Mamma SLIMA! Ko nu?

Kopš esi mamma mazam kunkulim, tu vairs nevari brīvdienu rītos vāļāties pa gultu līdz pusdienlaikam, nevari pavadīt dienu lielveikalā, meklējot lielisko zābaciņu pāri, un patiesībā – nevari arī slimot…

Lai cik perfektas jaunās māmiņas mēs būtu, lai kādi piesardzības pasākumi veikti, arī mammām gadās saslimt. Un īpašs satraukums rodas tad, ja šīs nedienas piemeklē, kamēr bēbītis vēl pavisam maziņš. Ja baro ar krūti, rodas vēl virkne jautājumu – vai zīdīšana jāpārtrauc? Ko darīt, lai bērniņš nesaslimtu, un kā pašai izdzīvot šo sarežģīto laiku?

Vai turpināt krūts barošanu?
Viens no svarīgākajiem jautājumiem, ko uzdod mammas, ja gadījies saslimt, vai es drīkstu turpināt barot mazuli. Mūsdienu speciālisti visi kā viens atbild – jā, tas pat ir nepieciešams.
Patiesībā mīts, ka slimības laikā bērniņu barot nedrīkst, ir viens no kaitīgākajiem. Saslimšanas, kas liedz barot ar krūti vai kuru laikā to darīt nav ieteicams, sastopamas ļoti reti un parasti ir hroniskas. Saaukstēšanās, vīrusi, gripas un citas sezonālās kaites pie tādām nepieder. Ārsti pat uzskata, lai mazo pasargātu no slimošanas, apslimušas mammas pieniņš ir labākais līdzeklis. Jo vīrusu un mikrobu pienā nav, toties antivielas, ko mammas ķermenis izstrādā, lai pret slimību cīnītos, ir pa pilnam.

Piesardzība
Lai gan droši vien turpināsi bērnu barot ar krūti un droši vien dienā nevarēsi atļauties gulšņāt ar siltas tējas krūzi rokās, bet būsi spiesta rūpēties par mazo, ir piesardzības pasākumi, ko vēlams šai laikā ievērot.
Vīrusi un mikrobi, slimniekam elpojot, šķaudot un klepojot, izplatās pa visu telpu, tāpēc, ja, aprūpējot bērnu, uzvilksi masku, diezin vai tas palīdzēs izvairīties no saskaršanās ar mikrobiem. Tie var būt jau nolaidušies uz pārtinamās virsmas, paladziņa gultiņā un visa cita, kas atrodas telpā.
Daži bērnu veselības speciālisti iesaka bērniņu laikā, kamēr māmiņa slimo, izguldīt citā istabā. Protams, ja apstākļi to ļauj un pāris naktis par bērnu rūpes var uzņemties kāds cits, šis padoms nav peļams. Galvenokārt gan tāpēc, ka arī savārgušai mammai nepieciešams atpūsties, lai uzkrātu spēkus un ātrāk atveseļotos. Tomēr, ja aprūpētāju nav, nav iemesla bērnu izolēt, jo, visticamāk, bērns ar vīrusu saskāries jau laikā, kamēr tu pati vēl nemaz nenojauti, ka esi saslimusi.
Protams, tāpat kā citos gadījumos, viens no pirmajiem drošības noteikumiem, kā pasargāt veselos mājiniekus, ir pēc iespējas biežāk vēdināt telpas. Jo svaigāks gaiss būs istabās, jo mazāk vīrusa tajā un niecīgāks risks bērnam saslimt.
Nenāk par sliktu arī vecais labais padoms telpā nolikt nolobītas ķiploka daiviņas vai pakārt ķiploka krelles pie bērna gultiņas. Vienīgais mīnuss, ķiploki ik pēc laika jāmaina, lai tie nezaudētu savu labo efektu un nesāktu izplatīt nepatīkamu aromātu.
Līdzīgu funkciju veic arī tējaskoka eļļa – tikai iegādājoties ēteriskās eļļas, lūkojies, lai tas būtu dabisks produkts, jo vienīgi tad gūstams vēlamais efekts.
Protams, svarīgi ir arī pirms kontakta ar bērnu mazgāt rokas.
Dažkārt mammas, lai pasargātu bērnu, slimošanas laikā to aprūpē ar masku. Tomēr īsti rezutltatīvi tas nav. Lai mikrobi telpā neizplatītos, maska jānēsā visu laiku, kas ir praktiski neiespējami.
Lai gan, ja bieži jāšķauda vai jāklepo, maska var noderēt zīdīšanas laikā, lai neapšķaudītu mazo. Vari izmantot speciālas medicīniskās maskas, bet var arī mutei priekšā aizsiet astoņkārt salocītu marles drāniņu.

Ārstēšanās
Lai ātrāk tiktu uz kājām un atbrīvotos no slimošanas laikā uzkrātajiem toksīniem, kamēr esi sasirgusi, galvenais noteikums ir pēc iespējas vairāk dzert.
Ja jūties sagurusi, uz laiku aizmirsti par mājas kārtošanu, vākšanu un citiem ikdienas darbiem, galvenais turpināt zīdīt bērnu un atpūsties, lai atgūtu iekavēto, kad būsi vesela.
Par zāļu lietošanu vislabāk būtu konsultēties ar savu ģimenes ārstu. Parasti mamma bez ierobežojumiem drīkst lietot tos pašus medikamentus, ko viņas bērns šai vecumā. Tātad, ja zāles atļauts dzert mazulim, tās drīksti lietot arī tu. Savukārt citu medikamentu lietošana obligāti jāsaskaņo ar ārstu, pirms tam brīdinot, ka baro bērnu ar krūti. Nepieciešamības gadījumā turpinot barot, var lietot pat antibiotikas, tomēr tad, iespējams, mazulim būs nepieciešamas jogurta kapsulas vai citi medikamenti vēdera darbības normalizēšanai un mikrofloras atjaunošanai.

Profilakse
Protams, labāk nekā slimot ir izvairīties no slimošanas. Lai mamma un mazais nesaslimtu, ļoti svarīgi ir rūpēties par tīrību un svaigu gaisu mājās. Neļauj ciemiņiem un mājiniekiem ienākt telpās ar ielas apaviem. Pēc pārnākšanas mājās pirmais darbs ir mazgāt rokas.
Pirmos mēnešus pēc dzimšanas mazajam ir ļoti vāja imunitāte, tāpēc viņš ir nepasargāts pret apkārtējo vidi. Tas ir iemesls, kāpēc nevajadzētu ar zīdainīti doties uz publiskiem pasākumiem vai lielveikaliem. It īpaši gripas un vīrusu sezonā no novembra līdz martam.
Ja vēlies satikties ar citām mammām, kurām ir līdzīga vecuma bērni, labāk sameklē tuvākajā apkaimē dzīvojošas un sarunājiet kopīgu pastaigu. Starp citu, pietiekami ilgas ikdienas pastaigas arī ir viens no labas veselības noslēpumiem.
Ja nepieciešams apmeklēt poliklīniku, lai veiktu bērnam ikmēneša pārbaudes, vēlams sarunāt ar ārstu to darīt laikā, kad tur ir pēc iespējas mazāk pacientu – agrās rīta vai vēlās vakara stundās, bet vēl labāk, ja vari vienoties par ārsta vai medmāsiņas vizīti mājās.
Lai gan tas nekādi negarantē, ka nesaslimsiet, par skādi nenāks, ja gripas laikā pārējie ģimenes locekļi profilaktiski lietos kādu pretgripas līdzekli, piemēram, Oscillococcinum vai Aflubin.
Un, protams, noderīgs ir dzērveņu morss, ķiploku maizes un citi tautas līdzekļi imunitātes stiprināšanai.

 

2 komentāru
  1. Pašas slimošanas laikā mazuļiem smērēju degunteļus ar pretvīrusu smērīti (farmaceits vai dakteris var ieteikt), tad vīruss nevar tik vienkārši pieķerties gļotādai. Protams – ķiploks, vedināšana, mitra uzkopšana. Un parasti nav tā, ka noliekas visi ģimenes locekļi, tātad – visi paņēmieni kopumā tomēr strādā!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.