Pigmentācijas PLANKUMI pēc vasaras – ko ar tiem iesākt?

Vasara ir veiksmīgi aizvadīta un klāt jau rudens. Par saules trūkumu šogad nevarējām sūdzēties, gluži otrādi – tā mūs lutināja jo īpaši dāsni. Taču ko darīt, ja paralēli tik skaistajam iedegumam, kas palēnām sāk mūs pamest, uzradušies nejaukie pigmentācijas plankumi? Kas tie par zvēriem, ko tie ziemā ēd un galu galā – kā tikt ar tiem galā? Lasi un uzzini! Raksts tapis sadarbībā ar sertificētu kosmētiķi un ķermeņa kopšanas speciālisti Ilzi Ozolu.

PIGMENTĀCIJAS PLANKUMI – KAS TIE IR?
Katra cilvēka ādas tonis no dabas ir atšķirīgs. Par mūsu ādas toni un tā niansēm atbild melanocīti – šūnas, kas ražo melanīnu – proti, pigmentu, kas saules iedarbības rezultātā nosaka ādas tumšuma pakāpi. Tātad – jo vairāk melanīna mūsu organismā, jo tumšāks ādas un jā, arī matu tonis! Melanīna daudzumu ietekmē daudzi faktori – iedzimtība, dzimums, ģeogrāfiskie apstākļi, kuros esam dzimuši utt. Ja šūnas piepeši sāk melanīnu ražot vairāk nekā nepieciešams, tad vienmērīga iedeguma vietā parādās atsevišķi tumši plankumiņi jeb pigmentācijas plankumi uz ādas. Beidzoties vasaras sezonai un saules peldēm, iedegums palēnām atkāpjas, bet pigmentācijas plankumiņi paliek.

KĀPĒC RODAS PIGMENTĀCIJAS PLANKUMI?
Daudziem cilvēkiem ādas pigmentācijas plankumu problēma nav izteikta, jo ādas laukumu krāsu starpība ir tik niecīga, ka to grūti pamanīt. Tomēr tikpat daudziem cilvēkiem ir ievērojami pamanāmas pigmentācijas problēmas. Tās var izraisīt dažādi iemesli. Pirmkārt, pigmentācijas plankumi var parādīties organisma iekšējo problēmu dēļ – ja ir aknu, nieru, žultspūšļa, virsnieru, vairogdziedzera, olnīcu problēmas. Tāpat jāpievērš uzmanība ārējās vides faktoriem – alerģiskās reakcijas uz sauli, gaismu, bieža solārija apmeklēšana u.c.. Viens no galvenajiem rādītājiem mēdz būt arī vitamīnu trūkums, grūtniecība un spēcīgas hormonālās sistēmas izmaiņas. Atcerēsimies arī, ka jebkura veida sejas ādas problēmas var novest pie pigmentācijas plankumiņiem – piemēram, Iekaisušas pūtītes, alerģijas, akne, dermatīti, ādas traumas, apdegumi, apsaldējumi, u.c. Pigmentācijas plankumu rašanās var būt saistīta arī ar ādas novecošanos.
Pigmentācijas plankumi var parādīties no nepiemērotiem vai nepareizi izvēlētiem kosmētiskajiem līdzekļiem, vai no pārāk biežām vizītēm pie kosmetologa, neļaujot atjaunoties pietiekami biezam ādas dabīgajam aizsargslānim. Arī cilvēkiem, kas aizraujas ar aromterapiju un ēterisko eļļu pielietošanu, jāatceras, ka par pigmentācijas ierosinātāju var kļūt visas citrusus saturošās ēteriskās eļļas. To iedarbība ir fototoksiska!
Par pigmentācijas parādīšanos iemeslu var kļūt arī medikamentu lietošana – antibiotikas, hormonālās un pretiekaisuma zāles – dažādi komponenti, kuri ietilps medikamentos, padara ādu daudz jutīgāku pret UV stariem, kas savukārt noved pie pigmentācijas plankumu parādīšanās.

KĀ CĪNĪTIES AR PIGMENTĀCIJAS PLANKUMIEM?
Ja vēlies pieteikt karu šai problēmai, vispirms noteikti konsultējies ar speciālistu, jo ir ļoti svarīgi noskaidrot pigmentu plankumu rašanās iemeslu. Lai panāktu vēlamo rezultātu, tiek piedāvātas dažādas procedūras un skaistumkopšanas līdzekļi, bet šīs metodes vēlamo efektu sniegs tikai tad, ja vispirms būsi sakārtojusi savu organismu – noskaidrojusi, kas ir tavu pigmentācijas plankumu rašanās galvenais iemesls, un novērsusi to!
Ja pigmenta plankumi ir nelieli, samērā gaiši un atrodas ādas virsējā slānī, var apmeklēt speciālas ādu balinošās un lobošās procedūras, kuru laikā tiek apstrādāts ādas virsējais slānis, un pigmenta plankumi tiek izbalināti vai nolobīti.
Radikālāks, dārgāks, bet krietni efektīvāks risinājums ir lāzertehnoloģijas. Iespējams veikt ādas dermabrāziju vai lāzerabrazīvo slīpēšanu. (Katram pigmentācijas veidam iespējams pielietot sava veida lāzerus – IPL, Q-switched u.c.). Piemēram, ar IPL tehnoloģiju lāzerstars "sadrupina" ādā esošo pigmentu, ko vēlāk "aprij" speciālas šūnas. Jāņem vērā, ka šīs procedūras jāveic regulāri, tās nedrīkst veikt vasaras sezonā, turklāt, šo procedūru kursa laikā nedrīkst savu ādu rādīt UV stariem!
Novitāte pigmenta plankumu un rētu likvidēšanā ir „Fraxel" lāzerterapija – plastiskai ķirurģijai līdzvērtīga lāzerprocedūra. Tā ir saudzējoša procedūra ādas veselības un skaistuma atjaunošanai. Ādas atjaunošanai nepieciešamas trīs līdz piecas procedūras (ja nepieciešams, var veikt arī vairāk procedūru). Minimālais intervāls starp procedūrām ir divas līdz četras nedēļas. Šī procedūra ir paši efektīva rētām pēc aknes izsitumiem. Ja ir vēlme mazināt pigmenta plankumus – vismaz mēnesi pirms un pēc procedūrām, kā arī paša kursa laikā nedrīkst apmeklēt solāriju.
Protams, paralēli minētajām procedūrām, kas ļauj atbrīvoties no pigmenta plankumiem, ir vērts palūkoties arī uz speciālo kopjošo kosmētiku, kas paredzēta šādai ādai. Tā bieži vien satur ne vien UV staru filtrus, bet arī balinošas un nedaudz ādu lobošas vielas. Ja pigmentācijas plankumi nav ļoti izteikti, tad reizēm, iespējams, var pietikt arī ar pareizās kopjošās kosmētikas izvēli un regulāru lietošanu! Pamatā šādus kosmētikas līdzekļus var iedalīt trīs grupās. Pirmkārt, tie ir tieši uz pigmenta plankumiem lietojamie līdzekļi, kas kavē melanīna veidošanos. Otrkārt – tie ir kosmētikas līdzekļi, kas satur ļoti spēcīgus UVA/UVB aizsargfiltrus. Tie gan aizsargā ādu, gan vienlaikus balina esošos pigmentus un kavē melanīna veidošanos. Treškārt – tie ir visi dekoratīvās kosmētikas līdzekļi, kas palīdz mums nomaskēt radušos pigmenta plankumus – tonālie krēmi, tonējošie fluīdi, pūderi, korektori u.c.

KO DARĪT, LAI PIGMENTĀCIJAS PLANKUMI NERASTOS?
Lai neiedzīvotos pigmenta plankumos, profilakses nolūkā vēlams izvērtēt, cik ilgi drīkstat uzturēties saulē un solārijā, it sevišķi, ja āda no dabas ir ļoti gaiša un jutīga. Tā kā pigmentācijas plankumu galvenais izraisītājs ir UV stari, tad savas ādas pakļaušanu tiem būtu ļoti strikti jāieliek konkrētos laika rāmjos.
Lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu, noteikti jālieto saules aizsargkrēmi! Tas jādara ne vien gaišas, bet arī tumšas un iedegušas ādas īpašniecēm. Turklāt – ja vasaras sezonā lietojam gan ķermenim, gan sejai domātos aizsargkrēmus, tad rudens, ziemas un pavasara sezonā nepārstājam lietot tos aizsargkrēmus, kas paredzēti sejai. Jo arī rudenī un ziemā ir saule, tas nekas, ka temperatūras aiz loga vairs nav tās, kas vasarā! Sejai domātajam aizsargkrēmam izvēlies augstu UV filtru – ideāli ja tas ir SPF 30 līdz pat SPF 50.
Atceries – arī izvēloties dekoratīvo kosmētiku iespējams izvēlēties tādu, kas satur saules aizsargfiltrus! Tādi ir pieejami gan tonālie krēmi, gan tonējošie fluīdi, gan pūderi un pat acu ēnas un lūpu krāsas.
6 komentāru
  1. Paldies! Par tām procedūrām bija noderīgi. Esmu mēģinājusi krēmus, bet tie īapši nelīdz – man tie plankumi ir diezgan spēcīgi, sevišķi dekoltē zonā 🙁

  2. Jogurts bez piedevām sava skābuma dēļ ir samērā laba ādu balinoša maska. Kaut gan es piederu pie to dīvaiņu klases, kam pigmentācijas plankumi, ja tie nav saistīti ar veselības problēmām, šķiet pat ļoti piemīlīgi.

  3. Nu mazi plankumiņi, kā vasaras raibumi jau ir smuki, bet, kad tie ir lieli, un vēl dīvaini sakārtojušies (manā gadījumā – ap muti kā ūsas), tad no smukuma tur maz. Daktere man saka, ka tas no hormonālās kontracepcijas.

  4. Mazā
    Mjā, traki ir ar to kontracepciju, var būt pamēģini kaut ko citu? Ja jau cēlonis ir zināms, neies jau vasarā tīties lakatā.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.