Vai tu jau izmanto šo brīnumogu savai veselībai?

Godži? Akai ogas? Acerolas ķirši? Plūškoka ogas? Mežrožu ogas? Jā, tās visas ir ļoti veselīgas. Bet, izrādās, nav jāmeklē dārgākās ogas ar ekskluzīvākajiem nosaukumiem, lai tiktu pie lielākajiem ieguvumiem savai veselībai. Vienas no jaudīgākajām ogām ir mūsu pašu purvos augošās dzērvenes. Lasi, kādēļ izvēlēties dzērvenes uzturā un ne tikai!

Sārtās vitamīnu bumbas

Dzērvenēs ir daudz vitamīnu un minerālvielu. Īpaši jāizceļ augstā C vitamīna deva. Tomēr tā nav vienīgā vērtīgā viela šajās sarkanajās ogās. Dzērvenes ir arī labs mangāna, E vitamīna, K1 vitamīna un vara avots. Tajās atrodami arī reti dabiski savienojumi, piemēram, kvercetīns, miricetīns, peonidīns un ursolskābe. Augstā antioksidantu un citu aktīvo vielu koncentrācija nodrošina pretiekaisuma efektu ķermenī, tās var samazināt vēža risku, aizsargāt pret aknu slimībām un urīnceļu infekcijām, pazemināt asinsspiedienu, uzlabot sirds un asinsvadu sistēmas veselību, kā arī uzlabot zarnu mikrobiomu un gremošanu. 

Mazākais ieguldījums — labākais efekts

Tas droši vien nav liels pārsteigums, bet ēst dzērvenes svaigā veidā ir veselīgākais to lietošanas veids, jo tādā veidā tiek saglabātas visas ogu uzturvielas. Svaigas dzērvenes vari pievienot, piemēram, smūtijam, brokastu putrai vai jogurtam. Tāpat tās var piešķirt 3interesantas garšas nianses sāļajiem ēdieniem. Lietojot svaigi spiestu dzērveņu sulu, tajā saglabāsies vairums vitamīnu, bet pazudīs vērtīgās šķiedrvielas. Ir arī mazāk skābi veidi, kā ēst dzērvenes, bet apstrādāt tās karstumā nav tā labākā ideja no veselīguma viedokļa. Cepot dzērvenes konditorejas izstrādājumos vai vārot ievārījumā, zudīs liela daļa C, E un K vitamīnu. Dzērvenes var pievienot arī karstiem ēdieniem, bet labāk to darīt pašās gatavošanas beigās, lai saglabātu pēc iespējas vairāk uzturvielu. Jāpiesargās arī no tendences dzērveņu skābumu kompensēt ar cukuru — tas nepazudinās vitamīnus pašās dzērvenēs, bet radīs citas negatīvas sekas uz veselību. 

Ogas vai tabletes?

Ja ēdienkartē pašas dzērvenes ieviest šķiet grūti, vai palīdzēt var aptieka ar plašo dzērveņu uztura bagātinātāju klāstu? Iespējams. Dzērveņu ekstrakti galvenokārt atrodami 3 tipa uztura bagātinātājos — tiem, kas paredzēti urīnceļu veselībai, gremošanas uzlabošanai vai vispārējos vitamīnu kompleksos. Šos uztura bagātinātājus drīkst lietot profilakses nolūkos saskaņā ar to lietošanas instrukcijām, bet jāpiesargās no pārlieku koncentrētām devām. Cilvēkiem ar noslieci uz nierakmeņu veidošanos ieteicams koncentrētus dzērveņu uztura bagātinātājus lietot ar piesardzību, jo dzērvenēs ir oksalāti, kas var veicināt nierakmeņu veidošanos. Ja nav specifisku veselības sūdzību, labāk izvēlēties vitamīnu kompleksus, kuros dzērveņu ekstrakts nav pārāk augstās devās.

Ne tikai vēderā, bet arī uz ādas

Pārsteidzoši, bet veselības uzlabošanai var palīdzēt ne vien dzērveņu ēšana, bet arī to izmantošana kosmētikas līdzekļos. Augstā antioksidantu koncentrācija šajās ogās padara to par lielisku līdzekli, ko izmantot ādas dzīvīguma atjaunošanai. Tāpat C vitamīns ir brīnumlīdzeklis cīņā pret nelieliem ādas iekaisumiem, pumpām un pinnēm. Dzērveņu aktīvās vielas var tikt izmantotas arī kā maigs ādas attīrīšanas līdzeklis. Pašmāju kosmētikas ražotājs Stenders ir ņēmuši vērā dzērveņu superspējas ādas kopšanas jomā un piedāvā veselu dzērveņu ķermeņa kopšanas kosmētikas kolekciju. Tās sastāvā ir dažādi maigi dušas līdzekļi, vannas putas, ķermeņa krēmi un losjoni. Dzērveņu ekstrakts Stenders kosmētikā palīdz stimulēt dabiskos ādas atjaunošanās procesus un aizsargā ādu.

Vai labākās ogas?

Dažādu ogu lietošanai uzturā ir dažādi veselības ieguvumi. Dzērvenes tiek regulāri iekļautas veselīgāko ogu sarakstos, bet labākā pieeja attiecībā uz uzturu vienmēr ir daudzveidība. Ja esi jau veiksmīgi iekļāvusi dzērvenes savā ēdienkartē (un kosmētikas plauktos), neaizmirsti dažādot ēdienkarti arī ar citām lieliskām ogām — mellenēm, avenēm, zemenēm, vīnogām, upenēm. Esi vesela!

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.