5. mēnesis – mazuļa attīstība

Mazuļa piektais mēnesis par veselu posmu pavirza bērna attīstību. Šis var kļūt par ilgi gaidīto brīdi, kad dzirdēsi pirmo „mam-ma”. Tas gan vēl nebūs apzināts vārds, jo šī vecuma mazu cilvēka arsenālā zilbes „ma”, „pa”, „ba”, „la” mijās viena ar otru un bērniņš trenējas tās dažādās kombinācijās likt kopā. Tomēr, zini, kad viņš šādi  „sarunājas”, viņš jūtas ar sevi ļoti apmierināts!

Es pazīstu savējos!

Piecos mēnešos bērns labi atšķir „svešos” no „savējiem”. Kad atnāk ciemiņi, zināmu laiku (varbūt pat visu) bērns jūtas labi vien mammas tuvumā. Mammas klātesamība ir zīme, ka var izpētīt notiekošo drošā sargāšanā. Ļaut ciemiņam bērnu pacelt rokās vērts tikai tad, kad mazulis kārtīgi atnācēju izpētījis, pataustījis un uzsmaidījis. Nereti mazuļi sāk raudāt, ja istabā ienāk kāds svešs cilvēks, bet mammas blakus nav. Nav vērts raizēties par bērna komunikabilitātes problēmām. Piecos mēnešos mazam cilvēkam attīstās spēja nodalīt tuvus cilvēkus no pārējiem. Nodalīt vienu cilvēku no daudziem. Speciālisti iesaka atbalstīt šos bērniņa centienus iepazīt pasauli, stāstot mazulim par cilvēkiem, kas nāk ciemos, iet garām, uzsmaida viņam uz ielas un izraisa bērna interesi. Mazuļi šajā vecumā uzmanīgi vēro, kā cilvēki runā, kāda ir to mīmika, sejas izteiksmes, intonācijas un kustības. Ja pavadi lielāko laika daļu ar savu bērnu, vari pati sevi iepriecināt rūpīgi pavērojot viņu „runājam”! Visticamāk tu atpazīsi viņa darbībās un sparīgajā „monologā” pati sevi. Turklāt bērni atšķir intonāciju nozīmi – parunājiet viņa klātbūtnē skarbi un dusmīgi un visticamāk jūsu monologs beigsies ar bērna asarām. Savukārt mīlīgas sarunas un maiga balss vibrācija, rada apmierinātību un drošības sajūtu.
Mazuļa atmiņā glabājas ne tikai mīļo cilvēku sejas, bet arī matu sakārtojums, ierastu apģērbu krāsas un fasons. Ja būsi uzcirtusies uz  ballīti vakartērpā un aizgājusi pie friziera, mazulis visticamāk izrādīs satraukuma pazīmes, pētot, ieklausoties, pieskaroties. Bērni pazīst savas mammas balsi pat, ja tā skan no citas istabas, jo viņi savā mūžā to dzirdējuši visilgāk – arī silti šūpojoties mammas vēderā. Savukārt skaidri redzēt cilvēciņi sākuši vien salīdzinoši nesen.

Tveram, metam, izzinām caur sajūtām

Nozīmīgs piektā mēneša sasniegums ir spēja mērķtiecīgi izvēlēties vēlamas mantas un satvert tās ne tikai no gultiņas, vai tepiķa, bet arī pieaugušā pasniegtas.  Acu un rokas kustības ir gandrīz pilnībā koordinētas un mazulis spēj pastiepties un paņemt noskatīto priekšmetu apzināti. Mēneša beigās bērniņš spēs satvert, pievilkt sev klāt, noturēt, grūst, šūpot un grozīt priekšmetus, kas to ieinteresējuši.
Bērns šobrīd apgūst ne tikai tveršanas spēju, bet arī prasmi apzināti palaist satverto vaļā. Nedusmojiet uz mazuli, ja kārtējo reizi visas mantas izmestas ārā no gultiņas. Lai bērns trenējas. Turklāt viņš uzzina, kā ir sadarboties ar pieaugušo – viņš met, mamma lasa un nes atpakaļ. Kad „spēle” apnikusi, bērna uzmanību var novērts uz kādu citu nodarbi. Mazulis šobrīd sāk izjust paņemtā temperatūras atšķirības (silts, auksts) un virsmas faktūru. Viņš pasauli izzina caru sajūtām, ko tās izraisa un noglabā šo vērtīgo informāciju. Tu vari pilnveidot viņa zināšanas ļaujot pielikt pirkstiņus pie silta piena pudeles un vēsas, iemērkt pirkstiņus mammas putrā, ķīselī, zirņu vai pupu maisiņā, vai pielikt tā roku suņa vai kaķa mugurai.

Brīdis pirms rāpošanas

Lai arī mazulis izrāda vēlmi sēsties un viņa pleci, rokas un kājas jau ir labi attīstītas, pediatri ļoti iesaka nesēdināt bērnu, pirms dabas noteiktā lika – iekams viņš to nesāk darīt pats. Bērna sēdināšana var radīt mugurkaula, stājas defektus kā arī problēmām iegurņa zonā.
Piektajā mēnesī bērni parasti iemācās virtuozi velties no muguras uz vēdera. Mazliet vēlāk viņi iemācās apvelties arī  no vēdera uz muguras. Bet jau šobrīd visticamāk esi pamanījusi piecmēnešnieki vairs nav nekādi pasīvie gulētāji. Pateicoties roku un kāju kustībām, mazulis jau var pārvietoties telpā. Šīs prasmes pediatri uzskata par pašām svarīgākajām šajā attīstības posmā, jo sagatavo mazo ķermenīti nākamajam ļoti svarīgajam etapam – rāpošanai. Mazā gultiņa „mācībām” un spēlēm parasti jau ir par šauru. Vecāka ziņā ir izvēlēties, vai ļaut bērnam dzīvoties pa siltu plašu grīdu, vai ierobežot viņu manēžas restojumā.

Ku-kū spēle
Spēlējoties, mazo piecmēnešnieku visticamāk piesaistīs mantas, kuras rada skaņu, vai gaismu. Speciālisti norāda, ka mēdz būt bērni, kas šajā vecumā spēj pat līdz desmit minūtēm spēlēties patstāvīgi. Bet vari atviegloti uzelpot – tādi ir unikāli retumi:)
Rotaļas ar pieaugušajiem mazam cilvēkam šobrīd ir daudz interesantākas.  Šomēnes vari ieviest jūsu „ēdienkartē” vairākas paslēpju variācijas. Paslēpes nebūt nav tikai spēle – tā ir mācīšanās, kas attīsta bērna smadzenes. Paslēp seju aiz rokām, dvieļa vai gultas maliņas un tad parādieties no „slēptuves”. Parādi mazulim mantiņu, tad uzlieciet abas viņa plaukstiņas uz acīm un paslēp rotaļlietu, piemēram, zem segas un pēc tam noņem segu un parādi, kur mantiņa „paslēpās”.  Uz roks īkšķa ar košu flomāsteru uzzīmē cilvēka sejiņu, iepazīstini „cilvēciņu” ar bērnu un ļauj īkšķim „pazust” tavā dūrē. Ku-kū? – Kur palika cilvēciņš?

Nav labāka ēdiena par mammas pienu!

Attiecībā uz piebarošanu, ārsti joprojām ir vienoti aicinājumu – Nesteidzies! Pagaidi vēl! Mazais vēderiņš nekam vēl nav tik ideāli piemērots kā tavam pienam. Turklāt tajā ir viss viņa dzīvei un attīstībai nepieciešamais. Tavs piens sargā mazuļa imunitāti un mazina saslimšanas risku tik agrā vecumā. Šīs „kopīgās” ēdienreizes ir unikāls tuvības mirklis, kuru tu šobrīd iespējams dziļi izjusti novērtē ne vienmēr, bet tu to noteikti atcerēsies ar siltu mīļumu vēlāk, kad bērns jau sen būs gana patstāvīgs.

Lasi arī pārējos šīs sērijas rakstus:

1. mēnesis


2. mēnesis


3. mēnesis


4. mēnesis


5. mēnesis

6. mēnesis


7. mēnesis

8. mēnesis

9. mēnesis

10. mēnesis


11. mēnesis


12. mēnesis

17 komentārs
 1. Laikam esmu sentimentāla, vai arī tāpēc, ka pati gaidu mazuli, bet tik labestīgs un mīlošs rakstiņš. Pilnīgi iztēlojos, kāds būs mans bērniņš piecos mēnešos.

 2. Līdzīgi kā tev, Karīna, mēs ar bieži slimojam. Bronhīts gan, pasarg dies, nav bijis, bet slimnīcā savos 6 mēnešos esam pabijuši jau divas reizes.

 3. Tik ļoti gribās, lai mazā ātrāk aug! Viņai tikai otrais mēnesis pusē un tik daudz kreņķu. Negulēšanas un raudāšanas… Tik ļoti gaidu kādu piekto, vai sesto mēnesi, kad bērniņš jau būs tāds, kā te aprakstīts.

 4. Mana pieredze rāda, ka tā krūts barošana līdz pusgadam ir mitoloģizēts pasākums. Es patraucu 4 mēnešos. 1) jutu lielāku brīvību un atvieglojumu, 2) bērns labāk naktīs gulēja, 3) nēkadu iespaidu uz veselību tas arī nav atstājis (slimo reti un viegli). Tā, ka nevajag sevi biedēt. Ja ir sajūta, ka pieteik zīst pupu, tad pietiek.

 5. “Apbrīnoju” tos vecākus, kas šajā vecumā par katru cenu cenšas bērnu, vai nu sēdināt, vai vēl labāk – ielikt staigulī un tirināt apkārt. Nesaprotu, kur viņiem smadzenes izkārtotas?!

 6. Nu tikai, mīļās, sākas! Sīkie sāks velnu parādīt. Pirms tam bija tikai puķītes – tagad līdz kādam pusotram gadam gaidāmi ziediņi un auglīši. Gatavojiet pacietību un nervus 🙂

 7. Sirsnīgi uzrakstīts. Bet, protams, ka uzreiz atrodas tādas, kurām jāpažēlojas par grūto dzīvi, vai jāpabiedē, ka tūlīt būs kašmars gobu ielā. Priekš kam tā?

 8. Mans bērns nekad nav baidījies no svešiem cilvēkiem. Gan mēs paši ļoti daudz ejam ciemos, gan māja vienmēr ir viesu pilna. Nekādu šitādu lietu, kā te bija aprakstīts. Mierīgi varēju atstāt ar draudzenēm un pati līdz frizierim, vai uz veikalu aiziet.

 9. Tam, kam piekrītu, ka pašai jājūt, kad ko pātraukt un kad nepātraukt. Nu vismaz par krūts barošanu un gulēšanu vienā, vai atsevišķās gultās noteikti.

 10. Es tomēr uzskatu, ka vecākam ir daudz drošāk, ja bērns ir manēžiņā, nevis vienkārši uz tepiķa, tādēļ izvēlos to.

 11. Pričom pie šā raksta ir piena maisījuma reklāma? Kāpēc visos rakstos par mazuļiem jābāž virsū maisījums? Vai tad kompānija nezina, ka piena pulverus zīdaiņiem nemaz nevar reklamēt

  Fuij

 12. Nez, manu chaliiti jau no 3 menesiem var atstat seetinjaa un vins pats vismaz stundu bez blaustisanas spelejas. Un griezaas otradak jau no 4 menesiem 🙂

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.