Pati sev kungs un vergs

Darbadienas rīts. Kafija, duša, tuša, durvis noklaudz, un viņa dodas uz darbu. Turpat līdzās arī ir rīts, kafija, duša, un viņa jau ir darbā. Par ko ir runa? Par darbu mājās – to, cik labi (?) būt sava laika un darbu noteicējai, un to, cik grūti ir nodalīt darbu no mājas dzīves. Par plusiem un mīnusiem, strādājot mājās.

No mājām var veikt dažādus darbus, kuru izpildei nav nepieciešams atrasties konkrētā vietā, jo galvenais nosacījums ir galarezultāts noteiktā laika posmā. Protams, šādas iespējas strādāt pavērušas visas tās lielākās un mazākās kastes, kas mūs ieskauj, – dators, tālrunis, fakss u. c. Piemēram, no mājām iespējams izstrādāt dažādus dizainus, sastādīt horoskopus, rediģēt un tulkot tekstus, veikt konsultācijas, kā arī darbus, kas saistīti ar dažādām sistēmām un interneta lapām.

PLUSI
– Elastīgs darbalaiks
Strādājot no mājām, tu esi sava laika pavēlniece, jo savu dienu plāno pati – kad strādāt un kad atpūsties. Laiku, ko citas pavada krāsojoties vai braucot uz darbu, tu vari izmantot, ilgāk paguļot vai izbaudot nesteidzīgas brokastis. Tāpat vari nolemt, kad doties pie friziera vai aiziet pie ārsta. Ja ģimenē ir bērni, vari būt kopā un rūpēties par atvasi, piemēram, nogādājot to uz bērnudārzu, skolu vai pulciņu. Tāpat arī ciemiņi var nāktgandrīz jebkurā diennakts laikā. Satikties ar mammu vai sagaidīt draugus lidostā dienas vidū nesagādās problēmas.

– Pelni, cik vēlies

Bieži vien darbs no mājām ir saistīts ar gabaldarbu. Līdz ar to darbojas princips – jo vairāk strādā, jo lielāki ir tavi ienākumi. Protams, var pienākt mēnesis, kad nav tik daudz pasūtījumu un ienākumu. Ja esi pašnodarbināta persona, pati vari regulēt savu atalgojumuun viss, ko nopelnīsi, paliks tikai tev. Ir gadījumi, kad, darbojoties individuāli, iespējas nopelnīt ir daudz lielākas, nekā strādājot citu labā. Tā, piemēram, izstrādājot dažādus dizaina darbus.

– Citi ieguvumi
Esot mājās, ir iespēja ēst, ko vēlies, nevis ko piedāvā tuvākā kafejnīca. Turklāt tu noteikti neapēdīsi to, kā nav, līdz ar to vari pievērsties diētai. Protams, labumu gūst ne tikai darba ņēmējs, bet arī darba devējs, kurš ietaupa naudu uz biroja telpu īres un tehnikas iegādes rēķina. Pētījumi liecina, ka šādā veidā uzņēmums var izvairīties no baumošanas.

MĪNUSI
– Disciplīnas trūkums

Vide mūs disciplinē – darbavieta ir paredzēta, lai mēs strādātu, mājas – lai atpūstos un veltītu laiku sev un ģimenei. Turpretim, strādājot mājās, var rasties problēmas ar sevis disciplinēšanu. Piemēram, kādu laiku noslinkojot, galu galā darbi ir jāsarauj stresā un steigā. Kā atzīst Anna: ”Ir jauki pagulēt līdz 12:00 dienā, bet pēc tam rodas vainas izjūta par nogulēto dienu un iekavētajiem darbiem.”

– Neregulāri ienākumi

Ne vienmēr šāda veida darbs nodrošina regulārus ienākumus, tādējādi nav iespējams uz priekšdienām plānot lielākus pirkumus vai dažkārt samaksāt ikmēneša rēķinus. Tas turklāt var radīt trauksmi. Pie tam nevienu neinteresē, vai esi bijusi atvaļinājumā vai ne. Pašai būs jāplāno ne tikai darbi, ienākumi, bet arī līdzekļi atvaļinājumam un jāveic uzkrājumi nebaltām dienām.

– Nevērība pret sevi
Ir jau jauki nekrāsoties kādu laiku, tomēr, kā atzīst Anna, sieviete izlaižas, jo „nav jau kam pucēties”. Un diez vai vīrietis ir priecīgs, gan atvadoties no rīta, gan vakarā pārrodoties mājās, ieraudzīt savu dzīves biedreni tajās pašās sporta biksēs, saņemtajiem matiem zirgastē un bez kosmētikas. Arī pati sieviete bieži vien jūtas nomākta, jo izpaliek sapošanās un, piemēram, kolēģu uzslavas par jaunajiem svārkiem.

– Apkārtējo neizpratne

Daina, kura gandrīz jau divus gadus strādā no mājām, atceras, ka sākumā apkārtējie bija neizpratnē par šādu darba modeli. „Vīramāte, uzzinot, ka man nav biroja, ka neceļos noteiktā laikā, sākumā skatījās šķībi, varbūt viņa domāja, ka nestrādāju, bet sēžu viņas dēlam uz kakla.” Arī dzīvesbiedrs var sākumā padomāt, ja tu sēdi mājās, tu tātad nestrādā. Tā, piemēram, Anna atceras, ka ilgi nepameta sajūta, ka mīļotais cilvēks nesaprot, „kāpēc nesagaidu viņu ar platu, uzkrāsotu smaidu, trim siltām ēdienreizēm un mirdzošu māju”.

– Komunikācijas trūkums
Nav noslēpums, ka cilvēks ir sociāla būtne, un mums vienkārši vajag citus cilvēkus līdzās, ar kuriem var runāt, sarunāt un diskutēt. Ieva, kura ir mēģinājusi strādāt mājās, atzīst, ka šāds darba modelis viņai nav piemērots. „Man tomēr vajag apkārt kolēģus, darba dunu, kas man palīdz saņemties un strādāt.” Strādājot mājās, tas viss paliek tur, aiz četrām sienām. Un kā dzied Fredis: „Tu esi viens kā pirksts.” Tas galu galā var novest pie nomākta garastāvokļa un nevēlēšanos vispār komunicēt ar pasauli. Un vienīgais dienas notikums ir dzīvesbiedra ierašanās mājās. Tas, protams, ir ļoti galējs stāvoklis, tomēr šķiet, ka ikviens, kurš ilgstoši strādājis no mājām, to būs piedzīvojis. Strādājot no mājām, izpaliek ne tikai ikdienas socializēšanās, bet arī darba ballītes, jubilejas, kopējie atpūtas braucieni, prēmijas un uzslavas. Tiek nozagta arī šī dievišķīgā sajūta – ak, darbadiena galā, dodos mājās…

– Problēmas nošķirt darbu no mājas dzīves
Kādā pētījumā 40% no mājās strādājošajiem apgalvoja, ka viņiem trūkst skaidra nodalījuma starp māju un darbu. Pateicoties iespējai plānot visu, kā labpatīkas, daudz grūtāk ir nodalīt laiku, kas domāts darbam un kas ģimenei. Tas turklāt var radīt spriedzi un neapmierinātību ne tikai pašā cilvēkā, bet arī līdzcilvēkos. Strādājot birojā, būs ļoti precīzi zinām, cikos esam atnākuši un cikos dosimies prom, bet, esot mājās, – stundas lido viena pēc otras, un nemanot cilvēks pārstrādājas, it īpaši, ja darbs ļoti patīk, aizrauj un gribas arvien vairāk un labāk izdarīt, atņemot laiku kopā būšanai ar saviem mīļajiem. Daina atceras, ka viņai ar savu draugu daudz reižu bijušas nesaskaņas par vēlajām darba stundām. „Man ļoti patika strādāt pa vakariem un naktīm, līdz ar to draugs bija ļoti nepamierināts, jo, lai gan vakaros bijām vienā telpā, es ļoti maz viņam pievērsu uzmanību.” Problēmas nošķirt darbu no mājas dzīves parādās arī brīdī, kad rodas kādi sarežģījumi ar darbu. Šīs nepatīkamās emocijas iestrēgst miera ostā, tās netiek iznestas ārā un nopurinātas. Tas, protams, varietekmēt attiecības ar mājiniekiem, jo tieši viņiem tiek visas emocijas, kas sakrājušās dienas laikā.

– Veselības problēmas
Ilgstoša sēdēšana, pārstrādāšanās, nepareizi ēšanas ieradumi vai darbs naktīs viennozīmīgi ietekmē arī veselību, radot riepas, hemoroīdus u. c. problēmas.

IETEIKUMI
Ja nu tomēr esi nolēmusi strādāt mājas, tad, lūk, daži ieteikumi, kā šo procesu padarīt efektīvāku un sakārtotāku.

– Radi darba vidi

Ja ir iespējams, iekārto atsevišķu telpu vai stūrīti, kurā atrodas tikai darbam nepieciešamās lietas, piemēram, galds un dators. Ieteicams šo vietu pilnībā atvēlēt tikai darbam, tādējādi radot nepieciešamo darba disciplīnu.

– Izveido darbu sarakstu un izpildes grafiku

Labs plāns ir puse no padarīta darba, tādējādi atvēli laiku, saplānojot darbus, un seko līdzi izstrādātajam grafikam. Tas ļaus izvairīties no haotiskuma un spontānu darbu veikšanas.

– Sagatavojies darbadienai

Protams, ir ērti strādāt naktskreklā vai iemīļotajās sporta biksēs, tomēr atvēli laiku sev – duša, brokastis, kafijas krīzes, suņa izvešana pastaigā lieliski sagatavos darbadienai.

–  Vienojies ar ģimeni par darba laiku
Izrunā savu dienas un darbu plānojumu ar saviem mīļajiem, lai darbs netraucētu ģimenes dzīvei. Piemēram, sarunājiet, ka vakaros, kad visi ir mājās, darbs tiek pabeigts un laiks tiek veltīts ģimenei. Tas, ka visu laiku esi mājās, nenozīmē, ka vari veikt pilnīgi visus mājas darbus. Vienojieties, kurš kurā dienā būs atbildīgs par bērnu atvešanu no skolas vai vakariņu pagatavošanu.

Cilvēku ir daudz, modeļu, kā strādāt, – ne tik daudz, tomēr izvēle ir. Katram pašam jāizvērtē, kādas ir iespējas un vai tiešām konkrētais modelis ir piemērots. Lai nu kā – lai veicas darbā!

11 komentārs
  1. Šis dzīvesveids ir vislabāks mūdienās, jo izpaliek stress kādu rada apkārt notiekošais, un arī nav kontrole, kas tevi visu laiku borē, ko dari, kur darba rezultāts utt. Tipa brauc virsū augumā, un saka, ka tikai gaidi algas dienu. Strādājot pašam sev, tu pats sev radi laiku, vidi, un visu pārējo. Neesi atkarīgs no kolēģu un priekšniecības stresa izpausmēm, mierīgi vari darīt to, kas Tev padodas vislabāk. Tas ir lieliski. Jo ne visi cilvēki savu radošo potenciālui var parādīt no 8-17. Labāk nopelnīt mazāk, bet nebūt pakļautam citam. To cilvēki saprot tikai ar laiku. Vai arī ja strādāt, tad tikai to, kas patīk un rada gandarījumu. Ja tā nav, un darbs ir tikai, lai iztiktu, tad cilvēks vienmēr būs stresa pilns, neapmierināts, un to vedīs mājās, un tad tas viss būs uz mājinieiem.
    Te ir jāizvēlas zelta vidusceļš. Lai veicas atrast savējo.

  2. No manas pieredz ieteikums – vērts katur rītu sevi disciplinēt ar celšanos ne vēlāk par 9. Un noteikti sportot. Citādi tiešām ir gan nīgrums no nesocializēšanās, gan četrām sienām, gan vainas sajūta par izniekotu laiku.

  3. Es bez kolēģiem un darba vides, ikrīta pucēšanās un pusdienām ar cilvēkiem, ar ko kopā strādāju, justos pagalam slikti. Tas viss ir mans stimul, dopings un motivācija priekam.

  4. būšanu bez darba kolektīva vissāpīgāk izjūtu svētkos. piemēram, tagad arī jāņi – cilvēki iesvin darbā, daudzi vispār sagaida līgo nakti darba kompānijās. ja tev nav darba vietas – tas viss iet secen. man šodien diez ko labi nav ap sirdi, lai gan čaklis strādāju – steidzu vienu pasūtījumu.

  5. Gausties jau var par visu. Gan par to, ka jāiet uz darbu, gan par to, ka nav. Veidot pašai savu dzīvi prasa atbildību, gan pret laiku, gan darbiem. Kad to iemācās, tad vairs negribās būt ne zem viena tupeles. Tā, ka ir ne tikai par ko pagausties, bet pat zināma bīstamība. Var kļūt pārāk neatkarīga.

  6. Bīstamība ir tā, ka strādājot mājās tu kļūsti pilnīgi nesociāla. Var nedēļu neiziet pa durvīm, ja vien ledusskapī ir ko ēst. Un tas jau arī uz smadzenēm sit. No tā deprēsņaks iest’jas.

  7. Strādājot mājās, uzskatu, ka ir jāpiestrādā pie laika, darba un ārpusdarba aktivitāšu organizācijas. Ja cilvēks strādā mājās, ir svarīgi, lai viņam būtu gana aktīva sabiedriskā dzīve, citādi tiešām var aizvērties viens “šīberītis”. Pati to esmu izbaudījusi uz savas ādas. Jo ja vis +/- ir līdzsvarā, tad ir ok.

  8. strādāju mājās, ar sociālizēšanos nav problēmu, jo arī birojā strādājot kolēģi savā starpā pat vienā telpā sazinājās caur skype. To pašu varu darīt arī tagad, turklāt ir arī citas darba iespējas, ne tikai tulkošana un tamlīdzīgi, kur tāpat var strādāt sev, bet vienlaicīgi būt saskarsmē ar klientiem. Vienīgi dažkārt saskaros ar dažu atsevišķu cilvēku neizpratni, jo viņi iedomājas, ka neko citu man nav ko darīt un zvanās visu laiku, vienlaicīgi nesaprotot, kādēļ darbs nav paveikts uzreiz, kaut gan paši traucē. Brīvajā laikā sportiskas aktivitātes/vides nomaiņa ir ļoti nepieciešama

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.