KĀ uzrakstīt labu CV?

Piesakoties uz sava izvēlētā darba vakanci, teju visos gadījumos tev būs jāsūta savs CV potenciālajam darba devējam, lai tas varētu iepazīties ar tevi kā potenciālo darba ņēmēju. Kā uzrakstīt CV, lai tas tiešām būtu labs un darba devējs to pamanītu? Kas ir būtiskākās kļūdas, no kurām jāizvairās veidojot savu CV? Par to šoreiz!

6 LIETAS, KURĀM JĀBŪT TAVĀ CV
Galvenā informācija, kurai jābūt norādītai tavā CV, ir, pirmkārt, personiskā informācija – vārds, uzvārds, vecums, dzīvesvieta un kontakti – telefons un e-pasta adrese. CV nav jāmin tādas lietas kā personas kods, pilna dzīvesvietas adrese un mājas telefona numurs, kā arī ģimenes stāvoklis un bērnu skaits! Ļoti būtiski – minot e-pasta adresi, pārliecinies, ka tā ir tava privātā, nevis, piemēram, pašreizējā darba adrese.
Ziņas par izglītību – tās izklāsti hronoloģiskā secībā, sākot ar jaunāko. Te ieteikums ir nekautrēties un norādīt, piemēram, studiju kursus, ko esi apmeklējusi, kas attiecas uz kāroto vakanci. Ja ir sanācis labi uzrakstīt diplomdarbu un tā tēma ir saistīta ar vakanci, kurai piesakies, vari minēt arī to. Un otrādi – ja tavā izglītības iegūšanā ir kādas nepilnības, piemēram, esi sākusi studēt ko vienu, pameti, un uzsāki ko citu, to labāk nenorādi. Tāpat arī – ja esi ieguvusi augstāko izglītību, vari sīki un smalki neaprakstīt, kur ieguvi vidējo vai pamata izglītību, vari to pat neminēt vispār.
Darba pieredze – arī to izklāsti hronoloģiskā secībā, sākot ar jaunāko. Te būtiski ne vien norādīt kur un cik ilgi esi strādājusi, bet vairāk tieši ko esi darījusi, kādi bijuši tavi pienākumi un vēl jo svarīgāk – sasniegumi. Tomēr atceries – neizplūsti un izsakies skaidri. Esi uzmanīga ar darba vietām, kurās esi strādājusi ļoti īsu periodu – tās var izraisīt nevajadzīgu uzmanību un jautājumus. Lasi arī – Kas var AIZSTĀT darba pieredzi tavā CV?
Prasmes un iemaņas – tās ir valodu zināšanas, datora lietošanas prasmes un, piemēram, automašīnas vadīšanas prasmes. Ja ir kādas īpašas citas prasmes, kas attriecas uz kāroto vakanci – piemini tās. Attiecībā uz valodu zināšanām – norādi tikai tās valodas, kuras tiešām pārzini. Šīs zināšanas vislabāk raksturot izmantojot Eiropas Valodu prasmes līmeņu pašnovērtējuma tabulu.
Fotogrāfija – foto pievienošana savam CV ir atkarīga no tevis pašas – ja darba devējs to prasa, pievieno, ja neprasa – tev jāizlemj pašai. Labas un atbilstošas fotogrāfijas pievienošana CV var palīdzēt darba devējam pamanīt tavu CV starp citiem un otrādi – neatbilstoša fotogrāfija var nogremdēt tavu CV ar visu vērtīgo informāciju, ko tas satur. Vairāk lasi – Fotogrāfijas pievienošana tavam CV – kādēļ tas nepieciešams?
Atsauksmes atsauksmes ir vērts pievienot savam CV tikai tad, ja tas atbilst attiecīgajai vakances tēmai, kā arī – ja esi 100% droša, ka šīs atsauksmes būs pozitīvas un nāks tev par labu. Ja tev ir šādas atsauksmes, tad vari norādīt attiecīgās personas kontaktus, kas gatava šo atsauksmi sniegt – vārdu, uzvārdu, ieņemamo amatu, uzņēmumu, telefona numuru un/vai e-pasta adresi.

Labs CV paraugs, pēc kura vari veidot savu CV ir atrodams EUROPASS


6 LIETAS, KURĀM NEBŪTU JĀBŪT TAVĀ CV
Lietas, no kurām vēlams izvairīties, veidojot savu CV ir, pirmkārt, nevajadzīgi fakti – ja piesakies uz, piemēram, mārketinga speciālista vakanci, nez vai darba devējam interesēs tas, ka pagājušajā vasarā izgāji dekupāžas kursus. Tas pats attiecas uz dažādiem citiem pulciņiem un kursiem, kurus esi apmeklējusi sen, un tie neattiecas uz vakances tēmu. Vēl – nav vajadzības rakstīt darba vietas, kurās piestrādāji, piemēram, studiju laikā uz īsu periodu, lai piepelnītos.
Neatbilstošas prasmes un hobiji – ar savu prasmju un hobiju izklāstu esi uzmanīga. Pirms tos raksti, apdomā, ko tie liecina par tevi, kādu iespaidu atstāj? Protams, ir labi, ka tu katru sestdienu brauc uz dzīvnieku patversmi, un tomēr, vai piesakoties darbā, piemēram, bankā, to ir nepieciešams minēt? Taču tajā pašā laikā var būt hobiji, kas tieši pasvītro tavu atbilstību attiecīgajai vakancei, tie tad noteikti jānorāda. Vēl – ja tev ir kādi dārgi hobiji, arī tos labāk neminēt, jo tie var atstāt ne to labāko iespaidu.
Dažādi jūtīgi jautājumi un tēmas – tās ir tādas tēmas, kā etniskā piederība, reliģija, seksuālā orientācija, kā arī politiskā pārliecība u.tml. Tās nav jāmin savā CV nekādā veidā. Lai kāda būtu tava pārliecība jebkurā no šīm tēmām, darba devējam tas nav jāzina.
Pārāk liels informācijas apjoms un gramatiskās kļūdas – labs CV aizņem ne vairāk kā 2 A4 lapas, ideālā variantā – 1 A4 lapa. Jo garāks ir tavs CV, jo lielāka iespējamība, ka tas tiks nolikts malā un nemaz netiks pilnībā caurskatīts. CV jāiekļauj svarīgākais minimums, pārējo varēsi izklāstīt darba intervijā. Un, protams, vienmēr pārlasi savu CV, pirms sūti to, gramatiskās un stilistikas kļūdas ir nepieļaujamas!
Nenorādi valodas, kurās saproti vien dažus vārdus – lai kā mums gribētos zināt vairāk valodas, ja tā nav, tad to arī nevajag akcentēt. Nav vērts pie valodu zināšanām norādīt valodas, kurās tu runā vāji vai nemaz, piemēram, itāļu valodu, kuru mācījies kaut kad bakalaura studiju pirmajā gadā, vai vēl trakāk – vidusskolā kā izvēles priekšmetu.
Norādēm, ka šis CV ir izsūtīts vairākām vakancēm – piesakoties uz vakanci, CV jāveido un jāadaptē tieši šai konkrētajai vakancei, izņemot lieko un pievienojot nepieciešamo. Viens universāls CV, ko sūtīt uz visām vakancēm nederēs, jo tas vienkārši būs pārlieku bezpersonisks.

Lasi arī – Katrīna Ošleja: Biežākās kļūdas, rakstot CV


SVARĪGI – KO VĒL DER IEVĒROT
Veidojot savu CV, vienmēr der atcerēties, ka darba devējs vidēji (protams, tas atkarīgs no darbības jomas) uz vienu izsludinātu vakanci saņem 30 līdz 100 pretendentu CV! Tas, protams, ir liels skaits, un tieši tādēļ tev ir jāizveido tāds CV, lai tas vispār tiktu apskatīts un izlasīts.
Pirmo iespaidu, ko tu atstāj uz darba devēju, tu radi jau ar e-pastu, ar kura starpniecību nosūti CV potenciālajam darba devējam. Tādēļ ieteikums ir sūtīt CV TIKAI no sava oficiālā e-pasta adrese, kurai ideālā variantā būtu jāsastāv no tava vārda un uzvārda, kas atdalīts ar punktu vai apakšsvītru. Nekāda privātā e-pasta (piemēram, zaķis18 vai ilzīte1986) lietošana nav pieļaujama, pretējā gadījumā tu gluži vienkārši riskē ar to, ka tavs CV nemaz netiks ierindots to vidū, kuri tiks izskatīti.
Iepriekš minētais pilnā mērā attiecas arī uz tava CV kā dokumenta nosaukumu. Šim failam jābūt nosauktam tavā vārdā un uzvārdā, piemēram, Ilze_Berzina_CV. Arī tā ir pirmā iespaida atstāšana, turklāt – arī cieņas izrādīšana pret potenciālo darba devēju, kam šādu failu ir daudz vieglāk klasificēt, un vajadzības gadījumā atrast, nekā situācijā, ja būsi aizmirsusi šo CV pārsaukt un nosūtīsi to ar nosaukumu, piemēram, mans CV vai vienkārši CV.
Un pēdējais – nosūtot CV uz savu izraudzīto vakanci, parūpējies arī par to, lai tava e-pasta vēstule tiktu noformēta atbilstoši prasībām. Norādi, kam tā adresēta – vakancei uz kuru piesakies. Nesūti tukšu vēstuli tikai ar pielikumiem – sasveicinies ar cilvēku, kas tavu CV saņems un uzraksti, ka sūti savu CV uz tādu un tādu vakanci, kā arī – neaizmirsti parakstīties pilnā vārdā un uzvārdā.

3 komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.