4 BŪTISKI jautājumi par tavām KRŪTĪM grūtniecības laikā un pēc tā

Krūtis ir svarīga sava ķermeņa daļa jebkurai sievietei. Un tomēr – krūšu galvenais uzdevums, kādēļ tās sievietei ir dotas, saistīts ar sievietes mūžā tik būtisko – mātes – lomu. Šoreiz esam apkopojuši un piedāvājam tev 4 būtiskākos jautājumus par krūtīm un to izmaiņām, kas saistītas ar grūtniecību un bērniņa zīdīšanas laiku.

KĀ KRŪTIS MAINĀS GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ?
Jā, krūtis grūtniecības laikā mainās, turklāt pamatīgi, un šīs izmaiņas sākas jau ar pašu pirmo grūtniecības dienu. Grūtniecības laikā sievietes krūtis manāmi palielinās – notiek krūšu audu piebriešana, kā arī veidojas jauni audi. Starp citu – krūšu šūnas pilnībā nobriest tikai pirmās sievietes grūtniecības laikā! Tieši tas ir iemesls, kamdēļ grūtniecības laikā krūtis parasti paliek it kā smagas, piebriedušas un dažkārt arī – ļoti sāpīgas. Vai atceries, kā tieši tādas pašas sajūtas bija tad, kad pusaudžu gados krūtis tikai sāka attīstīties?
Jau vēlākā grūtniecības periodā krūšu šūnas vairojas vēl intensīvāk, turklāt notiek arī piena vadu izstiepšanās un sazarošanās, kas nepieciešams, lai topošā māmiņa varētu pilnvērtīgi barot savu gaidāmo mazuli. Starp citu – ir sievietes, kam grūtniecības pašos pēdējos mēnešos iespējami nedaudz asiņaini izdalījumi no krūtīm, kam par iemeslu var būt tieši intensīvais piena vadu pārmaiņas process. Tomēr – ja šādi izdalījumi ir, par tiem vajadzētu pastāstīt ārstam, lai novērstu iespējami citas problēmas. Kopumā grūtniecības laikā sievietes krūtis paliek izteikti lielāka – dažām sievietēm tas var mainīties pat vairāku izmēru ietvaros!

KĀ KRŪTIS MAINĀS BĒRNIŅA ZĪDĪŠANAS LAIKĀ?
Kad bērniņš ir piedzimis, krūtīs jau veidojas un turpina veidoties piens. Sākumā, kamēr piens vēl tikai veidojas, krūtis šķiet lielas, bet piena tajās nemaz tik daudz nav. Savukārt tad, kad sieviete jau intensīvi uzsākusi mazuļa barošanu, piens veidojas vēl un vēl, un krūtis var palikt pat ļoti smagas. Tas ir pilnīgi normāli un norāda uz to, ka piena tev pietiek un mazuli barot varēsi tiešām pilnvērtīgi.
Jo vecāks kļūst bērniņš, jo piens krūtīs veidojas vienmērīgāk un mērenāk. Brīdī, kad sieviete uzsāk bērna piebarošanu un bērns vairs tik daudz nepatērē mammas pienu, arī piena veidošanās procesi krūtīs pakāpeniski samazinās. Tavs organisms ir ļoti gudrs un saprot visus procesus, kas norisinās tavā dzīvē! Tomēr – līdz pat gadam pēc tam, kad esi pārtraukusi zīdīšanu, no tavām krūtīm minimālā daudzumā var izdalīties piens. Arī tas ir normāli, jo šim pienam gluži vienkārši ir jāizdalās, lai tavas krūtis atgūtu pirms grūtniecības esošos izmērus.

VAI DRĪKST ZĪDĪT BĒRNIŅU, JA SIEVIETEI IR VEIKTA KRŪŠU PALIELINĀŠANAS OPERĀCIJA?
Tas ir visplašāk izplatītais stereotips attiecībā uz krūšu implantu ievietošanu – bērnu pēc tam barot ar krūti nevarēšot. Tā tas nav – krūts implanti nekādi neietekmē mammas spēju barot savu mazuli ar krūti! Mūsdienās, veicot krūšu palielināšanas operācijas, implanti tiek ievietoti zem krūts muskuļa – tas nozīmē, ka pati krūts, ar visiem tajās esošajiem piena dziedzeriem, netiek traumēta. Līdz ar to arī tās sievietes, kas pirms bērniņa radīšanas lēmušas par labu krūšu palielināšanai, var barot bērniņu ar krūti, turklāt darīt to ilgi un kvalitatīvi. Viņu pluss – krūtis saglabā savu formu arī pēcāk, jo implanti gluži vienkārši neļauj krūtīm sakristies!

KĀ KRŪTIS VAR ATGŪT SAVU FORMU PĒC BĒRNIŅA ZĪDĪŠANAS?
Šajā jautājumā, gribam to vai nē, ļoti liela, ja ne pat noteicošā loma, ir tieši ģenētikai – ir sievietes, kurām arī pēc trīs un pat četru bērnu zīdīšanas krūtis saglabājas kā jaunām meitenēm. Un ir arī tādas, kurām jau pēc pirmā bērniņa pat neilgas zīdīšanas, krūtis sašļukušas. Te labs ieteikums ir aprunāties ar savu mammu – meitām bieži vien visi šie procesi norisinās ļoti līdzīgi kā mammām. Protams, daudz ir atkarīgs arī no krūšu izmēriem – tām, kurām krūtis jau no dabas nav sevišķi lielas, tās arī labāk saglabājas pēc bērniņa zīdīšanas, un – otrādi. Lai maksimāli palīdzētu krūtīm atgūt formu, ir pieejamas gan dažādas masāžas, gan speciāli krēmi, tomēr, ja defekts ir izteikts un sievietei rada psiholoģisko diskomfortu, ir iespējams apsvērt domu par plastisko ķirurģiju.

4 komentāru
  1. Mana pieredze – gaidot bēbi krūtis no B izmēra piebrieda uz kārtīgu D izmēru, sapratu, ka man tik lielas izskatās briesmīgi un uz visiem laikiem atteicos no sen lolota sapņa par krūšu palielināšanu! Pēc zīdīšanas viss atgriezās vecajos izmēros, bet nekas nesašļuka un nenokarājās, laikam tapēc, ka diži lielas nebija jau no paša sākuma.

  2. Domāju, lielākai daļai sieviešu bērna zīdīšu nodara krietnu”kaitējumu” krūšu vizuālajam izskatam, bet tā ir lieta, kas vienkārši pastāv un ar to ir jārēķinās. Gala beigās, ja tas tik ļoti traucē, eksistē taču dažādas iespējas, kā šo paskatu atkal sakopt un uzfrišināt ;).

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.