Tetovējumu tendences

Tetovēšana ir sena māksla, tā bija jau pazīstama vairākus gadu tūkstošus pirms mūsu ēras. Agrāk tetovējumi bija kā atpazīšanas zīme, tā bija ļoti simboliska māksla, bet mūsdienās tie kļuvuši par modes tendenci.
Tāpat kā ragavas jātaisa vasarā,  pie tetovējuma vēlams tikt ziemā vai vismaz vēsā laikā, lai tas labāk sadzītu. espati.lv nolēma aptaujāt gan tetovētājus, gan tetovētas sievietes, lai noskaidrotu šīs sfēras tendences.

Kādēļ taisīt tetovējumu

Agrāk, kad tika taisīti tetovējumi, tas tika darīts, lai uzsvērtu savu piederību kādai sociālajai grupai, vēl agrāk – ciltij. Tetovējumos meklēja nozīmi, simbolismu. Tetovējumi bija paredzēti ārstniecībai, iebiedēšanai, aizsardzībai. Protams, arī tagad tiek meklēta tetovējumu nozīme, bet noteicošās tomēr ir modes tendences un iekšējās sajūtas. Kā zināms – ietetovēti tiek dzīvē svarīgu notikumu datumi, bērnu un mīļoto vārdi, arī horoskopu zīmes.

Kristīne (30): Es tetovējos pirms trīs gadiem. Mans tetovējums ir skaists, smalks vienradzis. Tas man ir uz pleca sabiedrībā valdošo pieņēmumu dēļ – tetovējumam jābūt neredzamam, ja gribi strādāt ar cilvēkiem. Sākumā vēlējos zirga tetovējumu, jo tas šķita skaists un spēcīgs, bet, apskatījusi piedāvājumu un parunājot ar tetovētāju, nosliecos par labi vienradzim, jo tas bija kas līdzīgs zirgam un simbolizēja laimi. Tetovējums man bija sens sapnis, pat nezinu, kāpēc. Noteikti tā nebija skriešana pakaļ modei, jo tetovējumu gribēju vēl laikā, kad Latvijā pamatā tie bija tikai cietumniekiem, prostitūtām un tml. Mans tetovējums ir ļoti skaists un smalki izvilkts, ne mirkli neesmu nožēlojusi, ka esmu tetovējusies.

Madarai (23) uz krūts ir uztetovēts melna kaķa siluets. Kādēļ tā? Par to stāsta pati Madara: „Man bija 16 gadi, kad uztaisīju šo tetovējumu. Kaut kā jau izcelties citu vidū vajadzēja un šajā vecumā to pat izjūti kā nepieciešamību. Zināju – ja kaut ko tetovēšu, tad tikai kaķi. Tas nav saistīts ar simbolismu vai māņticību. Zināms, ka melniem kaķiem katrā kultūrā ir atšķirīga nozīme. 
Viduslaikos kaķi (īpaši melnu) saistīja ar raganām. Grieķiem un romiešiem kaķis ir dievietes Diānas pavadonis, kā arī neatkarības simbols. Japāņiem kaķis ir miera simbols. Amerikas indiāņi kaķi personificē ar zagšanu utt.
 Mans kaķa tetovējums vienkārši simbolizē manu mīlestību pret kaķiem.”Vanesa (21) jau tikusi pie nopietna tetovējumu arsenāla. Tetovējumi ir vēdera lejasdaļā, uz pleciem priekšpusē, uz lāpstiņas un rokas augšējās daļas. “Ar to saslimst. Kaut gan man jau ir tik daudz tetovējumu, es vēl joprojām domāju par vēl kādu. Tāpat vēlos arī papildīnāt vai izkrāsot jau esošos. Esmu dzirdējuis pārmetumus, ka mana attieksme ir nenopietna, jo tetovējumi ir konkrēti zīmējumi – bezdelīgas, medicīnas māsiņa ar izkritušu aci, burka ar acīm, Hello Kitty kaķīši. Man visbiežāk jautā, ko es darīšu gados četrdesmit. Nezinu, bet neviens no maniem tetovējumiem man vēl nav apnicis. Domāšu vēlāk.”

Tetovējumu tendences

Tā kā tetovējumi pakļaujas modes tendencēm, izlēmām apjautāties vienā no lielākajiem Rīgas tetovēšanas saloniem Tattoo klubs (Brīvības iela 170).
Mums pastāstīja, ka dāmas izvēlas tetovēt ļoti dažādas ķermeņa daļas – muguru, vēderu, kājas, plecus, kaklu – tas vairāk atkarīgs no personīgās attieksmes pret tetovējumiem – citas vēlas, lai tie ikdienā nav redzami, paslēpti zem apģērba, citas neņem vērā šo sabiedrības normu. Pirms pāris gadiem liela daļa dāmu izvēlējās aptetovēt muguras lejas daļu ar horizontāliem, iegareniem tetovējumiem bez konkrētas nozīmes.

Dāmu izvēlētie tetovējumi ir ļoti dažādi – dzīvnieki, hieroglifi, ziedi utt. Bet ir arī vienojošās vadlīnijas – kaķu pēdiņas un zvaigznes. Novietojums, daudzums un formas ir dažādas, bet viennozīmīgi šie abi tetovējumi ir šī brīža galvenās tendences.
Tetovējumi tiek taisīti visos gada laikos, lai gan ieteicamāk to darīt vēsākā laikā, lai gan rūpīgi kopti tie sadzīs arī vasarā.

Kā jau visas lietas, arī tetovējumi iet laikam līdzi un piedzīvo dažādus radošus uzlabojumus. Tagad iespējams tikt arī pie tetovējuma, kura zīmējums, ķermenim kustoties, mainās. Pēdējā laikā uzmanību piesaistījuši arī 3 D tetovējumi.

Vīriešu viedoklis par sievietēm un tetovējumiem

Izlēmām apjautāt arī vīriešus, lai uzzinātu viņu domas par tetovējumiem – tie sievieti izdaiļo, padara skaistāku vai gluži pretēji?

Andris (30): „Man šķiet, ka tetovējums var būt kā skaista rozīnīte uz sievietes ķermeņa. Piemēram, glīts tetovējums uz potītes vai vēdera. Bet lielas nozīmes tam noteikti nav. ”

Rihards (27): „Man sievietes tetovējums ir diezgan vienaldzīgs, ja vien tas nerotā seju. Ja sieviete to vēlas – uz priekš, galvenais, lai tetovējums ir kvalitatīvs, nevis neglīts tintes pleķis zem ādas.”

Gatis (33): “Mazs tetovējums kādā vietā, kur tas īpaši nekrīt acīs, mani netraucē, bet nesaprotu, kā var sabojāt tādas skaistas ķermeņa daļas kā krūtis, vēdera lejasdaļu? Bet labāk man patīk sievietes, kuras nav triekušās pakaļ baram un satetovējušas sev uz potītēm un muguras taurenīšus, spārītes un, nedod Dievs, – hieroglifus, kas man defoltā asociējas ar nūdelēm vai cāļa zupu.”

Pirms izlem tetovēties

Tetovēšanās ir diezgan sāpīgs process. Šobrīd gan salonos tiek piedāvāta arī anestēzija, tomēr sāpju slieksnis cilvēkiem mēdz būt atšķirīgs.

Pirms izlem tetovēties, noteikti izdomā, ko vēlies tetovēt un pārdomā to vairākas reizes. Citādi uztetovēsi uz kājas čūsku un kādu rītu pamodīsies ar domu – ko tas rāpulis dara uz manas kājas? Kad jūti pārliecību par savu izvēli – dodies pie tetovētāja. Atceries, ka tetovējumus noņemt nav vienkārši, tādēļ pieej šai lietai nopietni. Atceries, ka tas tur paliks uz visu mūžu, rēķinies, ka, gaidot bērniņu, tetovējums uz vēdera var izplesties. Galu galā piedāvājumu klāsts ir plašs – ir tetovējumi, kurus vari izmēģināt uz kādu laika sprīdi, ir hennas zīmējumi. Vecākiem vajadzētu pievērst lielāku uzmanību atvasēm, kuras ir apsēstas ar domu tikt pie pēc iespējas vairākiem un neordinārākiem tetovējumiem. Jaunības pārgalvībā un maksimālismā dažs labs var aiziet savās izpausmēs par tālu, bet vēlāk labot šīs kļūdas ir daudz sarežģītāk.

17 komentārs
 1. NAV TETOVĒJUMU UZ LAIKU!!! gribi izmēgināt – vienīgā iespēja ir Henna, citu nav.

 2. Neesmu pret tetovējumiem, bet, manuprāt, tie labi izskatās, ja figūra ir laba (kā šī raksta bildē).

 3. sinnery – esmu dzirdējusi, ka ir tetovējumi, kas noiet pēc pieciem gadiem. varbūt tas ta bija domāts?

 4. Es zinu to tik droši tāpēc ka kādus 6 gadus atpakaļ pati uzķēros uz šito muļķību. Tipa man iestastīja, ka tetovējums pēc 4-5 gadiem pavisam izzudīs. Rezultātā pēc 5 gadiem nekas nebija pazudis, bet palicis tāds neizteiksmīgs tintes pleķis uz muguras kurš pēdējo gadu laikā pat nepalika bālāks, toties bija papildus no tetovēšanas rētas, jo šis “tetovējums uz laiku” tiek taisīts tāpat kā īstais.
  Tā nu dabūju pa virsu taisīt īsto.

 5. Jaa, man ari tas pats…pirms 7 gadiem uztaisiiju tetoveejumu, kuram peec 5 gadiem it kaa buutu jaapzuud….nu nekas man nav pazudis un pat ne pabaleejis nav…Taisiiju profesoinaalaa skaistumkopshanas salonaa…

 6. Nu takš jebkurš profesionāls tetovēšanas speciālists atbildēs tieši to pašu – NAV tetovējumu uz laiku. Tad uzskati sevi par dabas brīnumu, ja Tev viņi ir pavisam nogājuši un pat rētas nav palikušas.

 7. Varbūt tiešām vajag uztaisīt raktu par tetovēšanas mītiem un aptaujat speciālistus. Šī informācija jau tāda virspusēj. Kuros salonos taisa 3D tetovējumus – vai cenas ir daudz agstākas par ne 3D?

 8. Kas tad tas par tetoveejumu kuru ietetovee aadaa un tas pazuud peec paaris gadiem!?mulkjiibas!!!man pashai tetoveejums un nenozheloju veeljoprojam ka pirms paris gadiem uztetoveeju ;))) skaists orhidejas zieds 🙂

 9. Nav tetovējumi uz laiku, izņemot hennas zīmējumus- zinu to 100%. Esmu par to runājusi arī ar savu tatto meistaru un viņš apgalvo to pašu. Permamentās tintes tetovējumi nepazudīs ne pēc 5, ne 10 gadiem, tikai var kļūt neizteiksmīgāki. Pazudīs kāda smalka svītriņa, bet ne jau viss zīmējums. Vienīgā iespēja, ka tetovējums pazūd- lāzerapstrāde :)!

 10. Gatvajojos jau pēc mēneša iegūt savu pirmo tetovējumu, un pēc kāda laika ar otru, vienīgais par ko tagad nedaudz baidos ir tas vai tik nerodas atkarība no tetovējumu taisīšanas. Bet no vienas puses arī neuztraucos jo zinu savu mērķi ka man būs tikai divi un ne vairāk. Vēl arī ceru ka nebūs traki sāpīgi 😉

 11. to> logoritmiska. Atkarība rodas manuprāt ļoti daudziem. tostarp man vēl pirms pusgada ļoti gribējās vēl un vēl kko, bet nebija liekas naudas, tgd priecājos, ka nebija. sāpīte ir, bet ja pie zobārsta urbjot zobus vari nosēdēt, tad arī tetovēšanu pacietīsi 😉

 12. Atkarība … ir ļoti iespējama :), jo ar laiku gribas vēl kaut ko un tad papildināt, un tad vēl kādas idejas. Sāpes kā kurā vietā un pat katram individuāli. Noteikti neej “tajās dienās”, jo tad sāpes ir NEŽĒLĪGAS.

 13. ir tetovējumi uz laiku, ir iespējams tetovēt uz 5 uz četriem utt gadiem. tetovējums ir zem āda, bet pēctam ejot pie speciālisties to ir iespējams noņemt,pašai ir bijis.

 14. Ne vajag stāstīt ka tetuvējums sāpīgs proces,Vājag iet pie tādiem tetuvētājiem kas prot to darīt.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.