Atstāt BĒRNU mājās VIENU – kad var?

Pametot mājas uz pāris stundām, vislabprātāk savas atvases atstājam auklīšu, vecvecāku vai citu uzticamu personu gādībā. Tomēr tas ne vienmēr ir iespējams. Kā rīkoties šādā gadījumā? Un galu galā – kā saprast, kad bērns ir pietiekami pieaudzis, lai paliktu mājās viens?

IZAICINĀJUMS – GAN TEV, GAN BĒRNAM
Pirmās reizes, kad bērns paliek mājās viens, neapšaubāmi ir izaicinājums kā bērniem, tā vecākiem. Vecākiem tas visbiežāk nozīmē uztraukumu par bērna drošību un labsajūtu, bet bērnam – nebijušu piedzīvojumu vai bailes no nezināmā. Reakcijas ir tikpat dažādas, cik dažādi ir bērni. Pirms izlem, vai atstāt bērnu mājās vienu, aprunājies ar viņu – izskaidro situāciju, uzklausi viņa viedokli, novērtē iespējamās bailes un traucēkļus.

VAI IR TĀDS PAREIZAIS VECUMS?
Atbilde uz jautājumu, vai pastāv pareizais vecums, kad bērnu drīkst atstāt mājās vienu, ir viennozīmīga – nē. Tiesa, bērniem līdz aptuveni piecu gadu vecumam nebūtu vēlams palikt vieniem, jo līdz šim vecumam grūtības sagādā atbildības apzināšanās un spēja parūpēties par sevi, taču vēlākajos gados viss atkarīgs no katra bērna individuāli. Pirms atstāj bērnu vienu, tev jābūt drošai, ka bērns zinās, kā tikt galā ar nelielām, ikdienišķām ķibelēm, ka viņš pats spēs par sevi parūpēties un piezvanīt tev vajadzības gadījumā.

KĀ RĪKOTIES?
Vispirms, laiku, ko bērns pavada mājās vienatnē, palielini pakāpeniski. Sākumā atstāj viņu vienu uz 15-20 minūtēm, dodoties uz tuvējo veikalu, vēlāk uz pusstundu. Vēro, kā tava atvase uztver šādas situācijas. Ja problēmas nerodas, vari atstāt viņu mājās vienu uz pāris stundām. Sākumā nav ieteicams bērnu (īpaši, ja ģimenē ir tikai viens bērns) atstāt vienu uz nakti – diennakts tumšais laiks var rosināt pastiprinātas bailes.

IEMĀCI!
Pirms atstāj bērnu mājās vienu, iemāci un redzamā vietā noliec visu avārijas dienestu, kā arī savu un vēl citu uzticamu cilvēku telefona numurus. Tas gan bērnam, gan tev ļaus sajust drošību – tu zināsi, ka viņš varēs tevi sazvanīt vajadzības gadījumā, savukārt bērns nejutīsies pamests.

Tāpat bērnam jāzina, ka durvis nedrīkst vērt vaļā nevienam dzīvesvietā nepiederīgam cilvēkam. Ja plānots, ka noteiktā laikā ciemos ieradīsies, piemēram, vecmāmiņa, noteikti viņam to pastāsti iepriekš.

Ja dodies prom uz vairākām stundām, parūpējies, lai bērns varētu tikt pie maltītes. To, vai tās būs iepriekš sagatavotas sviestmaizes vai tomēr ēdiens, kas jāsilda, tev jāizlemj pašai – ja domā, ka bērns ir gana pieaudzis, lai rīkotos ar elektroierīcēm, vari iemācīt ēdienu sildīt.  

SVARĪGAIS PULKSTENIS
Bērnībā laiks vienatnē rit pavisam citā ritmā. Lai bērnam to atvieglotu, pasaki, cikos pārradīsies mājās un parādi šo laiku pulkstenī. Punktualitāti arī ievēro, lai neradītu papildus stresu. Varat vienoties arī par sazvanīšanos, piemēram, reizi stundā, kas atkal radīs drošības sajūtu jums abiem.

NODARBES BĒRNAM
Ja atstāsi bērnam aizraujošas nodarbes, piemēram, jaunu krāsojamo grāmatu vai spēli, mazināsi risku, ka mazais nodarbosies ar neatļautām lietām. Lai aizpildītu laiku, vari bērnam arī uzticēt kādu nelielu pienākumu – tas ļaus viņam sajusties pieaugušākam.

PROTAMS – DROŠĪBA
Kad grūto lēmumu par bērna atstāšanu mājās vienatnē esi pieņēmusi, pirms dodies prom, pārliecinies, vai dzīvoklī ir izslēgtas visas elektroierīces un gāze. Vai neesi viegli pieejamā vietā atstājusi medikamentus, alkoholu vai citas bērniem bīstamas lietas. Pārbaudi, vai nepieciešamie telefona numuri ir viegli redzamā vietā, vai dzīvoklī nav atstātas degošas sveces u.tml. Ja viss ir kārtībā, neuztraucies un baudi laiku ārpus mājām – rūpes, protams, ir svarīgas, taču nepamatots uztraukums nav veselīgs.  

 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.