Vitamīni grūtniecei

Vai vitamīni ir ieguldījums tava mazuļa nākotnē vai to lietošana tomēr ir lieka naudas izmešana, ko varētu iztērēt saprātīgāk? Diemžēl viennozīmīgas atbildes nav.

Pat ārstu starpā šai jautājumā nav vienprātības. Arvien vairāk mediķu Rietumos (un arī pie mums) uzskata, ka grūtnieču vitamīni nav nepieciešami un daudz labāk sev un bērniņam nepieciešamo uzņemt ar dabisku pārtiku, kamēr citi uzsver, ka dažādu šo aktīvo vielu kompleksu, ko rūpīgi veidojuši speciālisti, lietošana ir pat ļoti vēlama. Kuram viedoklim pievienoties, izlemt nav vienkārši. It sevišķi tad, ja no farmācijas un medicīnas neko daudz nesaproti.

Daži fakti par vitamīniem

    •    Atceries, ka arī vitamīni ir medikamenti. Un tie var kaitēt ne vien tad, ja ir par maz, bet arī tad, ja lietoti par daudz. Tāpēc, pirms sāc lietot kādu kompleksu, pat ja tas paredzēts tieši grūtniecēm, vispirms parunā ar savu ārstu.
    •    Ņem vērā, kā ikviens medikaments, arī vitamīni, var izraisīt blaknes un alerģiju. Dažkārt, lietojot grūtnieču vitamīnus, novērojama slikta dūša, ādas reakcijas vai vēdera izejas traucējumi. Ieklausies sevī! Un, ja kas šķiet nepareizi, iespējams, vērts apspriesties ar ārstu par kompleksa nomaiņu.
    •    Ja esi nolēmusi lietot grūtnieču vitamīnus, bet grūtniecību vēl tikai plāno, ārsti iesaka sākt lietot vitamīnus jau trīs mēnešus (vai vismaz mēnesi) pirms plānotās bērniņa ieņemšanas.
    •    Par izvēli lietot sintētiskos vitamīnus nopietni jāapdomā, ja tevi nomoka kāda hroniska kuņģa, zarnu trakta vai sirds slimība. Šādā gadījumā organisms nespēj uzņemt pietiekami daudz vitamīnus no dabas produktiem.
    •    Arī ziemā der apdomāt sintētisko vitamīnu lietošanu, jo ir daudz grūtāk apēst pietiekami daudz svaigu ogu un augļu. Kaut gan tas nav neiespējami.
    •    Ārsti iesaka lietot sintētiskos vitamīnus gadījumos, kad vitamīnu nepieciešams vairāk nekā parastā grūtniecībā. Tas ir, ja visu grūtniecības laiku tevi moka izteikti nelabumi (tos var izraisīt arī noteiktu vitamīnu trūkums) vai arī tu gaidi vairāk nekā vienu mazulīti. 
    •    Daudzi ārsti uzsver komplekso vitamīnu mīnusus, jo tajos ir no visa pa drusciņai. Iespējams, kāds vitamīns tev nemaz nav nepieciešams, kamēr citu vajadzētu vairāk. Tāpēc ir vērts veikt asinsanalīzes, lai precīzāk noteiktu, kuri vitamīni organismā trūkst, un lietot tikai tos.
    •    Ja sintētiskos vitamīnus nelietosi, tev būs nepieciešams kvalitatīvs un vispusīgs uzturs. Ieklausies savā organismā, jo bieži vien grūtnieces neizskaidrojamā kāre pēc kā īpaša ir organisma lūgums pēc konkrētām uzturvielām.
    •    Ja vien iespējams, centies iztikt bez sintētiskiem vitamīniem, bet pievērs lielāku uzmanību tam, ko ēd – dabiskie vitamīni organismā uzsūcas labāk nekā sintētiskie, tāpēc ir daudz vērtīgāki. Tomēr process prasa vairāk piepūles no organisma, tāpēc, ja esi sākusi lietot sintētiskos, dabiskos vitamīnus organisms iespējams šķels nepilnvērtīgāk.
    •    Ja tev gaidāms ķeizars vai esi ļoti maza auguma, uzmanies ar vitamīnu lietošanu grūtniecības beigās, jo tas var veicināt bērna svara pārmērīgu pieaugumu.
    •    Pat ja lieto sintētiskos vitamīnus, neaizmirsti, cik svarīgi šai laikā ēst veselīgi. Topošās māmiņas uztura piramīdas principi ir tādi paši kā parastās. Atceries, ka ikdienā mūsu ēdienkartē ir pārāk maz dārzeņu un  augļu un pārāk daudz našķu.

Vitamīnu ABC

A vitamīns (retinols) nepieciešams, lai pilnvērtīgi attīstītos redzes orgāni, ādas un gļotādas šūnas, zobi un kauli, kā arī tu pati neslimotu. Par to, ka A vitamīna trūkst, var liecināt ādas stāvokļa pasliktināšanās, pārāk sausi un plāni mati. Tomēr uzmanies, jo par daudz A vitamīna grūtniecības laikā var kaitēt mazulim un pat izraisīt iedzimtas anomālijas. Bet pati vari izjust galvassāpes un sliktu dūšu.
Dabiskie A vitamīna avoti ir sarkanie, oranžie un tumši zaļie dārzeņi, kuri satur karotīnus (organismā tie sintezējas par retinolu). Daudz A vitamīna ir arī aknās. Ārsti iesaka, gaidot bērniņu, nepārspīlēt ar burkānu sulas dzeršanu un labāk izvairīties no aknu lietošanas uzturā. Aknu ēšana grūtniecei nav vēlama arī tāpēc, ka šis dzīvnieku orgāns visbiežāk satur dažādas kaitīgās vielas, ko dzīvnieks ir ēdis.

B grupas vitamīni ir atbildīgi par vairumu dzīvībai svarīgo norišu mūsu organismā. Bez B6 vitamīna pastiprinās grūtniecības toksikoze, B3 nodrošina tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu apmaiņas procesus, B12 palīdz veidot asinis, aminoskābes un nukleīnskābes, kā arī novērst mazasinību. Savukārt B2 ir atbildīgs, lai maziņajam topošajam cilvēciņam attīstītos laba redze, un palīdz nostiprināties centrālajai nervu sistēmai.
B grupas vitamīnus var uzņemt, ēdot liellopu gaļas aknas, kviešu dīgstus, rupjmaizi un zivis. Daudz B grupas vitamīnu ir alū un iesala dzērienā. Varbūt tieši tāpēc grūtniecēm tik bieži kārojas tieši šos dzērienus.

C vitamīns (askorbīnskābe) ir spēcīgs antioksidants. Tas uzlabo imunitāti un palīdz organismā uzsūkties dzelzij. Ņem vērā, ka C vitamīns iet bojā, ja produktu pirms ēšanas termiski apstrādā. Turklāt nevar apēst C vitamīna rezerves priekšdienām, tas jāuzņem katru dienu, bet visu lieko organisms izvada.
Sagurums grūtniecības laikā var nozīmēt arī to, ka trūkst C vitamīna.
Daudz C vitamīna satur upenes, kivi, Briseles kāposti (pat neilgi vārīti nelielā ūdens daudzumā), apelsīni, greipfrūti un mandarīni.

D vitamīns ir svarīgs, lai mazulim izveidotos stipri un veselīgi kauli un zobi. Tas palīdz organismam uzņemt kalciju un fosforu. Tomēr uzmanies, sintētiskā D vitamīna pārdozēšana var būt pat kaitīgāka nekā tā trūkums.
Dabiskie D vitamīna avoti ir treknas zivis, olas dzeltenums un dažādi piena produkti. D vitamīns rodas arī tavā organismā, ja vien pietiekami daudz laika pavadīsi saules gaismā. Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc, gaidot bērniņu, vajadzētu pavadīt vairāk laika svaigā gaisā.

E vitamīns pasargā tavu un tava topošā bērna organismu no brīvajiem radikāļiem. Ir atbildīgs par sarkano asinsķermenīšu veidošanos un muskuļu attīstību. E vitamīns ir arī svarīgs imūnsistēmas stiprināšanai. Tas atbild par to, lai tava āda būtu skaista.
Dabiski E vitamīnu var uzņemt, ēdot šādus produktus – dažādas nerafinētas eļļas, graudu dīgstus, olas dzeltenumu un pākšaugus.

K vitamīns (filohinons) ir īpaši svarīgs grūtniecības beigu posmā, jo tas lielā mērā ir atbildīgs par asins recēšanas procesiem un kaulaudu vielmaiņu. Šā vitamīna trūkums var pastiprināt asiņošanu dzemdībās. Tomēr uztraukumam nav pamata, jo K vitamīna trūkums vērojams ļoti reti.
K vitamīnu var papildus uzņemt ar pārtiku, ēdot piena produktus, brokoļus, spinātus, ziedkāpostus, kivi un avokado.

PP vitamīns (niacīns) palīdz pareizi attīstīties augļa nervu sistēmai un muskuļu audiem. Tas ir svarīgs, lai gan mazulis, gan māmiņa saņemtu pietiekamus enerģijas krājumus un justos mundri.
PP vitamīns dabiski satopams dzīvnieku subproduktos (aknās, nierēs), treknās zivīs (skumbrijās, siļķēs), zirņos, pupās un sēnēs.

Folskābi bieži vien mēdz dēvēt par grūtnieču vitamīnu, jo, pēc speciālistu atzinumiem, šis vitamīns ir ļoti svarīgs normālai grūtniecības norisei. Nereti ārsti iesaka folskābes preparātu sākt lietot jau tad, kad bērniņš vēl tikai plānots. Folskābes trūkums var izraisīt gaidāmā mazuļa attīstības anomālijas, kā arī veicināt priekšlaicīgas dzemdības.
Dabiski folskābes avoti ir lēcas, sparģeļi, spināti un svaigi spiestas citrusu sulas, kā arī saulespuķu sēkliņas.

Gaidību laikā būtiski ir uzņemt ne tikai vitamīnus, bet vienlīdz svarīgas ir arī minerālvielas, kas piedalās organisma svarīgāko procesu norisē.

Dzelzs ir atbildīgs par to, vai mazajai, topošajai dzīvībiņai visu grūtniecības laiku pietiks skābekļa. Dzelzs nepieciešams arī sarkano asinsķermenīšu sintēzei. Lai organisms no dažādiem produktiem labāk uzsūktu dzelzi, tas jāuzņem kopā ar C vitamīnu. Tāpēc, ēdot, piemēram, gaļu (bagātīgu dzelzs avotu), uzdzer glāzi apelsīnu sulas.
Par dzelzs trūkumu dažkārt liecina tas, ka grūtniecei sāk kāroties it kā neēdamas lietas – mālus, zemi…
Dabiskie dzelzs avoti ir tumša dzīvnieku gaļa. Turklāt, jo tumšāka tā ir, jo bagātāka ar dzelzi. Ja esi veģetāriete, lieto daudz pupas, pākšaugus un zaļos dārzeņus.

Kalcijs nepieciešams bērniņa kaulu un zobu attīstībai, it sevišķi otrajā grūtniecības trimestrī, kad mazulītis aug ļoti strauji. Ja kalciju neuzņemsi pietiekami daudz, organisms to mēģinās iegūt no taviem krājumiem, bet tas nozīmē, ka var ciest grūtnieces zobi un kauli. Kalcija trūkums var izraisīt krampjus kājās (it sevišķi naktīs). Jaunākie pētījumi liecina, ka kalcija trūkums var būt viens no preeklampsijas veidošanās iemesliem grūtniecības beigās.
Kalciju var uzņemt, ēdot daudz piena produktu, mazās zivtiņas ar visām asakām, dilles, pētersīļus un spinātus, sojas produktus.

Magnijs paplašina asinsvadus, tādējādi uzlabo asinsapgādi grūtniecības laikā. Tas palīdz gan nodrošināt pareizu sirdsdarbību, gan regulēt ķermeņa temperatūru. Ja magnija trūkst, grūtniecei var būt muskuļu vājums un krampji, zust dzemdes tonuss, kā arī parādīties bezmiegs, kas kombinējas ar stipru nogurumu.
Magniju satur zaļie lapu dārzeņi, pilngraudu produkti, rieksti un gaļa. 

14 komentārs
  1. Pati neesmu ne topošā māmiņa, ne vispār bērnu māte, bet rakstu izlasīju ar interesi. Zinu, ka par vitamīniem ziemā bieži runā, bet jebkurš šāds izzinošs atgādinājums, liek, pirmkārt, liek aiz auss, kuros produktos, kas ir iekšā, otrkārt, pastāsta, ka var arī naudu pataupīt, bet sakārto savu ēdienkarti. Nesen izsvēru iespēju, ka derētu paēst kādu vitamīnu kursu. Tagad droši vien, ka vienkārši vairāk pdomāšu, ko ēdu, nevis tērēšu naudu dārgiem vitamīniem.

  2. es gan ticu ārstiem. mana ārste saka, ka grūtnieču vitamīni ir vajadzīgi, un es viņus rūpīgu dzeru. bet, tas, ka atgādinājumi, kuros produktos, kas ir iekšā, nāk tikai par labu – tas gan. es arī vairāk piedomāšu:)

  3. A es esmu lasiijusi, ka sinteetiskie vitamiiini tik pat kaa vispaar neuzsuucas organizmaa. Jeega esot tikai no dabiigajiem. Tie vitamiini kaarbinjas tachu vienkaarshi ir farmaceitu izdomaajums, lai peniitu naudu. Un neko sev – labi arii pelna.

  4. Nu nezinu, nezinu – man jau liekas, noder mums tie vitamīni, vai nenoder, mēs tāpat neuzzināsim. Un man jau liekas, ka arī ārsti vienkārši lasa rakstus un no tā viņiem viedojas viedoklis. A tie, kas patiešām varētu grudri spriest, ir tie, kas to visu laboratoriski pēta. Pēta reālu iedarbību. Tie varētu spriest un zināt. A mēs tikai vicinam kulaciņus un sakam, ka mums ir viedoklis:)

  5. Es vienmēr pēc slimošanas dzeru bišu peru pieniņa preparātus. Tie ir dabiski un tīri ātri palīdz tikt uz pekām. Par sintētiskajiem nezinu. Sen nav dzerti.

  6. Pirms nebiju stāvoklī, nemaz nebiju pamanījusi, ka ārstiem par jebkuru lietu ir vismaz divi pilnīgi kardināi pretēji viedokļi. Vitamīni ir arī viena no pretrunīgajām lietām. Esmu 6 mēnesī un dzeru īpaši grūtniecības periodam paredzētus vitamīnus. Cenšos tos “pret” viedokļus lais gar ausīm. Protams, pēc iespējas ēdu dabīgus, vienkāršu produktus, lai uzņemtu visu, kas mums ar mazo vajadzīgs, bet drošs paliek nedrošs, tomēr katru dienu dzeru arī tā dēvētos “mākslīgos”. Turklād, kad pēdējās analīzes parādīja, ka ir par maz dzels asinīs, ēdu ne tikai bietes un granātābolus, bet papildus dzeru arī dzelzi tabletēs. Man tomēr bērna un mana veselība ir svarīgāka šobrīd par aizspriedumiem.

  7. vo, vo – es piekrītu nezinītei uz mēness! mēs tiešām nezinam – tikai uzķeramies uz vieniem vai citiem viedokļiem.

  8. Starp citu, kad nododu asinis kā donors, pēc tam vienmēr padzeru dzelzi tabletēs. Varbūt pats organisms atjauno to līdzsvaru, bet varbūt tie preparāti palīdz. Kad eju atkal pēc pusgada, ar manu asinssastāvu viss ir kārtībā. Tā, lūk!

  9. re, tad, kad nav visādu “labo” un slikto versiju, ir baig vienkārši – dzer vitamīnus un visiem miers. a tikko parādās visādas versijas, iestājas konkrēta ņipoņatka. Tas aptuveni tā, ka aiziet uz veikalu pēc konkrētas lietas, un pārdevēja izvelk daudzas dažādas tādas lietas un ļauj tev izvēlēties. tu skaties un pilnīgi nesaprotu, – a kuru tagad ņemt?! Nebija izvēles – viss bija vienkārši. Ir izvēle – tagad tiec galā pati, kam dot priekšroku un kam ticēt.

  10. Labi, vai var kāda pastāstīt, kādus vitamīnus pati dzērusi grūtniecības laikā? Un ko var teikt par efektu?

  11. man ir 2 bērni, nedzēru ne vienu, ne otru gaidot nekādus vitamīnus, jo man bija slikta dūša no tiem (sintētiskajiem, tiem spešeli grūtniečū vitamīniem). ir iespejams apēst visas vajadzīgās vielas, ir! un, kā rāda mana pieredze, komunicējot ar citam mamiņām, kuras dzēra tos super duper vitamīnus, problemas ar dzelzs līmeni bija/nebija gan tam, kas dzera, gan tam, kas ne. es nedzēru tos vitamīnus, bet dzelzs līmenis bija ok. abi bērni piedzima laikā, ar ļoti labu svaru un veselību, attīstījās normali. ko tad darīja grūtnieces, kad nebija tāda masveidā tie vitamīni popularizēti? tagad mani bērni jau palieli – vienam 9, otram 3gadi, ārstējamies ar homeopātiju un no “vitamīniem” dzeram zivju eļļu ziemas periodā. Tas viss. ziedputekšņi, medus, dzērvenes, skābi kāposti, citrusi… lielākoties produktus gan pērkam no bioloģiskajām saimniecībām, nevis lielveikalu brīnumtomātus…

  12. Folskābes un B grupas vitaminu nozime gritniecibas laika ir pieradita, var atrast interneta un ari ginekologs saka to pashu. Diemzhel veljoprojam ir gadijumi, kad auglim attistas tadas patologijas ka spina bifida, ko var noverst par 90%, ja berninju planojot un pirmaja trimestri lieto folskabi+ B grupas vitaminus pietiekosha daudzuma un pareiza kombinacija, kas ir tajos pashos grutniechu vitaminos. Kaut ka tas piemirsies musu sabiedriba parcenshoties ar “dabigo” modes tendenci.

  13. Es vispār esmu par dabisku un veselīgu pārtiku, bet… Gaidot pirmos bērnus cītīgi dzēru visus sintētiskos vitamīnus. Un viss bija kārtībā. Gaidot 4. bērnu izdomāju, ka vitamīnus nelietošu, jo ēdu veselīgu, bioloģiski audzētu pārtiku, bet man bija zems dzelzs līmenis un ar bietēm un gaļu vien neizdevās to normalizēt. Tāpat arī katastrofāli sāka izkrist mati dēļ kalcija trūkuma. Un šobrīd gaidot piekto bērniņu, (1.trimestris) es lietoju kalciju un folskābi. Arī dzelzi 3. trimestrī lietošu. Es neapgalvoju, ka to vajag visām grūtniecēm, bet man vajag. Tā ka katrai pašai jāizvērtē sava situācija un veselības stāvoklis Iespējams, ka arī tam ir nozīme, vai tas ir pirmais bērns un māmiņa vesela, stipra, vai arī grūtniecības ir drīz viena pēc otras un organisms noguris.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.