8 nozīmīgi jautājumi, ko uzdot darba intervijā

https://www.istockphoto.com/

Katras darba intervijas beigās jūs, visticamāk, dzirdēsit: “Vai jums ir kādi jautājumi, uz kuriem es varu atbildēt?” Daudzi darba devēji, kuri savas karjeras laikā ir intervējuši simtiem, ja ne tūkstošiem darba kandidātu, ir pārsteigti par to, cik daudz cilvēku atbild ar “nē”. Galu galā jūs apsverat šajā uzņēmumā pavadīt vairāk nekā 40 stundas nedēļā. Noteikti ir kaut kas, ko vēlaties uzzināt.

Problēma visbiežāk ir tā, ka cilvēki uztraucas, ka aicinājums uz jautājumiem ir slazds — tas ir tikai vēl viens veids kā intervētāji var viņus novērtēt. Viņi ir noraizējušies, ka viņu jautājumi šķitīs prasīgi vai vai arī pretendenti baidās, ka uzdos tādus jautājumus, kas kaut kādā veidā pasliktinās viņu kā augsti kvalificētu kandidātu tēlu. Vai arī, īpaši bieži, kandidātam nav ne jausmas kā taktiski pajautāt lietas, ko viņš visvairāk vēlas uzzināt.

Šeit ir desmit spēcīgi jautājumi, kas sniegs jums noderīgu ieskatu par to vai darbs jums ir piemērots.

Jautājumi par amatu

  1. Kā jūs novērtēsiet personas panākumus šajā amatā?

Tas ir tieši tas, kas jums jāzina par darbu: ko nozīmē darīt labi un kas jums jādara, lai vadītājs būtu apmierināts ar jūsu sniegumu?

Var šķist, ka darba aprakstā tas jau ir izklāstīts, taču nav nekas neparasts, ka darba apraksts ir tas pats, ko darba devējs izmantojis pēdējos desmit gadus, pat ja darbs šajā laikā ir būtiski mainījies. Uzņēmumi bieži publicē amatu aprakstus, kuros galvenokārt tiek izmantota HR vispārīgā valoda, savukārt faktiskajam vadītājam ir ļoti dažādas idejas par svarīgāko lomu. Turklāt vairums darba devēju vienkārši nevēlas rakstīt amatu aprakstus (tāpēc tik daudzi no tiem izklausās tā, it kā tos būtu rakstījuši roboti, nevis cilvēki), tādēļ ir lietderīgi sarunāties par to, kas īsti ietilpst vēlamajā amatā. Iespējams, atklāsit, ka, lai gan darba sludinājumā ir uzskaitīti 12 dažādi pienākumi, jūsu panākumi patiesībā ir atkarīgi tikai no diviem.

  1. Ar kādiem izaicinājumiem jūs sagaidāt, ka personai šajā amatā būs jāsastopas?

Tas var sniegt informāciju, ko jūs nekad neiegūsit no amata apraksta — piemēram, ka jums būs jārisina kolēģu nesaskaņas vai ka personai, ar kuru kopā strādāsit, ir grūti saprasties ar citiem, vai ka jums savā nodaļā būs jāstrādā cieša budžeta ierobežojumu ietvaros.

Tas var arī radīt jums iespēju runāt par to, kā esat risinājis līdzīgas problēmas iepriekšējās darba vietās, kas jūsu intervētājam var būt pārliecinoši. Eksperti neiesaka uzdot jautājumus tikai tāpēc, lai jūs pats varētu sekot līdzi pārdošanas piedāvājumam — tas ir kaitinoši un parasti diezgan acīmredzami, taču, ja jautājums par izaicinājumiem noved pie patiesas diskusijas par to, kā jūs tos risinātu, tas var būt noderīgi abām pusēm.

  1. Vai varat aprakstīt tipisku darba dienu vai nedēļu?

Ja amata aprakstā bija minēti administratora pienākumi papildus finanšu asistenta pienākumiem, ir svarīgi zināt, vai 90 procenti jūsu laika tiks veltīti administratora darbam, vai arī sadalījums ir vairāk kā 50/50. Vai arī jūs varētu uzzināt, ka tā darba daļa, kura jūs visvairāk sajūsmināja, parādās tikai ik pēc sešiem mēnešiem. Atbilde uz šo jautājumu var palīdzēt jums labāk iztēloties, kā patiesībā būs būt darbā katru dienu.

Padoms: daži intervētāji uz šo jautājumu atbildēs ar: “Ak, katra diena ir atšķirīga.” Ja tā notiek, mēģiniet pajautāt: “Vai varat man pastāstīt, kā pagājušais mēnesis izskatījās personai, kura iepriekš strādāja šajā darbā? Kas aizņēma lielāko daļu laika?”

Ja nekas, ko jūs mēģināt darīt, nedod jums skaidru priekšstatu par to, kā tiks pavadīts jūsu laiks, tas var liecināt, ka jūs nonāksit haosā vai darbā, kurā darba pienākumu robežas nekad netiek skaidri noteiktas.

  1. Cik ilgi iepriekšējais darbinieks ieņēma šo amatu? Kāda ir bijusi viņa loma kopumā?

Šis ir būtisks jautājums, jo, ja visi ir atstājuši amatu pēc mazāk nekā gada, tas var negatīvi liecināt par vadītāju, nereāli izpildāmiem plāniem vai kaut ko citu, kas, iespējams, arī jūs padarīs neveiksmīgu šajā amatā. Ja ātri no amata aiziet tikai viens cilvēks, tas pats par sevi nav sarkanais karogs. Bet, ja atklājat, ka ir bijusi ātra aiziešana, jums vajadzētu pajautāt savam intervētājam, kas, viņuprāt, izraisīja šīs situācijas.

Jautājumi par jūsu panākumiem šajā amatā

  1. Ko jūs cerat, ka šī persona paveiks pirmajos sešos mēnešos un pirmajā gadā?

Ar šo jautājumu jūs klausāties, kāda veida mācīšanās līkne jums būs jāsasniedz, kā arī kopējais komandas temps. Ja ir sagaidāms, ka pirmajos, piemēram, sešos mēnešos būsit guvis ievērojamus sasniegumus, jums nebūs daudz laika. Tā var nebūt problēma, ja ierodaties ar lielu pieredzi un zināt, ka cerības ir pamatotas. Ja nē, tas var pamatoti dot jums pauzi.

Otra priekšrocība, uzdodot šo jautājumu, ir tāda, ka tas var sniegt informāciju par galvenajiem projektiem, par kuriem jūs citādi nedzirdētu, un tas var palīdzēt precizēt jūsu izpratni par darbu, ko veiksit.

Jautājumi par uzņēmumu

  1. Kā jūs raksturotu šeit esošo darba kultūru? Kāda veida cilvēki šeit mēdz uzplaukt un kādi cilvēki savu darbu nedara tik labi?

Dažreiz darbā pieņemtie vadītāji diezgan slikti prot precīzi aprakstīt savu komandu kultūru — daļēji tāpēc, ka viņi ir ieinteresēti to redzēt noteiktā veidā, un daļēji tāpēc, ka viņiem ir pēc būtības atšķirīgs skatījums nekā viņu ziņojumos. Piemēram, ir dzirdēts, ka daudzi zemākas pakāpes vadītāji kandidātiem saka, ka viņiem patīk dot cilvēkiem lielu neatkarību un autonomiju. Tāpēc uztveriet vadītāju kultūras aprakstus apdomīgi. Jūs bieži uzzināsit, kas šim vadītājam patiešām rūp savos darbiniekos vai kuras iezīmes liks jums konfliktēt ar viņiem, vai arī uzzināsiet, kas ietekmē viņu vadības stilu.

  1. Kas jums patīk šajā uzņēmumā?

Cilvēkiem, kuriem patiesi patīk savs darbs un uzņēmums, ir vairākas lietas, ko viņi var pieminēt un tie parasti izklausās sirsnīgi. Bet, ja pirms intervētāja atbildes saņemat tukšu skatienu vai ilgu klusumu, vai atbilde ir kaut kas līdzīgs “algai”, uzskatiet to par sarkanu karogu.

  1. Uzdodiet jautājumu, kas jums patiešām rūp.

Ir saprotams, ka vēlaties atstāt pēc iespējas labāku iespaidu uz savu intervētāju, taču intervēšana ir divvirzienu ceļš — jums ir jānovērtē darbs, darba devējs un vadītājs, ka arī jānoskaidro, vai šis ir amats, kuru vēlaties un vai jūs varētu tajā sevi realizēt. Ja koncentrējaties tikai uz darba iegūšanu, nevis uz to, vai tas ir jums piemērots darbs, jūs riskējat nonākt vietā, kur jums būs grūtības.

Tāpēc pirms intervijas veltiet laiku pārdomām par to, ko patiešām vēlaties uzzināt. Ja iedomājaties, ka dodaties uz darbu katru dienu, kas visvairāk ietekmēs to, vai esat apmierināts ar darbu, iekšējo kultūru un vadītāju? Varbūt jums ir svarīgi strādāt neformālā vidē ar intensīvu sadarbību. Varbūt jums visvairāk rūp strādāt vietā ar saprātīgu darba laiku, kur zvani un īsziņas nedēļas nogalēs vai vakaros ir reti. Neatkarīgi no tā, ko jūs vēlētos zināt, lai izlemtu, vai vēlaties pieņemt darbu, padomājiet par to jau tagad.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.