10 SVARĪGĀKIE soļi, lai NESASLIMTU

Kādus profilakses pasākumus vajadzētu veikt, lai mazinātu saslimšanas iespējas, konsultē SIA Euroaptieka farmaceite Ieva Bērziņa.

10 LIETAS, KO IEVĒROT, LAI NESASLIMTU:

 • Jāģērbjas atbilstoši gadalaikam un laika apstākļiem. Jāizvēlas pietiekami silts un elpojošs apģērbs un apavi. Svarīgi, lai kājas nesaltu un būtu sausumā. Pašām darbā vai bērniem skolā jāvalkā maiņas apavi, lai ziemas apavos nesvīstu kājas un pēc tam ar mitrām nedotos ārā. Ja plānota veikala apmeklēšana, tad jāģērbjas tā, lai ieejot veikalā varētu kaut ko novilkt, tas jāizdara uzreiz, negaidot, kad paliks karsti un jau būs sasvīdusi mugura.

 • Stress, neizgulēšanās, nepietiekama atpūta, pārpūles, kaitīgie ieradumi, kā smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana bojā imunitāti!

 • Regulāri jāvēdina telpas gan mājās, gan darbavietās. Pareizi to darīt plaši atverot logus vismaz uz piecām minūtēm, bet kārtīgākai gaisa apmaiņai uz 15 – 20 minūtēm vairākas reizes dienā, ja iespējams ik pa divām stundām, bet ne mazāk kā divas reizes dienā.

 • Ir ļoti svarīgi nodrošināt sev fizisku aktivitāti, joir daudz sēdoša darba darītāju, kas strādā ar datoriem nevedinātās telpās. Viņu organismā ir nepietiekama skābekļa apgāde, un tas veicina imunitātes novājināšanos. Dienā vismaz stundu vajadzētu pavadīt svaigā gaisā.

 • Saaukstēšanās vīrusi un arī gripas vīruss izplatās gaisā pilienu veidā, kas nosēžas arī uz ikdienas priekšmetiem. Tāpēc roku mazgāšana ar ziepēm ir viens no efektīvākajiem un lētākajiem veidiem, kā izvairīties no dažādām saslimšanām. Pareizi ir vispirms saslapināt rokas un apakšdelmus zem tekoša ūdens strūklas, tad saziepēt, saputot un vismaz desmit sekundes kārtīgi no visām pusēm mazgāt pirkstus, pirkstu starpas, plaukstas un nagus. Pēc tam rokas kārtīgi jānoskalo zem tekoša ūdens. Gadījumos, kad nav pieejamas ziepes un ūdens var izmantot roku dezinfekcijas līdzekļus vai mitrās salvetes.

 • Svarīgi ir rūpēties par telpu tīrību, lai slimības izraisītāji apkārtējā vidē nesasniegtu lielu koncentrāciju un neveicinātu slimības izplatīšanos. Tā kā saaukstēšanās vīrusi izplatās gaisa pilienu ceļā, tad tie nosēžas arī uz apkārt esošajiem priekšmetiem, mēbelēm, grīdas. Līdz ar to vīrusu izplatību var samazināt telpu trīšana. Vīrusiem, sevišķi gripas vīrusam, patīk sauss gaiss, tāpēc biežāk jāveic telpu mitrā uzkopšana. Ja patīk smarža, ūdenim var pievienot dažus pilienus terpentīna, eikalipta vai dižegles eļļu.

 • Lai uzturētu labu mikroklimatu, gaiss istabās ir jāmitrina, jo sausā gaisā vīrusi ātrāk izplatās. Gļotāda cilvēka degunā un rīklē ir pirmā dabiskā aizsargsistēma, kas vīrusam ir jāpārvar, bet sausā gaisā tā pārstāj pildīt savas funkcijas pilnā mērā. Bez gaisa mitrināšanas ir jāseko temperatūrai telpās, dienā tā varētu būt ap 22-23 grādiem, bet naktī, guļot, optimālā temperatūra ir 18-20 grādi.

 • Apēsts vai telpā nolikts sasmalcināts vai iekarināts kā krelles, ķiploks var pasargāt no saslimšanas, jo tajos esošie fitoncīdi un ēteriskas vielas ļoti netīk vīrusiem.

 • Organismam jāuzņem pietiekošs, sabalansēts olbaltumvielu, ogļhidrātu, šķiedrvielu, vitamīnu, minerālvielu un tauku daudzums. Pilnvērtīgs uzturs stiprina organisma vispārējo veselību un veicina pareizu imūnās sistēmas darbību. Galvenais, lai uzturs būtu daudzveidīgs, tad organisms pats atradīs visu sev nepieciešamo!

 • Vērtīgi ir maksimāli izvairīties no sabiedriskām vietām un pasākumiem ar lielu cilvēku koncentrāciju, pēc iespējas mazāk apmeklēt lielveikalus, mazāk braukt sabiedriskajā transportā.

1 komentārs
 1. un kā ar vitamīniem? C, B, A un bez D vispār nekādi mūsu platuma grādos. Info [cenzēts]dvitamins.lv

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.