Dzelzs TRŪKUMS organismā – vai man tas IR?

Kāpēc tieši dzelzs ir minerālviela, kas tik būtiska normālai mūsu organisma funkcionēšanai? Kā atpazīt brīdinošos signālus, kas norāda uz dzelzs trūkumu? Un – ko ēst, lai uzņemtu dzelzi? Par to šoreiz!

DZELZS LOMA VESELĪBAS UZTURĒŠANĀ
No dzelzs trūkuma organismā Eiropā cieš gandrīz ceturtdaļa iedzīvotāju. Turklāt, ja cilvēks nedodas pie ārsta un pastiprinātu nogurumu, kā arī citus simptomus uztver kā normu, ar laiku organisms pie tā pierod un funkcionē ar samazinātu atdevi. Dzelzs palīdz nodrošināt skābekļa cirkulāciju visā organismā, kas ir vitāli nepieciešams, lai ķermeņa orgāni, muskuļi un audi spētu pilnvērtīgi darboties un uzturēt cilvēku pie labas veselības. Ja dzelzs organismā nav pietiekamā daudzumā, sarkanie asinsķermenīši neveidojas, izraisot anēmiju.

KĀDĒĻ PIETRŪKST DZELZS
Dzelzs deficītam organismā var būt vairāki cēloņi. Pirmkārt, to var izraisīt nesabalansēts un neveselīgs uzturs. Īpaši pie šī faktora jāpiedomā veģetāriešiem (nav noslēpums, ka gaļa, it īpaši sarkanā, satur lielu daudzumu dzelzs) un sievietēm, kuras piekopj dažādas diētas, tāpat augošiem bērniem, grūtniecēm un jaunajām māmiņām, kuru organisms pēc vajadzīgajām uzturvielām ir prasīgāks. Otrkārt, traucēta dzelzs uzsūkšanās organismā. Tas ir aktuāli cilvēkiem ar gremošanas sistēmas traucējumiem, pēc kuņģa un zarnu operācijām, celiakijas un Kronu slimības gadījumā u. c. Treškārt, dzelzs deficītu organismā var izsaukt pastiprināts asins zudums. Saistīts gan ar pastiprinātu menstruālo asiņošanu, gan bieži vien nemanāmu asiņošanu gremošanas sistēmas orgānos (čūlas, polipi, hemoroīdi utt.), arī pēc traumām un operācijām. Lai noteiktu asiņošanas cēloni, viennozīmīgi – jādodas pie ārsta.

BRĪDINOŠIE SIMPTOMI
Ja organisms nesaņem vajadzīgās uzturvielas, pavājinās tā darbība. Skābekļa deficīts (kuru izraisa dzelzs trūkums) var izraisīt pastiprinātu nogurumu, pazeminātu imunitāti, reiboņus, galvassāpes, šķebinošu dūšu un sliktu apetīti, apātiju, elpas trūkumu, paātrinātu sirdsdarbību, pārāk bālu un neveselīga izskata ādu, saplaisājušus lūpu kaktiņus, trauslus nagus, muskuļu sāpes, menstruālā cikla traucējumus, kā arī pazeminātas koncentrēšanās spējas. Bērniem pat mēdz aizkavēties augšanas procesi. Lai noskaidrotu, vai organismā dzelzs ir pietiekami, jādodas pie ārsta un jānodod analīzes, kas parādīs hemoglobīna līmeni asinīs, atainos eritrocītu stāvokli, kā arī apstiprinās vai izslēgs slēpto dzelzs deficīta anēmiju – informāciju par dzelzs rezervēm ķermenī var uzzināt, nosakot ferritīna līmeni asinīs.
 
PRODUKTI, KAS BAGĀTI AR DZELZI
Ja dzelzs deficīta anēmija atklāta, ārstēšanā ietilpst atbilstošas pārtikas uzņemšana un dzelzs preparātu lietošana (niansēti iepazīstoties ar lietošanas instrukciju). Ja nepietiekamība saistīta ar citām veselības problēmām, primāri jāārstē arī tās.  

Pārtikas produkti, kuri palīdzēs apgādāt organismu ar dzelzi

jūras veltes (austeres, sēpijas, astoņkāji, gliemeži u. c.); sarkanā gaļa (liellopa un jēra); aknas (cāļa, liellopa, jēra, tītara un cūkas) – grūtniecēm jābūt uzmanīgām, jo aknās atrodamais A vitamīns lielā koncentrācijā var izraisīt bērnam iedzimtus defektus; tumšā šokolāde un kakao pulveris; sēklas (ķirbja, sezama, saulespuķu, linsēklas); zaļumi un zaļie dārzeņi (spināti, svaigi kāposti, brokoļi, dilles, pētersīļi u. c.); žāvēti augļi (aprikozes, rozīnes, persiki, plūmes, vīģes); rieksti (lazdu rieksti, mandeles, Indijas un zemesrieksti); pupiņas un pākšaugi; kaltēts timiāns un pilngraudu produkti.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.