4 padomi, kā NOPELNĪT ar savu HOBIJU

Vai tu esi no tām, kas pirmdienās mostas pirms modinātāja, un nespēj sagaidīt, kad varēsi realizēt lieliskās idejas, kas radušās nedēļas nogalē? Ja tā, tad apsveicam – esi no tiem ļaudīm, kas strādā prieka pēc un nopelna naudu ar savu hobiju! Bet, ja nu viss ir pretēji, un tu uz darbu dodies sakostiem zobiem, nevari vien sagaidīt algas dienu, lai justu vismaz kaut kādu jēgu to darīt? Lasi iedvesmojošas pieredzes un apdomā – varbūt arī tu vari ko darīt, lai pelnītu ar savu hobiju! 

KAS IR TAVS HOBIJS?
Ja tavs hobijs ir pastmarku krāšana, būs krietni jānopūlas, lai izdomātu, kā ar to nopelnīt, tomēr nekas nav neiespējami. Daudz grūtāk ir pelnīt ar hobiju, ja nemaz nezini, kas ir tavs vaļasprieks. Patiesībā par to var kļūt jebkura nodarbe, kas tev sagādā prieku. Ja ar nepacietību gaidi aerobikas nodarbības, vari kļūt par sporta treneri, bet ja ik uz soļu redzi ko iemūžināšanas vērtu, piedāvā paziņu paziņām bildēt viņu svētkus par samaksu. Ja draugu lokā esi vienīgā, kam nekad nav slinkums izdomāt nākamās ballītes tematiku, norises vietu un galdā liekamo no A līdz Z, tad paralēli pamatdarbam vari nodarboties ar ballīšu plānošanu. Visvieglāk, šķiet, ir rokdarbniecēm – atliek tikai nosaukt cenu un atrast veidu, kā vislabāk tirgot savu produkciju, piemēram, veidot interneta veikalu, savu kontu sociālajos tīklos, vai doties piedāvāt savus ražojumus kādā vietējo mākslinieku veikalā.

PRIEKŠNIECE VAI PADOTĀ?
Brīdī, kad hobijs kļūst par peļņas avotu, aktualizējas arī jautājums par ieņēmumu likumīgo noformēšanu. Nolem, vai būsi pati sev priekšniece, piemēram, noformēsies kā pašnodarbinātā vai dibināsi mikrouzņēmumu, vai arī mēģināsi kļūt par kāda uzņēmuma darbiniece! Ja nejūties pārliecināta par sevi vai apzinies, ka ar tavām zināšanām var būt par maz, lai konkurētu vakanču konkursā, labāk izvēlies kļūt par pašnodarbinātu personu – praktiski nekāda riska vai iespējamo zaudējumu. Ņem vērā, ka šajā gadījumā tev nāksies apgūt pamatzināšanas grāmatvedībā! Atceries, ka, lai nopelnītu ar savu hobiju, tev nav jāiet prom no patstāvīgā darba! Hobijs var kļūt arī lielisks veids kā ar prieku piepelnīties.

KAS TEV NEPIECIEŠAMS?
Noskaidro, kas nepieciešams, lai tava darbošanās izvērstos veiksmīgi – varbūt nepieciešams iziet kādus kursus, piemēram, iegūt trenera kvalifikāciju, ja vēlies mācīt bērniem dejot, vai jāiegādājas kvalitatīva tehnika, piemēram, fotokamera vai kāda datorprogramma bilžu apstrādei. Vai varbūt masāžas kušete, ja esi ieguvusi masieres kvalifikāciju un tas ir tas, ko vislabāk gribētu darīt. Nepieciešamo lietu sagādāšana ir arī laba motivācija uzsākt darboties.

UN PATS GALVENAIS!
Pats galvenais ir nenobīties un būt radošai! Neļauj nevienam sevi atrunāt un ielauzties šaubām! Tu zini, ko darīt tev patīk, tagad atliek apsēsties un paskatīties uz lietām no otras puses, lai ieraudzītu, kā šis hobijs var izvērsties par profesiju. Turi acis plaši vaļā un noķer savu iespēju! Palūkojies apkārt – cik daudz cilvēku taču tomēr dara to, kas viņiem sagādā prieku! Un kādēļ tu to nevarētu?

PIEREDZES
Uldis (45), fotogrāfs: „Padomju laikos izmācījos par inženieri, dažus gadus pastrādāju šajā jomā, bet jau ātri sapratu, ka tas nav tas, ko vēlos darīt. Mamma bija nopirkusi fotoaparātu, un es prieka pēc pieteicos kursos pie kāda no to laiku Latvijas fotoģēnijiem. Kopš tā laika bildēšana ir arī mans darbs. Sākumā, protams, paralēli pamatdarbam, bet nu jau gadus 10 pelnu tikai ar fotografēšanu un esmu laimīgs. Kamēr citi lielāko daļu dzīves pavada birojā, es daru to, kas man patīk.”

Inese (32), aukle:
„Visi, kam es stāstu, ka pelnu ar to, ko man patīk darīt vislabāk, iepleš acis izbrīnā, kad saku, ka strādāju par auklīti. Bet tā ir taisnība! Mans hobijs ir audzināt bērnus. Es agri paliku stāvoklī un divi pirmie bērni piedzima ātri viens pēc otra, tā kā vīrs labi pelnīja, es dzīvoju ar bērniem pa māju līdz pieteicās mazā meita. Kad jaunākā paaugās, ģimenes finansiālā situācija bija pasliktinājusies, bet vajadzības augušas līdz ar mums un man nācās domāt par darbu. Es sapratu, ka pavadīt laiku ar bērniem man patīk vislabāk! Tagad mājās kopā ar mazo meitu pieskatu vēl divus viņas vienaudžus.”

Annija (26), mūzikas menedžere
: „Kopš 7 gadu vecuma gāju mūzikas skolā, spēlēju vijoli un dziedāju korī. Mūzika ir mana sirdslieta, tomēr pēc vidusskolas sapratu, ka konservatorija man tomēr būs par nopietnu. Tā kā bara instinkts darīja savu, aizgāju mācīties uzņēmējdarbību, bet turpināju spēlēt ansamblī un dziedāt korī. Tuvojoties augstskolas izlaidumam, prātoju, ko darīt tālāk un sapratu, ka menedžments un mūzika nemaz nav tik nesavienojamas lietas! Tagad esmu mūzikas menedžere – ne tikai pati spēlēju un dziedu, bet daru arī organizatorisko darbu citu mākslinieku labā. Un lai nu kam, bet man tiešām ir lieli karjeras plāni abās šajās jomās!”

Dace (30), rokdarbniece
: „Mīlēt rokdarbus es iemācījos no savas mammas un vecmammas. Ar laiku bērnībā apgūtās prasmes papildināju ar mūsdienīgiem dizainiem, radošām, internetā noskatītām idejām un košām krāsām, un sāku tirgot savu ražoto internetā. Jau no sākuma viss gāja kā no rokas un es nolēmu, ka pienācis laiks paplašināties – atvēru rokdarbu veikalu savā pilsētā. Pati organizēju, par radu darbus, pati izvēlos citu mākslinieku piedāvātos veikumus, pati stāvu aiz letes un sarunājos ar klientiem. Es dzīvoju savu ideju pasaulē un ja man tādā veidā izdodas arī nomaksāt rēķinus, esmu apmierināta.”

Māra (28), dejotāja
: „Tautas deju kolektīvs jau gadiem ilgi bija mana otrā ģimene, tomēr nebiju iedomājusies, ka tas var kļūt arī par darbu. Biju strādājusi dažādus darbus – gan par pārdevēju, gan oficianti, gan auklīti -, bet nekas no tā nesniedza cerēto gandarījumu un īsti priecīga joprojām biju tikai deju mēģinājumos. Ideja par savu studiju radās pa jokam – ar deju kolektīva biedreni sapņojām, ka varētu mācīt dejot citiem. Kopš tā laika ir pagājis gads un pirms dažiem mēnešiem mēs atvērām deju studiju bērniem un pusaudžiem. Tas šobrīd nav mans vienīgais iztikas avots, bet ļoti ceru, ka ar laiku tā notiks! Esmu aizrāvusies ar visu sirdi un dvēseli!”
 
8 komentāru
  1. Man mazliet ir pietrūcis uzņēmības un laika un līdz ar to mans hobijs ir bez ievērojamiem ienākumiem, ja neskaita dāvanās neiztērēto naudiņu, jo tās radu pati.

  2. Pat nezinu ar ko es varētu nopelnīt. Rokdarbus es nemāku un nav man pacietības ar tiem ņemties…

  3. pilnīgi piekrītu $… ir izmēģināts pelnīt ar hobiju, nav iespējams segt visus ikdienišķos izdevumus, nerunājot par kaut ko vairāk, tikai par minimumu iet runa

  4. Man patīk tamborēt mantiņas, pēdējā laikā adu arī zeķes, bet ir grūti atrast, kas pirktu. Varbūt kāds var ieteikt, kas iepērk rokdarbus?

  5. Rakstu jau no bernibas dažādu dzeju, bet nezinu ka var nopelnīt ar šo hobiju , neskaitot redekcījas…

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.