5 tavi IKDIENAS ēšanas paradumi, kas LĒNĀM uzkrāj LIEKUS tauciņus

Tu it kā ievēro veselīgas ēšanas principus, tu centies lieki nenašķēties, tu, iespējams, nodarbojies arī ar kādām fiziskajām aktivitātēm. Un tomēr – liekie tauciņi nekur nezūd. Tie spītīgi turas tur, kur uzkrājušies, varbūt pat nāk klāt vēl. Kāpēc tā? Lūk 5 ikdienas ēšanas paradumi, kas bieži vien ir vainojami pie lieko kilogramu uzkrāšanās. Tās ir ikdienas lietas, kuras mēs pašas bieži pat nepamanām.

TU ĒD ĀTRI, LIELĀ STEIGĀ UN STRESĀ. Jo nav taču laika! Ir tik daudz jāpaspēj un jāizdara, bet par nelaimi – arī ēst gribas! Un tad ēšana notiek lielā steigā, tai tiek atvēlēts pavisam īss brītiņš. Rezultātā tu apēd pārāk lielu porciju pārāk īsā laika sprīdī, turklāt pat īsti to neizbaudot. Pētījumi rāda, ka šādi, neatvēlot ēšanai pienācīgu laika daudzumu, iespējams uzņemt līdz pat 52% vairāk kaloriju, nekā tad, ja laika būtu vairāk un tu ēstu mierīgi, ēdienu izbaudot.

TU ĒD VIENU UN TO PAŠU. Tu neeksperimentē ar jauniem ēdieniem, jaunām garšām. Jo nav laika, nav vēlēšanās, nezini, ko un kā utt. Rezultātā – tu ēd ļoti vienveidīgi. Arī tas spēj ietekmēt tavu svaru, jo organismam nepieciešama dažādība – gan tādēļ, lai uzņemtu nepieciešamās uzturvielas, gan tādēļ, lai teju vai neiemidzinātu savu organismu, jo tas jau no rīta zina, ko pusdienās saņems. Jā, bieži ir tā, ka pusdienas tiek ēstas vienā un tajā pašā vietā, piemēram, darbavietai blakus esošajā ēdnīcā, bet arī tad – izvēlies katru dienu kaut ko citu! Tas pats attiecas uz brokastīm un vakariņām.

TU ĒD TAD, KAD ESI NEVIS IZSALKUSI, BET IZBADĒJUSIES. Nav laika ieturēt biežas, bet mazākas maltītes. Arī brokastīm bieži laiks neatliek, vai no rītiem ēst vēl negribas. Un tad tu skrien pa saviem darbiem un visiem pienākumiem, bieži ignorējot arī izsalkuma sajūtu. Bet organisms nav muļķis un sev pāri darīt neļaus – tā vietā, lai apklustu, tas sāk signalizēt ar mežonīgu izsalkuma sajūtu. Tu jūties izbadējusies. Un tiekot pie ēdiena, pazūd gan sāta sajūta, gan saprašana par to, cik daudz jau ir par daudz. Un vēl ieslēdzas domas – es taču visu dienu neko neesmu ēdusi, tad jau tagad drīkstu gan to, gan šo… Šādā veidā var uzņemt ievērojami vairāk kaloriju, nekā tad, ja būtu kaut ko apēdusi tad, kad izsalkums vēl bija niecīgs.

TU ĒŠANU APVIENO AR DARBU. Ja tu ēd un paralēli centies runāt pa telefonu, sūtīt sms, vai atbildēt uz e-pastiem, ir skaidrs, ka ēšana nav tas galvenais, ar ko tu nodarbojies. Bet ēst mēs, protams, mākam arī automātiski, vienīgi – cik daudz mēs tā apēdam? Un – vai mēs maz jūtam, ko apēdam, vai ēdiens sagādā baudu? Pētījumi rāda, ka šādi ieturot maltītes, kas apvienotas ar darbu, mēs zaudējam kvalitāti gan vienā, gan otrā jomā. Rezultātā ir gan liekie kilogrami, gan pavirši izpildīti darbi.

TU NEĒD PUSDIENAS, BET TIKAI KAUT KO UZKOD. Interesanti, ka šajā ziņā mūsu smadzenes ir ļoti viltīgas – uzkodas bieži netiek atmiņā reģistrētas kā ēdienreize. Ja vakarā kāds tev pajautātu, ko tu šodien ēdi, visticamāk tu teiktu – neko. Un tie riekstiņi, šokolādīte, banāniņš, jogurtiņš… tie kaut kā aizmirstas. Tas tādēļ, ka uzkodas nesagādā īstu sāta sajūtu un prāts tās nepieskaita pie ēdienreizes. Vakarā, ieturot vakariņas, mēs bieži vien atgūstam zaudēto, jo ir sajūta, ka visu dienu taču neko neesam ēdušas! Bet, ja sapluso bagātīgās vakariņas ar visiem dienas našķiem, tad rezultātā kāds lieks kilograms atkal ir klāt.

1 komentārs

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.