Zīdīšanas laika problēmas – saplaisājuši krūšu gali

Laimīga tā māmiņa, kura, barojot mazuli ar krūti, nav izjutusi šo problēmu. Plaisas krūšu galos padara zīdīšanu neciešami sāpīgu. Nepadodies! Novēršot iemeslus, pēc pāris dienām krūtis atkal būs veselas.

Saplaisājuši krūšu gali ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc daudzas māmiņas nespēj veiksmīgi uzsākt un turpināt zīdīšanu. Un ko tur iebilst – ja katru reizi, pieliekot bērniņu pie krūts, jāizcieš teju vai neizturamas sāpes, ja krūtis ar laiku sāk asiņot un smelgt pat starp barošanas reizēm…

Kāpēc krūšu gali saplaisā?
Lielākoties šo sāpīgo problēmu izraisa neveiksmīga zīdīšanas uzsākšana, tomēr šai nelaimei var būt vēl vairāki citi iemesli.

Zīdīšanas kļūdas
Lai gan šķiet, kas var būt vienkāršāks par mazuļa barošanu ar krūti, jaunajai māmiņai tā ir kā augstākās matemātikas formulu apgūšana vidusskolēnam. Pēc bērniņa piedzimšanas krūtis ir ļoti jutīgas, pat ja viss tiek darīts pareizi.
Turklāt mazulis pirmās dienas pie krūts vēlas pavadīt ļoti daudz laika. Ja barošana neizdodas pareizi, krūts gals var saplaisāt un tikt ievainots. Bet tad jau katra nākamā reize ir aizvien sāpīgāka. Ja arī tev šķiet, ka barošana neizdodas, kā vajadzētu, nebaidies meklēt palīdzību. Vēl atrodoties dzemdību nodaļā, lūdz vecmāti vai bērnu māsu paskaidrot, ko dari nepareizi. Bet vari vērsties arī pie kādas no zīdīšanas atbalsta speciālistēm. Lūk, dažas noderīgas adreses: http://www.sva.gov.lv/lv/veseliba/imenesveselb/divpadsmitja/.
Tikpat traumējošs krūtīm ir arī nepareizs mazuļa barošanas nobeigums. Ja mazais pie krūts iesnaudies vai arī nevēlas atlaist krūti pēc ēšanas – nekādā gadījumā nemēģini to izvilkt no mazās mutītes. Pareizāk būtu rokas mazo pirkstiņu ieslidināt bērna mutītes kaktiņā un tādējādi atbrīvot krūti.

Higiēna – ne par daudz, ne par maz

Kura sieviete gan nezina, ka, aprūpējot mazuli, ļoti svarīga ir tīrība. Tas attiecas arī uz mazuļa virtuvi – tavām krūtīm. Tāpēc krūšturis jāmaina katru dienu, bet vēl biežāk jāmaina krūštura ieliktnīši. Ja tie kļūst slapji, siltumā pie krūtsgala ātri savairosies baktērijas, tāpēc nedrīkst vilcināties ne mirkli.
Arī tad, ja tie visu dienu ir sausi, krūštura ieliktnīši vismaz reizi dienā jānomaina pret jauniem. Tā kā barošanas laikā gan dienu, gan nakti staigā krūšturī – vismaz divas trīs reizes dienā ļauj krūtīm paelpot svaigu gaisu.
Krūšu dziedēšanai noder arī piens – pēc barošanas izspied pāris lāses sava pieniņa un apzied ar tām ādu ap krūts galu. Ļauj tam lēnām nožūt. Šāda komprese aizsargās krūtsgalu starp barošanas reizēm.
Krūšu dziedēšanai var izmantot Bephanten vai citas dziedējošas ziedes. Tikai lieto to ļoti plānā kārtiņā. Jo, pārāk biezi uztriepta, ziede ādu ļoti mīkstina, padarot to vēl jutīgāku.
Krūtīm nedraudzīga ir arī pārlieku rūpīgi ievērota higiēna. Ja krūtis mazgāsi ļoti bieži, turklāt izmantojot ziepes, āda uz tām kļūs ļoti sausa un daudz vieglāk ievainojama. Par pietiekamu tīrības normu ievērošanu var uzskatīt, ja krūtis no rīta nomazgāsi dušā. Bet pa dienu vairāk seko, lai tīras būtu rokas.

Kad krūtis saplaisājušas
Protams, ja ievērosi visus iepriekšminētos padomus, visticamāk, no plaisām krūšu galos tev izdosies izvairīties. Tomēr vairākums no mums (jaunajām māmiņām) šīs zīdīšanas nedienas spiestas izdzīvot uz savas ādas. Ko darīt, ja tā tomēr noticis?

  • Ja vien spēj atrast sevī spēkus, turpini zīdīt bērniņu. Tikai ļoti rūpīgi seko, lai krūts tiktu satverta pareizi. Lai bērniņš tik stipri nezīstu un process nebūtu tik sāpīgs, pirms barošanas uz krūts uzliec siltu kompresi vai ieej siltā dušā. Tad pieniņš plūdīs veicīgāk.
  • Bieži vien palīdz arī zīdīšanas pozas maiņa. Mēģini bērnu pie krūts pielikt no citas puses.
  • Dažkārt pareizu bērna zīdīšanu traucē zīdaiņa anatomiskas īpatnības jeb pārāk īsa mēles saitīte. Tomēr to speciālisti var viegli koriģēt.
  • Neļauj bērnam karāties krūtsgalā. Daudzi zīdaiņi krūti uztver kā savu māneklīti un labprāt pavada pie tā lielāko dienas daļu. Atceries, ka svarīga ir arī tava, ne tikai bērna labsajūta.
  • Ja zīdīšana kļūst pārāk sāpīga vai pēc tās mazais atvemj asinis (no saplaisājuša krūtsgala), zīdīšana no traumētās krūts uz laiku jāpārtrauc. Tā vietā pienu bērna ēšanas reizēs atslauc. Bet bērnam piedāvā otru krūti un pudelīti.
  • Lai gan šķiet, ka problēmu varētu atrisināt speciālie zīdīšanas silikona uzgaļi, speciālisti tos lietot neiesaka. Uzgaļi parasti zīšanu padara vēl spēcīgāku, līdz ar to arī sāpīgāku.
  • Ja tomēr ar minētajām metodēm krūtis nedēļas laikā sadziedēt neizdodas, jādodas meklēt speciālista palīdzība. Citādi vari iedzīvoties mastītā vai smagā krūšu iekaisumā.
4 komentāru
  1. Izejot cauri krūts barošanai (no savas pieredzes ne pārāk vienkāršai) un lasot par iespējamām problēmām (bet kuras paldies Dievam tomēr neskāra) radās jautājums, KĀPĒC no dabas viedokļa tik dabīga lieta ļoti daudzām mammām nāk ar grūtībām??? Dzīvnieku pasaulē (kas tiek uzskatīti par kārtu zemākiem radījumiem par dabas kroni – cilvēku) nav ne uzgaļu, ne ieliktnīšu. Dzīvnieku mātītes nevar atļauties dažus mēnešus vartīties tikai ar mazuļiem, lai noregulētu piena padevi, jo jāiet medīt, lai piens vispār būtu…Nu kāpēc tad mums krūts barošana bieži vien izvēršas par nemitīgu CĪŅU???

  2. Saplaisajusi krusu gali, tas ir iemesls tam kadel savu otro mazuli speju pati barot tikai lidz 4 menesu vecumam. Tas bija vienkarsi neizturami!!!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.