lasītu ziņu portālus.

Datora izmantošanas ietekme uz redzi
Darbs pie datora atstāj negatīvu ietekmi uz redzi, ir pat ieviests medicīnisks apzīmējums – datoru redzes sindroms. Acis kļūst sausākas, var rasties tāda kā dedzinoša sajūta, sāpes, acis var apsarkt utt., tas viss var novest pie tuvredzības. Tas notiek tādēļ, ka cilvēka redze nav piemērota darbam ar vizuāliem attēliem, kuri stipri atšķiras no dabā redzamajiem. Vislabāk būtu ierobežot darbu pie datora, bet tā kā tas ne vienmēr ir iespējams, tad vajadzētu vismaz ievērot šādus priekšnosacījumus:
Noregulēt monitora spilgtumu tā, lai nebūtu jāsasprindzina redze, lai kaut ko saskatītu monitorā.
Bieži jāmirkšķina acis, jo tas pasargā acis no izžūšanas, sarkanām acīm un dedzinošās sajūtas.
Acis ik pa laikam ir jāatpūtina.
Redzei draudzīgāki ir lieli monitori un to novietojumam, neatkarīgi no izmēra, tiem jābūt vismaz 45 cm attālumā no acīm, kā arī monitoram ir jāatrodas acu līmenī, lai nav visu laiku jāskatās uz augšu vai uz leju.
Jācenšas novērst atspīdums, proti, monitoram nedrīkst spīdēt virsū gaisma. Tomēr telpai jābūt apgaismotai, gaisma nedrīkst spīdēt acīs, bet tai ir jāizgaismo darba vieta.

Datora novietojums
Portatīvie datori ir pavēruši jaunas iespējas – strādā, atpūties, kur gribi, ja vēlies, ierāpies dīvānā, ja vēlies strādā, pie galda utt. Bet ārsti to neatbalsta šo elastīgo darba vietu sistēmu, jo tas var negatīvi atsaukties uz mugurkaulu, cīpslām utt. Tādēļ datoram ir jābūt savā vietā – uz galda, pie kura stāv piemērots datorkrēsls – ar atzveltni, roku balstiem, noregulēts pareizā augstumā, lai būtu ērti skatīties monitorā. Sēžot krēslā, leņķim ceļa locītavās ir jābūt aptuveni 90 grādu lielam (vai nedaudz lielākam).

Lai cik ilgu laiku tu pavadītu pie datora – neaizmirsti par izkustēšanos un acu mirkšķināšanu, jo veselība taču ir pirmajā vietā.

2 komentāru
  1. Ir jāatmaksā, bet mājās jau ar tiek strādāts pie datora. Es piemēram to daru ļooti nepareizi..

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.