Zviedru ģimenīte – kas tā tāda?

Mūsdienu attiecību modeļi ir visdažādākie – līdztekus tradicionālajai laulībai pastāv arī separātās laulības, svingeri, grupveida laulības u. c. Noskatoties nesen kinoteātros demonstrēto filmu Vikija. Kristīna. Barselona, radās doma papētīt visai interesanto attiecību modeli, ko mēs mēdzam dēvēt par zviedru ģimeni. Kam tā der un kur tāda radusies?

Ar zviedru ģimeni mēs saprotam trīs vai vairāku cilvēku kopdzīvi, kopīgu laika pavadīšanu, ieskaitot seksuālās attiecības. Šis formulējums gan ir ļoti vispārīgs, jo precīzu zviedru ģimenes definīciju atrast nemaz neizdodas. Katrā ziņā skaidrs, ka šāda ģimene ir viens no poligāmo attiecību variantiem.

Vēloties sīkāk papētīt šīs savdabīgās ģimenes uzbūvi, statistiku un pasaules pieredzi, devos meklējumos plašajos interneta labirintos, bet, par lielu pārsteigumu, attiecību modeļa aprakstu ar šādu nosaukumu atrast neizdevās. Vārdu savienojums zviedru ģimene vai swedish family (angļu val.) pavīd vien, garām ejot, gan ārzemju, gan latviešu lapās, piemēram, kādā pašmāju sludinājumā, kur pāris aicina kādu trešo interesentu pievienoties un izveidot jauku zviedru ģimenīti. Diemžēl zviedru valodu nepieprotu, tāpēc paviesoties zviedru interneta lapās un iegūt informāciju no pašiem vaininiekiem neizdodas, bet izrādās, ka daudz zinošāki šajā ziņā ir kaimiņi krievi, kuri netradicionālo ģimenes modeli papētījuši rūpīgāk.

Zviedri nezina, kas ir zviedru ģimene
Mūsu krievvalodīgie kaimiņi noskaidrojuši, ka zviedri nemaz nezina, kas ir viņu vārdā nosauktā ģimene. Viņi atzīst, ka noteikti var gadīties situācija, kad vienam vai abiem laulātajiem ir mīļākie, bet, lai tie dzīvotu vienā draudzīgā ģimenē – tas ir kas nedzirdēts. Par grupveida seksu, protams, informēti ir visi, un tā ir gaumes lieta, bet tas gluži nav pielīdzināms normālai ģimenei, un neviens no aptaujātajiem zviedriem neizteica vēlēšanos šādas attiecības piekopt regulāri un ar vairākiem konkrētiem partneriem. Visticamāk, saknes šim uzskatam par zviedriem meklējamas vēsturē, jo zviedrus varētu saukt pat par Eiropas seksuālās revolūcijas pionieriem, ko pierāda 60. gadu zviedru mākslas filma Dzeltenā ziņkārība, kas pielēja eļļu ugunij un demonstrēja atklātas erotiskas ainas. Zviedrija ir arī valsts, kura pasaulē pazīstama ar savu liberālo attieksmi pret netradicionāli orientētiem pāriem, piemēram, homoseksuāļiem. Zviedrijā viendzimuma pāri drīkst slēgt laulības un pat adoptēt bērnus, un neviens viņus publiski nenosodīs un ar pirkstu grēcinieku virzienā nerādīs. Zviedriem piemīt īpaša tolerance un iecietība pret citādajiem. Tādējādi viņi pieļauj domu, ka dzīve var būt pārsteigumiem pilna un ka kaut kas tāds varētu notikt arī ar viņiem pašiem.

Zviedru ģimene ir veselīga?
Austrālijas Nacionālās universitātes pētījumos noskaidrots fakts, ka monogāmas sievietes uzticība ir kaitīga gan sievietes pašas, gan viņas potenciālo pēcnācēju veselībai. Sievietēm, kuras varētu saukt par izvirtušām (ar vairākiem partneriem), esot lielākas iespējas laist pasaulē veselus bērnus. Pastāv arī dažādi viedokļi, kāpēc dzīvnieku pasaulē ir mātītes, kurām ir attiecības ar vairākiem partneriem vienlaikus (kaķiem, suņiem u. c.). Vispopulārākais viedoklis ir tāds, ka sacenšas tēviņu sperma. Vīriešiem ar vislabāko spermas kvalitāti ir iespēja kļūt par bērnu tēvu. Jāsaka gan, pilnībā šī teorija vēl nav pierādīta. Dažādi eksperimenti veikti, piemēram, ar pelēm. Atkārtotā eksperimentā vairākkārt pierādījies, ka monogāmo mātīšu pēcnācējiem ir mazākas izredzes izdzīvot, salīdzinot ar poligāmo mātīšu mazuļiem. Tādējādi austrāliešu zinātnieki uzskata, ka pierādījuši savdabīgu poligāmijas lietderību sieviešu vidū. Lietderība slēpjoties ne tikai veselīgu pēcnācēju radīšanā, bet arī regulārā seksā. Bet stress var rasties arī no rutīnas un vienmuļa seksa, tāpēc arī šajā ziņā vajadzīgi vairāki partneri. Izdarot loģisku secinājumu, varētu teikt, ka ideāls attiecību modelis, pēc austrāliešu domām, precētiem cilvēkiem varētu būt tieši zviedru ģimene.

Latvieši ir latvieši
Pēdējā laikā radušies daudzveidīgie ģimeņu modeļi ir paredzēti tam, lai maksimāli apmierinātu laulāto partneru vēlmes, ņemot vērā viņu individuālās psiholoģiskās īpatnības. Lieta tāda, ka latviešu priekšstati par ģimeni un attiecībām ir diezan tradicionāli, lai gan nereti kādam no pāra ir mīļākais vai mīļākā. Greizsirdību un krāpšanu mēs uzskatām par normālu attiecību sastāvdaļu un gluži vai ikdienu, bet pieļaut domu, ka šo problēmu varētu atrisināt un kreisos soļus legalizēt, mēs, visticamāk, neesam gatavi. Latviešus par seksa revolucionāriem nosaukt grūti, kaut gan klusie ūdeņi tie dziļākie. Citāds priekšstats rodas, ieskatoties mūsu pašu pikantajās lapās internetā, kur ieeja atļauta vien no astoņpadsmit gadiem. Šķiet, ka tur ekstrēmistu netrūkst un ļaudis gatavi iesaistīties visos iespējamos modeļos un eksperimentos. Seksologi un psihologi apgalvo, ka galvenais tomēr ir atbrīvot savu seksuālo enerģiju un nemocīt sevi ne monogāmās, ne arī nepieņemamās poligāmās attiecībās (jo viens no partneriem tā vēlas). Katram jāmeklē sev psiholoģiski pieņemamākais un patīkamākais variants, jo dzīvi var sabendēt gan tas, ka monogāmās attiecībās seksa par maz, gan tas, ka sekss tiek kompensēts citur, bet sirdsapziņa grauž kā traka.

Atklāts tomēr paliek jautājums par to, kā netradicionālo modeli paskaidrot saviem bērniem un vai vispār šādās ģimenēs vērts radīt pēcnācējus. Arī šajā sakarā pastāv vairākas teorijas, ieskaitot pasaules gala vīziju, proti, piekopjot brīvās attiecības bez bērniem, cilvēcei draud iznīcība. Bet varbūt tomēr sekot austrāliešu zinātnieku padomam un poligāmās attiecībās radīt visveselīgākos pēcnācējus?

9 komentāru
  1. :D:D Bet taisnība vispār ir tajā pēdējā secinājumā par mums latviešiem. Te vien ir daudz dāmu, kas ir sajūsmā par krāpšanu un kam nepietiek ar vienu. Varbūt tiešām – šitā var visu atrisināt 😀

  2. Ak tie nosaukumi un mīti – kā zviedri nezina, kas ir zviedru ģimene, tā sastaptie lietuvieši nevar mums paskaidrot, kāpēc latviešus sauc par zirga galvām :)))

  3. Kārtējais pierādījums, cik zemu cilvēce ir degradējusies. Bet tā notiek, ja klausa visādus “pseido” zināt-niekus.

  4. njā, nezinu, kā tad lai vispār tiek pie tādas emocionālās un sajūtu brīvības, lai man nebūtu sāpīgi, ka mans vīrietis ar citu. Es domāju, ka tas ir tikai loģiski, ka tik un tā sievietei vai vīrietim viens partneris patiks vairāk nekā kāds cits.

  5. Ja spēj neiegruzīties privātīpašnieciskumā, tad kāpēc ne? Ja viens vīrietis spēj tevi izprast un jūs spējat būt draugi, taču otrs ir foršs gultā 🙂

  6. Nu tas ir murgs! Te jau pazūd visa ģimenes morāle un vērtības. Un tad nu mēs brīnamies no kurienes rodas jaunās neatpazītās slimības dzimumceļos. Es personīgi nepiektītu izlaidīgam dzīves veidam.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.