Jāmāk pareizi sevi reklamēt

Izlauzties līdz pirmajai darba intervijai var palīdzēt labi sagatavots CV un pareizi uzrakstīta pieteikuma vēstule. Bieži vien, pirms sūtīt savu CV un pieteikuma vēstuli darba devējam, pārņem šaubas par to, vai viss ir uzrakstīts pareizi, varbūt pietrūkst kaut kādas informācijas, jo pirmo priekšstatu par tevi kā par darbinieku darba devējs uzzinās no CV un pieteikuma vēstules.

„CV ir līdzeklis sevis pārdošanai darba tirgū, kura mērķis ir sniegt tā lasītājam ātru, godīgu un efektīvu pārskatu par tavām prasmēm, kā arī par to, no kurienes tu nāc un ko gribi sasniegt. CV mērķis ir palīdzēt tev iegūt vēlamo darbavietu,” skaidro personāla atlases kompānijas CV MARKET direktors Vladimirs Korickis.

Pirms rakstīt CV, bieži vien prasām kādam draugam vai bijušam kolēģim paraugu un saskaramies ar to, ka CV ir dažādi noformēti, tāpēc rodas šaubas, kā rakstīt savu CV. 

Pēc V. Koricka teiktā, visbiežāk tiek rakstīts hronoloģiskais CV: „Tas ir piemērots tiem, kuru darba dienesta gaita ir bijusi stabila un attīstība vienmērīga. Darba meklētāja darba pieredze tiek norādīta, sākot no pēdējās darbvietas līdz pirmajai, uzskaitot datumus, darba pienākumus, uzņēmumus un uzdevumus. Iesakām lietot šā tipa CV, ja tu plāno turpināt darbu tajā pašā jomā, kurā esi darbojusies līdz šim. Darba devējam būs vienkārši saprast, ko esi darījusi, kā attīstījies un kāda ir tava pieredze attiecīgajā jomā.”
Neskatoties uz hronoloģiskā CV popularitāti, pastāv arī iemesli, kāpēc tev būtu labāk to nelietot. Piemēram, ja tu ilgāku laiku esi bijusi bez darba, tas uzreiz parādās arī tavā CV. Vai arī, ja tev ir bijušas grūtības ar savu pienākumu izpildi un esi bieži mainījusi darbvietas, šāds rezumē nenāks par labu. Rakstot par savām darba gaitām hronoloģiskā secībā, šādi fakti tiek akcentēti.

Ja ilgāku laiku esi bijusi bez darba, bieži mainījusi darbavietas, ja karjeras attīstībā esi apstāusies, vislabāk izmantot funkcionālo CV. „Funkcionālajā CV netiek norādīti datumi, kā arī uzņēmumu nosaukumi, tas koncentrējas uz darba pieredzi un sasniegumiem. Tavas spējas un prasmes (ieskaitot izglītību) ir norādītas CV sākumā, darbavietas un amati netiek uzsvērti un tiek atzīmēti CV beigās. Tādējādi darba devējs redz, kā tavas spējas un prasmes ir saistītas ar darbu, uz kuru tu kandidē, un tu vari reklamēt savas īpašās darba prasmes, neuzsverot, kur un kad tu tās apguvi,” skaidro speciālists.
Vienlaikus funkcionālais CV var izraisīt darba devēja jautājumus, kā arī šādu CV darba devējs, kurš vēlas redzēt skaidru pārskatu par tavām darbavietām, var izskatīt pēdējo.

Ja tava darba dienesta gaita ir attīstījusies stabili un tu vēlies izcelt visu galveno, droši vari izmantot kombinēto CV. Tas ir līdzīgs funkcionālajam, kam pievienota darba vēsture, un sākas ar personas datiem, tālāk uzsverot tieši saistītās īpašās darba prasmes un pārejot hronoloģiskā formā, uzskaitot, kur, kā un kad attiecīgās prasmes apgūtas. Lai gan darba devēji mēdz dot priekšroku hronoloģiskajai formai, šis veids ir laba alternatīva funkcionālajam CV.

Mazāk ir vairāk

Parasti CV lasīšanai darba devējs velta tikai pāris minūtes, tāpēc darbojas princips – mazāk ir vairāk. CV nedrīkst būt garāks par divām lappusēm. Darba devējiem ir daudz darba, un viņi nemēdz iedziļināties garos aprakstos. „Lietderīgi sekot vispārpieņemtajiem CV rakstīšanas standartiem, galvenās iemaņas un pieredzi minot pirmajā vai augšējā CV sadaļā. Arī kontaktinformācijai jābūt pirmajā lapā, lai darba devējs varētu pēc iespējas drīzāk sazināties ar pretendentu. Turklāt ieteicams CV augšdaļā norādīt, konkrēti kādai darbavietai tas domāts, lai pierādītu iespējamajam darba devējam, ka esi domājusi tieši par viņu.
CV iekļautajai informācijai jābūt koncentrētai, viegli uztveramai, sadalītai pa punktiem, nevis rakstītai vienlaidu tekstā. Piemēram, „Vispirms es sāku strādāt tādā un tādā iestādē, pagāja desmit gadu – un tas nemaz nav tik īss periods – nolēmu, ka vajag kaut ko mainīt, un es stājos darbā tur un tur…”
Darba pieredze un izglītība jāatspoguļo, sākot ar tagadējo vai pēdējo darbavietu hronoloģiskā secībā un beidzot ar pirmo. Galvenais uzsvars jāliek uz sasniegumiem konkrētajā amatā, nevis pienākumiem. Informācija, kas nav nepieciešama vai var atstāt negatīvu iespaidu, nav pieminēšanas vērta. CV jābūt skaidram, konsekventam un aktuālam. Piemēram, norādot pārāk daudz virzienu, kuros jūs gribētu vai varētu strādāt, bieži vien rodas iespaids, ka darbiniekam gribas daudz pienākumu, bet viņš nespēs tikt galā ne ar vienu,” iesaka V. Korickis.

Pārskatāmu priekšstatu

CV jeb dzīves apraksta mērķis ir sniegt pārskatāmu priekšstatu par darba meklētāja dzīves gaitām, izglītību un darba pieredzi, lai potenciālais darba devējs būtu ieinteresēts uzaicināt viņu uz interviju. Tieši tādēļ, rakstot CV, ir jādomā par cilvēku, kurš to lasīs, neatkarīgi no tā, vai tas būs pats uzņēmuma vadītājs, personāldaļas darbinieks vai personāla atlases speciālists. Izlasot CV, jābūt skaidrībai, ko darba meklētājs var piedāvāt kompānijai.
Kandidējot uz dažādiem amatiem, ir jāveido arī dažādi CV. Piemēram, cilvēks piesakās uz mārketinga speciālista un grāmatveža amatu. Katram uzņēmumam jāsūta atšķirīgs CV, uzsverot tos ieņemamos amatus, iemaņas, kas ir saistītas ar darbības jomu, uz kuru tu kandidē.
Izvairies norādīt nevajadzīgu informāciju. Neraksti, piemēram, savu svaru un garumu. Ja tev ir hobiji, tad ieteicams atzīmēt tikai tos, kurus var saistīt ar piedāvājamo amatu.
Algas apmērs lai paliek uz intervijas laiku. Ja tu norādīsi nepareizo summu, iespējama izgāšanās.

CV paraugi


Visbiežāk sastopamās kļūdas CV

Pirms CV nosūtīšanas padomā, vai tas nesatur kādu no nosauktajiem mīnusiem.

  • Kļūdas. CV sniedz par tevi pirmo iespaidu, tāpēc ir svarīgi, lai tavs rezumē būtu bez drukas kļūdām. Palūdz, lai draugs pārlasa tavu CV, jo bieži vien cits cilvēks labāk saskata kļūdas.
  • Vizuālais izskats. Ja ziņas par tavu izglītību, karjeru, prasmēm un mērķiem nav uzrakstāmas līdz divām lappusēm apjomīgā CV, izveido dokumentu, kas atspoguļo galvenokārt tavu pieredzi un sasniegumus. Nesamazini burtu izmēru, CV būs grūti lasāms.
  • Izskaistināšana. Nemēģini mānīties savā CV ar datumiem, amata nosaukumiem, atbildības pakāpi un sasniegumiem. Ja potenciālais darba devējs sāks pētīt tavu CV un atklās, ka tu meloji, vari teikt darbam ardievas.
  • Nepareiza forma. Ja tu meklē darbu nozarē, kurā tev nav iepriekšējas pieredzes, nelieto CV hronoloģisko formu. Lietojot funkcionālo vai prasmes izceļošo CV, tu vari izcelt savu vajadzīgo pieredzi un iemaņas.
  • Pārāk vienmuļš. Nevadies tikai no CV rakstīšanas skeleta. Salīdzinot ar citiem kandidātiem, darba devējs visdrīzāk pievērsīs īpašu uzmanību tevis aprakstītajiem panākumiem, darba rezultātiem (gūtajiem procentiem, peļņai, izcīnītām balvām utt.).
  • Nekorekti attēlots iemesls aiziešanai no darba. Pareizi mini iemeslus, kāpēc tu aizgāji no kādas darbavietas. Pilnīgi nevajadzīgas ir frāzes "Uzņēmums bankrotēja", "Nesaskaņas" vai "Aizgāju, jo maz maksāja". Labāk rakstīt par izaugsmes iespējām, ko piedāvāja citā darbavietā, utt.
  • Novecojusi informācija. Nav vajadzīgs minēt visas darbavietas, kur tu esi kādreiz strādājusi. Kopumā darba devēju parasti interesē pēdējo desmit gadu darba pieredze, tāpēc koncentrējies uz šo laiku.
  • Laimes meklētāja CV. Nesūti savu CV uz katru darba sludinājumu. Ja tu neatbilsti nevienai no vakantā amata prasībām, nekandidē. Uzmanīgi izlasi darba piedāvājumu un, ja esi pārliecināta, ka tev ir dotajam amatam atbilstošas prasmes un ka tu patiesi vēlies šo darbu, tad nosūti savu CV.
  • Daudz papildu dokumentu. Ja sūti savu CV darba devējam, nepievieno apliecību, ieteikuma vēstuļu vai diplomu kopijas (ja tas nav lūgts). Tikai tad, ja būsi uzaicināta uz interviju, ņem līdzi savu vērtīgo bagāžu.
  • Pārāk personīga informācija. Svars, augums vai reliģiskā pārliecība nav informācija, ko vajadzētu iekļaut savā CV.

Efektīvs CV

  • Raksti to, ko darba devējs vēlas dzirdēt par tevi.
  • Veido CV viegli pārskatāmu.
  • CV raksti saturīgu. Izsmeļoši ataino savu profesionālo pieredzi un sasniegumus, kas darba devēju interesē.

Neveido dzīves aprakstu
Pieteikuma vēstules rakstīšana nav mazāk svarīga kā CV rakstīšana. Dažs darba meklētājs var sastādīt ideālu CV, bet pieteikuma vēstule nozīmīgi papildina CV. Laba pieteikuma vēstule var kļūt par iemeslu, lai tevi uzaicinātu uz interviju. „Nav nekāds noslēpums, ka lielu daļu pieteikuma vēstuļu darba devējs nemaz nelasa. Kāpēc? Tāpēc, ka, redzot standarta formu un standarta frāzes, nerodas nekāda vēlme turpināt lasīt. Ja tu pat neesi papūlējusies rūpīgāk pievērsties vēstulei, tāpēc negaidi no darba devējiem, ka viņi izlasīs tavu pieteikumu,” stāsta V. Korickis.

Speciālists iesaka pieteikuma vēstulē norādīt, kāpēc tā tiek sūtīta un no kāda avota gūta informācija par konkrēto vakanci. Piemēram: „Saskaņā ar reklāmu laikrakstā Diena 2009. gada 10. janvārī es rakstu, lai pieteiktos darbam Jūsu firmā par pārdošanas speciālistu.”

„Sūtot pieteikumu e-pastā, vēlams jau e-pasta Subject norādīt, uz kādu vakanci piesakies. Tādā veidā tu būsi palīgs personāla speciālistam, valdes priekšsēdētājam vai jebkuram citam, kurš nodarbojas ar darbinieku meklēšanu.

Pieteikuma vēstulei jābūt cieši saistītai ar darba devēja biznesu. Tev jāparāda, ka saproti kompānijas uzdevumus un tirgus specifiku, un jāpiesaka sevi kā cilvēku ar visām nepieciešamajām iemaņām, lai uzdevumus izpildītu. Uzdod sev jautājumu: ”Kā es varu līdzēt šim uzņēmumam? Ko es varu izdarīt šā biznesa labā?” Centies ne tikai vienkārši sevi pieteikt aktuālajai vakancei, bet arī parādīt, ka esi gatava piedāvāt konkrētus risinājumus,” saka V. Korickis.

Rakstot pieteikuma vēstuli, ir svarīgi neveidot visas dzīves aprakstu uz vairākām lappusēm. Pievērs uzmanību pieteikuma vēstules apjomam – iekļaujies vienā lappusē. Īsu pieteikumu vēlams uzrakstīt jau e-pastā, nepievienojot to atsevišķi kā pielikumu, tā mudinot darba devēju iepazīties ar CV. Piemēram: “Pēc veiksmīgas studiju beigšanas es šobrīd meklēju pilnas slodzes darbu. Darbu uzskatu par svarīgu savas dzīves aspektu, iespēju pierādīt savas zināšanas un pielietot pieredzi. Esmu ļoti ieinteresēta pārdošanā, par ko mācījos augstskolā, kā arī ieguvu pieredzi dažādos līgumdarbos. Šāda veida darbs man šķiet ļoti aizraujošs, tādēļ savu karjeru vēlētos saistīt ar šo nozari. Apzinos, ka esat daudzsološas kompānijas vadītājs, tādēļ vēlētos strādāt tieši Jūsu organizācijā. Būtu ļoti pateicīga, ja Jūs noteiktu intervijas laiku, kurā es personīgi varētu pierādīt savu atbilstību šim darbam.”

Vissvarīgākais ir neaizmirst, ka pieteikuma vēstule atšķiras no CV. Tajā nedrīkst būt neviena datuma, darbavietas, izglītības apraksta vai citu datu, ko CV jau satur. CV ir tava biogrāfija, bet vēstule tavu prasmju saraksts, ko tu spēj piedāvāt tieši šim darba devējam.

Pieteikuma vēstules :

  • formāla valoda;
  • vēstulei jābūt noformētai lietišķi;
  • raksti to, ko vari piedāvāt darba devējam, nevis to, ko viņš, tavuprāt, var piedāvāt tev;
  • vēstulei jābūt gramatiski un stilistiski pareizai;
  • esi kodolīga un konkrēta;
  • sūtot pa pastu vai iesniedzot personīgi, drukā pieteikuma vēstuli uz kvalitatīva papīra.

Pieteikuma vēstules:

  • nemini vēlamo atalgojumu;
  • nelieto žargonvārdus;
  • pārāk bieži nelieto es;
  • neesi augstprātīga;
  • neraksti vēstuli ar roku;
  • izdomāta darba pieredze un meli neatstās par tevi labu iespaidu;
  • vispārīga, kā no grāmatas norakstīta pieteikuma vēstule neliecinās par tevi neko labu.
1 komentārs
  1. Kā atsijāt darba vietas ar ļoti zemu atalgojumu (jo nedrīkst norādīt vēlamo algu)?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.