Kā radīt bērnā interesi lasīt grāmatas?

https://www.bigstockphoto.com/

Daudziem bērniem, jo īpaši mūsdienās, kad lielu daļu sava laika pavadām pie dažādām viedierīcēm, lasīšana nenāk viegli. Dažiem bērniem diemžēl ir grūtības izveidot savienojumu starp burtiem un to skaņām. Citi bērni savukārt vēl nav atraduši īstos stāstus vai tēmas, kas viņus interesētu un parādītu, cik aizraujoša var būt lasīšana.

Tomēr visiem bērniem burtus, skaņas un vārdus ir jāpārzina un jāmācas visas dzīves garumā.

Espati.lv iesaka bieži lasīt kopā ar bērniem un izmēģināt šos vienkāršos veidus kā palīdzēt viņiem lasīt ar interesi un aizrautību.

Ļaujiet bērnam izvēlēties. Bērni visticamāk lasīs kaut ko, kas viņus interesē. Piemēram, komiksi vai joku grāmatas var būt jautra izvēle jūsu bērnam. Komiksu grāmata var palīdzēt bērniem saprast, ka notikumi notiek secīgi, jo katram stāstam ir sākums, vidus un beigas. Tie arī palīdz veidot vārdu krājumu un parāda, ka grāmatas var būt interesanti skatīties un lasīt. Kad jūs sajutīsiet, ka jūsu bērns lasa ar interesi, jūs varat veicināt citas iespējas, izmantojot daudz izaicinošāku saturu.

Lasīt un pārlasīt. Daudzi bērni atkal un atkal sniedzas pēc vienas un tās pašas grāmatas. Tas ir ne tikai labi, bet sākotnēji arī pat vēlams! Atkārtošana palīdz bērniem iemācīties tekstu un ar laiku to izlasīt tekoši un ar pārliecību. Katra jaunas grāmatas lasīšana var arī palīdzēt viņiem pamanīt atšķirības un mazliet labāk izprast stāstu, turklāt šī pozitīvā pieredze var iedvesmot bērnus izmēģināt lasīt arvien jaunas grāmatas.

Lasīt skaļi. Skaļa lasīšana bērniem palīdz veidot vārdu krājumu, iepazīstina ar jauniem faktiem un idejām, kā arī palīdz savienot skaņas ar burtiem. Bērnam skaļi lasot, aiciniet viņu izrunāt grāmatas varoņus. Mēģinot uzņemties dažādas lomas, bērni attīsta empātiju un emocionālo inteliģenci. Šādi bērni daudz labāk atpazīst sarunu biedru jūtas un saprotamāk izsaka savas domas nekā vienaudži, kuri labprātāk pavada laiku spēlējot datorspēles.

Lasot kopā ar bērniem, jūs arī parādāt viņiem, ka jums patīk lasīt prieka pēc! Skaļi lasot, jūs visi variet pavadīt laiku kopā.

Radiet iespēju lasīt un rakstīt ārpus grāmatām. Uzrakstiet dažādas piezīmes vai uzdevumus un atstājiet tās uz bērna spilvena, pusdienu kastītē vai kabatā. Palūdziet draugiem un radiem nosūtīt pastkartes, vēstules, e-pastus vai īsziņas. Atstājiet magnētiskos burtus un vārdus uz ledusskapja un jūs ātri vien sapratīsiet, ka jūsu bērns arī veido vārdus, teikumus un stāstus. Māciet savam bērnam izveidot īsas pateicības piezīmes apmaiņā pret nelielu dāvaniņu vai našķi.

Braucot ar automašīnu/autobusu/vilcienu, spēlējiet vārdu spēles, kas attīsta valodas prasmes. Varat izmēģināt “Es ar savu mazo actiņu” (Redzu kaut ko, kas sākas ar burtu “a”) vai spēles, kurās izvēlaties kategoriju (piemēram, “pārtika”) un ikvienam ir jānosauc ēdieni, kas sākas ar noteiktu burtu. Bērniem bieži patīk lasīt ceļa zīmes vai reklāmas stendus, ko viņi redz atrodoties ārā.

Dažreiz elektroniskās grāmatas (e-grāmatas) var veicināt lasīšanu. Kad bērni sāk interesēties par grāmatām, neatkarīgi no to formāta, palīdziet viņiem izveidot saikni starp stāstu un viņu dzīvi. Uzsāciet tādas sarunas, kas veicina interesi par lasīšanu un mācīšanos.

Nekautrējieties lūgt palīdzību. Ja raizējaties par sava bērna spēju vai vēlmi lasīt, lūdziet pēc palīdzības. Konsultējieties ar sava bērna ārstu vai skolotāju. Viņi var ieteikt veidus kā palīdzēt jūsu bērnam veicināt interesi par lasīšanu.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.